Γενικά Όριο ζωής των παπαγάλων cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης DaniGK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

DaniGK

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουν 2008
Μηνύματα
51
Πόλη
Λάρισα
Καλημέρα παιδί. Θα μπορούσε να μου πει κανεις το όριο ζωής τον παπαγάλων cockatiel?
 
Βασίλη οι κοκατίλ ζούν περίπου 10 χρόνια, αν έχουν καλή περιποίηση και λίγο παραπάνω.
 
Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε αλλα εμενα το cockatiel μου είναι πάνω από 20 χρόνον
 
Στο άρθρο λέει 18 χρόνια κατά Μ. Ο. Σαφώς και υπάρχουν εξαιρέσεις όπως άλλωστε και σε κάθε κανόνα.
 
Προτού "μαφισι" ο παπαγάλος μου θα μου δείξει κάτι θέλω να πω θα κάθεται σε ένα μέρος μονο η δεν θα έχει διάθεση η κάτι τέτοιο;
 
Βασίλη,Σταύρο αυτό που έγραψα για 10 χρόνια το έχω διαβάσει στο βιβλίο Εγκυκλοπαίδεια Κατοικίδιων Πτηνών των εκδόσεων Καρακώτσογλου. Μπήκα και διάβασα το άρθρο της Τζωρτζίνας και λέει για 18 χρόνια, μεγάλη διαφορά.
Όπως μια μεγάλη διαφορά έχει και στην ηλικία αναπαραγωγής, στο δικό μου βιβλίο γράφει ηλικία αναπαραγωγής 6 μηνών αλλά λέει καλό είναι να περιμένουμε αλλούς 6 μήνες σύνολο 12 μήνες και στης Τζωρτζίνας 18 μήνες. Τι γίνεται ποιό είναι σωστό και ποιό λάθος;
 
"μουφενετε" πως έχουνε μπερδέψει τα μπούτια τους. (Αστειευόμενος το λέω)
 
Πάντως παιδιά το όριο ζωής τους δεν νομίζω να είναι 10. Γιατί οδικός μου το έχει ξεπεράσει στο διπλάσιο.
 
Βασίλη,Σταύρο αυτό που έγραψα για 10 χρόνια το έχω διαβάσει στο βιβλίο Εγκυκλοπαίδεια Κατοικίδιων Πτηνών των εκδόσεων Καρακώτσογλου. Μπήκα και διάβασα το άρθρο της Τζωρτζίνας και λέει για 18 χρόνια, μεγάλη διαφορά.
Όπως μια μεγάλη διαφορά έχει και στην ηλικία αναπαραγωγής, στο δικό μου βιβλίο γράφει ηλικία αναπαραγωγής 6 μηνών αλλά λέει καλό είναι να περιμένουμε αλλούς 6 μήνες σύνολο 12 μήνες και στης Τζωρτζίνας 18 μήνες. Τι γίνεται ποιό είναι σωστό και ποιό λάθος;

Lazare φοβάμαι πως τα 10 χρόνια είναι λανθασμένη πληροφορία. Αν κάνεις μια αναζήτηση στο ιντερνετ θα δεις πως όλες οι πηγές αναφέρουν τον μέσο όρο ζωής 18-22 χρόνια. Απ'ότι έχω διαβάσει εδώ η περίοδος αναπαραγωγής είναι 18 μήνες. Πράγματι στις εκδόσεις Καρακώτσογλου ανφέρεται οτι το πουλι 12 μηνών είναι ετοιμο για αναπαραγωγή, καλύτερο είναι όμως να ωριμάσει σεξουαλικά γιατι υπαρχει κίνδυνος για τη θηλυκιά.
Δες και στο Βικιπέδεια για το όριο ηλικίας:
Cockatiel - Wikipedia, the free encyclopedia
 
Θα συμφωνησω με τη Μυριαμ! :) Εχω διαβασει και για περιπτωσεις κοκατιλ 27-28 ετων. Παιζει μεγαλο ρολο η διατροφη και οι συνθηκες διαβιωσης! 😉
 
Back
Top