Αναπαραγωγή Όταν η κανάρα δεν αποδέχεται καμιά φωλιά

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Κάποιοι ίσως θυμάστε πέρυσι που μιλούσαμε για κάποιες "παραξενιές" των θηλυκών καναρινιών που αγνοούν τις έτοιμες φωλιές που τους προσφέρουμε και πασχίζουν να φτιάξουν τη φωλιά όπου τους επιβάλει το ένστικτο.
Θυμήθηκα το συγκεκριμένο θέμα και κυρίως τη δική μου περίπτωση...
Έψαξα να τη βρω και να σας τη θυμίσω... Εδώ είμαστε..
https://community.petbirds.gr/threads/Κανάρες-που-απορρίπτουν-την-εξωτερική-φωλιά.22282/#post-239054
Λοιπόν δείτε την κόρη της παραπάνω κυρίας πως συμπεριφέρεται φέτος...

breeding season 2016 006.webp
breeding season 2016 007.webp

Πείτε μου σας παρακαλώ...
Μπορεί κάποιος να το δεχτεί ως τυχαίο;
 
Εγώ για να αντιμετωπίσω τις ιδιομορφίες των πουλιών σχετικά με την επιλογή φωλιάς, στα πρωτάρικα και περίεργα ζευγάρια, βάζω απαρχής δύο εξωτερικές φωλιές διαφορετικής διάστασης εκ των οποίων την μία μισοστρωμένη, καθώς και μία εσωτερική και μόλις κάνουν την επιλογή τους, αποσύρω τις υπόλοιπες.
Έτσι βολευονται ως επί το πλείστον τα περισσότερα δύστροπα πουλιά.
Εκείνο όμως που έχω παρατηρήσει είναι ότι μερικές φορές, άλλη είναι η επιλογή του θηλυκού και άλλη του αρσενικού.
Το ερώτημα είναι λοιπόν, αν παίζει κάποιο ρόλο στην επιλογή της φωλιάς το αρσενικό, καθώς έχω συναντήσει αρσενικό να παίρνει το νήμα από τη φωλιά που άρχισε να φτιάχνει η κανάρα και να το πηγαίνει σε άλλη φωλιά η οποία γίνεται στο τέλος η οριστική, επιβάλλοντας στο θηλυκό την δική του επιλογή.
 
Το ερώτημα είναι λοιπόν, αν παίζει κάποιο ρόλο στην επιλογή της φωλιάς το αρσενικό,
Κατά τη γνώμη μου μάλλον όχι...
Αλλά επειδή στους ζωντανούς οργανισμούς δεν υπάρχουν κανόνες θα διαβάσω με μεγάλο ενδιαφέρον τη συνέχεια της συζήτησης.
Σίγουρα η εμπειρία των μελών έχει να προσφέρει πολλά εδώ.
 
Κατά τη γνώμη μου μάλλον όχι...
Γιάννη και εγώ αυτής της γνώμης είμαι.
Απλώς μου έχει τύχει 2-3 φορές και προβληματίστηκα, αν είναι τυχαίο ή όντως μπορεί το αρσενικό να έχει ας πούμε άποψη στην επιλογή της φωλιάς.
 
Γιάννη και εγώ αυτής της γνώμης είμαι.
Απλώς μου έχει τύχει 2-3 φορές και προβληματίστηκα, αν είναι τυχαίο ή όντως μπορεί το αρσενικό να έχει ας πούμε άποψη στην επιλογή της φωλιάς.
Στ' αλήθεια δεν ξέρω...
Περισσότερο από διαίσθηση ή με τα όσα πιστεύω απάντησα.
Και σίγουρα δεν αποτελούν ασφαλές δείγμα συμπερασμάτων τα παραπάνω.
 
Κάποιοι ίσως θυμάστε πέρυσι που μιλούσαμε για κάποιες "παραξενιές" των θηλυκών καναρινιών που αγνοούν τις έτοιμες φωλιές που τους προσφέρουμε και πασχίζουν να φτιάξουν τη φωλιά όπου τους επιβάλει το ένστικτο.
Θυμήθηκα το συγκεκριμένο θέμα και κυρίως τη δική μου περίπτωση...
Έψαξα να τη βρω και να σας τη θυμίσω... Εδώ είμαστε..
https://community.petbirds.gr/threads/Κανάρες-που-απορρίπτουν-την-εξωτερική-φωλιά.22282/#post-239054
Λοιπόν δείτε την κόρη της παραπάνω κυρίας πως συμπεριφέρεται φέτος...

View attachment 38191
View attachment 38192

Πείτε μου σας παρακαλώ...
Μπορεί κάποιος να το δεχτεί ως τυχαίο;
Γονιδια δε λες τιποτα!Γιαννη η μανα φετος τι κανει συνεχιζει και αυτη το ιδιο βιολι;
 
Γονιδια δε λες τιποτα!Γιαννη η μανα φετος τι κανει συνεχιζει και αυτη το ιδιο βιολι;
Την έχω δώσει σε ένα φίλο εδώ στο Βόλο...
Όταν ξεκινήσει θα ρωτήσω για την πορεία της.
Πάντως πέρυσι δεν άφησε αυγοθήκη που να μην προσπάθησε να φτιάξει φωλιά.
 
Αλήθεια!
Καθόμουν και την έβλεπα και ήταν ξεκαρδιστικό με την προσπάθεια της, παρόλο που δεν χώραγε.
 
Γιάννη πιστεύω απο αυτό που βλέπω οτι δεν είναι θέμα γονιδίων αλλα έλειψη φωλιάς στον χώρο. Τα ίδιο κανει έντονα και το δικο μου, προσπαθεί επιμονα να μπει στην ταιστρα, αν βρει χαρτί αμέσως θα το βάλει μεσα. Πρόσφατα βρήκα και ενα αυγό στο πάτωμα. Το ίδιο έκανε και τον Νοέμβρη με αποτέλεσμα να τις δώσω φωλια και νήμα (έκανε δυο αυγά), για να μην παιδευεται άλλο. Τα ιδια κανει και η κόρη της τωρα αφού δεν έχω φωλια στο κλουβί. Περιττό να πω οτι η μάνα γέννησε πέρσι στη φωλια που της έβαλα. (οπως και καθε φορά που της βάζω.
 
Γιάννη στο κλουβί που είναι η καναρα υπάρχει φωλιά και νήμα η' μονο η ταιστρες;
Φυσικά και υπάρχουν όλα.
Όπως θα διάβασες και στο αρχικό πόστ και η μητέρα επέλεγε τη θήκη για φωλιά και πάλευε να τη χτίσει εκεί.
Το ίδιο κάνει και η κόρη της.
breeding season 2016 005.webp
 
Back
Top