Αναπαραγωγή Όταν η κανάρα δεν αποδέχεται καμιά φωλιά

Μήπως υπάρχουν πιο μικρές φωλίτσες όταν αντιμετωπίζουμε αυτό το κουσούρι;
καλη ιδεα!👍

Πείτε μου σας παρακαλώ...
Μπορεί κάποιος να το δεχτεί ως τυχαίο;

να πω την αληθεια ποτε δεν μου εχει συμβη κατι τετοιο, αλλα πλακα θα ειχε:D
 
Τυχαίο δεν είναι κατ'εμέ. Αλλά έχω ένα άλλο ερώτημα. Τα καναρίνια έχουν το προνόμιο της μεγάλης εξέλιξης και προσαρμογής τους στα κλουβιά και ως αποτέλεσμα αυτού την πολύ εύκολη σε σχέση με άλλα είδη αναπαραγωγή τους. Ένας λιγότερο έμπειρος εκτροφέας θα μπορούσε να διαχειριστεί αυτήν την κανάρα; Αξίζει να μένει η γραμμή της στην αναπαραγωγή;
 
Ναι είχα διαβασει για την μάνα της Αλλα απο την εικόνα που έβλεπα και δεδομένου οτι αύτη η συμπεριφορα ακολουθειτε συχνα ακόμα και όταν έχουν φωλια. Στην πρωτη εικόνα οπώς και στην δεύτερη δεν φαινεται υλικό φωλιάς στην ταιστρα. Επίσης απο αυτό καθώς και απο ταγραφομενα του πρώτου μηνύματος δεν ημουν σίγουρος οτι είχες μπει σε αναπαραγωγικη περίοδο.Φαινόταν μια καναρα χωρις υλικό να προσπαθει να μπει στην αυγοθηκη. Έγραψα οτι συμβαίνει και σε μένα συχνα όταν δεν έχω φωλια.Αλλα θα προσθέσω οτι και περσι φοβόμουν οτι θα γεννήσει στην ταιστρα γιατί ενω είχα βάλει φωλιά το υλικό στις αρχές το έβαζε και καθόταν στις ταιστρες. Εν τέλη μετα απο κάποιο καιρο επιτέλους έχτισε εκεί που ήθελα. Εκανα και καποιες αλλαγές ενδιάμεσα. Τέλος το θεωρώ φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό σε πρωταρες ιδιαιτέρα και όχι γονιδιακο. Έχει την εξήγηση του που είναι και λογική νομίζω.
 
Τυχαίο δεν είναι κατ'εμέ. Αλλά έχω ένα άλλο ερώτημα. Τα καναρίνια έχουν το προνόμιο της μεγάλης εξέλιξης και προσαρμογής τους στα κλουβιά και ως αποτέλεσμα αυτού την πολύ εύκολη σε σχέση με άλλα είδη αναπαραγωγή τους. Ένας λιγότερο έμπειρος εκτροφέας θα μπορούσε να διαχειριστεί αυτήν την κανάρα; Αξίζει να μένει η γραμμή της στην αναπαραγωγή;
Ασφαλώς και ναι Ανέστη... με αρκετή προσοχή... αλλά σίγουρα μπορεί να μείνει στη γραμμή αναπαραγωγής.
Τις περισσότερες φορές άλλωστε "συνετίζονται" και "λογικεύονται" οι επιλογές τους.
Σίγουρα προβληματίζει η συμπεριφορά της και ίσως να "εκθέτει" κάπως τον εκτροφέα ειδικά αν δεν είναι έμπειρος, αλλά σε όλα τα υπόλοιπα μπορεί να συμπεριφερθεί άψογα.
Έχω αρκετά παραδείγματα διάφορων τέτοιων "παραξενιών" τόσο από προσωπικά βιώματα όσο και από φίλους.
Μιλάμε για περιπτώσεις που μάνα και κόρη έφτιαχναν φωλιά και μεγάλωναν τα μικρά τους στον πάτο του κλουβιού, για κανάρες που αν δεν έβγαζα την πόρτα της φωλιάς, άφηναν τη φωλιά και δεν κλωσούσαν τη νύχτα και ένα σωρό παραξενιές.
Απόδειξη πως δεν υπάρχουν κανόνες στα ζωντανά πλάσματα.
 
Όπως καταλαβαίνεις έχω αλλη άποψη απο αυτή που ευκόλως κατα την γνώμη μου εκφράστηκε μέχρι τώρα. Εξάλλου πιστεύω οτι αυτό θα σε βοήθησει καλλίτερα να συνθέσεις την εικόνα που εχεις απο το να συμφωνησω με την επικρατούσα αποψη των γονιδίων. Και ναι,θα συμφωνησω στην απάντηση σου προς τα ερωτήματα του Φοίβου. Πολύ απλα εκεί δεν βρισκω που είναι το όποιο πρόβλημα για να αναρωτηθω.
 
Όπως καταλαβαίνεις έχω αλλη άποψη απο αυτή που ευκόλως κατα την γνώμη μου εκφράστηκε μέχρι τώρα. Εξάλλου πιστεύω οτι αυτό θα σε βοήθησει καλλίτερα να συνθέσεις την εικόνα που εχεις απο το να συμφωνησω με την επικρατούσα αποψη των γονιδίων. Και ναι,θα συμφωνησω στην απάντηση σου προς τα ερωτήματα του Φοίβου. Πολύ απλα εκεί δεν βρισκω που είναι το όποιο πρόβλημα για να αναρωτηθω.
Δημήτρη καταγραφή και "κατάθεση" μιας παραξενιάς ήθελα να κάνω και το ερώτημα στο τέλος είναι ρητορικό. Προφανώς και η αλήθεια είναι κάπου ανάμεσα...
Γιατί στη βιολογία τίποτε δεν είναι τυχαίο...
Φυσικά μπορούμε να συμφωνούμε ή να διαφωνούμε σε λίγα ή πολλά... Και το ίδιο φυσικά να μην καταλήξουμε σε κανένα κοινό συμπέρασμα...
Αυτή είναι η ομορφιά του petbirds και για κάτι τέτοια αξίζει να είμαστε μέλη του.
Προσωπικά χαίρομαι κάθε παρόμοιο διάλογο. Γιατί οι συζητήσεις καλού επιπέδου στο χώρο που έχω την εκτροφή μου είναι λίγες.

Μήπως υπάρχουν πιο μικρές φωλίτσες όταν αντιμετωπίζουμε αυτό το κουσούρι;
Ο @mgerom εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Κανάρες-που-απορρίπτουν-την-εξωτερική-φωλιά.22282/ περιγράφει όσο γίνεται καλύτερα τις ιδιορρυθμίες τους
με τι υλικο προσπαθουσε να φτιαξει φωλια... Πχ βαμβακι, χαρτι;
Με τρίχα κατσίκας αλλά δε βλέπω πως αυτό μπορεί να επηρεάσει την διάθεσή της.
 
Γιάννη μου αν βγάλεις την αυγοθήκη τι θα κάνει η κυρία; 😛
 
Γιάννη μου αν βγάλεις την αυγοθήκη τι θα κάνει η κυρία; 😛
Δεν έβγαλα την αυγοθήκη γιατί τη χρειάζομαι αλλά τοποθέτησα ένα μανταλάκι από πάνω της για να της "κόψει" το πεδίο.
Υποθέτω πως θα κάνει ότι έκανε και η μητέρα της...
Ελπίζω πως κι αυτή θα χτίσει φωλιά κανονικά...
Προς το παρόν αντιστέκεται σθεναρά...
Φυσικά θα σας κρατώ ενήμερους για την πορεία της.
 
Μήπως υπάρχουν πιο μικρές φωλίτσες όταν αντιμετωπίζουμε αυτό το κουσούρι;
καλημέρα και από μένα σε όλους τους φίλους!
δεν έχω την μεγάλη εμπειρία, βάσει χρόνων,όπως κάποιοι άλλοι φίλοι στην παρέα.. Αλλά περνώ πολύ χρόνο παρατηρώντας τα καναρίνια μου και κάθε τους αντίδραση είτε πρόκειτε για τον χώρο τους, είτε την διατροφή τους, είτε τις μεταξύ τους σχέσεις(male vs female).
επισκέπτομαι επίσης τακτικά τα εκτροφεία 2 καλών φίλων, καταγράφω ότι πιστεύω πως θα μου χρησιμεύσει στην δική μου εκτροφή στο μέλλον, αλλά και τις αντιδράσεις των καναρινιών τους σε πιο μεγάλο χώρο και με πολύ πληθυσμό!
η γνώμη μου:
ένα πολύ μεγάλο ποσοστό παίζουν τα γονίδια, σαφώς και εν συνεχεία ο σωστός δικός μας προγραμματισμός και η παροχή των απαραιτήτων την σωστή ώρα! Τα καναρίνια πιστεύω αναζητούν άνεση αλλά και σημεία που να έχουν καλή ορατότητα για να χτίσουν φωλιά, σε συνδυασμό με την ασφάλεια του χώρου των νεοσσών.
 
Άμα πάει η εσωτερική που βλέπω εκεί που είναι η αυγοθηκη και η αυγοθηκη αλλάξει θέση; 🙄
Βρίσκεται όπου είναι η αυγοθήκη...
Δοκίμασα κάθε συνδυασμό..
αλλά
Εγώ κατάλαβα!
Νομίζω όμως ότι αν μιλήσει το ένστικτο θα στρώσει!
Πολύ σωστά...
Θεωρώ πως δεν είναι απόλυτα έτοιμη...
Όταν στριμώξει η κατάσταση θα πάει στη φωλιά όπως έκανε και η μητέρα της
 
Θεωρώ πως δεν είναι απόλυτα έτοιμη...
Όταν στριμώξει η κατάσταση θα πάει στη φωλιά όπως έκανε και η μητέρα της
Περιμένουμε λοιπόν τα νεότερα της πεισματάρας κοπελιάς! Από Μάνη κρατάει η μάνα της; 😛
 
Back
Top