Φροντίδα Όταν πάω να ταΐσω το κοκατίλ μου με κρέμα δεν την τρώει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikos99
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nikos99

PB New Member
Εγγραφή
24 Ιαν 2024
Μηνύματα
13
Καλημέρα..έχω πάρει ένα κοκατιλ εδώ και 3 μέρες .μου είπε ο εκτροφέας μου ότι είναι ακόμα μικρό και θέλει για μια βδομάδα τάισμα με κρέμα αλλά έχει αρχίσει και τρώει σπόρια και όταν παω να τον ταΐσω κρέμα δεν την τρώει
 
@nikos99
Καλημέρα.
Εφόσον τρώει τους σπόρους δεν πειράζει που δεν θέλει τη κρέμα.
Θα πρέπει να διαλέξεις ένα επώνυμο συσκευασμένο μίγμα σπόρων κατάλληλο για το είδος, και όχι χύμα τροφή.
Μπορείς να αρχίσεις να του δίνεις αυγό ή αυγοτροφή.
Επίσης θα πρέπει να του μάθεις τα λαχανικά, τα όσπρια, και τα φρούτα εποχής.
Μπορείς να δοκιμάσεις και τα pellets.
Απαραίτητο είναι επίσης και το σουπιοκόκκαλο για το ασβέστιο που χρειάζεται.
Διάβασε τα παρακάτω άρθρα και ότι απορία έχεις την συζητάμε ξανά.
Να το χαίρεσαι!!!
 
@Vada απλά επηδει είναι μικρό φανταστείτε στο κεφάλι πάνω και γύρο από το κενό δεν έχει βγάλει όλα τα πούπουλα ..δεν ξέρω κάθε ποτέ να του δίνω λαχανικά η φρούτα
[automerge]1706099178[/automerge]
@Vada
 
@nikos99 λαχανικά και φρούτα πιστεύω είναι σημαντικό να μάθει να *τρώει* για τώρα, και μετά θα δείτε και την συχνότητα. Για ενήλικο ξέρω ότι είναι 2-3 φορές την εβδομάδα και ανάλογα το λαχανικό.
Επειδή ο δικός μου είναι πολύ φοβιτσιαρης, όσο νωρίτερα του μάθετε τόσο το καλύτερο για να συνηθίσει! Βοηθάει εάν τρώτε και εσείς το ίδιο λαχανικό δίπλα του (απλά να μην φάει από εκεί που έχετε δαγκώσει λόγω βακτηρίων).

Δεν ξέρω εάν είναι σωστά αυτά που λέω αλλά μπορώ να πω με σιγουριά ότι θέλω να δω μια φωτογραφία τον μικρούλη ☺️
 
@marinazizel
[automerge]1706110289[/automerge]
@marinazizel και επηδει δν θέλω να το αφήνω μόνο του στο δωμάτιο μ τον μετακινώ μέσα στο σαλόνι που κάθονται και η δίκη μ για να μην κάθεται μόνος του όσο λείπω για δουλειά
 
Τελευταία επεξεργασία:
@nikos99 δεν καταλαβαίνω τι εννοείς και πως σχετίζεται με τα λαχανικά, μπορείς να εξηγήσεις;
 
@nikos99 καλά κάνεις και δεν το αφήνεις μόνο του!
πότε θα μας βάλεις φωτογραφία καλέ;😅 από το πρωί σκέφτομαι πότε θα δούμε το μωράκι!! τον δικό μου δεν τον χάρηκα και πολύ όταν ήταν μικρός
 
@KONSTANTINOS MICHAIL το βράδυ από της 11 το βράδυ μέχρι της 9 το πρωί κοιμάται και αν δεν παω να αλλάξω θέση τον κλουβί πιστεύω θα κοιμόταν κιαλο ..γενικά κοιμάται πολύ θα φάει θα ποιοι νερό και μπορεί να ξανά κοιμηθεί ..ναι και εγώ είχα αμφιβολίες για την ηλικία του
[automerge]1706119003[/automerge]
@KONSTANTINOS MICHAIL στο κεφάλι πάνω πάνω και κατι από την Λαιμό δεν έχει βγάλει ακόμα πούπουλα
 
@nikos99 όχι
[automerge]1706121700[/automerge]
@nikos99 και υποθέτω επηδει είναι μικρό ..πρέπει να ανησυχώ ;
 
@KONSTANTINOS MICHAIL το βράδυ από της 11 το βράδυ μέχρι της 9 το πρωί κοιμάται και αν δεν παω να αλλάξω θέση τον κλουβί πιστεύω θα κοιμόταν κιαλο ..γενικά κοιμάται πολύ θα φάει θα ποιοι νερό και μπορεί να ξανά κοιμηθεί
Αυτό δυστυχώς είναι τελείως λάθος. Το κοκατίλ (λαμβάνοντας υπόψη την δηλωμένη ηλικία του) πρέπει να κοιμάται ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 12 ώρες κάθε βράδυ. Γιατί αλλάζεις θέση το κλουβί; Για την ηλικία σου λέω ξεκάθαρα ότι δεν αμφισβητώ τον εκτροφέα, αλλά για καλό και για κακό στείλε μια φωτογραφία στο σημείο που δεν έχει φτερά. Το λέω για να αποκλείσουμε οποιαδήποτε περίπτωση να είναι άρρωστο. Μπορεί επίσης στην περιοχή να τον μαδούσαν οι γονείς όπως στην περίπτωση του @Dimitre . Για ηλικία δες το άρθρο:
(λίγο ενοχλητικό που τα λέει κοκτέιλ, αλλά νομίζω ότι αυτά που λέει είναι σωστά)
Και μια αναζήτηση στο youtube μπορεί να σε διαφωτίσει:
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
@nikos99
Το cockatiel σου είναι σίγουρα μικρό, υπολογίζω περίπου 9-10 εβδομάδων.
Οι φωτογραφίες λίγο βοηθούν δεν είναι πολύ καθαρές, πάντως το πιο πιθανό είναι να το έχουν μαδήσει οι γονείς του, ή κάποια άλλα μεγαλύτερα πουλιά γιατί φαίνεται κάτι σαν παλιό τραύμα στα σημεία που δεν έχει βγάλει φτερά.
Εφόσον δεν έχουν καταστραφεί οι ειδικοί θύλακες της επιδερμίδας από τους οποίους εκφύονται τα φτερά, θα βγάλει ξανά καινούργιο πτέρωμα.
Λόγω της ηλικίας του είναι φυσιολογικό να κοιμάται και κατά την διάρκεια της ημέρας.
Να του πάρεις παιχνίδια για να ασχολείται και να εκτονώνεται, και να του έχεις ένα σταθερό πρόγραμμα συνεχόμενου ύπνου για τουλάχιστον 12 ώρες.
Γενικά τα πουλιά για να έχουν καλή υγεία και συμπεριφορά θα πρέπει να κοιμούνται με την Δύση του ήλιου και να ξυπνούν με την Ανατολή, ανάλογα με την εποχή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Vada δεν του έχω πάρει ακόμα παιχνίδια επηδει το μόνο που κάνει τώρα είναι να τρώει να κρίνει μαρω και να κοιμάται ..και λέω άσε να μην του παρω ακόμα 😂
 
@Vada δεν του έχω πάρει ακόμα παιχνίδια επηδει το μόνο που κάνει τώρα είναι να τρώει να κρίνει μαρω και να κοιμάται ..και λέω άσε να μην του παρω ακόμα 😂
Το ότι είναι μικρό δεν σημαίνει ότι δεν θα του αρέσει να παίζει. Πιστεύω ότι είναι καλύτερο να εισαχθεί στο παιχνίδι από μικρός για να μην φοβάται μελλοντικά. Αλλά πρόσεχε πολύ με τα παιχνίδια. Όχι καθρέφτες, όχι χρωματιστά σκοινιά για να δαγκώνει, όχι παιχνίδια που πιάνουν σκουριά και όχι χνουδωτά παιχνίδια. Να έχεις στο μυαλό σου ότι τα φυσικά παιχνίδια είναι τα καλύτερα. Επίσης ο παπαγάλος εν ολίγοις κάνει τα εξής: Παίζει, τρώει κοιμάται. Αν ασχοληθείς μπορεί να μιλήσει και να μάθει να φοράει harness για να βγαίνετε βόλτες μαζί. Δεν φαντάζεσαι πόσες δυνατότητες υπάρχουν, με την προϋπόθεση να έχεις υπομονή και επιμονή. Αυτά είχα να πω, εύχομαι καλή τύχη και καλή δύναμη!
 
Back
Top