Φροντίδα Όταν πάω να ταΐσω το ringneck μου, επιτίθεται

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης cochatiel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

cochatiel

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουν 2011
Μηνύματα
47
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα σε ολους.
Οταν παω να ταισω το ringneck μου, επιτιθεαι.
Τι πρεπει να κάνω;
Μηπως υπομονη;
 
καλημέρα!
Ναι ακριβώς, υπομονή και ήρεμη προσέγγιση.Διάβασε τα παρακάτω θέματα
Η επιθετικότητα των παπαγάλων
Ringneck Parakeet
δες και ένα video που ίσως σου φανεί χρήσιμο

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ό,τι άλλο χρειαστείς ξαναρωτάς. Καλή επιτυχία!
 
Μπραβο σου γιατι ασχολησε εντονα βλεπω.
Ακομη δυο.😀.
Οταν δεν με βλεπει φωναζει, ακομα και οταν με ακουει αλλα δεν με βλεπει φωναζει.
Του εχω βαλει παιχνιδια αλα ασχολειτε λιγο με αυτα.
Προσπαθησα να ανεβασω φωτογραφιες αλλα λογο μεγεθους δεν μου της δεχετε.
Τι μεγεθος να τις κάνω;
 
Άρα είναι ήμερος, βγαίνει έξω από το κλουβί και σε δαγκώνει για παιχνίδι. Αναφέρεται στα άρθρα που σου έδωσα. Ρίξε μια ματιά.
 
Τον ειχα εχω αλλα ειχα προβλημα(ετρωγε καλωδια)αν θημασε το ειχα καναι θεμα.
Τωρα ειναι μεσα.
Κατεβασα ηχογραφημενες λεξεις για ringneck και εδω σε μια σηζητηση ειχα διαβασει οτι για εκπεδευση να βαζουμε συνεχεια να ακουει 1 μυνημα.
Το εβαλα πριν με repeat συνεχεια.
Ισχυει κατι τετοιο;
 
Ισχύει ότι θα εμπεδώσει κάποιες λέξεις αλλά επειδή είναι έξυπνα, είναι καλύτερο να του μιλάς και να έχει λογική η λέξη που προσπαθείς να του μάθεις. Π.χ. ένας χαιρετισμός, μία τρυφερότητα, το όνομά του κτλ.
 
Είσαι σίγουρος πως είναι αρσενικό; Που είναι το δακτυλίδι στον λαιμό; Τι ηλικία έχει;
 
Ναι,2,5 χρονων ειναι.Αμα ηταν θυλικο θα ειχε βγαλει ηδη λοριδα.Αυτος απ'οτι βλεπεις εχει μονο τον σχηματισμο.
Ειναι μωρακι ακομη.😀
 
Το κολιέ το έχουν τα αρσενικά. Τα διάβασες αυτά που σου έδωσα; :)
ένα κομμάτι του άρθρου:

Τα αρσενικά ringneck parakeet εμφανίζουν ένα δακτύλιο στο φτέρωμα του λαιμού σε έντονο μαύρο, ροζ, μπλε και τυρκουάζ χρώμα ενώ στα θηλυκά αν και δεν είναι ευδιάκριτο, αν τα παρατηρήσει κανείς με προσοχή θα διαπιστώσει την ύπαρξη ενός αχνού σε χρωματισμό δαχτυλίδι, παρόμοιο με τα χρώματα του φτερώματος. Τα θηλυκά ringneck έχουν πιο δυναμική προσωπικότητα με τάση για κυριαρχία. Έχουν πολύ πιο δυνατό δάγκωμα από τα αρσενικά και δείχνουν περισσότερο επιθετική διάθεση αν συνυπάρχουν με πουλιά του ίδιου είδους.
 
Σοβαρα;κτηνιατρος μου το ειπε και απο το pet shop που το πηρα. Απο που αλλου μπορω να το καταλαβω;
 
Ίσως κάποια στιγμή σου κάνει κάποιο αυγό και φυσικά με τεστ dna. Δεν φαντάζομαι να σε πειράζει αν είναι θηλυκό :) Απλά θα αφαιρέσεις το ς από το Σάκης
 
Φισικα και οχι. Σακης;rico το φωναζω.
Πως μπορω να κανω τεστ dna?
Ειχα διαβασει απο εναν οτι εβγαλε ενα φτερο και το εστειλε με γραμμα καπου στο εξωτερικο και του στειλαν e-mail με τα αποτελεσματα.
Χερεις καμια τετοιο site?
 
Συγγνώμη για την αλλαγή ονόματος είναι μεγάλη η φαμίλια και μπερδεύτηκα :)
Δες εδώ kiklos.info/Institut-DNA-Test.html
 
Ευχαριστω αλλα δεν νομιζω να χρειαστει τεστ γιατι μολις την ειπα κουκλα της αρεσε! Απεκτησα καινουριο ringneck.😀
 
Ευχαριστω αλλα δεν νομιζω να χρειαστει τεστ γιατι μολις την ειπα κουκλα της αρεσε! Απεκτησα καινουριο ringneck.😀
Να χαίρεσαι την Ρίκα σου λοιπόν; ή θα μείνει Ρίκο; :)
 
Δεν μου αρεσει το ρικα.Αλλα απο την αλλη δεν μου καθετε να την λεω ποια ρικο. Το θεμα ομως ειναι οτι το εχει μαθει να ακουει σε αυτο το ονομα. Θα μου αρεζε να το βγαλω ενα γυνεκειο ονομα ομως.
 
Back
Top