Ασθένειες Ύπνος στον πάτο του κλουβιού

Omorfoulis

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2018
Μηνύματα
1.313
Πόλη
Αγρίνιο
Παιδια εδώ κ τρεις μέρες το μικρό Τζιμακι κοιμάται στον πάτο του κλουβιού στην γωνία... Με το που τον βάζω μέσα για ύπνο μετά το νανούρισμα πάνω στην μανούλα... Τσουπ στην γωνία κάτω...
Δεν έχω κάποιο σημάδι ασθένειας και ζωηρό είναι μην το ματιάσω και καλοφαγάς και πετάει και τσαμπουκάς...
Να είναι κάτι περαστικό; Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι έχει. Ορεξουλες για. Καταλαβαίνετε... Τι να κάνω; χθες πήγα κ τον κοίταξα την νύχτα μήπως κ ανέβηκε να κοιμηθεί πάνω αλλά αυτός εκεί... Και μου γρύλισε κιόλας θυμωμένος που τον ξύπνησα... Το κάνει πάντα όταν πάω χωρίς λόγο κ τον ξυπνάω... Να πω ε Π ίσης πως από τότε που τον πήρα δεν κοιμάται ποτέ στην πιο ψηλή πατηθρα πάρα πάνω στο χοντρό πολύχρωμο σχοινί του.. Τώρα ακριβώς από κάτω σαν να θέλει να κοιμάται προφυλαγμενος... Σας βάζω κ μια φώτο του κλουβιού για να καταλάβετεIMG_20190730_201528-1024x576.webp
 
Μήπως τον έχετε σε ρεύματα Βάσω; Ανοίγετε τπτ κλιματιστικό κτλ;
Το βράδυ όχι.. Την ημέρα ναι όμως αυτό γίνεται όλο το καλοκαίρι... Και το σκεπάζω λίγο το κλουβί. Για να νιώθει ασφάλεια
[automerge]1565031452[/automerge]
Όταν ανάβω κλιματιστικό πετάει... Δεν είναι σε μια θέση και το έχω να χτυπάει πάνω..
 
Το βράδυ όχι.. Την ημέρα ναι όμως αυτό γίνεται όλο το καλοκαίρι... Και το σκεπάζω λίγο το κλουβί. Για να νιώθει ασφάλεια
Τώρα είδα στο άλλο θέμα σου, ότι τον έδωσες να φάει κανέλα... Που μάλλον όπως είπε και η Σισσυ δεν είναι κευλανης...
Δωστου να φάει καρβουνακι καλού κακού...
Δεν επιτρέπεται η Κασια...
Την θεραπεία για τις τριχομωναδες την έκανες τελικά;
 
Τώρα είδα στο άλλο θέμα σου, ότι τον έδωσες να φάει κανέλα... Που μάλλον όπως είπε και η Σισσυ δεν είναι κευλανης...
Δωστου να φάει καρβουνακι καλού κακού...
Δεν επιτρέπεται η Κασια...
Την θεραπεία για τις τριχομωναδες την έκανες τελικά;
Όχι δεν την έκανα Εύα... Αλλά κάρβουνα κι έχω μόνιμα γκριτ κ μινεραλ με κάρβουνα κι... Ίσα που έφαγε... Την πήρα από μαγαζί με βιολογικά... Το κάνει πριν τη κανέλα... Όμως μια χαρά είναι κατά τα άλλα. Του πήρα και σπόρους chia από το μαγαζί με βιολογικά και έφαγε να τον πείραξαν; Πάντως οι κουτσουλιές κανονικές είναι...
 
Όχι δεν την έκανα Εύα... Αλλά κάρβουνα κι έχω μόνιμα γκριτ κ μινεραλ με κάρβουνα κι... Ίσα που έφαγε... Την πήρα από μαγαζί με βιολογικά... Το κάνει πριν τη κανέλα... Όμως μια χαρά είναι κατά τα άλλα. Του πήρα και σπόρους chia από το μαγαζί με βιολογικά και έφαγε να τον πείραξαν; Πάντως οι κουτσουλιές κανονικές είναι...
Όχι αυτό δεν είναι από τους σπόρους.. Όσο για την κανέλα δεν έχει σημασία που είναι βιολογικη... Πρέπει να είναι κευλανης... Και να το αναφέρει η συσκευασια...
Κάθεται φουσκωμένο στον πάτο;
 
Να και τώρα πήγα να τον δω και χτύπαγε το ράμφος στο κάγκελο του κλουβιού από τα νεύρα του που τον ξύπνησα... 😱
[automerge]1565031960[/automerge]
Όχι αυτό δεν είναι από τους σπόρους.. Όσο για την κανέλα δεν έχει σημασία που είναι βιολογικη... Πρέπει να είναι κευλανης... Και να το αναφέρει η συσκευασια...
Κάθεται φουσκωμένο στον πάτο;
Όχι καθόλου φουσκωμένο κανονικά κοιμάται...
 
Να και τώρα πήγα να τον δω και χτύπαγε το ράμφος στο κάγκελο του κλουβιού από τα νεύρα του που τον ξύπνησα... 😱
[automerge]1565031960[/automerge]

Όχι καθόλου φουσκωμένο κανονικά κοιμάται...
Ειναι περίεργο που το κάνει αυτό βράδυ...
Τα πόδια του είναι οκ; η κοιλιά; Εχεις κάνει έλεγχο;
Μήπως τον ενοχλούν οι πατηθρες; κάθετε σε αυτές κανονικά την ημέρα;
 
Ειναι περίεργο που το κάνει αυτό βράδυ...
Τα πόδια του είναι οκ; η κοιλιά; Εχεις κάνει έλεγχο;
Μήπως τον ενοχλούν οι πατηθρες; κάθετε σε αυτές κανονικά την ημέρα;
Ναι... Όλα κανονικά... Δεν άλλαξε καθόλου η συμπεριφορά του μόνο αυτό κάνει τώρα... Να έτυχε; δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο... Έλεγχο που να κάνω Εύα μου; Εμείς εδώ επαρχία είμαστε καταδικασμενοι αν πάθει κάτι το πουλάκι μας... Ποιος θα το δει; άστα να πάνε..
 
Εφοσον ολη τη μερα ειναι δραστηριος θα ελεγα να εχεις απλα το νου σου! Μπορει κατι να μη του αρεσει στο κλουβι, κατι να τον ενοχλει η απλα μπορει να του τη βαρεσε να κοιμαται εκει! Πιθανοτατα θα ξαναλλαξει μερος! Εφοσον το πουλακι ειναι δραστηριο, τρωει, πινει κ οι κουτσουλιες ειναι καλες μη πανικοβαλεσαι, απλα εχε το νου σου και να παρατηρεις! Με τον κλιματισμο προσοχη να μη χτυπαει πανω του κ σε τι θερμοκρασια τον βαζετε!
 
Εφοσον ολη τη μερα ειναι δραστηριος θα ελεγα να εχεις απλα το νου σου! Μπορει κατι να μη του αρεσει στο κλουβι, κατι να τον ενοχλει η απλα μπορει να του τη βαρεσε να κοιμαται εκει! Πιθανοτατα θα ξαναλλαξει μερος! Εφοσον το πουλακι ειναι δραστηριο, τρωει, πινει κ οι κουτσουλιες ειναι καλες μη πανικοβαλεσαι, απλα εχε το νου σου και να παρατηρεις! Με τον κλιματισμο προσοχη να μη χτυπαει πανω του κ σε τι θερμοκρασια τον βαζετε!
Ξέρεις κάτι Ζαχαρια του καθάρισα το κλουβί και ίσως να μην του έβαλα όπως ήταν πριν... Τώρα που το λες μάλλον έχεις δίκιο... ή μάλλον μακάρι να έχεις δίκιο... 😉
 
Ξέρεις κάτι Ζαχαρια του καθάρισα το κλουβί και ίσως να μην του έβαλα όπως ήταν πριν... Τώρα που το λες μάλλον έχεις δίκιο... ή μάλλον μακάρι να έχεις δίκιο... 😉
ναι γαια αυτο σου λεω οτι παρατηρησε να δεις! το μεσημερι που κοιμαται ας πουμε;
 
... Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι έχει. Ορεξουλες για. Καταλαβαίνετε... Τώρα ακριβώς από κάτω σαν να θέλει να κοιμάται προφυλαγμενος...
... Μπορει κατι να μη του αρεσει στο κλουβι...
... Του καθάρισα το κλουβί και ίσως να μην του έβαλα όπως ήταν πριν...
Πιστεύω πως θα πρέπει ν΄ακουμπούσε κάπου την πλάτη του πάνω στη πατήθρα πριν.
Μια μικρή αλλαγή ίσως χάλασε τη βολή του... συν οι ορεξούλες, συν ότι επέλεξε τη γωνία (ως προστασία) ενισχύουν την άποψή μου...
 
Όχι δεν την έκανα Εύα... Αλλά κάρβουνα κι έχω μόνιμα γκριτ κ μινεραλ με κάρβουνα κι... Ίσα που έφαγε... Την πήρα από μαγαζί με βιολογικά... Το κάνει πριν τη κανέλα... Όμως μια χαρά είναι κατά τα άλλα. Του πήρα και σπόρους chia από το μαγαζί με βιολογικά και έφαγε να τον πείραξαν; Πάντως οι κουτσουλιές κανονικές είναι...
Καλησπέρα, ελπίζω να είναι κάποια ιδιοτροπια του πουλιού αυτή η συμπεριφορά.
Μία παρατήρηση, όταν δίνουμε αγωγή δεν βάζουμε καρβουνακι. Ο ενεργός άνθρακας έχει την ιδιότητα να απορροφά το φάρμακο όπως και τις διάφορες τοξίνες σε περίπτωση δηλητηρίασης. Καλή συνέχεια
 
Αν είναι δραστήριος και φυσιολογικός όλη μέρα δεν θα ανησυχούσα. Εχει πατήθρα κάπου ψηλά στο κλουβί του; Συνήθως τα πουλιά επιλέγουν το ψηλότερο σημείο για ύπνο.
 
Καλησπέρα, ελπίζω να είναι κάποια ιδιοτροπια του πουλιού αυτή η συμπεριφορά.
Μία παρατήρηση, όταν δίνουμε αγωγή δεν βάζουμε καρβουνακι. Ο ενεργός άνθρακας έχει την ιδιότητα να απορροφά το φάρμακο όπως και τις διάφορες τοξίνες σε περίπτωση δηλητηρίασης. Καλή συνέχεια
Το γνωρίζω κ σε ευχαριστώ για την παρατήρηση @gregog7 , δεν κάνει τώρα αγωγή μιλούσαμε για παλιοτερα πιο πάνω. Σε ευχαριστώ πολύ.
[automerge]1565067021[/automerge]
Πιστεύω πως θα πρέπει ν΄ακουμπούσε κάπου την πλάτη του πάνω στη πατήθρα πριν.
Μια μικρή αλλαγή ίσως χάλασε τη βολή του... συν οι ορεξούλες, συν ότι επέλεξε τη γωνία (ως προστασία) ενισχύουν την άποψή μου...
Κάτι τέτοιο μου ήρθε κι εμένα στο νου Σισσυ μου, όταν το ανέφερε ο Ζαχαρίας.. Από τότε που το καθάρισα πριν τέσσερις περίπου μέρες (πλύσιμο και σχοινιού παιχνίδια κ. λ. Π) τώρα που το σκέφτηκα το κάνει... Μάλλον τον ξεβολεψα... Θα προσπαθήσω να το ξανακάνω έτσι γυριστό πολύ να δω αν θα πάει. 🤔
[automerge]1565067342[/automerge]
Αν είναι δραστήριος και φυσιολογικός όλη μέρα δεν θα ανησυχούσα. Εχει πατήθρα κάπου ψηλά στο κλουβί του; Συνήθως τα πουλιά επιλέγουν το ψηλότερο σημείο για ύπνο.
Ναι Ανεστη έχει και ψηλά αλλά ποτέ δεν είδα να την προτιμάει, πάντα κοιμόταν σε σημείο σαν φωλιά θα το χαρακτήριζα την νύχτα, την ημέρα ακόμα κάποιες φορές έρχεται στον λαιμό μου να με ακουμπάει κάπως στο πρόσωπο, σαν να θέλει να νιώσει ασφάλεια. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν ανησύχησα ιδιαίτερα για τους λόγους που αναφέρεις αλλά είπα να ακούσω τις απόψεις σας μήπως κ κάνω κάτι λάθος όπως και κατάλαβα μάλλον τι τον ενόχλησε.. Σας ευχαριστώ κ πάλι!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εφ'οσον είναι ζωηρός ίσως να μην είναι κάτι. Οταν άλλαξα την διαρρύθμιση του κλουβιου του Ερνέστο πήγε και κοιμόταν σα τη νυχτερίδα στα κάγκελα. Με πολύ νεύρο, πολύ νεύρο το διαολι.
Ισως να μην τον βολεύουν και οι πατήθρες όπως ήδη είπαν τα παιδιά. Επίσης οι "γωνίες" ειναι παντα αγαπημένα μέρη ύπνου, αλλά ο ύπνος στο "πάτωμα" δεν είναι καθόλου συνηθισμένος.
 
Και μένα επι 3μερο κοιμόταν κρεμασμένος στα κάγκελα, χωρίς να έχω αλλάξει κάτι στο κλουβί. Την 4η επανήλθε στην πατηθρα-κρεββατοκάμαρα.
Δε νομίζω να είναι κάτι. Θα επανέλθει.
 
Αφού έχει αυτή τη συμπεριφορά μόνο το βράδυ και είναι δραστήριος όλη την υπόλοιπη ημέρα και σε συνδυασμό με τις ορεξούλες όπως περιγράφεις θα έλεγα ότι έχει κάνει φωλιά την συγκεκριμένη γωνία και γι αυτό είναι και νευρικός. Την υπερασπίζεται. Μπορεί έξω να έχει 30+ βαθμούς αλλά μέσα στο σπίτι λόγω των κλιματιστικών η θερμοκρασία κυμαίνεται στους 25 βαθμούς, τέλεια δηλαδή για να αυξηθεί η αναπαραγωγική διάθεση ενός πάρροτλετ. Για 2 εβδομάδες κάνε του πιο λιτή διατροφή, χωρίς πρωτεΐνη, λιγότερα φρούτα και λαχανικά και προσπάθησε να αυξήσεις τις ώρες ύπνου.
 
Back
Top