Ασθένειες Αίμα στα φτερά του κοκατίλ μου

giwrgos gou

PB New Member
Εγγραφή
1 Νοε 2022
Μηνύματα
9
Πόλη
Αρτα
Σήμερα παρατήρησα μια μεγάλη πληγή στο κοκατιλ μου και αρκετά αίματα... μου φαίνεται σαν να λείπουν και κάποια φτερα σε εκείνο το σημείο, μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορεί να είναι?
[automerge]1669882419[/automerge]
Σήμερα παρατήρησα μια μεγάλη πληγή στο κοκατιλ μου και αρκετά αίματα... μου φαίνεται σαν να λείπουν και κάποια φτερα σε εκείνο το σημείο, μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορεί να είναι?
 
Καλημέρα.
Ανέβασε μια κοντινή καθαρή φωτογραφία ((μέγεθος έως 1Mb) του σημείου.
Υπάρχει άλλο πουλί ή είναι μόνο του ?
Την προηγούμενη περίοδο έβλεπες φτερά ή πούπουλα στο κλουβί ?
Θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι έχει σταματήσει η αιμοραγία.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ είναι άλλο ένα κοκατιλ στο ίδιο κλουβι, υπήρχαν λίγα φτερα κάτω αλλά όχι με αίμα κτλ... και ναι η αιμορραγία έχει σταματήσει, απλά δεν με εμπιστεύεται πολύ ακόμα και δεν μπορώ να το πιάσω για να το καθαρίσω δεν θέλω να το τρομάξω
[automerge]1669885517[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ προσπαθώ να στείλω φώτο αλλά συνέχεια λέει ότι το αρχείο είναι μεγάλο
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, όμως φαίνεται περισσότερο σαν να έχει σπασμένο φτερό.
Πρέπει να το πιάσεις και να ανοίξεις το φτερό του για να καταλάβεις από που προέρχεται η αιμορραγία.
Άν είναι έτσι, τότε είναι καλύτερα να
αφαιρεθεί και το υπόλοιπο.
Διάβασε και τι πρέπει να κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις.
@ΙΩΑΝΝΗΣ@
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, και για την πάσα.😊
 
@Vada δεν έχω πρόβλημα να το πιάσω αλλά τα πήρε πολύ πρόσφατα και απομακρύνετε μόλις το πλησιάζω λίγο, σίγουρα δεν θα του κάνω μεγαλύτερο πρόβλημα??
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@giwrgos gou ,
τελικά τι έγινε με το αίμα; Σταμάτησε; Τράβηξες το φτερό;
Υπάρχουν να έχετε υπόψη σας και τα αιμοστατικά στικς (σπίρτο) χρησιμοποιούνται στο ξύρισμα αν κόβεται κανείς, είναι πολύ φτηνά επίσης. Τώρα βέβαια τι περιέχουν...δεν είμαι σίγουρος, αλλά πιστεύω κάποιο μείγμα Αργύρου (θα ρωτήσω φαρμακοποιό ή οδοντίατρο γιατί πιστεύω ότι πρόκειται βασικά για το ίδιο υλικό και αν λάβω απάντηση θα επανέλθω)
 
@ianos καλημέρα, η αιμορραγία έχει σταματήσει απολύτως εδώ και αρκετές ώρες, όπως και να κοίταξα το φτερό δεν μπυ φαινόταν σπασμένο, αλλά δεν έχω και πολλές γνώσεις πάνω στο αντικείμενο οπότε σήμερα θα τον πάω σε κτηνίατρο
 
Επίσης είχα διαβάσει σε ποστ της @Sissy ότι αιμοστατικό είναι να βάλουμε σε βαμβάκι αμπούλες αδρεναλίνης. Από ότι θυμάμαι τις βρίσκουμε σε φαρμακείο.
 
Επίσης είχα διαβάσει σε ποστ της @Sissy ότι αιμοστατικό είναι να βάλουμε σε βαμβάκι αμπούλες αδρεναλίνης. Από ότι θυμάμαι τις βρίσκουμε σε φαρμακείο.
Είχα χρόνια ν' αγοράσω, έμαθα από φαρμακοποιό πως έχουν καταργηθεί....
 
Back
Top