Ασθένειες Τα φτερά του κοκατίλ μου δεν μεγαλώνουν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pablo2020
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ηλιοσπορους(αψητους αναλατους)μερα παρα μερα μικρη ποσοτητα.
Κοτοπουλο τρωει μικρη ποσοτητα σχεδον καθε μερα.

Aυτά τα δύο τρόφιμα είναι τελείως περιττά κατά τη γνώμη μου για ένα κοκατίλ. Οι ηλιόσποροι του προσφέρουν πολλά λιπαρά και αφού το πουλάκι αδυνατεί και να πετάξει για να κάψει το λίπος που τρώει υπάρχει σοβαρή περίπτωση να καταλήξει υπέρβαρο. Πρόκειτα μάλιστα για ένα απο τα είδη που βάζουν εύκολα βάρος. Δεν του προσφέρουν και τίποτα διατροφικά. Επίσης το κοτόπουλο είναι τελείως περιττό για αυτό το είδος καθώς οι ανάγκες του σε πρωτείνες δεν είναι τόσο αυξημένες ειδικά για να του το δίνεις κάθε μέρα. Τα κοκατίλ είναι πουλιά κατεξοχήν σποροφάγα, με άλλα λόγια ότι πρωτείνη παίρνουν είναι φυτικής προέλευσης και την παίρνουν απο τους σπόρους.
 
Aυτά τα δύο τρόφιμα είναι τελείως περιττά κατά τη γνώμη μου για ένα κοκατίλ. Οι ηλιόσποροι του προσφέρουν πολλά λιπαρά και αφού το πουλάκι αδυνατεί και να πετάξει για να κάψει το λίπος που τρώει υπάρχει σοβαρή περίπτωση να καταλήξει υπέρβαρο. Πρόκειτα μάλιστα για ένα απο τα είδη που βάζουν εύκολα βάρος. Δεν του προσφέρουν και τίποτα διατροφικά. Επίσης το κοτόπουλο είναι τελείως περιττό για αυτό το είδος καθώς οι ανάγκες του σε πρωτείνες δεν είναι τόσο αυξημένες ειδικά για να του το δίνεις κάθε μέρα. Τα κοκατίλ είναι πουλιά κατεξοχήν σποροφάγα, με άλλα λόγια ότι πρωτείνη παίρνουν είναι φυτικής προέλευσης και την παίρνουν απο τους σπόρους.

Καλημερα,ειναι αρκετα αδυνατος και παρολο που δεν πεταει ειναι σταθερος η μαλιστα χανει και λιγο.
Το βαρος του κυμαινεται απο 89 οταν πεταγε στα καλα του μεχρι 80-83 οπου ειναι τωρα.
Την πρωτεινη προσπαθω να την εχω αυξημενη,με τη λογικη οτι χρειαζεται στην δημιουργια νεων φτερων.Κατανοω βεβαια οτι δεν ειναι και η πιο σωστη λυση απλα προσπαθω να τον βοηθησω οσο μπορω σε αυτη τη δυσκολη περιοδο.
Ειναι το πρωτο πουλι που εχω και ειμαι σιγουρος οτι κανω αρκετα λαθη στη διατροφη εκπαιδευση του.
 
μολις γυρισαμε.Αρχικα να πω οτι η κα.Νταβλουρου ειναι εξαιρετικη.
Το πουλακι ειτε εχει καποια ελλειψη μας ειπε(βιταμινες) η το ποιο πιθανο παρασιτα.
Της εξηγησαμε τα συμπληρωματα και τη διατροφη του και θεωρει πιο πιθανο τα παρασιτα.
Μαλιστα παρατηρησε οτι ξυνεται αρκετα.Κατι που σαν απειροι εμεις τοσο καιρο το θεωρησαμε φυσιολογικο.
Pinnex spray πηραμε μεν,αλλα γραφει πανω οτι δεν κανει για το πτηνο,μονο για το κλουβι.
Θα μπορουσε παρακαλω καποιος να με διαφωτισει;
 

Συνημμένα

  • IMG_20220113_123128.webp
    IMG_20220113_123128.webp
    146,1 KB · Προβολές: 19
  • IMG_20220113_125331.webp
    IMG_20220113_125331.webp
    61,4 KB · Προβολές: 18
μολις παραγγειλα αυτο,ωστε να ειμαι σιγουρος.Το αλλο θα το χρησιμοποιησω για το κλουβι μονο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220113_133211.webp
    IMG_20220113_133211.webp
    12,3 KB · Προβολές: 5
Εξαιρετική η κυρία Νταβλουρου... ΑΛΛΑ δε νοείται να γυρνάς από γιατρό και να πιθανολογείται η διάγνωση.

Σε ότι αναφορά τα φτερά και τη ανάπτυξη τους,κυκλοφορούν στην αγορά ειδικά σκευάσματα γι αυτό τον λόγο.

Πουλάκι που ενώ δεν πετάει χάνει βαρος,θα επρεπε να προβληματήσει την γιατρό.
 
οι οδηγιες της ειναι,αν μετα την αποπαρασιτωση σε διαστημα ενος μηνα,δεν δουμε θετικες αλλαγες,παμε σε εξετασεις και αναλογη αγωγη.
 
δεν γνωριζω τι ειδε κτλ.οπτικος ελεγχος εγινε.
Πραγματικα δεν εχω αποψη μιας και το τελευταιο μου κατοικιδιο ηταν σκυλος πριν 15 χρονια.
 
Άρα δηλαδή έπιασε το πουλάκι στα χέρια της,κοίταξε κάτω από τις φτερούγες ή απλά το είδε από απόσταση?
εβαλε το χερι της στο κλουβακι.τον περιεργαστηκε λιγο.Ρωτησα αν θελει να τον βγαλω εξω αλλα δεν χρειαζεται μου ειπε.
Ο μικρος παντως πολυ κεφατος,ειδικα στο αμαξι.
 
Γι αυτό είναι στο περίπου η διάγνωση...

Το βλέπει ήλιος το πουλάκι?
ναι καθημερινα,εκτος αν εχει πολυ αερα διαφορετικα τον αφηνω διπλα απο το παραθυρο ωστε να εχει απευθειας εκθεση,χωρις το τζαμι.
 
To οτι χανει βαρος ενω δεν πεταει και εχει ενα τοσο πλουσιο -εκ περιγραφης- διαιτολογιο δεν ειναι κατι φυσιολογικο κατα την γνωμη μου.
αυτο και το οτι δεν μεγαλωνουν τα φτερα του.το βαρος δεν με αγχωνει τοσο γιατι ειναι πολυ δραστηριος οταν ειναι εξω.περπαταει σκαρφαλωνει κτλ.Και παλι πραγματικα δεν ξερω.
 
Για να πω την αλήθεια, κι εγώ προβληματίστηκα με την όλη κατάσταση που περιγράφεις πιο πάνω με την κτηνίατρο. Και ένας μήνας μου φαίνεται πολύ διάστημα. Δεν είμαι γιατρός, δεν μπορώ να ξέρω, αλλά συνήθως στην εξέταση πιάνουν το πτηνό, κοιτούν την κοιλιά, το εσωτερικό των φτερούγων, την αμάρα, βλέπουν κουτσουλιές στο μικροσκόπιο, ενίοτε συνιστούν καλλιέργειες κλπ. Εδώ δεν περιγράφεις ότι έγινε κάτι ανάλογο. Μήπως να επικοινωνούσες με το Διαγνωστικό Εργαστήριο στην Κομοτηνή, να σε καθοδηγούσαν και να έστελνες δείγμα; Το κόστος δεν είναι μεγάλο. Σκέψου το.
 
Επειδή κι ο δικός μου κοκατιλακος από 4μιση μηνών (αρχή πρώτης πτερορροιας) έχει συμπτώματα οπως του φεύγουν φτερά, ξυνεται συνεχώς, έχανε βάρος(είχε φτάσει 79gr, ευτυχώς τώρα με την ειδική διατροφη-θεραπεια έχει φτάσει 88gr) χωρίς να μπορεί να πετάξει αν και είναι λαλιστατος και δραστηριος), στη θέση σου θα ζητούσα από το γιατρό τα εξής:
1)Μικροσκοπική εξέταση περιττωμάτων
2)Αιματολογική εξέταση (για έλεγχο αιματοκρίτη, ανοσοποιητικού κ.α.)

Στη δική μου περίπτωση, η γιατρός αρχικά έκανε εξέταση σώματος και μικροσκοπική εξέταση περιττωμάτων και αποκλείσαμε παράσιτα.
Μου έδωσε αρχικά αγωγή για στρες και περίπου 20μερες μετά αφού το πρόβλημα συνέχιζε, ξαναπήγα στη γιατρό, η οποία του έκανε γενική αιματολογική για να δει τα επίπεδα βιταμινών αιματοκρίτη κ.α. και μου πρότεινε να κάνουμε και εξέταση για τον ιο pbfd γιατί παρατήρησε οτι τα νέα φτερά του έβγαιναν ελαττωματικά (θαμπά και ατίθασα στις άκρες τους).
 
Καλησπερα.Επειδη ξεκινησα με την κα.Νταβλουρου θα ακολουθησω τη γραμμη οδηγιων της και αν δεν υπαρξει βελτιωση,σαφως θα ακολουθησω τις παραπανω προτασεις.
Ευχαριστω για τις συμβουλες κτλ ειλικρινα.
 
Καλησπερα.Επειδη ξεκινησα με την κα.Νταβλουρου θα ακολουθησω τη γραμμη οδηγιων της
Ναι, αυτό να κάνεις σε αυτή τη φάση και θα δούμε πως θα πάει. Στη συνέχεια το συζητάμε ξανά και ανάλογα με τις εξελίξεις, βλέπουμε.

Να μας ενημερώνεις αν θέλεις για τις εξελίξεις.

Περαστικά.
 
Ναι, αυτό να κάνεις σε αυτή τη φάση και θα δούμε πως θα πάει. Στη συνέχεια το συζητάμε ξανά και ανάλογα με τις εξελίξεις, βλέπουμε.

Να μας ενημερώνεις αν θέλεις για τις εξελίξεις.

Περαστικά.
Εννοειται οτι θα ενημερωσω.Προς το παρων περιμενω το αντιπαρασιτικο του μικρου,μολις ερθει κανω αμεσα κλουβακι και στο πουλι και αναμενουμε.
Ευχαριστω☺
 
Καλημερα.ηθελα να ενημερωσω οτι ο μικρος ειναι αρκετα καλυτερα.
Τα φτερα πτησης ξεκινησαν να μεγαλωνουν,της ουρας ομως οχι.Βγηκε ενα με γοργους ρυθμους,αλλα επεσε λιγες εβδομαδες μετα.
Εχω την εντυπωση οτι με το που ανεβηκε η θερμοκρασια,ανταποκριθηκε το πουλακι.Επισης πηρε και λιγο βαρος χωρις καμια αλλαγη στο διατροφη του,το μονο που αλλαξα την τροφη(της ιδιας εταιριας παλι ομως)
Συμπεριφορα τι να πω😄.δεν βαζει γλωσσα μεσα.
[automerge]1649490552[/automerge]
δεν καθετε ακουνητος για καλυτερες φωτο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220409_103210.webp
    IMG_20220409_103210.webp
    87,5 KB · Προβολές: 12
  • YouCut_20220409_104154183.mp4
    YouCut_20220409_104154183.mp4
    2,6 MB
  • IMG_20220409_104638.webp
    IMG_20220409_104638.webp
    56,6 KB · Προβολές: 12
  • IMG_20220409_104628.webp
    IMG_20220409_104628.webp
    49,1 KB · Προβολές: 12
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top