Ασθένειες Αίμα στην κανάρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Georgiam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Georgiam

PB New Member
Εγγραφή
25 Οκτ 2020
Μηνύματα
17
Πόλη
Ηράκλειο
Γεια σας,

χρειάζομαι τη γνώμη σας, αν κάποιος γνωρίζει, μια και δυστυχώς σήμερα τα Pet Shop και τα κτηνιατρεία είναι κλειστά.
Πρόσφατα πήραμε ένα αρσενικό καναρίνι και το βάλαμε στο κλουβί μαζί με την κανάρα.
Είδα ότι έχει κάνει ένα αβγό. Έχει πίσω αίμα και φαίνεται ταλαιπωρημένη. Έχει συμβεί σε κάποιον να μου πει πως μπορώ να τη βοηθήσω, μέχρι αύριο που θα την πάω σε κτηνίατρο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Πρόσφατα πήραμε ένα αρσενικό καναρίνι και το βάλαμε στο κλουβί μαζί με την κανάρα.
Αυτό που έπρεπε να γίνει καταρχήν, είναι να τηρηθεί η καραντίνα. Πρόκειται για μια πολύ σημαντική ενέργεια, για την οποία μπορείς να διαβάσεις εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/

Πέρα από αυτό, για ποιο λόγο βάλατε μαζί, στο ίδιο κλουβί τα πουλιά; Αν ο σκοπός είναι η αναπαραγωγή, τότε η περίοδος που διανύουμε δεν είναι κατάλληλη. Η αναπαραγωγή ξεκινά την άνοιξη, αφού έχουμε κάνει προηγουμένως τη σχετική προετοιμασία. Λεπτομέρειες μπορείς να διαβάσεις εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/

Σχετικά με τον τραυματισμό, θα πρότεινα να χωρίσεις τα πουλιά βάζοντας το καθένα σε δικό του ατομικό κλουβί. Επίσης, να διαβάσεις αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Διακοπή-της-αναπαραγωγής-καναρινιών.32795/ για να καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις ώστε να γυρίσουν τα πουλιά σε κατάσταση ηρεμίας από αυτήν της αναπαραγωγής στην οποία βρίσκονται.

Σε τι χώρο έχεις τα πουλιά; Ποια είναι η διατροφή τους; Ανέβασε αν θέλεις μια φωτογραφία του κλουβιού μαζί με τα πουλιά.
 
@Stavros Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου και τις πληροφορίες! Από το Pet Shop μας είπαν να τα κρατήσουμε χώρια μία εβδομάδα και αυτό κάναμε. Τα χωρίσαμε ξανά. Τα βάλαμε μαζί για να έχει παρέα το ένα το άλλο.

Έχουμε δύο κλουβιά, ένα μικρό κι ένα μεγαλύτερο, η τροφή τους είναι αυγοτροφή και χωριστά μίγμα σπόρων. Τους έχουμε πάρει και σουπιοκόκκαλο.
Στην 3η φωτογραφία την έπιασα για να της βάλω Betadine, σύμφωνα και με την κτηνίατρο, έπειτα από ανταλλαγή μηνυμάτων, στην περίπτωση που πρόκειται για τραυματισμό. Στην τελευταία ήταν μαζί, αλλά τα χώρισα.
 

Συνημμένα

  • 122537291_389262808928209_7342024244970145848_n.webp
    122537291_389262808928209_7342024244970145848_n.webp
    61,6 KB · Προβολές: 39
  • 122544721_3454452981307787_4672209656598196753_n.webp
    122544721_3454452981307787_4672209656598196753_n.webp
    52,7 KB · Προβολές: 44
  • 122550993_823920805031484_1834383721298912996_n.webp
    122550993_823920805031484_1834383721298912996_n.webp
    23,7 KB · Προβολές: 45
  • 122658145_372674363976113_6490353868884545201_n.webp
    122658145_372674363976113_6490353868884545201_n.webp
    73 KB · Προβολές: 43
Θα προτεινα να αφιερωσετε λιγο χρονο να διαβάσετε καποια πραγματα απο το petbird καταρχάς για την φροντιδα και επειτα για την αναπαραγωγη των μικρων φτερωτων σας φιλων.και οποια απορια να την λετε αφοβα.θα μαθετε αρκετά πραγματα και θα εχετε μια στηριξη ώστε ουτε εσεις αλλα και κυριως ουτε τα πουλακια σας να μπαινουν σε δυσκολες/δυσάρεστες καταστασεις.σας το λεω εγω που ξεκινησα απτο μηδεν πριν λιγο καιρο χωρις καμια γνωση επανω στα καναρινια.
 
Τα βάλαμε μαζί για να έχει παρέα το ένα το άλλο.
Τα καναρίνια δεν χρειάζονται τη συντροφιά του είδους τους. Δεν είναι όπως οι παπαγάλοι. Ακόμη και στη φύση, βρίσκουν σύντροφο (ζευγαρώνουν) μόνο κατά την περίοδο της αναπαραγωγής. Εξάλλου, έχοντας μαζί τα δύο πουλιά θα έχει ως αποτέλεσμα να σταματήσει το αρσενικό να κελαηδά και άρα θα πάψει να υπάρχει και ο βασικότερος λόγος για τον οποίο αγοράζουμε τα αρσενικά καναρίνια.

η τροφή τους είναι αυγοτροφή και χωριστά μίγμα σπόρων
Μπορείς αν θέλεις να αναφέρεις και τις μάρκες τους για να σου πούμε τη γνώμη μας.

Από τη φωτογραφία μου φαίνεται για πρόπτωση αμάρας. Πρόκειται για μια ενδεχομένως επικίνδυνη κατάσταση, την οποία πρέπει να αξιολογήσει από κοντά ο κτηνίατρος. Περισσότερα μπορείς να δεις εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Πρόπτωση-αμάρας-των-πτηνών.28329/ Πιθανόν το Betadine από μόνο του να μην είναι αρκετό.

Υ.Γ. 1. Η διάταξη των πατήθρων είναι λάθος. Πρέπει να μπουν δύο προς την άλλη κατεύθυνση. Κοίταξε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Πως-να-τοποθετήσετε-τις-πατήθρες-στο-κλουβί.430/
Υ.Γ. 2. Μην εμπιστεύεσαι τις συμβουλές των pet shop, ειδικά όταν πρόκειται για ασθένειες. Πολλές φορές δεν γνωρίζουν καν αλλά απαντούν ή ακόμη χειρότερα δεν είναι πάντα καλοπροαίρετες ή ανιδιοτελείς.
 
Έχεις δίκιο για τα Petshop, δεν το είχα σκεφτεί ετσι.. Δεν ξερω τι μάρκα ειναι η τροφή, παίρνω χύμα, θα την τσεκαρω κ θα αναφέρω. Πρακτικά μου φαίνεται δύσκολη η κατάσταση, ελπίζω να τα καταφέρει μέχρι αυριο που θα την πάω στον κτηνιατρο. Την έβαλα κοντα στη σόμπα για να τη διατηρήσω ζεστη κ εβαλα και το σουπιοκόκκαλο στο κλουβι της, καθως κ αυγό..
Διαβασα ότι πρέπει να διατηρήσω υγρη την αμάρα, αλλά δεν έχω το λιπαντικό, αρκει μόνο ζεστο νερό;
Διαβάζω το υλικό που μου έστειλες, μήπως τα καταφέρω να τη βοηθησω.
[automerge]1603628933[/automerge]
@ΠΑΝΤΕΛΗΣ V7 Σ' ευχαριστώ πολύ, διαβάζω κατά διαστήματα διάφορα, αλλά εν τελεί δεν ξέρω αν αρκούν οι γνώσεις μου, ώστε να είναι ασφαλή. Θα κάνω το καλύτερο που μπορώ! Και πάλι ευχαριστώ!
 
Επικουρικά βάλε υγρό ασβέστιο στο νερό της κανάρας για 3-4 ημέρες σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος (το βρίσκεις σε pet shop).
[automerge]1603631735[/automerge]
Το αυγό που έκανε ήταν κανονικό με σκληρό τσόφλι εξωτερικά ?
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ όχι, δεν ήταν σκληρό. Το σκέφτηκα αυτό με το ασβέστιο, είχαμε παλιότερα, αλλά είχε λήξει και το πετάξαμε. Το πρόβλημα είναι οτι όλα είναι κλειστά σήμερα και αν θα τα καταφέρει μέχρι αύριο... Ευχαριστώ πολύ...
 
@Georgiam Η καημένη απο έλλειψη ασβεστίου το έπαθε. Το αυγό ήταν μαλακό διότι δεν είχε ο οργανισμός της προετοιμάστει κατάλληλα με τις σωστές βιταμίνες, πρωτεινες και κυρίως ασβεστιο. Ελπίζω να τα καταφέρει μέχρι αύριο και οπωσδήποτε υγρό ασβέστιο όπως προανέφερε και ο Ιωάννης πιο πάνω, το γρηγορότερο δυνατό 👍
 
Οταν τελειωσει αυτη η περιπετεια θα πρεπει,αν θελεις, εδω να συζητησουμε λιγο γενικοτερα τα περι σωστης διαβιωσης των καναρινιων σου γιατι στις φωτο που εχεις ανεβασει υπαρχουν πολλα λαθη.
Περαστικα.
 
Το πουλάκι δείχνει σοβαρά τραυματισμένο αν κρίνω απο την ποσότητα του αίματος και την εικόνα της πληγής. Μου δίνει την εντύπωση επίθεσης αρπακτικού. Σε τι χώρο ζουν?
 
@Φοίβος πρόπτωση αμάρας είναι, εντος σπιτιού, κάναμε το λάθος και τη βάλαμε μαζί με τον αρσενικό για παρέα, κ εκανε αβγο χωρις να την εχουμε προετοιμασει λογω αγνοιας. Στοχος μας δεν ηταν η αναπαραγωγη΄, αλλά η παρέα κι όμως μου είπαν εδώ, δεν έχουν ανάγκη παρέας. Πήγαμε σε κτηνίατρο, της έκανα ράμματα και την έχουμε με αντιβίωση. Ελπίζουμε να τα καταφέρει.
 
Άποψη μου είναι να μείνει μέσα για μεγααααλο διάστημα και να μην ακούει ούτε να βλέπει τον αρσενικό (να μην αρχίσει να πυρώνει)σουπιοκοκαλο στο κλουβί ενδεχόμενος και στο νερό ασβέστιο για ένα διάστημα σωστή διατροφή και να ακολουθεί το προβλεπόμενο για την εποχή φως (ίσως και λίγο σκοτάδι παραπάνω)να ξεκουραστεί και από την άνοιξη βλέπετε τι θα κανετε καλή τύχη!
[automerge]1603740133[/automerge]
Και μετά την αντιβίωση να βάλετε προβιωτικο για πέντε μέρες
 
@Scoros Δυστυχώς τη χάσαμε... Είχε αποδυναμωθεί πλήρως. Λυπάμαι πολύ... Λάθος και ελλιπείς πληροφορίες από το Petshop, όταν πήραμε τον αρσενικό, είχαμε διαβάσει κάποια πράγματα, αλλά εν τέλει προφανώς δεν είχαμε τις κατάλληλες γνώσεις... Και αυτό ήταν το αποτέλεσμα... Τώρα θέλω να κάνουμε το καλύτερο δυνατό για τον αρσενικό, δεν παίρνω άλλο καναρίνι, γιατί στενοχωριέμαι να χάνονται ψυχούλες από δικά μας λάθη...
[automerge]1603793878[/automerge]
@Stavros Στον Μηλαθιανάκη, Ηράκλειο Κρήτης, μου είπαν πως είναι εξειδικευμένος στα πουλιά. Τη χάσαμε το βράδυ...
Μας έχει μείνει ένας αρσενικός, δεν παίρνουμε άλλο καναρίνι, γιατί οι ελλιπείς γνώσεις μας, τα φέρνουν σε κίνδυνο, και θα κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε γι' αυτόν που έχουμε. Πήραμε πατήθρες. Δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται για να είναι ασφαλής.
 
Λυπάμαι για την απώλεια.

δεν παίρνουμε άλλο καναρίνι, γιατί οι ελλιπείς γνώσεις μας, τα φέρνουν σε κίνδυνο
Αν αλλάξετε γνώμη, θα είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε όπου χρειαστεί.

Πήραμε πατήθρες. Δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται για να είναι ασφαλής.
Αν θέλεις βγάλε μερικές φωτογραφίες του κλουβιού μαζί με το πουλάκι από διάφορες πλευρές και ανέβασέ τες σε νέο θέμα στο https://community.petbirds.gr/forums/canaries/?prefix_id=88 για να σου πούμε τη γνώμη μας.
 
Back
Top