Φροντίδα Αγοράσαμε το πρώτο μας Μπάτζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgpan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mgpan

PB New Member
Εγγραφή
10 Μαϊ 2024
Μηνύματα
10
Καλημέρα σας!Πριν από μια εβδομάδα αγοράσαμε τον πρώτο μας παπαγάλο Μπατζι.Δυστυχως μέσα σε μια εβδομάδα πέθανε ξαφνικά.Δεν ξέρω τι μπορεί να πήγε λάθος...Σήμερα πήραμε έναν καινούργιο γιατί ο μικρός μου τον είχε λατρέψει(φροντίσα να μοιάζει) και δεν θέλω να συμβεί πάλι το ίδιο.Ας ξεκινήσω από τις απορίες μου..για τροφή μόνο σπόροι ή φρούτα και λαχανικά;κάθε πότε καθαρίζω το κλουβί και αλλάζω την τροφή;μήπως χρειάζεται ταίρι; (είναι αρσενικό μάλλον).Από τον πρωί που τον πήρα κάθεται στην κούνια του και δεν πετάει καθόλου ούτε τρώει ούτε πίνει..τι να κάνω ;
 
Να το χαίρεσαι, δεν χρειάζεται να κανεις κάτι άφησε το και δωσε του χρόνο να σας συνηθίσει και ολα θα πάνε καλα. Φρόντισε να τρέφεται με ένα καλό μείγμα με σπορους για μπατζι το οποίο καλό ειναι να φυσας περίπου κάθε δεύτερη μέρα για να φεύγουν τα τσόφλια, και για την καθαριότητα του άλλαζε ανα 3-4 μέρες το χαρτι θα το παρακολουθείς κιόλας και θα δεις κάθε ποτέ χρειάζεται. Για τα φρούτα και τα βότανα διάβασε παρακάτω
[automerge]1715335717[/automerge]
Επίσης και αυτο
 
Καλησπέρα, προφανώς δεν κάνατε κάτι λάθος εσείς στο προηγούμενο μπατζι, πολύ πιθανό να είχε κάποια πάθηση, για την συμπεριφορά του νέου δεν καταλαβαίνω και ούτε είμαι αρμόδιος για να δώσω γιατροσόφια το οποίο είναι και επικίνδυνο να κάνουμε. Το φύλο τον μπατζι ξεχωρίζει από το χρώμα των ρουθουνιών τους (μπλε ρουθούνια: αρσενικό, καφέ ρουθούνια: θηλυκό) τα παπαγαλάκια είναι πολύ ευαίσθητα με τις αλλαγές, επίσης είναι πολύ ευαίσθητα όταν χωρίζεται ένα ζευγάρι, θέλει λίγο υπομονή και παρατηρητικότητα στην συμπεριφορά του για αρχή, από τροφή ένα πλούσιο μείγμα σπόρων καλής ποιότητας και προσωπικά συστήνω πάντα συσκευασμένο και όχι χύμα. Φρούτα και λαχανικά απαραίτητα, προσοχή μόνο στα επικίνδυνα φρούτα, βότανα και λαχανικά για τα πουλάκια μας, θα βρεις σχετικό άρθρο εδώ. Περιμένουμε νεότερα
 
@mgpan συμπληρωματικά με τους προλαλήσαντες, να σου πω, επειδή δεν ξέρεις την αιτία που "έφυγε" το προηγούμενο πουλάκι, καλό θα ήταν να είχες κάνει απολύμανση του κλουβιού (στην περίπτωση που χρησιμοποιείς το ίδιο). Για τον φόβο των Ιουδαίων. Επίσης να επιλέξεις συσκευασμένο μείγμα σπόρων κ όχι χύμα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Επίσης αν σου έδωσαν στο πετ σοπ μια διάφανη σακούλα με κίτρινη "βιταμίνη", μην την δώσεις. Αυγοτροφή επίσης συσκευασμένη κ επώνυμη. Σουπιοκόκκαλο εννοείται πάντα διαθέσιμο στο κλουβί του. Καλώς ήρθες κ να το χαίρεσαι το μικρό κ με το καλό να μας το παρουσιάσεις να τον καμαρώσουμε κ εμείς.
 
@MARY58 πολύ σωστή και σημαντική συμβουλή, μπράβο, πολύ καλή απολύμανση του κλουβιου καθώς και του εξοπλισμού του ( πατηθρες, ταιστρες, ποτίστρες κτλ).
 
Το έπλυνα με καυτό νερό ,το έτριψα με σφουγγάρι και περασα με μαντηλακια με αντισηπτικο.Δεν ξέρω αν αυτό θεωρείται απολύμανση ..δεν χρησιμοποίησα κάποιο απορρυπαντικό πχ.Οσο για την τροφή στο petshop μου είπαν μόνο σπόρους,αυγοτροφη και βιταμίνη.Μου έκανε εντύπωση γιατί από την πρώτη στιγμή μπηκα και διάβασα και τόνιζαν τη σημασία των φρουρών και των λαχανικών,με μέτρο βέβαια..ελπίζω να πάνε όλα καλά!Θα σας ανεβάσω φωτο♥️
Χαίρομαι που ήρθα στην παρέα σας και μπορώ να μοιραστώ την αγάπη μου για τους ιπτάμενους φίλους μας
[automerge]1715348624[/automerge]
@MARY58 σε ευχαριστω για τις συμβουλές σου!! σουπιοκοκκαλο;;πρώτη φορά το ακουω
 
Τελευταία επεξεργασία:
@mgpan επειδή δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το χύμα μείγμα σπόρων που σου έδωσαν από το πετ σοπ, επιλέγεις συσκευασμενο μείγμα (μικρή όπως ενός κιλού αφού έχεις ένα μόνο πουλάκι) κατάλληλο για budgie. Την "βιταμίνη" δεν την δίνεις. Είναι πολύχρωμη με πολύ ζάχαρη τύπου αυγοτροφή. Αντί αυτής δίνεις συσκευασμένη αυγοτροφή σε συχνότητα που πρέπει κ θα σου πουν οι παπαγαλογονεις. Το σουπιοκόκκαλο επιβάλλεται να είναι στο κλουβί του για ασβέστιο. Νεράκι φρέσκο καθημερινά. Λαχανικά κ κηπευτικά κ κάθε μέρα αν γίνεται. Την λίστα με τα ασφαλή φυτά την επισύναψε ο @kom στο ποστ του, όπως πολύ χρήσιμο κ το άρθρο για τα budgie.
Σουπιοκόκκαλο είναι αυτό πχ της versele laga (υπάρχει κ από άλλες εταιρείες).
Για στήριγμα χρησιμοποιώ αυτό (για καναρίνι) αλλά νομίζω ότι κ για budgie θα είναι μια χαρά.
[automerge]1715351074[/automerge]
Τώρα για την απολύμανση δεν είχα αυτό στο μυαλό μου αλλά κ το καυτό νερό ήταν μια καλή κίνηση.
[automerge]1715351673[/automerge]
Το πουλάκι έχει δακτυλίδι; Σου είπαν την ηλικία του; Το πήρες από το ίδιο πετ σοπ που πήρες το πρώτο; Πώς ήταν οι συνθήκες των ζωντανών εκεί;
Αν θες ανέβασε μια φωτογραφία να σου πουν οι ειδικοί στους παπαγάλους για την ηλικία του πχ κ το κλουβί του για τυχόν βελτιώσεις στην διαρρύθμιση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@MARY58 Δεν το πήρα από το ίδιο petshop διότι στο πρώτο οι συνθήκες διαβίωσης δεν ήταν οι καλύτερες..στο δεύτερο έλαμπε το κλουβί ,αλλά δαχτυλίδι δεν έχει ,ούτε μου είπαν ακριβή ηλικία μόνο ότι μάλλον είναι αρσενικό γιατι εχει μύτη μωβ-μπλε αλλά μπορεί να αλλάξει γιατί είναι νεαρό ακόμα ,ούτε για το ασβέστιο ...είμαι και εγώ αρχάρια και δεν ξέρω τίποτα ..
 
Η επιλογή που κάνουμε όσον αφορά την αγορά από πετ σοπ θα πρέπει να έρχεται μετά από μία σειρά προϋποθέσεων που θα πληρεί το μαγαζί αυτό, όπως επίσης και το πτηνό που θέλουμε να αγοράσουμε θα πρέπει να το ελέγχουμε σχολαστικά, να είναι δραστήριο, λαμπερό και περιποιημένο πτέρωμα, καθαρά ποδαράκια και ράμφος, καθαρή φωνή, μην στεναχωριέσαι, είναι πολύ εύκολο να πέσουμε σε παγίδες από μαγαζιά, στην προσπάθεια να έχουν Κέρδος δεν τους είναι εύκολο το θέμα της καθαριότητας και της απαιτούμενης φροντίδας με όλα αυτά τα ζωάκια που έχουν.
Αν τα ρουθουνακια του είναι μπλέ είναι αρσενικό όπως σου ανέφερα νωρίτερα, αν τα ρουθουνακια του είναι καφέ/ζαχαρί τότε είναι θηλυκό.
Μετά από αυτές τις ώρες που το έχετε σπίτι, τι εικόνα έχει? Είναι δραστήριο? Τρώει? Είναι νοχελικο και φουσκωτό? Επίσης τα παπαγαλάκια και οι παπαγάλοι σε αιχμαλωσία τους αρέσει και προτιμούν να σκαρφαλώνουν παρά να πετάνε.
[automerge]1715353675[/automerge]
Α επίσης το κλουβί του θα πρέπει να είναι με οριζόντια καγκελακια για να μπορεί να σκαρφαλώνουνει όπως σου εγραψα και πρίν και όχι κάθετα όπως είναι το κλουβί των καναρινιών, να έχεις καθρεφτάκι και κάποια καμπανούλα για να παίζει και να κοιτάζει των εαυτό του και να σαχλαμαριζει, όπως και άλλα παιχνιδάκια αλλά να μην του τα βάζεις όλα μαζί, να του τα αλλάζεις για να μην τα βαριέται
 
@Zacharias είναι κλουβί μακρόστενο ψηλό με οριζόντια κάγκελα.Καποια στιγμή άρχισα να του μιλάω και σαν να μου απαντούσε ,δηλαδή πέταγε ή καθόταν απεναντι από το πρόσωπο μου και κελαηδουσε ,το είδα ότι δοκίμασε και τροφή κάποιες φορές.Οταν σταμάτησα να του μιλάω έκατσε παλι σε ένα σημείο,σήκωνε κάποιες φορές τα φτερά του ή φούσκωνε στιγμιαία σαν να θέλει να διωξει νερό από πάνω του.Στην πορεία είχα ένα μάθημα σπιτι και μιλούσα με τον μαθητή και ενώ μας ακουγε άρχισε πάλι τις φωνουλες ..πιστεύω ότι προσπαθει να εγκλιματιστεί
[automerge]1715355339[/automerge]
@Zacharias σας ευχαριστώ πολύ όλους σας.Με βοηθήσατε παρά πολυ .Πανω στον αυθορμητισμό μου να ευχαριστήσω το παιδάκι μου που αγαπάει πολύ τα ζωάκια περνωντας από ένα petshop, δεν εκανα μια έρευνα πριν.Στενοχωρηθηκα γιατί κατάλαβα ότι δεν ήταν καλά και ξεψύχησε στα χέρια μου ενώ του χαιδευα το κεφαλακι.Παντως το νέο φαίνεται υγιέστατο όταν όμως λες καθαρά πόδια τι εννοείς ;
 
Τελευταία επεξεργασία:
IMG_20240510_203523.webpIMG_20240510_203523.webpIMG_20240510_203321.webpIMG_20240510_203321.webp
[automerge]1715363311[/automerge]
Γύρισα και καθόταν στο ένα πόδι και ετριζε το ράμφος του.Φυσιολογικο;
Τελικά τα κάγκελα είναι κάθετα..μου αρέσει που το σκέφτηκα κιόλας..χαχαχα..σκοπεύω να του πάρω πύργο αναρρίχησης όμως
 
Κούκλος, κούκλος.
Σαν εικόνα φαίνεται καλός, πτέρωμα καθαρό και λαμπερό, βλέπω και τα ποδαράκια του καθαρά, ράμφος καθαρό αν και σαν να έχει κάποια στιγματακια χαμηλά στο ράμφος, ενδεχομένως να έχουν γίνει από τριψιματα όμως, το ότι κάθεται στο ένα πόδι και τρίζει το ράμφος του είναι φυσιολογικό, τα παπαγαλάκια το συνηθίζουν αυτό, είναι ο τρόπος τους να χουζουρευουν και δείγμα πως το πουλάκι είναι καλά. Μπορείτε να τον πιάσετε και να φυσηξετε τα πουπουλακια του να δείτε για τυχών ψείρες που δεν νομίζω, να δείτε το σπυρί πάνω από την αρχή της ουράς ότι δεν υπάρχει φλεγμονή, αν και έτσι όπως βλέπω το πτέρωμα του δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα ούτε εκεί. Το κλουβακι του σίγουρα θέλει αλλαγή για τους λόγους που σου είπα. Τροφή όλα όσα αναφέρθηκαν όπως και για σουπιοκοκαλο, επίσης υπάρχουν και πατηθρες ασβεστίου για παπαγάλους, στον African grey και στα cockatiel τέτοια τους έβαζα, τα ρουθουνακια του δείχνουν πως είναι αγοράκι, για φρούτα, λαχανικά και βότανα ότι σου έχει επισυνάψει ο @kom.
Παιχνιδάκια, καθρεφτάκι, καμπανούλα κτλ, τους αρέσει να παίζουν, με υπομονή, επιμονή και αγάπη μπορεί να εκπαιδευτεί. Να τον χαίρεστε και να τον προσέχετε, να τον αγαπήσετε όσο μπορείτε.
 
@Zacharias ειλικρινά σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που διέθεσε και τις συμβουλές σου !!Ναι θα του αλλάξω κλουβί με την πρώτη ευκαιρία !!Και θα του πάρω και ένα ταίρι..δεν θέλω να είναι μόνος.💙
 
@Zacharias ειλικρινά σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που διέθεσε και τις συμβουλές σου !!Ναι θα του αλλάξω κλουβί με την πρώτη ευκαιρία !!Και θα του πάρω και ένα ταίρι..δεν θέλω να είναι μόνος.💙
Δώσε του λίγο χρόνο πριν του πάρεις ταίρι, πρώτον για να συνηθίσει ο ίδιος την αλλαγή αυτή, 2ον για να παρακολουθήσεις και να βεβαιωθείς πως το πουλάκι είναι υγιής. Επίσης, όταν με το καλό έρθει και το άλλο πουλάκι θα το έχετε τουλάχιστον για μια εβδομάδα σε ξεχωριστό κλουβακι ώστε να βεβαιωθείτε πως κι εκείνο είναι υγιής, έπειτα τα βάζετε μαζί σταδιακα.
Μην ευχαριστείτε, το μόνο που θέλουμε είναι η καλή υγεία και να είναι ευτυχισμένα τα κατοικίδια μας. Να υπενθυμίσω και να τονίσω πως ότι σας λέω και αναφέρω είναι συμβουλές και ότι έχω δοκιμάσει εγώ και ότι έχω ακολουθήσει, και είναι μόνο συμβουλευτικά, σε καμία περίπτωση δεν επιθυμώ να παρερμηνεύτουν ή να ακολουθηθούν τυφλά όσα λέω και δημιουργήσουμε μεγαλύτερο πρόβλημα στα κατοικίδια μας. Ο πτηνιατρος είναι εκείνος που θα μας καθοδηγεισει σωστά για τα πτηνά μας. Χαίρομαι όμως να βοηθάω όπως και όσο μπορώ.
 

 
Να τον χαίρεσαι τον κούκλο σου. Όταν με το καλό θα του αλλάξεις κλουβί, κ θα υπάρχει άνεση χώρου πάρε του κ παιχνίδια, καλύτερα όμως όχι όμως καθρεφτάκι. Επίσης αν του πάρεις ταίρι, θα πρέπει να κρατήσεις καραντίνα.
Ο φιλομαθής με πρόλαβε!!!🤣
[automerge]1715367153[/automerge]
Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με τον @Zacharias Ζαχαρία. Έχε κ την λίστα πτηνιατρων, (αχρειαστη να ναι).
 
Η μία εβδομάδα καραντίνα δεν είναι αρκετό διάστημα για να διαπιστώσεις αν είναι υγιές
Και ένα παράδειγμα ?
Το προηγούμενο παπαγαλάκι στην μία εβδομάδα "έφυγε".
Το πρώτο link είναι εσωτερικό εδώ search για τα καθρεφτάκι και γιατί δεν συνιστάται επί της ουσίας λόγω των προβλημάτων που στην πράξη δημιουργεί..


κοιτάζει των εαυτό του
Δεν ξέρει, δεν καταλαβαίνει αν θες ότι είναι ο εαυτός του, αλλά θεωρεί ότι είναι ένα άλλο όμοιο του..κάτι το οποίο ενεργοποιεί άλλους μηχανισμους
[automerge]1715367429[/automerge]
Γύρισα και καθόταν στο ένα πόδι και ετριζε το ράμφος του.Φυσιολογικο;
Post in thread 'Περιεργος ηχος' https://community.petbirds.gr/threads/Περιεργος-ηχος.48025/post-2535943
 
@φιλομαθης καλησπέρα και χρόνια πολλά, η εβδομάδα είναι το συνηθέστερο που συμβουλεύουν, αυτό ακολουθώ κι εγώ, δεν είχα ποτέ πρόβλημα και συνήθως ήταν αρκετές για να εντοπίσω κάποια συμπτώματα όπως ακάρεα τραχείας, σίγουρα οι περισσότερες μέρες καραντίνας θα έχουν καλύτερα αποτελέσματα, όσο για το καθρεφτάκι δεν το γνώριζα, μόνο στους African grey δεν έβαζα για τους πιο πάνω λόγους του άρθρου. Εξαιρετικό η ανταλλαγή συμβούλων, απόψεων και προβληματισμών καθώς λύνουν απορίες και αποδίδουν γνώση.
 
@mgpan , να το χαίρεστε το πουλάκι.
Δύο πράγματα να συμπληρώσω....
Πατήθρες ασβεστίου,,,θεωρώ ότι καλό θα ήταν να τις αποφύγεις, καθώς συχνά είναι σαγρέ και επηρεάζουν αρνητικά τα πέλματα των ποδιών των πτηνών. Το κόκκαλο σουπιάς επαρκεί για πρόσληψη του απαραίτητου ασβεστίου.
Κλουβί: αν είναι να επιλέξεις μεταξύ μήκους και ύψους, επέλεξε το μήκος...όσο μεγαλύτερο, τόσο το καλύτερο, ώστε να μπορεί να πετά και να γυμνάζεται. Υπάρχουν 60 εκ. ζευγαρώστρες που είναι κατάλληλες, οι λεγόμενες κινέζικες. Υπάρχουν και 90 εκ. που είναι ακόμα καλύτερες.
Θέση κλουβιού - ύπνος: σημείο που να έχει ησυχία, χωρίς οσμές, καπνό και στο οποίο θα μπορούσε το πουλί να ακολουθήσει συνεχή ύπνο ανεμπόδιστο, σύμφωνα με το ημερήσιο φως, δλδ, κοιμάται το σούρουπο, ξυπνά το πρωί.
Το παιδί σου πόσων ετών είναι; (σε ρωτώ για να σκεφτούμε αν η ηλικία του είναι κατάλληλη για να αναλάβει από μόνο του κάποια κομμάτια της φροντίδας του πουλιού.
Κεχρί μίλλετ: μπορείς να αγοράσεις και να του δίνεις ελάχιστες ποσότητες κρατώντας το τσαμπί στο χέρι σου, στην αρχή με το χέρι εκτός κλουβιού, έπειτα με το χέρι μέσα στο κλουβί, ώστε να εκπαιδευτεί να βγαίνει έξω ή / και για να εξοικειωθείτε μεταξύ σας.
Το πουλί έχει ήδη σχηματίσει ίριδα στο μάτι του ή είναι μόνο μαύρο το μάτι; Αν ναι, πες μας τι χρώμα έχει. Επίσης τις επόμενες εβδομάδες παρατήρησε τις γραμμώσεις στο κούτελό του να δεις αν εξαφανίζονται τελείως και αν ναι, ανέβασε μια φωτό όταν συμβεί αυτό. (τα δύο παραπάνω, είναι σημάδια από τα οποία μπορεί κανείς να εικάσει την ηλικία του)
 
Back
Top