Φροντίδα Αγοράσαμε το πρώτο μας Μπάτζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgpan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@ianos τον έβαλα να κοιμηθεί σε δωμάτιο που δεν χρησιμοποιούμε.Ο μικρός ειναι 4.5 και η αλήθεια είναι οτι τον προσέχει πολύ ,του αλλάζουμε μαζί το νερό και το φαγητό και κάθεται δίπλα στο κλουβί του και του μιλάει συνέχεια.Δεν μπορώ να αποφύγω όμως την έλλειψη ησυχίας λόγω του μικρού της ηλικίας του ,όσο μπορώ βέβαια συμβουλεύω τον μικρό ..το μάτι του είναι μαύρο και μέχρι στιγμής οι ραβδώσεις φτάνουν σχεδόν μέχρι το ράμφος και έχουν αρχίσει να ασπρίζουν το πολύ 2 με 3 σειρές ...ήθελα να ρωτήσω όμως είναι νωρίς για να τον αφήνω ελεύθερο έξω ;
[automerge]1715438231[/automerge]
@ianos τον έβαλα να κοιμηθεί σε δωμάτιο που δεν χρησιμοποιούμε.Ο μικρός ειναι 4.5 και η αλήθεια είναι οτι τον προσέχει πολύ ,του αλλάζουμε μαζί το νερό και το φαγητό και κάθεται δίπλα στο κλουβί του και του μιλάει συνέχεια.Δεν μπορώ να αποφύγω όμως την έλλειψη ησυχίας λόγω του μικρού της ηλικίας του ,όσο μπορώ βέβαια συμβουλεύω τον μικρό ..το μάτι του είναι μαύρο και μέχρι στιγμής οι ραβδώσεις φτάνουν σχεδόν μέχρι το ράμφος και έχουν αρχίσει να ασπρίζουν το πολύ 2 με 3 σειρές ...ήθελα να ρωτήσω όμως είναι νωρίς για να τον αφήνω ελεύθερο έξω ;
 
Να το χαίρεσαι το παιδάκι σου. Επειδή οι παπαγάλοι αντιλαμβάνονται πολλά με το ράμφος τους και μερικές φορές τσιμπούν δυνατά, ενημέρωσε το παιδάκι σου, όσο γίνεται να μην βάζει κοντά στο ράμφος του πουλιού τα δαχτυλάκια του. (όταν ήμουν μικρός ένα θηλυκό μπάτζι που είχε ο παππούς μου, μου είχε κόψει ολόκληρο κομμάτι από τον δείκτη του χεριού μου)
το μάτι του είναι μαύρο και μέχρι στιγμής οι ραβδώσεις φτάνουν σχεδόν μέχρι το ράμφος και έχουν αρχίσει να ασπρίζουν
Identify a baby budgie by its black eyes. The eyes of a budgie can help you determine how old it is. Baby budgies have not developed an iris, which is the ring of color surrounding the black pupil of the bird’s eye. If your bird’s eyes are completely black and lacking iris rings, the budgie is less than 5 months old.
Σύμφωνα με το παραπάνω, εφόσον δεν έχει αναπτύξει ακόμα χρώμα στην ίριδα (δακτύλιο γύρω από το μαύρο του ματιού) θεωρείται ότι είναι κάτω των 5 μηνών
2
Look for a white or yellow cap to identify birds older than 3 or 4 months. When a budgie is 3-4 months old, it will molt and lose its striped head feathers. The stripes or bars will be replaced with a cap of yellow or white feathers, depending on the variety of budgie.[2]
  • If the budgie has no stripes on its head, it has experienced its first molt and is more than 3-4 months of age.

Από το παραπάνω φαίνεται ότι το πουλάκι είναι έτοιμο για την πρώτη του πτερόρροια στην οποία θα φύγουν ολοκληρωτικά οι γραμμώσεις στο κούτελό του. Επομένως προφανώς είναι σε ηλικία πάνω από 3-4 μηνών. Άρα κατά προσέγγιση η ηλικία του είναι 4+ μηνών.
ήθελα να ρωτήσω όμως είναι νωρίς για να τον αφήνω ελεύθερο έξω ;
ναι, είναι νωρίς γιατί τον έχετε λίγο καιρό και επιπρόσθετα είναι μικρούλι. Παρά ταύτα, είναι σε ηλικία πολύ δεκτική για να εξοικειωθείτε μεταξύ σας και για να έρχεται στο χέρι σου, να το χαϊδεύεις στο κεφαλάκι κλπ. Επομένως όταν θα γίνουν αυτά, τότε συζητάς εκ νέου για πτήσεις εντός σπιτιού.
 
Back
Top