Γενικά Αγορά Άφρικαν Γκρέϋ (ξανά) μετά από απώλεια

Εγγραφή
13 Οκτ 2018
Μηνύματα
35
Καλημέρα σας. Είχα το Σίφη μου, ένα υπέροχο ζακό από την ηλικία των 3-4 μηνών, αγορασμένο
από γνωστό εκτροφέα της Ιεράπετρας, έναν άψογο επαγγελματία. Ζήσαμε μαζί 6 χρόνια, παντού μαζί και
δυστυχώς φέτος το καλοκαίρι μου έφυγε και την επόμενη μέρα τον βρήκαμε αλλά πεθαμένο. Ειχε χτυπήσει
πάνω σε άλμπουρο ιστιοπλοϊκού μέσα στο λιμάνι στην προσπάθεια του να γυρίσει σε μένα που τον φώναζα
και μας τον γύρισε η θάλασσα μπροστά στη μαρίνα όπου και
δουλεύω. Το πήρα πολύ βαριά, τα χέρια μου μέσα σε μια μέρα άρχισαν να ξεφλουδίζουν στις παλάμες, ένα
μυστήριο πράγμα!
Τέλος, αποφάσισα να πάρω πάλι από τον ίδιο εκτροφέα αλλά όχι ένα. Δύο, από διαφορετικές γέννες, διαφορετικού
φύλου και ίδιας ηλικίας. Το θέμα μου τώρα είναι ένα: μπορούν να μπουν και τα 2 στην ίδια κλούβα απευθείας από μωρά
μόλις έρθουν; Μιλάω για μεγάλη κλούβα, όχι κλουβί. Και ακόμα, όταν είναι δυό μαζί θα υπάρξει πιθανότητα να μιλήσουν
όπως ο Σίφης μου που έλεγε αρκετές λεξούλες ή επειδή θα έχουν παρέα ο ένας τον άλλο, δεν θα δείξουν ενδιαφέρον
για ομιλία και επικοινωνία με τον άνθρωπο;
 

Συνημμένα

  • ΣΙΦΗΣ ΟΚΤ20.webp
    ΣΙΦΗΣ ΟΚΤ20.webp
    155,9 KB · Προβολές: 20
  • SIFIS.webp
    SIFIS.webp
    101,1 KB · Προβολές: 20
Γειά σου Καλλιρρόη, με το καλό να δεχτείς τα μικρούλια σου.😊

μπορούν να μπουν και τα 2 στην ίδια κλούβα απευθείας από μωρά
μόλις έρθουν; Μιλάω για μεγάλη κλούβα, όχι κλουβί.
Κανονικά θα πρέπει να μπουν σε καραντίνα ξεχωριστά για 5-6 εβδομάδες, και μετά να μπουν μαζί στην ίδια κλούβα, η οποία θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 1,2 μέτρα μήκος και πλάτος, και 2 μέτρα ύψος περίπου.
Όμως στην περίπτωση σου ίσως και να μην έχει νόημα η καραντίνα, εάν τα πουλάκια θα έχουν έρθει ήδη σε επαφή μεταξύ τους στο εκτροφείο ή κατά την μεταφορά τους.

όταν είναι δυό μαζί θα υπάρξει πιθανότητα να μιλήσουν ή επειδή θα έχουν παρέα ο ένας τον άλλο, δεν θα δείξουν ενδιαφέρον
για ομιλία και επικοινωνία με τον άνθρωπο;
Εφόσον τους μιλάς και ασχολείσαι μαζί τους το πιθανότερο είναι να μιλήσουν.
Σίγουρα όταν έχουν παρέα μικραίνει το ενδιαφέρον τους για αλληλεπίδραση με τον άνθρωπο φροντιστή τους.
Όμως τίποτα δεν είναι απόλυτο, καθώς το κάθε πουλάκι είναι μια ξεχωριστή προσωπικότητα.
 
Καλησπέρα σου, μια τέτοια απωλεια μετά από 6 χρόνια ειναι πολύ βαριά. Είναι όμως ειδος που έτσι και μπει στη ζωή σου θεωρώ γινεσαι για πάντα σκλαβακι του 🙂

Το ιδανικότερο που μπορείς να κανεις είναι να του πάρεις παρέα εννοείται, θέλει όμως λεπτό χειρισμό για να μη βλαψεις τη σχέση τους. Ποιος είναι ο στόχος όμως; Γιατί σε μεγάλη κλούβα απευθείας; Φοβάσαι μην επαναληφθεί ο χαμός η απώλεια και θες να ελαχιστοποιήσεις κάτι Τέτοιο ; Η Σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή τους; Επισης Γιατι αντίθετο φύλλο;
Είναι πολύ σημαντικο να είναι ξεκάθαρος ο στόχος για να ενημερωθεις σωστά.
Αναφορικα με την ομιλία όπως ήδη θα ξέρεις, είναι ζωντανά που όσο μεγαλώνουν τόσο πιο ξεκάθαρη και πιο στοχευμένη είναι η ομιλία. Δε μιλούν απλά παρατηρούν ασταμάτητα και προλαβαίνουν κάθε σου κίνηση. Αυτο δεν θα σταματήσει επειδή είναι ζευγάρι η επειδή έχουν παρειτσα ο ένας τον άλλον.

Αν όμως ο στόχος είναι η αναπαραγωγή και καταφερεις να ζευγαρώσουν (δεν είναι απλό αυτο) θα περνάς σίγουρα μια περίοδο που «δεν θα έχεις πουλιά όλη μέρα». Αποφεύγουν από τα αυγά ακόμα όταν έρθει η ώρα εκείνη να κάνουν οποιοδήποτε θόρυβο οτιδήποτε θα μπορούσε να προσελκύσει θηρευτές. Το αγόρι θα προστατεύει τη φωλια και θα αναλάβει εξολοκλήρου τη σίτιση της θηλυκιτσας του αλλα θα είναι εντελώς ήσυχοι. Μόλις περάσει αυτή η περίοδος θα «επιστρέφουν» κανονικά στη καθημερινότητα τους/σας μόνο που αντι να έχεις έναν να σε παρατηρεί κ να σε Κοροϊδεύει, θα έχεις δυο 🥰🥰
 
Κανονικά θα πρέπει να μπουν σε καραντίνα ξεχωριστά για 5-6 εβδομάδες,

Bάιο θα έρθουν απο τον ίδιο εκτροφέα γράφει. Τα πουλιά θα έχουν ήδη επαφή οπότε η καραντίνα δεν θα εξυπηρετούσε σε κάτι.

Καλλιρόη είναι η καλύτερη η κίνηση σου να πάρεις δύο πουλιά. Ναι μπορείς να τα βάλεις μαζί και όσο για την ομιλία μην ανησυχείς. Εγώ μάζι μεγάλωσα 2 αμαζόνες που δεν βάζουν γλώσσα μέσα.
 
@thunderfck Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Οχι, δεν με ενδιαφέρει να τα ζευγαρώσω, τώρα αν συμβεί μετά από χρόνια γι αυτό έχω ζητήσει να είναι από άλλες γέννες. Για να καταλάβεις, ποτέ στη ζωή μου δεν έχω πουλήσει πουλιά, ακόμα και πολύ παλιά όταν είχα κανάρια χάριζα, ποτέ δεν πούλησα ζωντανό. Ο λόγος που θέλω να είναι 2 είναι επειδή τα καλοκαίρια δουλεύω πολλές ώρες και δεν μου αρέσει να μένουν μόνα. Το Σίφη μου τον έπαιρνα μαζί μου συχνά αλλά όταν πέφτει πολύ δουλειά εδώ (μαρίνα νησιού) δεν μπορώ να τον προσέχω. Και να το κακό που έγινε!!! Οταν έφευγα από το σπίτι πάντα του έλεγα σταθερά: Φεύγω τώρα πάω για δουλειά. Δεν θα αργήσω. Φιλάκι; Πάντα καλημέρα, καληνύχτα, ήξερε καλά και με περίμενε το βράδυ να του σκεπάσω την κλούβα.
Ετσι το σκέφτηκα να πάρω δύο μικράκια. Ο εκτροφέας που θα με προμηθεύσει είναι πολύ γνωστός και αξιόπιστος, μάλλον τον έχετε όλοι ακουστά το Λευτέρη. Θα τα πάρω η ίδια από την Ιεράπετρα. Δεν χρειάζεται να μπουν σε καραντίνα, ο Λευτέρης είναι εγγύηση! Αν μου πει όμως, θα το κάνω☺️
 

Συνημμένα

  • ΣΙΦΗΣ-ΚΟΚΟΣ ΦΛΕΒ 20.webp
    ΣΙΦΗΣ-ΚΟΚΟΣ ΦΛΕΒ 20.webp
    128,9 KB · Προβολές: 18
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι πολύ όμορφο που σκεφτεσαι έτσι ☺️ εννοείται δεν έχουμε το χρόνο να είμαστε ασταμάτητα όλη ημέρα μαζί τους για πάντα… και εκείνα θέλουν την παρέα μας. Ένα ζωντανό το οποίο μεγαλώνει μαζι με ένα αλλο του είδους του, έχει πολύ καλύτερη αντίληψη για το ειδος του.
Το σίγουρο είναι ότι ανεξάρτητα τι φύλλο θα διαλέξεις κάποια στιγμή της ζωής τους θα θέλουν να αναπαραχθούν και η επιθυμία τους αυτή θα είναι αστείρευτη και ασταμάτητη μπορεί να περάσουν χρόνια αλλά κάποια
Στιγμή θα έρθει. Είναι ζωντανά, τα γκριζακια, που ζουν σε μεγάλα κοπάδια είναι στη φύση τους αυτό θα μπορείς να το ελέγξεις αλλά
Οχι για πολύ. Να είσαι λοιπόν προετοιμασμένη για κάτι τέτοιο.
Συμβουλή μ να πεις στον εκτοφεα σου να τα αφήσει όσο περισσότερο μπορεί στους γονείς του. Αν μπορεί να μην τα τραβήξει στις 15- 20 μέρες αλλά να τα αφήσει και αλλο στους γονείς τους φυσικους γονείς τους και όλα θα κυλήσουν πολύ πιο εύκολα για εσενα τα χρόνια που ερχονται ☺️
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και ειλικρινά οφείλω να σε συγχαρώ που σκεφτεσαι έτσι 🙂
 
Back
Top