Γενικά Ξανά μετά από χρόνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MrNek36
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλώς ξαναήρθες στον κόσμο των πτηνών λοιπόν.
Χαίρομαι πολύ για δύο λόγους.
1) Ο ενθουσιασμός που βγάζεις μέσα απο τα μηνυμάτα σου, μου έχει μεταδώσει χαρά :D
2) Που έχεις ενημερωθεί για την σωστή διαμονή τους και διατροφή τους.

Η αλήθεια είναι οτι κι εγώ παραξενεύτηκα με το ράμφος του, αλλά νόμιζα οτι ήταν λόγο ηλικίας.
Μήπως να μιλήσεις με τον εκτροφέα του και να δείς και τους γονείς του πουλιού και να μας βάλεις φωτο τους αν είναι εύκολο;
 
Καλησπέρα σε όλους! Ευχαριστώ για όλα τα καλά λόγια. Πάμε πολύ καλά σήμερα μόνο που ακόμα δεν έχουμε εξοικειωθεί και οταν με βλέπουν κοντά στο κλουβί αναστατώνονται. Έκανα και προσπάθεια ηχογράφισης με το κινητό που θα ανεβάσω αργότερα. Το ράμφος παρά το σχήμα του δεν φαίνεται ούτε να το εμποδίζεί, ούτε το πουλακι δείχνει να χει κατι, γεγονος που με καθυσηχαζει πολύ. Παρατείρησα ότι σε σχέση μετα παλιά πουλια που ειχα αυτά οταν τους βαζω την μπανιερα δεν κανουν μπανιο αμεσως και την βρωμιζουν με περιττωματα. Θα ήταν καλή λύση μια εξωτερικη μπανιερα; Επίσης μου πε ο ιδιοκτητης ο προηγουμενος για το αρσενικο να του βαζω αυγο καθε μερα επειδη ειναι μικρο. Τι γνωμη εχετε; Ευχαριστω.
 
Γενικά η μπανιέρα δεν κάνει να μένει ώρες στο κλουβί γιατί θα πιούνε και νερό απο αυτή και δεν είναι ότι καλύτερο.
Σίγουρα μια εξωτερική μπανιέρα θα ήταν μια λύση για να μην την βρωμίζουν, όμως θα τους την βάζεις το πρωί 1-2 ώρες και μετά θα την βγάζεις.
 
Αν βάζεις εσωτερική, θα την κρατάς το πρωί κανένα 20 λεπτο και όχι κάτω από πατήθρα, και θα τη βγάζεις κάνουν δεν κάνουν μπάνιο. Πρωί φυσικά, όχι σε ρεύματα αέρα.
Προσωπικά βγάζω και τις τροφές τους όταν τους έχω μπανιέρα διότι αυτά τις πιτσιλούν με νερό και δεν θα ήθελα να αναπτυχθούν μύκητες και διάφορα άλλα μέσα στις ταΐστρες. Ενίοτε βάζω και μια δυο σταγόνες ξύδι ή βιολογικό μηλόξυδο στο νερό που θα κάνουν μπάνιο.
 
Ευχαριστω για τις συμβουλες παιδια, δεν ειχα ξανακουσει οτι δεν αφηνουμε την μπανιερα... αγορασα κ την εξωτερικη στο ενα κλουβι. Για το αυγο εχετε κατι να μου προτεινετε; Δε θελω να παχυνω το θυλικο γιαυτο σκεφτομαι 1-2 φορες τη βδομαδα σ αυτο αυγο ενω στο αρσενικο που ναι μικρουλι να βαζω 3

Παραθέτω τις προσπάθειες του κυρίου να πιασει τις πρώτες του νότες. Όποιος εχει χρόνο και ορεξη ας το ακούσει! Είχε κ άλλο αλλά μετα από αρκετή ώρα γιατί άφησα το κινητό και έφυγα για να χαλαρωσει και να τραγουδίσει. Δεν μπορεί να κάνει μεγάλο μακρύ τραγούδι ακομα αλλα ανακαλυπτει τους τονους του. Πιστευω θα γίνει πολυ ωραιος frontman :D

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top