Γενικά Αγορά ενός ακόμα παπαγάλου!

αντρέας

PB Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2007
Μηνύματα
50
Πόλη
Βόλος
Καλησπέρα σας!
Για άλλη μια φορά χρειάζομαι τη βοήθεια σας! Εδώ και πάρα πολλούς μήνες σκέφτομαι για την αγορά ενός ακόμα παπαγάλου! Δσύο πράγματα ζητάω μόνο αππό τον νέο παπαγάλο.

1. (Το σημαντικότερο) Να δέχετε αγκαλιές και χάδια
2. Έντονα χρώματα ( πως είναι ο african gray; ακριβώς το αντίθετο)
3. Δεν με ενδιαφέρει να μιλάει, να κάνει θόρυβο ή το πόσο κοστίζει
4. κλουβί 2Χ1Χ1

(εγώ αυτό που ήθελα είναι eclectus αλλά δεν είναι για χάδια από ότι έχω πληροφορηθεί- και ειδικά το θυλικό)


Τι προτείνετε;
 
Ενα μελος του φορουμ Εμφάνιση προφίλ: CLIT - PetBirds Forums φιλος, εχει eclectus αρσενικο και ειναι ενα απο τα χαδιαρικα πουλια που ξερω!
 
τα εκλεκτους ειναι για χαδια, σαν ειδος... Τωρα εξαρτατε και απο το χαρακτηρα του πουλιου και το μεγαλωμα του...
 
Στο 2,3,4 μπορεις πολυ ευκολα να βρεις παπαγαλο που να ταιριαζει σε αυτο που ζητας, αλλα στο 1 δηλ αγκαλιες κ χαδια... Τι να πω, ολα τα πουλια απο καθε ειδος ειναι ενα καλουπι; κ λεμε τα μεν δεχονται χαδια, τα δε οχι; 😕

Αυτο που παιζει ρολο ειναι νομιζω πως θα μεγαλωσει το πουλι, πως θα το διαχειριστεις εσυ κ φυσικα ο χαρακτηρας του...
δεν εχω τετοια σχεση με κανενα απο τα 14 πουλια που εχω, αυτα ολα που σου λεω εχουν θεωρητικη βαση, αλλα θα σου πω τι κανω εγω για να ειμαι ετοιμη, αν κ οταν αποκτησω ενα ημερο παπαγαλο, διαβαζω, διαβαζω... Ναι σωστα μαντεψες διαβαζω!
οχι μονο εδω, γενικα στο ιντερνετ, σε ξενα φορουμ, βιβλια κτλ! 🙂
 
Οι αμαζονιου δεν εχουν τη φημη του χαδιαρη, αλλα υπαρχουν και εξαιρεσεις. Αυτο το πουλι που προτεινει η Πωλινα δεν ξερω αν ειναι ομως το καταλληλο γι αυτο που ζητας. Εχουν αρκετα ισχυρη προσωπικοτητα.
 
Ανεστη, αμα θα το πάρει μέχρι 4-6 μηνών και θα το φροντίζει σοστά μπορεί να είναι τέλειο παιχνιδιάρικο και χαδιάρικο παπαγάλο. Τα Blue Front ειναι πιο εύκολοι απο Yellow Headed και λίγο πιο δύσκολοι απο τα Orange winged.

3. Δεν με ενδιαφέρει να μιλάει, να κάνει θόρυβο ή το πόσο κοστίζει
4. κλουβί 2Χ1Χ1
(εγώ αυτό που ήθελα είναι eclectus αλλά δεν είναι για χάδια από ότι έχω πληροφορηθεί- και ειδικά το θυλικό)

Τα Eclectus ειναι πολυ πιο σοβαρά απο τα Amazones. (όμως κια αυτά θέλουνε το χάιδι τους)
Κατα τη γνώμη μου 60% αποτελέσματος εξαρτάστε απο τον άνθρωπο, αλλα 40 απο το πούλι. Όντος υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Είπαμε, έχω τρέλα με BFA 😉
 
Ευχαριστω πολυ για την προσπαθια παιδια αλλα δεν εχω βρει κατι εστο να με κανει να το σκευτω

Καμια αλλη ιδεα;
 
Παιδια είχε σε ενα πετ εδω παλια εναν αμζονιου blue fronted.. Και μεσα απο το κλουβι στον καθενα καθόταν να του ξύσεις το κεφαλι...1.500 ευρω ενηλικος τοτε...
 
Παιδια είχε σε ενα πετ εδω παλια εναν αμζονιου blue fronted.. Και μεσα απο το κλουβι στον καθενα καθόταν να του ξύσεις το κεφαλι...1.500 ευρω ενηλικος τοτε...
πανάκριβος... εγω έψαξα για μωρό μέχρι 4 μηνών - 800 ευρώ (απο εκτροφέα)
 
Από προσωπική εμπειρία θα σου πω Eclectus, αρσενικό. Εγώ το πήρα 2 μηνών, είναι τώρα 6. Είναι πολύ γλυκός, καθόλου θορυβώδης, ναζιάρης κι όταν τον παίρνω αγκαλιά και του χαϊδεύω το κεφαλάκι, τρίβεται πάνω μου και κάνει ήχους σαν μωράκι. Άσε που χαλαρώνει κλείνει τα ματάκια του και τρίβεται. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Και δεν είναι και ακριβά πουλιά, σε σχέση με το μέγεθός του.
 
πιστεύω ότι τα πιο χαδιάρικα πουλιά είναι τα κόκατου, αλλά δεν είναι πολύχρωμα... Πάντως πρέπει να παραδεχτείς ότι το major mitchel είναι εντυπωσιακό πουλί !
File:Cacatua leadbeateri -SW Queensland-8.jpg - Wikipedia, the free encyclopedia

πανάκριβο βέβαια! 😛

πάντως αν το μάθεις από μικρό στα χάδια, το πιθανότερο είναι πως θα γίνει χαδιάρικο...
 
ΝΟμιζω οτι τα κακατουα εινια χαβαλετζιδικα πουλια... Δηλαδη εγω τα ξεχωριζω σε ενα ωραιο πουλι που χαιρεσαι να το βλεπεις (Μακαο) και σε ενα πουλι που σου φταχνει τη διαθεση..σε κανει να γελας. (Κακατουα).. Εχω δει σε πετ παιχνιδιαρικα κακατουα να γυρναν αναποδα να σε κοιτανε να σηκωνουν το λοφιο.. Τελεια.. Πολυ τελεια... Μου φταχνουν τη διαθεση...
 
πράγματι! σε ένα μαγαζί καθόμουν κι έξυνα ένα και μετά έφυγα να πάω να πάρω τροφές και το είδα κολημένο στο κάγκελο να με κοιτάει μελιστάλαχτα και να χοροπηδάει...
Λένε όμως ότι δεν είναι κατάλληλα αν λείπεις πολλές ώρες στη δουλειά... Παθαίνουν εύκολα κατάθληψη.
 
Μπορει να στενοχορισω καποιους αλλα african gray και Cacatua δεν θα τα επερνα ακομα και δωρεαν !

(Η ομορφια ειναι εντελος αντικειμενικη)
 
Αντρικο αποψη σου και σεβαστη.. Και συμφωνω μαζι σου, αλλα νομιζω τα παραλλες...Ας βρισκοταν κάποιος να στα δωσει δωρεαν και τοτε ΝΑΙ μπορεις να το πεις...
 
Μπορει να στενοχορισω καποιους αλλα african gray και Cacatuaδεν θα τα επερνα ακομα και δωρεαν !
Εμένα με στενοχώρησες ☹
Παράξενο,... σε νοιάζει περισσότερο η εμφάνισή του πουλιού και οχι το χαρακτήρα του!
Ο άνθρωπος που έχει αγάπη στα πουλιά θα πει "Εγω θέλω να φιλοξενώ όλους τους παπαγάλους, μικρούς και μεγάλους, γκρίζους και πολύχρωμους, άρρωστους και υγιέστατους... Απλά δεν μπορώ λόγο τάδε."

1. (Το σημαντικότερο) Να δέχετε αγκαλιές και χάδια
... Βλέπω τελικά το σημαντικότερο είναι να έχεις ενα πολύχρωμο μπιμπελό στο σπίτι.
 
Back
Top