Γενικά Αγορά ενός ακόμα παπαγάλου!

Όλα τa Lorry είναι σχετικά δύσκολα λόγο διατροφής τους. Δεν θα το πρότεινα για αρχάριο... Και υγρά κακάκια τους.. 😕 ξέρω τους ανθρώπους που πήρανε το Rainbow και το τάισαν σαν τον Budgie... Πέθανε τελικά. ☹
 
Μα φυσικο ειναι. Τα σπορια στα Lori απαγορευονται! Σαν βασικο συστατικο, απ'οτι εχω καταλαβει, ειναι το νεκταρ.
Δεν νομιζω οτι εχει τοσο μεγαλες απαιτησεις. Μου φτιαξανε το μιγμα που πρεπει να τρωει και απο κει και περα φρουτα, καλαμποκι, γλυκοπατατες κτλ...
Ολα μια συνηθεια ειναι. Απλα ξυπναω 5 λεπτα πιο νωρις και του ετοιμαζω τα απαραιτητα του.
Ορεξη να υπαρχει...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Όμορφο δεν λέω τίποτα. Πανέμορφο, απλά θέλει πολύ μελέτη...
.. Μερικοι βαριούνται να δώσουν φρούτα στα απλά παπαγαλάκια. Γιαυτό πριν να παίρνει κάνεις όπιο διοποτε Lorry/Lorrykeet πρέπει να ξέρει οτι στο μέλλον τον περιμένει μαγείρεμα για 20-50 χρόνια. :)
 
Τα lorry είναι απίστεφτα πουλιά!
Ναι τρώνε νέκταρ κι έχουν μια πολύ μακριά και λεπτή γλώσσα με τριχίτσες στην άκρη για να το μαζεύουν.
Ένα που είχα γνωρίζει ξάπλωνε ανάσκελα κι έπαιζε με τη μπάλα του και μου έγλυφε τη μύτη μέσα από τα κάγκελα!
Κι έχουν πολλή πλάκα έτσι όπως πηδάνε δεξιά αριστερά.
 
O Αρης μου χοροπηδαει ετσι. Και γω τον φροντιζω οσο πιο πολυ μπορω!
Τελικα δεν παιρνουμε ενα πουλι για μπιμπελο. Οποιοδηποτε και να ειναι αυτο θελει φροντιδα και αγαπη.
 
Μπορει να στενοχορισω καποιους αλλα african gray και Cacatua δεν θα τα επερνα ακομα και δωρεαν !

(Η ομορφια ειναι εντελος αντικειμενικη)



Και εγω αυτα εγραφα και κοιτα με τωρα με ζακο!
Αλλο να το βλεπεις σε φωτογραφιες και αλλο απο κοντα.
Ειδικα με αυτον επαθα πλακα!
 
;

όσες κονούρες έχω δει, τσιρίζουν απίστεφτα... απαπαπα...
αυτο ισχυει για τις κονουρες του γενους aratinga (sun,nanday,mitred ktl) υπαρχουν και οι κονουρες του γενους pyrrhura που ειναι απο τους πιο ησυχους παπαγαλους!
 
Καλημερα!
θελω να σας ευχαριστισω παρα πολυ ολους οσους προσπαθισατε να με βοηθισετε και ειδικα τον dimitris petropoulos που το παλικαρι μου εδοσε τηλ μηλησαμε, μου εξιγισε παρα πολα για τους παπαγαλους και γενικα η σημπεριφορα του ηταν αψογη και αμεση! Θα ηταν κριμα να μην ευχαριστισω το παλικαρι που εχει εκλεκτους και μηλησαμε αρκετα μεσο ΜΣΝ νανε καλα!

Το αποτελεσμα μετα απο την βοηθεια σας και μετα απο παρα πολυ σκεψη ειναι και παλι εκλεκτους! Στα ματια τα δικα μου δεν μπορω να δω μετα τους μακαο πιο ομορφο παπαγαλο! Απο οσα διαβασα την τελευτεα βδομαδα εχει παρα πολλα θετικα (ειδικα το αρσενικο) και δεν μπορω να το σιγκρινω με αλλο. 🙄
Σκευτομαι πριν τον παρω να του φτιαξιω ενα καινουριο κλουβι τ`οποιο να ακουμπαει την τελειοτιτα!

Ερωτιμα: τι διαστασεις να το κανω για να ειναι ανετο;
 
Κάντο όσο χώρο έχεις!
όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα.
Το ελάχιστο επιτρεπτό είναι να μπορεί να απλώνει το πουλί τα φτερά του χωρίς να ακουμπάνε πουθενά, αλλά από εκεί κι έπειτα μόνο ο δικός σου χώρος θα βάλει ένα άνω όριο.
Σκέψου ότι το πουλί πρέπει να μπορεί να γυμνάζεται (για τους ίδιους λόγους που πρέπει να γυμνάζονται και οι άνθρωποι)
Και φρόντισε να μην είναι πιο ψηλό από εσένα.
 
Καλημερα Αντρεα, με το καλο να ερθει ο φτερωτος σου φιλος!
Η επιλογη σου ηταν αρκετα καλη, οι εκλεκτους ειναι εξαισια πουλια!
Περιμενουμε φωτογραφιες 😉
 
Back
Top