Γενικά Αγορά καναρινιού: Από που;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elha
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elha

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιουν 2018
Μηνύματα
3
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σας. Πρόσφατα χάσαμε το καναρινάκι μας ☹ Αποφάσισα λοιπόν να υιοθετήσω ένα νέο μικρούλη τραγουδιστή, αλλά η ιδέα αγοράς από πετ σοπ δε με ενθουσιάζει, κυρίως επειδή δεν έχω καλή εικόνα για τα πετ σοπ της πόλης μου. Παρόλα αυτά τυχαίνει να μην γνωρίζω πια κανέναν που να εκτρέφει επαγγελματικά ή ερασιτεχνικά καναρινάκια... Πως μπορώ να βρω κάποιον εκτροφέα; Ή εναλλακτικά και εάν δεν υπάρχει άλλη επιλογή, μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο/α πετ σοπ στην Θεσσαλονίκη που έχω καλές πιθανότητες να βρω υγιές καναρινάκι;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
 
Καλή σου ημέρα.
Λυπάμαι για το καναρινάκι που χάσατε.
Ίσως με ένα απλό γκουγκλάρισμα να βρεις εκτροφέα της ράτσας η οποία σε ενδιαφέρει. Π.χ. εδώ
Όμως θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή στα ακόλουθα σημεία:
  • Γνωρίζετε / υποθέτετε από τι πέθανε το καναρίνι σας; Ρωτώ διότι αν ας πούμε η αιτία είναι κάτι το μολυσματικό, τότε η χρήση του κλουβιού του για να στεγάσει ένα άλλο πουλάκι θα μπορούσε να είναι και παρακινδυνευμένη.
  • Μήπως πρώτα θα έπρεπε να ακούσεις / δεις τις διάφορες ράτσες καναρινιών ώστε να καταλήξεις τι θα ήθελες κι έπειτα να ψάξεις για τον κατάλληλο εκτροφέα; Π.χ. Θα σου άρεσαν τα καναρίνια χρώματος ή φωνής ή τύπου;
  • Η εποχή για αναζήτηση καναρινιού είναι κάπως...όχι και τόσο κατάλληλη. Συγκεκριμένα, τα καναρίνια μόλις έχουν ολοκληρώσει την αναπαραγωγική τους φάση, έχουν μπει σε περίοδο ξεκούρασης, ακολουθεί για περίπου 1,5 - 2 μήνες η πτερόρροια κι έπειτα κατά τον Οκτώμβρη θα είναι πολύ πιο κατάλληλη η εποχή για να διαλέξεις πουλάκι. Αυτό οπωσδήποτε δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να αγοράσεις και τώρα, αλλά αν θα ήθελες νεαρό πουλάκι συγκεκριμένου φύλου (π.χ. Οι περισσότεροι προτιμούν αρσενικό για να κελαηδά), τότε αυτό επίσης κάπως θα περιορίσει την αναζήτησή σου
Έλεγα λοιπόν, αν διασαφηνίσεις το τι θέλεις και το που θα το βάλεις, ίσως θα μπορούσες να καθορίσεις κάποια κριτήρια αναζήτησης και να γράψεις μια αγγελία ακόμα και στο αντίστοιχο πεδίο του Φόρουμ
 
Θα συμφωνησω με τον @ianos . Δεν βρισκομασε στηνκαταλληλη περιοδο γαι να αγορασεε ενα καναρινι. Θα πρεπει πρωτα να διαβασεε και να διαλεξετε μια ρατσα και μετα να προχωρησετε στην αγορα της Κατα τον οκτομβρη ειναι η καταλληλη περιοδος να αγορασε2 καποιο πουλακι. Θα σας προτεινα μαλιστα να ψαξετε και να βρειτε εναν εκτροφεα και να αγορασετε καποιο πουλακι
 
Χαίρετε και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
Για να απαντήσω στις ερωτήσεις σας
- Ο προηγούμενος καναρίνος μας πέθανε από γεράματα... Τον είχαμε σχεδόν 10 χρόνια και τον έβλεπε κτηνίατρος τακτικά. Την ημέρα που τον χάσαμε ήταν μια χαρά, έφαγε κανονικά, ήπιε νερό κανονικά και δεν παρατήρησα τίποτα περίεργο στην συμπεριφορά του. Παρόλα αυτά οτιδήποτε είχε σχέση με το πουλάκι απολυμάνθηκε και πλύθηκε επιμελώς. Επιπλέον έχει περάσει τουλάχιστον ένα τρίμηνο από την ημέρα εκείνη και για τον καινούριο τραγουδιστή σκέφτομαι να αγοράσω και νέο σπίτι καθώς το προηγούμενο ήταν στα όρια (μήκος 40 εκ) αλλά ήταν αγορασμένο υπό άλλες συνθήκες και πλέον έχουμε τη δυνατότητα να παρέχουμε μεγαλύτερο "σπίτι". Πιστεύω πως είμαστε ασφαλείς από αυτό το θέμα, αλλά αν υπάρχει κάτι που ξεχνάω, έχω όλη τη διάθεση να το αλλάξω!
- Σχετικά με την επιλογή κάποιας ράτσας. Το καναρινάκι είναι κυρίως ζωάκι συντροφιάς για την οικογένειά μου. Στην πρώτη ανάρτηση δεν ξεκαθάρισα ότι σκεφτόμουν ένα απλό κοινό καναρίνι με καλή φωνή, αφού δεν έχω στόχο να προχωρήσω σε αναπαραγωγή. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι με βάζετε σε πειρασμό να αναζητήσω καναρινάκι φωνής! Αυτό είναι τροφή για σκέψη...
- Σχετικά με την εποχή. Το γνωρίζω ότι δεν είναι η καταλληλότερη εποχή λόγω και του αναπαραγωγικού κύκλου και της πτερόρροιας. Ο λόγος που το ψάχνω τώρα είναι κυρίως αυτό που είπα και πιο πάνω, ότι πρόκειται για ζωάκι συντροφιάς για συγκεκριμένο μέλος της οικογένειας.
Τέλος ήθελα να πω ότι είχα δει μεν το τμήμα των αγγελιών στο φόρουμ αλλά πίστευα πως δε θα μπορούσα να βάλω αγγελία για αγορά ως νέο μέλος. Βλέποντας την επισύμανσή σας το ξανακοίταξα και σας ευχαριστώ για αυτό!

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. Οποιαδήποτε επισύμανση είναι ευπρόσδεκτη!
 
Η αλήθεια είναι βέβαια ότι με βάζετε σε πειρασμό να αναζητήσω καναρινάκι φωνής! Αυτό είναι τροφή για σκέψη...
Για τον πειρασμό, διάβασε (και άκουσε) αν θέλεις εδώ
 
Απο δικη μου εμπειρια διοτι προσπαθω και εκτρεφω τιμπραντο(1 ζευγαρι εχω μην φανταστειτε τιποτα εκτροφεια:D) ειναι πολυ καληφωνα πουλια και αρκετα ευκολα και πολυ ωραια πουλια. Το θεμα εινα να αγορασεις απο εκτροφεα εαν μπορεις γιατι εχω ακουσει να πουλανε και τιμπραντο στα 60€ ενω ενα απλο τιμπραντο απο εκτροφεα κανει περιπου 25-35€ . Διαβασε πρωτα για αυτα και μετα ψαξε ηια εκτροφεα εαν σε ενδιαφερει βεβαια. Υπαρχουν και αλλα καναρινια φωνης πχ μαλινουαΘα σου που ν και α
Αλλα μελη του φορουμ που ξερουν καλυτερα
 
Ο λόγος που το ψάχνω τώρα είναι κυρίως αυτό που είπα και πιο πάνω, ότι πρόκειται για ζωάκι συντροφιάς για συγκεκριμένο μέλος της οικογένειας.
Γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο και για να μην έχεις "στεναχώριες" σε λίγο καιρό, περίμενε δυο μήνες. Τα πουλιά θα είναι έτοιμα απο την αλλαγή πτερώματος και θα δείς την τελική τους εικόνα.Ισως να ακούσεις και μερικές απο τις νότες τους.
 
Back
Top