Γενικά Αγορά καναρινιού σε διαγωνισμό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Liakos18
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@φιλομαθης θα έπρεπε να βγάλουν άδεια για να έχουν πωλήσεις και τα πουλιά να φορολογουνταν κιόλας που προφανώς θα ανέβαινε και το κόστος οπότε και εμάς ως αγοραστές μας συμφέρει η όλη κατάσταση
 
Καλημέρα. Δεν σκέφτομαι ούτε κατά διάνοια πωλήσεις σε έκθεση χωρίς απόδειξη. Προφανώς ίσως υπεραισιοδοξα περίμενα ότι όσοι πουλάνε θα το κάνουν νόμιμα με αποδείξεις κλπ.. Ούτε μαύρα ούτε στα κρυφά. Αλλά μαλλον δύσκολο να είναι οργανωμένα τέλεια στην Ελλάδα μια έκθεση για πτηνά συντροφιάς.

Δεν υπάρχει το κατάλληλο νομικό πλαίσιο και να θέλεις να είσαι νόμιμος...
Μιλάμε πως επαφίεται σε ενός αντρός αρχή, νομίζω στον οικείο νομάρχη...
 
@meniam Καλημερα σας. Ειναι ενα σκεπτικο αυτο που το ενστερνιζεται τεραστια μεριδα κοσμου. και δεν αφορα μονο τα πτηνα συντροφιας.Παρα πολλα επαγγελματα εκβιαζουν με την αποδειξη
Ειναι μια τεραστια κουβεντα που σιγουρα θα ξεφυγει.
Ετσι καπως δημιουργειται ενας τεραστιος ογκος πλουτου που δεν φορολογειται. με τις γνωστες συνεπειες ..αλλοι να θησαυριζουν και αλλοι να πληρωνουν ολους τους φορους, δικαιους ή αδικους , που τους αναλογουν.
Εμενα δεν με βρισκει προσωπικα συμφωνο το να μην εχω αποδειξεις για την καθε αγορα μου. Το θεωρω και μια ατυπη εξασφαλιση της αγορας και των δικαιωματων μου. Αλλα οντως παρα πολυ κοσμος συνεχιζει και ευνοει την τακτικη αυτη των πωλητων. Οτι επιλεγει ο καθενας κανει. Επιλεγει το σωστοτερο για τον εαυτο του.
 
Η κατάσταση/συζήτηση έχει ξεφύγει αν υποθέσουμε πως γίνεται μεταξύ ενηλίκων...
[automerge]1669124384[/automerge]
Ερασιτέχνες ηθοποιοί να μην ενδιαφέρονται για τυχόν κοινό αφού έτσι και αλλιώς αποκλείεται να πάρουν Όσκαρ...
[automerge]1669124438[/automerge]
Επίσης, επειδή είναι ερασιτέχνες σημαίνει πως δεν έχει κόστος το ανέβασμα ενός θεατρικού;
[automerge]1669124566[/automerge]
Όταν αγοράζουμε λάδι, χόρτα, φρούτα, κρέας από το χωριό ζητάμε απόδειξη;
Ή μήπως από το super market που παίρνουμε μας εξασφαλίζει την καλή ποιότητα;
[automerge]1669124778[/automerge]
Δώσαμε αγώνα και κόσμο για να κόβουν αποδείξεις όλοι πχ ταξί, περίπτερα, καστανάδες κτλ και είδαμε πόσο πέτυχε...
Αφού η δουλειά γίνεται αλλιώς, λέγε με τριγωνικές συναλλαγές κ.α.
[automerge]1669125230[/automerge]
Επαναλαμβάνω αυτά που γνωρίζω.
Κατά τη διάρκεια της Έκθεσης αλλά και στο χώρο της ΔΕΝ γίνονται συναλλαγές.
Το απαγορεύουν οι οι σύλλογοι.
Είναι νομικά-οικονομικά-φορολογικά παράνομο οπουδήποτε.
Αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως δεν μπορώ να πάω στην έκθεση, να δω πουλάκια και εκτροφείς και να κανονίσω να προμηθευτώ από αυτά, μετά το τέλος της έκθεσης ή σε άλλο χρόνο και χώρο.

Τα μαγαζιά νομίζετε πως έχουν χαρτιά για όλα τα ζωντανά που έχουν;
[automerge]1669125442[/automerge]
@meniam...Ετσι καπως δημιουργειται ενας τεραστιος ογκος πλουτου που δεν φορολογειται. με τις γνωστες συνεπειες ..αλλοι να θησαυριζουν και αλλοι να πληρωνουν ολους τους φορους, δικαιους ή αδικους , που τους αναλογουν...

Αν γνώριζες πως φορολογείται το εφοπλιστικό κεφάλαιο θα ντρεπόσουν να κάνεις αυτή τη συζήτηση...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ερασιτέχνες ηθοποιοί να μην ενδιαφέρονται για τυχόν κοινό αφού έτσι και αλλιώς αποκλείεται να πάρουν Όσκαρ...
Post automatically merged: 10 minutes ago
Επίσης, επειδή είναι ερασιτέχνες σημαίνει πως δεν έχει κόστος το ανέβασμα ενός θεατρικού;
τσαμπα παρασταση δεν νομιζω οτι εχω παρακολουθησει ποτε και εισητηρια κοβονται.απο τα εισητηρια αν η παρασταση τραβηξει καλυπτονται τα εξοδα της.Αν οχι τρωνε ζημια.δεν φταιω εγω
Όταν αγοράζουμε λάδι, χόρτα, φρούτα, κρέας από το χωριό ζητάμε απόδειξη;
Εγω ναι αλλοι οχι.καλα κανουν για τους λογους τους.Εγω δεν συμφωνω με τους λογους τους
Δώσαμε αγώνα και κόσμο για να κόβουν αποδείξεις όλοι πχ ταξί, περίπτερα, καστανάδες κτλ και είδαμε πόσο πέτυχε...
εγω και ζηταω και τις ελεγχω απο το appodixi ολες τις αποδειξεις.
Αφού η δουλειά γίνεται αλλιώς, λέγε με τριγωνικές συναλλαγές κ.α.
και καποιοι ειναι δολοφονοι ..θα σκοτωσω και εγω?

και ναι ενηλικες ειμαστε .1976 ετος γεννησης ως προς τον εαυτο μου . και νομιζω οτι μπορω να εκφερω γνωμη .Δεν συνεχισα την κουβεντα.Απαντησα σε συγκεκριμενα πραγματα.
[automerge]1669125649[/automerge]
Αν γνώριζες πως φορολογείται το εφοπλιστικό κεφάλαιο θα ντρεπόσουν να κάνεις αυτή τη συζήτηση...
Ενω ο ηλεκτρολογος πχ που δηλωνει 5000 ετησιο ειναι καλος και βγαζει πολλαπλασια ειναι σωστος η ο αντιστοιχος υδραυλικος κλπ ? θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω
 
Χωρίς να έχω διάθεση να κρίνω τις ενέργειες άλλων εκτροφεων ούτε τις διαδικασίες (στο σύνολο) που ακολουθούνται στις εκθέσεις.

Προσωπικά πιστεύω πως δεν θα έπρεπε να επιτρέπεται η είσοδος στο κοινό γιατί τα πουλιά στρεσαρονται ακόμα περισσότερο.

Δεν θα κατέβαζα (και ελπίζω να μην το κάνω) πουλιά σε μια έκθεση γιατί δεν είναι άψυχο αντικείμενο....

Δεν θεωρώ πως μια κριτική, κάνει ένα πουλάκι καλύτερο έναντι κάποιου άλλου.

Ούτε αν παρουσιάσω 100 πουλάκια θα κάνω διαφήμιση. Διαφήμιση για εμένα είναι να πάει το κάθε πουλάκι σε ένα υγιές περιβάλλον και πρώτα από όλα να είναι υγιή.
 
Ενω ο ηλεκτρολογος πχ που δηλωνει 5000 ετησιο ειναι καλος και βγαζει πολλαπλασια ειναι σωστος η ο αντιστοιχος υδραυλικος κλπ ? θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω

Αν και ο χώρος δεν είναι ο κατάλληλος δεν μπορώ να μην σου απαντήσω.

Το γεγονός ότι εξισώνεις τους εφοπλιστές με τους ηλεκτρολόγους και τους υδραυλικούς δεν είναι άποψη ή πολιτική θέση αλλά παλιανθρωπιά...

Μόλις εχθές έγινε προσπάθεια έξωσης ανήμπορης ηλικιωμένης γυναίκας για χρέος 15000 ευρώ, με νόμους που ψήφισαν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ που χρωστούν 400+ εκατομμύρια, σωστό και δίκαιο, έτσι;

Μαύρα σκυλιά, άσπρα σκυλιά όλα σκυλιά είναι...
[automerge]1669127410[/automerge]
+ Ο ΣΥΡΙΖΑ , βεβαίως βεβαίως...!!!
 
Το γεγονός ότι εξισώνεις τους εφοπλιστές με τους ηλεκτρολόγους και τους υδραυλικούς δεν είναι άποψη ή πολιτική θέση αλλά παλιανθρωπιά...
Μάλιστα! Ευχαριστώ πολύ για τους ευγενείς χαρακτηρισμους .Να είσαι πάντα καλά και υγιής εύχομαι. Καλό απόγευμα
 
Βρε Παιδιά τι κουβέντες είναι όλες αυτές; Τι πάθος για το αν πουλάει / πρέπει να πουλάει ή να μην πουλάει / αποδείξεις / τεχνικούς / εφοπλιστές και πολιτικά κόμματα; Και γιατί να υπάρχει τόση πόλωση; Δεν είναι κρίμα; Ο καθένας από εμάς φέρει τα δικά του βάρη, αλλά να δημιουργείται χωριστικότητα σε ένα φόρουμ πτηνών και τέτοια ένταση τι νόημα θα μπορούσε να έχει; Και μάλιστα από το τίποτα.
 
Μάλιστα! Ευχαριστώ πολύ για τους ευγενείς χαρακτηρισμους .Να είσαι πάντα καλά και υγιής εύχομαι. Καλό απόγευμα
Είμαι υπεύθυνος και υπόλογος αν θες για αυτά που γράφω όχι για ότι καταλαβαίνεις...
Αντεύχομαι...!!!
[automerge]1669129869[/automerge]
Βρε Παιδιά τι κουβέντες είναι όλες αυτές; Τι πάθος για το αν πουλάει / πρέπει να πουλάει ή να μην πουλάει / αποδείξεις / τεχνικούς / εφοπλιστές και πολιτικά κόμματα; Και γιατί να υπάρχει τόση πόλωση; Δεν είναι κρίμα; Ο καθένας από εμάς φέρει τα δικά του βάρη, αλλά να δημιουργείται χωριστικότητα σε ένα φόρουμ πτηνών και τέτοια ένταση τι νόημα θα μπορούσε να έχει; Και μάλιστα από το τίποτα.
Άνθρωποι-άνθρωποι προς τι το μίσος και οι αλληλοσπαραγμοί;
[automerge]1669130299[/automerge]
Χωρίς να έχω διάθεση να κρίνω τις ενέργειες άλλων εκτροφεων ούτε τις διαδικασίες (στο σύνολο) που ακολουθούνται στις εκθέσεις.

Προσωπικά πιστεύω πως δεν θα έπρεπε να επιτρέπεται η είσοδος στο κοινό γιατί τα πουλιά στρεσαρονται ακόμα περισσότερο.

Δεν θα κατέβαζα (και ελπίζω να μην το κάνω) πουλιά σε μια έκθεση γιατί δεν είναι άψυχο αντικείμενο....

Δεν θεωρώ πως μια κριτική, κάνει ένα πουλάκι καλύτερο έναντι κάποιου άλλου.

Ούτε αν παρουσιάσω 100 πουλάκια θα κάνω διαφήμιση. Διαφήμιση για εμένα είναι να πάει το κάθε πουλάκι σε ένα υγιές περιβάλλον και πρώτα από όλα να είναι υγιή.
[/QUO
τσαμπα παρασταση δεν νομιζω οτι εχω παρακολουθησει ποτε και εισητηρια κοβονται.απο τα εισητηρια αν η παρασταση τραβηξει καλυπτονται τα εξοδα της.Αν οχι τρωνε ζημια.δεν φταιω εγω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Με αφορμή το θέμα των διαγωνισμών.
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος, τί ισχύει για τους ανθρώπους που αξιολογούν τις εκθέσεις των καναρινιών, τους λεγόμενους κριτές.
Πληρώνονται από τους συλλόγους γι'αυτό που κάνουν;
Δίνουν αποδεικτικό παροχής υπηρεσιών, ή τα παίρνουν μαύρα;
Πώς εξασφαλίζεται η φερεγγυότητα τους;
Δηλαδή ότι θα είναι δίκαιοι και αντικειμενικοί στην βαθμολογία που θα δώσουν, και δεν θα κρίνουν με βάση τις προσωπικές σχέσεις που μπορεί να έχουν με ορισμένα μέλη;
Και κάτι τελευταίο, εκτός από γνώσεις, παρατηρητικότητα,, εμπειρία και δημόσιες σχέσεις, τί άλλο πρέπει να έχει κάποιος για να γίνει κριτής;
Ευχαριστώ.
 
Καλησπέρα.
Πληρώνονται από τους συλλόγους γι'αυτό που κάνουν;
Πιστεύω πως Οχι, αλλά τα έξοδα μετακίνησής τους και διαμονής τους καλύπτονται από τον αντίστοιχο σύλλογο που τους έχει καλέσει.
(θα ψάξω να βρω παλαιότερη συζήτηση).
Στους διαγωνισμούς - εκθέσεις που γίνονται συμμετέχουν Κριτές από διάφορες χώρες όπως Βέλγιο, Ολλανδία, Αγγλία, Ισπανία, Ιταλία και φυσικά Ελλάδα και από άλλες χώρες που σίγουρα ξεχνάω.
Δίνουν αποδεικτικό παροχής υπηρεσιών, ή τα παίρνουν μαύρα;
Ούτε δίνουν, ούτε παίρνουν.
Πώς εξασφαλίζεται η φερεγγυότητα τους;
Δηλαδή ότι θα είναι δίκαιοι και αντικειμενικοί στην βαθμολογία που θα δώσουν, και δεν θα κρίνουν με βάση τις προσωπικές σχέσεις που μπορεί να έχουν με ορισμένα μέλη;
Η παγκόσμια ομοσπονδία έχει καθορίσει στάνταρντ και πρότυπα για όλα τα πουλιά, έχει επίσης εκδώσει αναλυτικούς οδηγούς οι οποίοι τηρούνται από τις εθνικές ομοσπονδίες και σύμφωνα με αυτούς κρίνονται τα πουλιά από τους κριτές.

Και κάτι τελευταίο, εκτός από γνώσεις, παρατηρητικότητα,, εμπειρία και δημόσιες σχέσεις, τί άλλο πρέπει να έχει κάποιος για να γίνει κριτής;
Μια παλαιότερη συζήτηση

Επίσης να τονίσω ότι κανένας δεν γίνεται Κριτής άμεσα, περνάει μια διαδικασία αξιολόγησης από άλλους Κριτές έως ότου κριθεί και
αυτός ότι μπορεί να κρίνει.

Σε αυτό το forum έχουμε την χαρά να συμμετέχουν άτομα που είναι Κριτές και με τις γνώσεις τους έχουν βοηθήσει πολλούς από εμάς να γίνουμε καλύτεροι, προσωπικά τους ευχαριστώ για αυτό.
 
Με αφορμή το θέμα των διαγωνισμών.
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος, τί ισχύει για τους ανθρώπους που αξιολογούν τις εκθέσεις των καναρινιών, τους λεγόμενους κριτές.
Πληρώνονται από τους συλλόγους γι'αυτό που κάνουν;
Δίνουν αποδεικτικό παροχής υπηρεσιών, ή τα παίρνουν μαύρα;
Πώς εξασφαλίζεται η φερεγγυότητα τους;
Δηλαδή ότι θα είναι δίκαιοι και αντικειμενικοί στην βαθμολογία που θα δώσουν, και δεν θα κρίνουν με βάση τις προσωπικές σχέσεις που μπορεί να έχουν με ορισμένα μέλη;
Και κάτι τελευταίο, εκτός από γνώσεις, παρατηρητικότητα,, εμπειρία και δημόσιες σχέσεις, τί άλλο πρέπει να έχει κάποιος για να γίνει κριτής;
Ευχαριστώ.
Κανένας κριτής δεν πληρώνεται για τίποτα! Ο κάθε σύλλογος πληρώνει την μετακίνηση την διατροφή και την διαμονή του. Οτιδήποτε άλλο περί χρηματικού για τους κριτές είναι φαντασία και μόνο.
Ο κριτής κρίνει βάση της κατάλληλης εκπαίδευσης που έχει κάνει και ακολουθεί τα πρότυπα της παγκόσμιας Ορνιθολογικής ομοσπονδίας. Κάνεις κριτής δεν γνωρίζει σε ποιον ανήκει το προς εξέταση πτηνό, μιας και δεν αναγράφονται στοιχεία εκτροφέα ούτε στα κρίσιμα κλουβιά ούτε στις λίστες κατηγοριών που λαμβάνει ο κριτής να κρίνει. Για το πώς μπορεί κάποιος να γίνει κριτής υπάρχουν προϋποθέσεις αναλόγως ομοσπονδίας, αν τις πληρεί κάποιος γίνεται δοκιμος ακολουθεί πρακτικές και μαθήματα γενετικής και προχωρά σε εξετάσεις. (Αφορά εθνικούς κριτές). Για να γίνεις διεθνής πρέπει να είσαι τουλάχιστον 5 έτη εθνικός και να δώσεις ξανά εξετάσεις στην COM.
 
Να ρωτήσω κάτι που δεν γνωρίζω.
Τα καναρίνια κλπ είδη διαγωνίζονται στη μορφολογία και τη φωνή από ότι έχω καταλάβει. Σωστά;
Οι παπαγάλοι ως τη διαγωνίζονται;
Ως προς τη μορφολογία;
Προσπαθώ να καταλάβω τον λόγο ύπαρξης των εκθέσεων.
 
Να ρωτήσω κάτι που δεν γνωρίζω.
Τα καναρίνια κλπ είδη διαγωνίζονται στη μορφολογία και τη φωνή από ότι έχω καταλάβει. Σωστά;
Οι παπαγάλοι ως τη διαγωνίζονται;
Ως προς τη μορφολογία;
Προσπαθώ να καταλάβω τον λόγο ύπαρξης των εκθέσεων.
Τα καναρίνια διαχωρίζονται σε τρεις κατηγορίες. Φωνής χρώματος και τύπου. Άλλα κριτήρια τα φωνής άλλα τα χρώματος άλλα τα τύπου, άλλα τα υβρίδια άλλα τα εξωτικά άλλα τα ''άγρια'' κτλ κτλ. Οι παπαγάλοι κατα κύριο λόγο στην μορφολογία, η οποία περιέχει το χρώμα την στάση το πτέρωμα κτλ κτλ . Ενδεικτικά θα δεις μια φίσα κρίσεως παπαγάλων συγκεκριμένων κατηγόριων και θα δεις τα κριτήρια που κρίνονται. Ο λόγος που γίνονται οι διαγωνισμοί είναι ένας και μόνος,κατα την άποψη μου, η εξέλιξη της εκτροφής που αυτή θα γίνει βλέποντας ο εκτροφέας τα ''σφάλματα ΄΄΄που θα εντοπίσει και θα επισημάνει ο κριτής στα διαγωνιζόμενα πτηνά.
 

Συνημμένα

Back
Top