Γενικά Αγορά καναρινιού σε διαγωνισμό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Liakos18
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Liakos18

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2020
Μηνύματα
667
Πόλη
Ηλεία
Όντας εντελώς άσχετος με το θέμα των διαγωνισμών, ήθελα να ρωτήσω. Στους διαγωνισμούς που διοργανώνουν διάφοροι σύλλογοι, μπορούμε να παρευρεθούμε και εμείς που δεν είμαστε μέλη; Επίσης, μπορούμε να αγοράσουμε κάποιο απο τα υπό έκθεση πτηνά; Ενδιαφέρομαι συγκεκριμένα για τους διαγωνισμούς της ΕΛΙΤ.
 
Καλημερα.Πολυ καλη ερωτηση @Liakos18 .Απο οτι καταλαβαινω υπαρχει ημερα κοινου συνηθως στις εκθεσεις οπως αυτη που εγινε το σαββατοκυριακο αθηνα και αντιστοιχα στην θεσσαλονικη. Αλλα γινονται οντως αγορες απο τον χωρο της εκθεσης? Σε αντιστοιχες εκθεσεις στο εξωτερικο τι ισχυει?
 
Κι εγώ την ίδια απορία έχω για τις αγορές πάντως όταν πήγα εγώ την ημέρα που ήταν ανοιχτά για το κοινό ήρθαν τρεις κύριοι από Ιταλία και πήραν αρκετά πουλιά μαζί τους( τα αγόρασαν δηλαδή)
 
Αλλα γινονται οντως αγορες απο τον χωρο της εκθεσης?
Επίσημα όχι όσον αφορά τα πουλιά, αλλά έρχεσε σε επαφή με τους εκτροφείς και μπορείς να πάρεις ένα πουλί, αν είναι διαθέσιμο, από τον χώρο του εκτροφέα ή όταν γίνεται ο απεγκλωβισμός των πουλιών από την έκθεση.
Ενδιαφέρομαι συγκεκριμένα για τους διαγωνισμούς της ΕΛΙΤ.
Αν δεν κάνω λάθος αυτός ο διαγωνισμός έγινε χτες 20/11/22.
Στην ιστοσελίδα του συλλόγου μπορείς να δεις τα αποτελέσματα των διαγωνισμών και να έρθεις σε επαφή με τους εκτροφείς.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Υπαρχει καποιο σκεπτικο? γιατι ποια ειναι καλυτερη ευκαιρια για να γινουν πωλησεις απο τον χωρο της εκθεσης.Εχεις το αγοραστικο κοινο μπροστα σου εχεις δειξει δειγματα δουλειας γιατι να μην κανεις πωλησεις αμεσα?
Λεμε οτι καλο θα ειναι να προτιμαμε εκτροφεις που αγαπανε την δουλεια τους και ειναι και γνωστες και συμφωνουμε ολοι. Ερχομαι στην εκθεση .πολυ ωραια. Γιατι να πρεπει μετα να μεταβω στον χωρο του εκτροφεα που μπορει να ειναι πολυ πιο μακρια απο την εκθεση για να αγορασω?
Υπαρχει αλλη εκθεση που ειναι πανελληνια και μπορεις να αγορασεις εστω και αν δεν ειναι πχ τα βραβευμενα ? Μηπως ειναι θεμα πολιτικης των συλλογων αν θα επιτρεψουν πωλησεις?

Νομιζω οι ερωτησεις μου δεν ειναι τιποτα αλλο περα απο τις σκεψεις ενος πιθανου αγοραστη. Μπορει να μου διαφευγει καποιο αλλο ιδιαιτερο σκεπτικο
 
Υπαρχει καποιο σκεπτικο?
γιατι να μην κανεις πωλησεις αμεσα?
Πιστέυω ότι δεν γίνεται γιατί οι περισσότεροι συμμετέχοντες στους διαγωνισμούς δεν είναι επαγγελματίες εκτροφείς, δεν έχουν την δυνατότητα να κόψουν απόδειξη για τα χρήματα που θα εισπράξουν, έτσι δεν μπορεί να γίνει μια αγοραπωλησία στο χώρο της έκθεσης όπως γίνεται σε ένα pet shop.
 
Αρα υφισταται κατα καποιο τροπο φορολογικο εμποδιο. Κριμα ομως γιατι θα περιμενε κανεις οτι θα μπορουσε να εχει δυνατοτητα αγορας. Και υποθετω οτι ο καθε εκθετης θα εχει ικανο αριθμο πουλιων προς διαθεση για να βγουν τα εξοδα που ειναι πολλα η αληθεια.
Δηλαδη κατι τετοιο που σκεπτομουν οτι γινεται στις εκθεσεις ελλαδα δυσκολο να υλοποιηθει απο οτι καταλαβαινω.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@Liakos18 δεν νομιζω να επιτρεποταν κοινο συμφωνα με την σελιδα του συλλογου .Τζιφος και απο εδω 😀


1669031077507.png
[automerge]1669031300[/automerge]
βρηκα αυτο μολις
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Όντας εντελώς άσχετος με το θέμα των διαγωνισμών, ήθελα να ρωτήσω. Στους διαγωνισμούς που διοργανώνουν διάφοροι σύλλογοι, μπορούμε να παρευρεθούμε και εμείς που δεν είμαστε μέλη; Επίσης, μπορούμε να αγοράσουμε κάποιο απο τα υπό έκθεση πτηνά; Ενδιαφέρομαι συγκεκριμένα για τους διαγωνισμούς της ΕΛΙΤ.

Καλημερα.Πολυ καλη ερωτηση @Liakos18 .Απο οτι καταλαβαινω υπαρχει ημερα κοινου συνηθως στις εκθεσεις οπως αυτη που εγινε το σαββατοκυριακο αθηνα και αντιστοιχα στην θεσσαλονικη. Αλλα γινονται οντως αγορες απο τον χωρο της εκθεσης? Σε αντιστοιχες εκθεσεις στο εξωτερικο τι ισχυει?

Μα ένας από τους λόγους που γίνονται οι Εκθέσεις είναι ακριβώς αυτός, η παρουσία του κοινού και η έκθεση των πουλιών στο ευρύ κοινό...
Το διαγωνιστικό κομμάτι είναι κάτι άλλο... Θα μπορούσε να γινόταν μόνον διαγωνισμός κι όχι έκθεση... Όπως έγινε στο καιρό της καραντίνας...
Οι αγοραπωλησίες "απαγορεύονται" στο χώρο των εκθέσεων αλλά στον περιβάλλοντα χώρο... Δεν ξέρω...
 
Στην Ελλάδα είμαστε παιδιά...μια χαρά πωλούνται τα πουλάκια στο τέλος της έκθεσης!
Έλα εσύ να ψωνίσεις και θα σου κάνω και σκόντο και θα στα δώσω πριν την κρίση...!!! 😁😁🤣
 
γιατι ποια ειναι καλυτερη ευκαιρια για να γινουν πωλησεις απο τον χωρο της εκθεσης.
Την ίδια καλή ευκαιρία θα έχει μετά και το ΣΔΟΕ για να μπουκάρει. 🙂
 
Καλημέρα. Δεν σκέφτομαι ούτε κατά διάνοια πωλήσεις σε έκθεση χωρίς απόδειξη. Προφανώς ίσως υπεραισιοδοξα περίμενα ότι όσοι πουλάνε θα το κάνουν νόμιμα με αποδείξεις κλπ.. Ούτε μαύρα ούτε στα κρυφά. Αλλά μαλλον δύσκολο να είναι οργανωμένα τέλεια στην Ελλάδα μια έκθεση για πτηνά συντροφιάς. Εδώ σαφείς χρόνους προσέλευσης κοινού δεν αναφερθηκαν ποτέ στο site των δύο συλλογών. Ούτε καν άρθρο δεν είχαν για την έκθεση 2022.
 
Αλλά μαλλον δύσκολο να είναι οργανωμένα τέλεια στην Ελλάδα μια έκθεση για πτηνά συντροφιάς.
Η έκθεση αφορά ερασιτέχνες εκτροφείς, δηλαδή τυπικά μη επαγγελματίες. Όταν αγοράζεις ένα πουλάκι στην ουσία ο εκτροφέας σού το κάνει δώρο και εσύ του δωρίζεις ένα χρηματικό ποσό για να του εκφράσεις τις ευχαριστίες σου. 🙂
 
@patrickios Καλησπερα. Οι ερασιτεχνες εκτροφεις τοτε τι θελουν το κοινο στην εκθεση τους? Για να τους πουν οι αδαεις τι ωραια ειναι τα πτηνα που εχουν ηδη κριθει? για να εκφρασουν ο ενας στον αλλο τον θαυμασμο τους? μηπως για να δωρισουν τα πουλια και να δεχθουν μια δωρεα σε χρηματικο ποσο για ανταλλαγμα εντος ή εκτος εκθεσης?

Σαν καταναλωτης και σαν πιθανος αγοραστης εγω προσωπικα δεν θα δεχομουν την διαδικασια. Γιατι μετα πες οτι ο αλλος μου πουλησε το α για β ή ενα αρρωστο ,με δολο επειδη μπορει να με ειδε ασχετο πως μπορω να τον κυνηγησω ? με τα λογια? Μονο τα pet shop κανουν τελικα λαμογιες?
Την προσωπικη μου αποψη καταθετω. Γιατι προσπαθειες οπως του @Geokilkis και αλλων εδω πιθανοτατα με κανουν αισιοδοξο και αλλες καταστασεις με προβληματιζουν το λιγοτερο. Ο σκοπος μας δεν ειναι να βελτιωνομαστε σαν χωρα και σαν λαος? Μαλλον οχι.
@Geokilkis μια και εχεις ψαξει το νομικο πλαισιο ειμαι σιγουρος αν υποθεσουμε κατεβαινες σε εκθεση θα εκανες πωλησεις?
Ευχαριστω
 
αν υποθεσουμε κατεβαινες σε εκθεση θα εκανες πωλησεις?
Αυτό δεν αφορά τον εκάστοτε εκτροφέα είτε είναι επαγγελματίας είτε όχι. Δεν είναι δική του απόφαση το αν θα πουλήσει ή όχι στην έκθεση. Αυτό εξαρτάται από τον κανονισμό της έκθεσης - συλλόγου.
 
@φιλομαθης εγώ απλά είπα ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα (ακόμα και να ήθελαν) να κόψουν απόδειξη αφού όλοι σχεδόν ειναι ερασιτέχνες εκτροφείς.

Τώρα στα υπόλοιπα που λες δε διαφωνω γενικά.
 
Μηπως ειναι θεμα πολιτικης των συλλογων αν θα επιτρεψουν πωλησεις?
To ειχα αναφερει σαν σκεψη στο αρχικο μου μυνημα αλλα δεν σχολιαστηκε. Αν δεν κανω λαθος ο συλλογος για τα mallinois το εχει ξεκαθαρα στην σελιδα τους οτι δεν ασχολειται σαν συλλογος με πωλησεις. Απλα στους δυο που εκαναν δεν ειδα κατι τετοιο.Μποριε να μου διεφυγε. Ευχαριστω @Stavros
 
Back
Top