Γενικά Αγορά κοκατίλ, μου λένε αλήθεια για την ηλικία του;

Είναι τόσο πιο ακριβά τα άσπρα; Εννοείς to εντελώς λευκό ή αυτό το κίτρινο;
 
Genika ta Almpino kai Lutino einai pio akriva apo ta Grey...
Exo dei se mia ekthesi sti Thessaloniki ta White Face kai itane kai ayta pio akriva apo ta apla Grey Cockatiel.
 
Μάλιστα.. Εγώ την δικιά μου (pearl) την πήρα 35 ευρώ θυμάμαι για αυτό ρώτησα.. Πάντως θα εξημερωθεί αρκετά εύκολα!
Πωλίνα, θες να πεις (δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με alpino) είναι και αυτά Nymphicus hollandicus;
 
Sorry, mipos den katalava erotisi? ... ola ta Cockatiel einai Nymphicus Hollandicus...Einai apla latiniki onomasia tou Cockatiel...oti xroma kai an exoun(almpino,Lutino,Silver,perl,pied,white face,gray einai color mutations)...
 
Ok..Αυτό που ήθελα να πω γιατί μια φορά έχω δει μόνο alpino και μου φάνηκαν πιο μικρά λίγο από τα υπόλοιπα cockatiel, είχα την εντύπωση απορεία μήπως είναι άλλο είδος, υποείδος ή κάτι τέτοιο.. Οπότε Nymphicus hollandicus κάτι.. ή Nymphicus κάτι... να ήταν η επιστημονική τους ονομασία... Το έγραψα μάλλον κάπως περίεργα..
 
Den iparxei alo ratsa poulion se afto to genos. Mono ta Nymphicus hollandicus ( Kokaktil ). I Ikogenia einai ta Cockatoo.
 
Παιδιά θέλω να σας ενημερώσω ότι τώρα μόλις γύρισα απο το pet. Δυστυχώς με άδεια χέρια ☹ Όταν πήγα το κοκατιλάκι δεν ήταν στο κλουβάκι του. Είχε ήδη πουληθεί ☹
 
ατυχια☹... Παντως απ οτι καταλαβα το μικροβιο των κοκατιλ εχει μπει μεσα σου:D
 
Εγω παντως που δοκιμασα να εξημερωσω ενα κοκατιλ που μου ειχαν κανει δωρο δεν τα καταφερα, ασε που θελει παρα πολλες ωρες ασχολιας και στο τελος δεν ξερεις αν τελικα θα εξημερωθει. Η καλυτερη λυση ειναι να το παρεις απο μωρο και να το μεγαλωσεις για να γινει ημερο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Tania
Εγώ πάλι που δοκήμασα να εξημερώσω τη δικιά μου, την πήρα μηνών από το petshop και στην αρχή δεν πολυασχολιόμουν, παρά μόνο από λίγο.. Όταν αύξησα τις ώρες που περνούσα μαζί της, σε περίπου 5 μέρες αν θυμάμαι σωστά, ανέβηκε στο χέρι μου και σε περίπου 4 μήνες (μπορεί να λέω και πολύ) όταν έφευγα από το σπίτι μου φώναζε και ηρεμούσε μόνο όταν γύρναγα και όταν έβλεπα τηλεόραση, έφευγε από το κλουβί της περπατόντας και κάθονταν στη παντόφλα μου ή σκαλφάλωνε στο γόνατό μου.. Όταν πάλι της μεγάλωναν τα φτερά, έκανε πτήσεις και προσγειώνονταν στη μάπα μου..:D
Όλα τα πουλιά ημερώνουν ανάλογα με τον χαρακτήρα τους!
 
Back
Top