Γενικά Αγορά παπαγάλου ζακό ηλικίας 10 ετών

Mixalis10

PB New Member
Εγγραφή
23 Φεβ 2019
Μηνύματα
46
Βρήκα ένα παπαγάλο ζακο από ιδιώτη ηλικίας 10 χρόνων. Ειναι μεγάλος σε ηλικία; Μπορεί να προσαρμοστεί σε νέο περιβάλλον; Το πουλί είναι φιλικό μιλάει και είναι ήρεμο. Ευχαριστώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mpeln
Καλώς ήρθες!
Οι συνθήκες που περιγράφεις είναι ιδανικές για "μεταχειρισμένο" μεγάλο παπαγάλο.
Ίσως αν έκανες μερικές επισκέψεις γνωριμίας με το πουλί να έβγαζες πιο εύκολα τα συμπεράσματα σου.
Είναι σημαντικό να σε συμπαθήσει και να σε πάρει με καλό μάτι.
 
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Να μην ανησυχω επειδή το πουλί είναι 10 χρ... Να κάνω επισκέψεις είναι λίγο δύσκολο γτ υπάρχει απόσταση. Κατι τελευταίο να επιλέξω να πάρω τον δεκάχρονο η να πάρω ένα μικρό 2-3-4 μηνών;
 
Αν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε ένα πουλί μερικών μηνών και ενός δεκαετίας δεν υπάρχει καμιά δυσκολία...
Το θέμα είναι οικονομικό και τυχόν προίκας που θα πάρεις μαζί.
Επίσης αν και δεν φαίνεσαι πρωτάρης δεν είναι σίγουρο πως θα βγάλεις καλύτερο πουλί από το έτοιμο που θα έχει ήδη διαμορφώσει χαρακτήρα και θα συγχωρήσει τυχόν λάθη σου.
Εύχομαι να κάνεις την καλύτερη δυνατή επιλογή.
 
Φίλε TZANSPY έχουν την ίδια τιμή. Από ότι κατάλαβα μου λες να διαλέξω το έτοιμο πουλί που είναι 10 χρονων
 
Όχι, ακριβώς το αντίθετο λέω ειδικά αν δεν υπάρχει σημαντική διαφορά τιμής και δώρο το κλουβί...

Αν ένα νεαρό πουλί έχει περίπου 1000€ και θες και άλλα περίπου 300€ για κλουβί και παρελκόμενα τότε ίσως να μπεις στην διαδικασία να σκεφτείς να πάρεις ένα πουλί 10 χρονών με την προίκα του για κανά 500άρι ευρώ από κάποιον που θα πρέπει οπωσδήποτε να το αποχωριστεί για κάποιο λόγο πχ υγείας, μετάθεσης, μετακομίσης, γάμου κτλ.
Για τέτοια περίπτωση μιλάμε, όπως γράφεις καλό και ήμερο πουλί, όχι κανένα παρατημένο...
 
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θα σου μιλήσω ανοιχτά,το πουλί δέκα χρόνων στοιχίζει 650-700 με το μεγάλο κλουβί και ένα μικρότερο για μεταφορά. Ο μικρό πουλί δύο μηνών στοιχίζει 700 χωρίς κλουβί. Απαντησε μου σε παρακαλώ...
[automerge]1550957667[/automerge]
Για δύο μηνών που μόλις απογαλακτιστηκε δεν είναι ακριβό; Γενικά βρίσκω πουλιά 700 750 και 850.
 
Σε αυτή την περίπτωση ΕΓΏ ξεκάθαρα θα πήγαινα για νεαρό πουλί.
Περίμενε να σου απαντήσουν και άλλοι φίλοι.
Θέλει μεγάλη προσοχή από που θα πάρεις πουλί. Διάβασε σχετικά άρθρα και νήματα φίλων.

Υγ. Να σαν το φίλο Ζαχαρία... Έχει πολύ μεγάλο βάρος η γνώμη του...
 
Δυο μηνων και να απογαλακτιστησε λιγο δυσκολο! Απογαλακτιζονται μετα τον 3ο- 4ο μηνα!
Φίλε zack27 για το νεαρό πουλί μου είπε να περιμένω καμία εβδομάδα ώστε να μπορεί να τρώει μόνο του και ρώτησα τι ηλικία έχει και είπε δύο μηνών...
 
Στο λεω με σιγουρια οτι 2 μηνων δεν απογαλακτιζονται τα ζακουδακια! Μπορουν να στο βεβαιωσουν και τα μελη μας που γνωριζουν και εχουν και στη κατοχη τους! Μηπως δε καταλαβες καλα; δε στο λεω καπως απλα στο λεω για να μη βρεθεις με ενα πουλακι ξαφνικά που χρειαζεται ταισμα με κρεμα και παθει τιποτα! Για το να παρεις ενα πουλακι μωρο η το 10 χρονων δε ξερω να σου πω! Παιζουν πολλα πραγματα ρολο! τι εχει περασει αυτο ο πουλι που ειναι 10 χρονων; Σου εχει πει καποια πραγματα; σου ειπε για ποιο λογο το δινει. Αν καταλαβα σωστα ειναι το ιδιο ατομο που εχει και τα 2? και 3 μηνων λιγο ειπα! απο 4 μηνων και μετα!
 
Φίλε zack27 για το 10χρονο το δίνουν γτ έχουν παιδιά και αρχίζει να ζηλεύει όταν ασχολούνται με τα παιδιά. Ειναι ήρεμο ακόμα δεν είναι επιθετικό αλλά φοβούνται μήπως τσιμπήσει κάποια στιγμή τα παιδιά. Κατα τα άλλα μιλάει έρχεται και είναι ήρεμο.η άλλη περίπτωση είναι διαφορετική.λεει είναι δύο μηνών το πουλί. Εσύ τι θα έκανες στη θέση μου;
 
Tα μικρά γκριζάκια είναι αρκετά ευπαθή, παλιότερα είχαμε περιστατικά στο φόρουμ με μέλη που τα έχασαν. Για ένα είδος που ζει πάρα πολύ τα 10 χρόνια είναι εφηβεία. Εγώ θα πήγαινα στα σίγουρα διαλέγοντας το ενήλικο αφού το επισκεπτόμουν και έβλεπα αν μου κάνει κλικ. Σκέψου ότι παίρνεις κι όλη την "προίκα" του μαζί τζάμπα στην ουσία.
 
Έχασα κι εγώ μωρό γκριζάκι 4-5 μηνών, από τη μια στιγμή στην άλλη (χωρίς ενδείξεις, πραγματικά μέσα σ΄ένα βράδυ)...
Συμφωνώ με τον Ανέστη.. Σίγουρα θα επέλεγα το ενήλικο πουλί,
εφόσον είχα προσωπική επαφή άρα και (κάποια) διαμόρφωση άποψης για τις αντιδράσεις, τον χαρακτήρα και τις συνθήκες της μέχρι τώρα ζωής του.
 
Φιλε Μιχαλη, για να ρωτας ηδη, για ποια ηλικια ειναι καλυτερη, φανταζομαι εχεις ηδη απαντησει στις ερωτησεις τυπου, "ειμαι ικανος να ειμαι κατοχος τετοιου πτηνου"; Θα εχουν προβλημα με τις κραυγες τα αλλα μελη της οικογενειας; Η και της γειτονιας; και πολλα αλλα!
Να ξερεις, 2 μηνων και να τρωει μονο του, δεν παιζει να υπαρχει.
Θα σου μιλήσω μονο για την δικη μου εμπειρια, εχω ενα 16χρονο γκριζο παπαγαλο, μεγαλωμενο στο χερι απο μενα (μεγαλο λαθος, κλλα δε θα αναφερθω σε αυτο) οσο τρυφερη και χαδιαρα να ειναι, αλλο τοσο παραξενη και ξινη ειναι. Και ξερεις γιατι; γιατι μερικες φορες το προγραμμα /ρουτινα που εχει μαθει/συνηθίσει, ορισμενες φορες δε το ακολουθουμε για χ, ψ λογους.
Ο 10χρονος παπαγαλος, λες οτι ειναι ηρεμος, φιλικος και μιλαει. Αν ειναι 10 η 6 η 5 εστω τα τελευταια 3 χρονια με την οικογενεια που θελει να τον πουλησει, σημαινει οτι ειναι ηδη μελος σε αυτην την οικογενεια, που σημαινει οτι την επομενη μερα που ο παπαγαλος αποχωριστεί την οικογενεια και τον χωρο που μεγαλωσε, δε θα εχει την ιδια συμπεριφορα, και κανεις δε θα σου πει με σιγουρια ποσο χρονο θα κρατησει η νεα συμπεριφορα. Θα εχεις την υπομονη να κανεις τον συγκεκριμενο παπαγαλο να σε εμπιστευτεί;
Καθαρα εγω θα πηγαινα σε πιο safe επιλογη, απο εναν καλο εκτροφεα πληρως απογαλακτισμενο μωρο, ωστε να μεγαλωσει μαζι μου, και εγω μαζι του.
ΥΓ. Πιο ευκολα θα αγοραζα 10χρονο ζακο αλλα αγριο, παρα ενα κοινωνικοποιημένο ζακο 10 χρονων μεγαλωμενο σε μια οικογενεια.
 
Φιλε Μιχαλη, για να ρωτας ηδη, για ποια ηλικια ειναι καλυτερη, φανταζομαι εχεις ηδη απαντησει στις ερωτησεις τυπου, "ειμαι ικανος να ειμαι κατοχος τετοιου πτηνου"; Θα εχουν προβλημα με τις κραυγες τα αλλα μελη της οικογενειας; Η και της γειτονιας; και πολλα αλλα!
Να ξερεις, 2 μηνων και να τρωει μονο του, δεν παιζει να υπαρχει.
Θα σου μιλήσω μονο για την δικη μου εμπειρια, εχω ενα 16χρονο γκριζο παπαγαλο, μεγαλωμενο στο χερι απο μενα (μεγαλο λαθος, κλλα δε θα αναφερθω σε αυτο) οσο τρυφερη και χαδιαρα να ειναι, αλλο τοσο παραξενη και ξινη ειναι. Και ξερεις γιατι; γιατι μερικες φορες το προγραμμα /ρουτινα που εχει μαθει/συνηθίσει, ορισμενες φορες δε το ακολουθουμε για χ, ψ λογους.
Ο 10χρονος παπαγαλος, λες οτι ειναι ηρεμος, φιλικος και μιλαει. Αν ειναι 10 η 6 η 5 εστω τα τελευταια 3 χρονια με την οικογενεια που θελει να τον πουλησει, σημαινει οτι ειναι ηδη μελος σε αυτην την οικογενεια, που σημαινει οτι την επομενη μερα που ο παπαγαλος αποχωριστεί την οικογενεια και τον χωρο που μεγαλωσε, δε θα εχει την ιδια συμπεριφορα, και κανεις δε θα σου πει με σιγουρια ποσο χρονο θα κρατησει η νεα συμπεριφορα. Θα εχεις την υπομονη να κανεις τον συγκεκριμενο παπαγαλο να σε εμπιστευτεί;
Καθαρα εγω θα πηγαινα σε πιο safe επιλογη, απο εναν καλο εκτροφεα πληρως απογαλακτισμενο μωρο, ωστε να μεγαλωσει μαζι μου, και εγω μαζι του.
ΥΓ. Πιο ευκολα θα αγοραζα 10χρονο ζακο αλλα αγριο, παρα ενα κοινωνικοποιημένο ζακο 10 χρονων μεγαλωμενο σε μια οικογενεια.
Καλησπέρα φίλε μου, να Σάι καλά για το ενδιαφέρον.η οικογένεια που βρήκα έχει έναν παπαγάλο 12 χρόνων λίγο άγριο με τους ξένους. Ο θείος τους έφυγε από τη ζωή κι έτσι αναγκάστηκα πήραν τον δεκάχρονο όπου λένε είναι ήρεμος και φιλικός. Θελουν να δώσουν τους παπαγάλους γτ έχουν μικρά παιδιά και ζηλεύουν λίγο όταν ασχολούνται μαζί τους.. Φοβούνται μήπως κάποια στιγμή τσιμπήσουν τα παιδιά. Δεν έχουν οικονομικό πρόβλημα ούτε τα πουλιά θέματα υγείας. Ετσι ακριβώς μου είπαν. Εσυ μου προτείνεις να πάρω ένα μικρό για να τον μεγαλώσω εγώ από αγγελίες η από εκτροφείο;θα υπάρξει κίνδυνος για θνησιμότητα λόγω ευαισθησίας; Μπορείς να διαβάσεις κάποια σχόλια. Ευχαριστώ.
[automerge]1551013935[/automerge]
Επίσης έχω ένα ρινγκνεκ το οποίο φωνάζει δυνατά, οπότε είμαστε συνηθισμένοι στις φωνές.😀. Τα γκρι φωνάζουν πολύ;
 
Απλα σου προτεινω ενα μικρο (το λιγοτερο 6 μηνων) και μονο απο καλο εκτροφεα, ισως κανω λαθος αλλα θα διορθωσουν και οι εμπειροτεροι, μετα τους 6 μηνες και ταισμενο η απο γονεις η Co - parenting.
 
Back
Top