Γενικά Αγορά παπαγάλου, τι μου προτείνετε να πάρω;

Καλά θα κάνεις. Είναι πανέμορφα πουλάκια κι αν είναι από μωρό μπορείς με προσπάθεια να τα εξημερώσεις. Δεν είναι τόσο φασαριόζικα. Πολύ όμορφα είναι και τα μπλε ringneck.
 
αυτό που βρήκα ήταν πράσινο, επίσης πολύ ωραιο, γυρω στον ένα χρονο μου είπε οτι κοντέβει. μωρό δεν θεωρείται αυτο; (αφού ζουν 30+ χρόνια) 😛 βέβαια μου είπε ότι δεν ξερει αν ειναι αρσενικο η θυληκο, όμως εχει μια εντονη κοκκινη γραμμη γυρω απο τον λαιμο και απο οτι διαβασα στις περιγραφες του φορουμ, μαλλον αρσενικο πρεπει να ειναι...
 
Και τα πράσινα είναι πανέμορφα. Κι εμένα πράσινος είναι. Μωράκι είναι αφού είναι σχεδόν ενός έτους. Όντως είναι δύσκολο να ξέρει αν είναι αρσενικό ή θηλυκό, γιατί μετά τα δύο έτη βγάζουν τ' αρσενικά το δαχτύλιο. Οπότε θα περιμένεις. Έτσι ήθελα να πάρω κι εγώ στον Ρούντολφ μου μια κοπελίτσα νά 'χει παρέα, αλλά δε μπορώ να βρω κάποια, εγγυημένα, θηλυκιά. Οπότε είναι μπάκουρος!
 
😀. μόλις τον πάρω θα ανεβάσω photos μπας και μπορέσει κανείς να μου πεί αν είναι αρσενικό η θυληκό. όχι τίποτα άλλο, αλλά να ξέρω και τι όνομα να του δώσω 😛
 
τελικα ringneck θα παρεις; Παντως οσους ξερω και εχουν πολυ δυσκολα τα εξημερωνουν. ειναι πολυ αγρια απο πετ σοπ. Οταν πας να το παρεις κοιτα τις αντιδρασεις του οταν το πλησιασεις
 
ωραία, να τον δούμε κι όλας. Αν και θά ναι δύσκολο να ξεχωρίσουμε τι είναι. Ο δικός μου είναι εδώ: Τα φτερωτά μέλη της οικογενειάς μου

είναι πανέμορφος ο ρούντολφ, να σου ζήσει :)

τελικα ringneck θα παρεις; Παντως οσους ξερω και εχουν πολυ δυσκολα τα εξημερωνουν. ειναι πολυ αγρια απο πετ σοπ. Οταν πας να το παρεις κοιτα τις αντιδρασεις του οταν το πλησιασεις

ναι, βρήκα ένα τέλειο και θα παω να το παρω. Θα αφιερώσω αρκετό χρόνο, οπότε πιστεύω κάποια στιγμή να καταφέρω να το εξημερώσω 😛
 
Σ' ευχαριστώ. Κι εγώ πιστεύω ότι επειδή είναι μικρό, με προσπάθεια θα μπορέσεις να τον εξημερώσεις. Απλά χρειάζεται υπομονή και επιμονή. Είναι όμορφα πουλιά, αλλά λίγο δύσκολα. Εντάξει, για τον δικό μου, τό 'χω πάρει απόφαση. Είναι αρκετά μεγάλος και δύσκολα θα εξημερωθεί. Αν ήταν κι ελεύθερος, τ' αποκλείω.
 
ναι οντως, είναι λίγο δύσκολο :/ ξέρεις πόσων χρονών είναι;
 
Σίγουρα πάνω από 3 ετών. Υπολογίζω κάπου στα 5. Η ουρά του είναι τεράστια. Πιο μακριά είν αυτή απ' το υπόλοιπο σώμα!
 
πο πο θεικό πρεπει να είναι! Χρειάζετε να του βάζεις και άμμο στον πάτο του κλουβιού; το βγάζεις καθόλου έξω, ή μόνο μέσα στο κλουβί;
 
Καλύτερα να του βάζεις άμμο. Είναι πιο υγιεινή για τα πουλιά. Το συγκκεκριμένο δε το βγάζω καθόλου γιατί είναι άγριο κι οι τσιμπιές πέφτουν σύννεφο. Και πίστεψέ με, τσιμπάει άγρια. Να κοιτάξεις το κλουβί που θα πάρεις να έχει οριζόντια κάγκελα για να μπορεί να σκαρφαλώνει. Τους αρέσει πολύ αυτό. Και να το μάθεις να τρώει φρούτα. Εμένα του αρέσουν πολύ. Κυρίως το μήλο. Συνήθως δε τά 'χουν μαθημένα με φρούτα, οπότε θα δυσκολευτείς στην αρχή γιατί δε θα το τρώει, αλλά να επιμένεις. Σιγά σιγά θα το μάθει. Θα του κάνει καλό. Να μη τρώει μόνο σπόρους.
 
αυτό που βρήκα ήταν πράσινο, επίσης πολύ ωραιο, γυρω στον ένα χρονο μου είπε οτι κοντέβει. μωρό δεν θεωρείται αυτο; (αφού ζουν 30+ χρόνια) 😛 βέβαια μου είπε ότι δεν ξερει αν ειναι αρσενικο η θυληκο, όμως εχει μια εντονη κοκκινη γραμμη γυρω απο τον λαιμο και απο οτι διαβασα στις περιγραφες του φορουμ, μαλλον αρσενικο πρεπει να ειναι...
Για την ηλικία του να ζητήσεις να δεις δαχτυλίδι, γιατί σου λένε ότι θέλουν στα petshops για να πουλήσουν. Αν στο δαχτυλίδι λέει ότι είναι του 08 το πουλί όντως σου λέει αλήθεια!
Αν δεν έχει, καλύτερα ψάξτο και μην αρκεστείς στα λεγόμενα του petshopά!
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
Back
Top