Γενικά Αγορά παπαγάλου, φόβος για τη μετάδοση ασθενειών στον άνθρωπο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ada
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατα τ'άλλα, συγνώμη κιόλας και δεν το λέω επικριτικά, αλλα με τόσο ντουμάνι απο 4 καπνιστές και 2 σκυλιά τα οποία βγαίνουν βόλτες και κουβαλάνε περισσότερα μικρόβια πάνω τους απο ένα πουλί που ζει μόνο μέσα στο σπίτι, φοβάστε μην πάθετε τίποτα απο ένα πουλί;[/Q
Απο σκυλί εμβολιασμένο που τηρείς κανόνες υγιεινής δε κινδυνεύει η ζωή σου, απο ασυνηδητο επαγγελματία εστίασης τρώγοντας λαχανικά που δεν έχουν πλυθεί καλά μπορείς να πάθεις αχινοκοκο έπαθε γνωστός μας που δεν εχει σκυλιά


Μηπως ειναι κ μια λαμπρη ευκαιρια για απεξάρτηση απο το τσιγαρο; 👎👍rolleyes:
Ναιιι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: zack27
Απο σκυλί εμβολιασμένο που τηρείς κανόνες υγιεινής δε κινδυνεύει η ζωή σου...

To γνωρίζω καθώς έχω σκυλί. Αλλά ένα σκυλί λόγω της βόλτας και της επαφής με τα πεζοδρόμια και τα μικρόβια που υπάρχουν στον έξω κόσμο τα οποία κουβαλάει στα πόδια του και στην μουσούδα εμπνέει μεγαλύτερο φόβο για άτομα με επιβερυμένο ιστορικό υγείας παρά ένα πουλί που ζει σε ένα πιο ελεγχόμενο και καθαρό περιβάλλον.
 
Περα απο ολα τα αλλα το θεωρω λιγο παρατραβηγμενο ολο αυτο με τη ψιττακωση. Ειχε ξεκινησει μια μοδα πριν καποια χρονια και τρεχαν ολοι να κανουν εξετασεις και εμβολια στους παπαγαλους τους για τη ψιττακωση και ταυτοχρονα εβγαιναν "εκτροφεις" που εδινα πουλια "απαλλαγμενα" απο τη ψιττακωση. Οι οποιοι εκτροφεις συνεργαζοντουσταν με το γιατρο που εκανε τις εξετασεις και τα εμβολια. Ολο αυτο που ειχε φανει λιγο εως πολυ επιχειρηματικο και τιποτα παραπανω! Απλα το λεω σαν αφορμη επειδη αναφερθηκε η ψιττακωση!
Θα μου επιτρέψετε μίλησα με τη γραμματέα της πτηνιατρου και τα επιχειρήματα με πείθουν απολύτως. Μηδενίζουν τις πιθανότητες με τη προληπτική αντιβίωση... Διοτι η λήψη για την εξέταση γίνεται τρεις φορές. Αν ξέραμε οτι εκείνοι δε τρέχαμε σε αυτούς.φέρουν ευθύνη και όπως και στη κλασική ιατρική για τους ανθρώπους λειτουργούν με τη μέθοδο του αποκλεισμού να σας θυμίσω οτι δε μιλάμε μόνο για τη ζωή του πτηνού αλλά κΙ τη μετάδοση σε ευάλωτα άτομα που πιθανόν δε θα μπορούν να ανταπεξέλθουν
 
To γνωρίζω καθώς έχω σκυλί. Αλλά ένα σκυλί λόγω της βόλτας και της επαφής με τα πεζοδρόμια και τα μικρόβια που υπάρχουν στον έξω κόσμο τα οποία κουβαλάει στα πόδια του και στην μουσούδα εμπνέει μεγαλύτερο φόβο για άτομα με επιβερυμένο ιστορικό υγείας παρά ένα πουλί που ζει σε ένα πιο ελεγχόμενο και καθαρό περιβάλλον.
Όπως προανέφερα έχουμε κρούσματα με υσπνεομενες φόλες στη περιοχή και τα σκυλιά πηγαίνουν πιπί στη ταράτσα.. Τραγικό όμως
 
Θα μου επιτρέψετε μίλησα με τη γραμματέα της πτηνιατρου και τα επιχειρήματα με πείθουν απολύτως. Μηδενίζουν τις πιθανότητες με τη προληπτική αντιβίωση... Διοτι η λήψη για την εξέταση γίνεται τρεις φορές. Αν ξέραμε οτι εκείνοι δε τρέχαμε σε αυτούς.φέρουν ευθύνη και όπως και στη κλασική ιατρική για τους ανθρώπους λειτουργούν με τη μέθοδο του αποκλεισμού να σας θυμίσω οτι δε μιλάμε μόνο για τη ζωή του πτηνού αλλά κΙ τη μετάδοση σε ευάλωτα άτομα που πιθανόν δε θα μπορούν να ανταπεξέλθουν

Εγω σας επιτρεπω, αλλα θα μου επιτρεψετε και σεις να εχω την αποψη μου! Δεν αναφερομαι αποκλειστικα στη περιπτωση σας να το διευκρινισω! Αλλα δε νομιζω οτι παιρνει καποιος ανθρωπος προληπτικα αντιβιωση(εκτος κι αν υπαρχει καποιο ιστορικο το οποιο το γνωριζει ο γιατρος του φυσικα), γιατι οποτε να παρει ο παπαγαλος η οποιοδηποτε ζωο; Το Φυσιολογικο θεωρω οτι ειναι οτι αφου γινουν εξετασεις αν συντρεχει λογος να δοθει αντιβιωση! Προληπτικα το θεωρω λαθος!
 
Αυτή ειναι η επιστημονική άποψη όχι δίκη μου. όταν θα έχω απο την ίδια τη πτηνιατρο νέα θα σας ενημερώσω όλους
Εγω σας επιτρεπω, αλλα θα μου επιτρεψετε και σεις να εχω την αποψη μου! Δεν αναφερομαι αποκλειστικα στη περιπτωση σας να το διευκρινισω! Αλλα δε νομιζω οτι παιρνει καποιος ανθρωπος προληπτικα αντιβιωση(εκτος κι αν υπαρχει καποιο ιστορικο το οποιο το γνωριζει ο γιατρος του φυσικα), γιατι οποτε να παρει ο παπαγαλος η οποιοδηποτε ζωο; Το Φυσιολογικο θεωρω οτι ειναι οτι αφου γινουν εξετασεις αν συντρεχει λογος να δοθει αντιβιωση! Προληπτικα το θεωρω λαθος!
 
Back
Top