Γενικά Αγορά παπαγαλου πρώτη φορα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης parrot7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

parrot7

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαϊ 2016
Μηνύματα
11
Πόλη
Αθήνα
Θέλω κάτι εύκολο και ησυχο και όχι πολυ ακριβό. Εχω καταλήξει προς green cheek conure. Που μπορώ να βρω, και σε τι τιμή περίπου;
 
Γεια σου καλώς ήρθες!
Σε ποια περιοχή είσαι; Αττική ή αλλού;
 
Τα μπατζι ειναι παπαγαλοι ή ανήκουν στα παπαγαλοειδη; Τα parotlet;
Ανήκουν στην ίδια τάξη κ ίδια υπεροικογένεια με τα περισσότερα είδη παπαγάλων.
 
Και εγω το ακουσα αλλα ψάχνοντας στο Ιντερνετ απο εξωτερικο δεν βρηκα κατι τετοιο. Ολα μια οικογενια ειναι!

Θέλω κάτι εύκολο και ησυχο και όχι πολυ ακριβό. Εχω καταλήξει προς green cheek conure. Που μπορώ να βρω, και σε τι τιμή περίπου;
Αμα θες ησυχο νομιζω κοιτας budgie η παροτλετ. Με τα παροτλετ να κερδιζουν νομιζω σε αυτο το κομμάτι, απλα ειναι πιο ακριβα!
 
Αμα θες ησυχο νομιζω κοιτας budgie η παροτλετ.
Απλά μιας και είναι η πρώτη φορά που θα πάρεις παπαγάλο καλύτερα να πάρεις μπάτζι ή κοκατιλ που είναι πιο ήρεμα και πιο εύκολα για άτομα χωρίς εμπειρία.. Τα πάροτλετ όσο όμορφα και να είναι, είναι λιγάκι απαιτητικά και θέλουν εμπειρία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Dtse
Κονούρα θέλει να πάρει :)
Επειδή ξεστράτισε λίγο η κουβέντα μας, ρίξε μια ματιά στον πίνακα που υπάρχει στο θέμα αυτό . Αναφέρονται τα γενικά χαρακτηριστικά κάθε είδους και ό,τι άλλο χρειαστείς το συζητάμε.
Απλά επειδή έγραψες "ήσυχο", όπως σου είπε και ο Ανέστης @Φοίβος, οι κονούρες είναι θορυβώδεις γενικά.
 
Επισης ο Αλεξανδρινος που εχω ειναι εξαιρετικα ησυχος! Εξαιρειται οταν ακουσει την πορτα του φουρνου μικροκυματων που το εχει συνδεσει με την κρεμα του! Αλλα και παλι η φωνουλα του ειναι ομορφη!
 
Τελικα προς parrotlet κλεινω.. Ποσο κοστιζει περιπου και απο που προτεινετε να το παρω (αν δεν επιτρεπεται, στειλτε μου με pm τις πληροφοριες.);
 
Τελικα προς parrotlet κλεινω.. Ποσο κοστιζει περιπου και απο που προτεινετε να το παρω (αν δεν επιτρεπεται, στειλτε μου με pm τις πληροφοριες.);
Όχι επιτρέπεται, θα σου πουν άτομα που γνωρίζουν εκτροφείς, εκεί γύρω στα 100 και λίγο προς τα κάτω τα βρίσκεις.
 
Εγω θα έλεγα Rosella ~80€ ή Cockatiel θυληκό ~50€

Δεν μου αρεσουν εμφανισιακά δεν παραπέμπουν τοσο σε παπαγάλο (πρασινο) το Cockatiel εχει και ενα λοφίο και σε συνδιασμο με το λευκο χρώμα που ειναι, σαν περιστέρι μου φέρνει! Ατομα που γνωρίζουν εκτροφεις δεν βλέπω;☹
 
Back
Top