Αναπαραγωγή Τα lovebirds μου ζευγαρωσαν πρώτη φορα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης LADY_P
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Οχι δεν κανεις λαθος, δες κ τη φωλια των δικων μου
 

Συνημμένα

  • eggs.webp
    eggs.webp
    16,5 KB · Προβολές: 132
nai ετσι ειναι και η δικια μου.. και σημερα εχω και δευτερο αυγο (αρα το πρωτο το εκανε Κυριακη ξημερωματα) σωστα; Και παμε για τριτο μεθαυριο γιατι φαινεται το φουσκωμα στην κοιλια κατω χαμηλά.

Αλλα γιατι προσπαθουν νε ζευγαρωσουν παλι, αφου ετοιμαζεται για απογονους.. Δεν θελω να κανει στο καπακι και δευτερη γεννα. Πως θα το σταματησω δεν γινεται ε;
Για θυμιστε μου ποσες μερες χρειαζονται μεχρι να εκκολαφθούν τα αυγα; 23 νομιζω η μηπως οχι;



με το καλο ανατολη



πιο μεγαλα μου φαινονται τα δικα σου αυγα. Δεν ξερω η φωτο ειναι.. εμενα σαν να ειναι λιγο πιο μικρα
 
τις πρωτες μερες ζευγαρωνουν συνεχεια, οταν θα αρχισει να καθεται στα αυγα δε θα ξαναζευγαρωσουν
ναι 23 ημερες περιπου διαρκει η επωαση, τωρα οσο για το μεγεθος δε ξερω να σου πω, ειναι η 1 μας φορα, τα λαβ τα εχω μολις λιγους μηνες
 
anatoly πως τα πας; βγηκαν τα μικρα σου;

Εμένα έκανε 4 αυγά

4/10/09 -> 1ο
6/10/09 2ο αυγο
08/10 3o
10/10 4o αυγο

κανονικά σημερα ήταν η μερα της, αλλα μαλλον δεν θα κανει άλλο γιατι τα προηγουμενα τα εκανε το πρωι και μεχρι τωρα τιποτα. Υπάρχει περίπτωση να κάνει πιο μετά μέσα στην ημέρα; Δεν με νοιάζει αν δεν κάνει, μακάρι μόνο να βγούνε αυτα που ήδη έχει. Ρωτάω μονο για πληροφόρηση και θέλω να μετράω τις μερες (7 νομιζω ε;) για την ωοσκόπηση. Εχω ακούσει, ότι αν πιάσεις τα αυγα με το χερι, τοτε περνουν την μυρωδιά σου, και το πουλι το καταλαβαινει οτι ειναι πειραγμένα και δεν ξανακάθεται, γιατι μετα τα θεωρεί ξένα.
Κατα πόσο ισχύει αυτό? Γιατι βάσει αυτού, φοβάμαι να την κάνω.



και κατι αλλο που ξεχασα, υπάρχει περιπτωση να βγουν άλλα χρωματα τα παπαγαλάκια; ή μονο οπως ειναι και οι γονεις; (να θυμίσω, βλέπε avatar) δηλ. κανενα πράσινο ας πουμε;
 
και κατι αλλο που ξεχασα, υπάρχει περιπτωση να βγουν άλλα χρωματα τα παπαγαλάκια; ή μονο οπως ειναι και οι γονεις;

Νομιζω πως θα βγουν ολα λουτινο. Μακαρι να βγει και κανενα πρασινο να κανει αντιθεση:Big Grin: αλλα δυσκολο..
 
Μπορείς να κάνεις ωοσκόπηση χωρίς πρόβλημα. Δεν ισχύει αυτό για την μυρωδιά. Απλά να είναι καθαρά και στεγνά τα χέρια σου και να προσέχεις μην ραγίσει κανένα αυγό. Αν θες κάνε σε 1-2 δειγματοληπτικά για να μην τα πιάσεις όλα.
Επίσης υλικό για τη φωλιά καλό είναι να βάζεις πριονίδι και όχι τρυφίλλι. Μπορείς να το στρώνεις και εσύ στην φωλιά.
Με το καλό να βγουν τα πουλάκια σου!
 
Εντάξη, θα κοιτάξω ενα αλλα με μεγάλο φόβο, φοβάμαι πολύ. Να ρωτησω κατι πως ειναι τα αυγα εννοω το τσοφλι, ειναι αρκετα μαλακο, και ετσι που το πιασω μηπως μπει μεσα; Εννοω οχι ολο, μηπως κανει κανενα βαθούλωμα. Παντως δεν εκανε αλλο. Ειμαστε στα 4 και μακάρι να βγει έστω 1. Μακάρι. Πάντως ξυνονται και κανουν τις περιστροφές, όλα τα σημάδια, και θελουν να ζευγαρώσουν ξανα.
 
Δεν είναι και τόσο μαλακά, αλλά να προσέχεις όταν το αφήνεις πάλι στην φωλιά να μην χτυπήσει σε κάποιο άλλο και ραγίσει. Μη το φοβάσαι, σπάνια να συμβεί κάτι τέτοιο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: LADY_P
Εντάξη, θα κοιτάξω ενα αλλα με μεγάλο φόβο, φοβάμαι πολύ. Να ρωτησω κατι πως ειναι τα αυγα εννοω το τσοφλι, ειναι αρκετα μαλακο, και ετσι που το πιασω μηπως μπει μεσα; Εννοω οχι ολο, μηπως κανει κανενα βαθούλωμα. Παντως δεν εκανε αλλο. Ειμαστε στα 4 και μακάρι να βγει έστω 1. Μακάρι. Πάντως ξυνονται και κανουν τις περιστροφές, όλα τα σημάδια, και θελουν να ζευγαρώσουν ξανα.

Στο εμποριο κυκλοφορούν λαβιδες σαν αυτη της φωτογραφιας στο ποστ #17 από τον κ. Μακη σε αυτο το θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Μου-έπεσε-η-θήκη-από-τα-χέρια-και-σπάσανε-όλα-τα-αυγά.2813/
 
Tί καλά να συμβεί και στα δικά μου αυτό... Βέβαια προς το παρόν ταϊζει το ένα το άλλο κάθε μέρα, και ξύνονται, αλλά είναι μαζί μόνο 2 εβδομάδες περίπου, και δέν έβαλα ακόμα φωλιά
 
Tί καλά να συμβεί και στα δικά μου αυτό... Βέβαια προς το παρόν ταϊζει το ένα το άλλο κάθε μέρα, και ξύνονται, αλλά είναι μαζί μόνο 2 εβδομάδες περίπου, και δέν έβαλα ακόμα φωλιά


κανε την προετοιμασία διατροφης που χρειάζεται, βάζε αυγο βραστό, και βιταμινες στο νερό καθε μερα, λαχανικα και φρουτα, και μετα απο μηνα βαλε την φωλιά και αν ειναι να ερθει θα ερθει.

Εγω εκανα προετοιμασία 2 μηνες και οχι 1.
Τα στουμπωσα στις βιταμινες και μετα εβαλα φωλια. Φοβάμαι μην παθουν υπερβιταμίνωση. Μπορει να ακουγεται και χαζο, αλλα σκεφτομαι να τις κοψω τωρα για λιγο καιρο.
 
Τα αυγα δεν χρειαζεται να τα πιασεις. Παρε εναν φακο μικρο και βαλε τον πολυ κοντα σε καθε αυγο. Θα καταλαβεις αν υπαρχει εμβρυο μεσα η οχι.

Τα στουμπωσα στις βιταμινες και μετα εβαλα φωλια. Φοβάμαι μην παθουν υπερβιταμίνωση. Μπορει να ακουγεται και χαζο, αλλα σκεφτομαι να τις κοψω τωρα για λιγο καιρο.

Κακως τα "στουμπωσες" στις βιταμινες. Τι βιταμινες ακριβως εννοεις; Στο νερο; Αν ναι να ξερεις οτι πρεπει να ακολουθεις τις οδηγιες.
 
Τα αυγα δεν χρειαζεται να τα πιασεις. Παρε εναν φακο μικρο και βαλε τον πολυ κοντα σε καθε αυγο. Θα καταλαβεις αν υπαρχει εμβρυο μεσα η οχι.



Κακως τα "στουμπωσες" στις βιταμινες. Τι βιταμινες ακριβως εννοεις; Στο νερο; Αν ναι να ξερεις οτι πρεπει να ακολουθεις τις οδηγιες.

Ναι στο νερο, και φυσικα με τις οδηγιες της κτηνιάτρου. Οταν λεω τα στουμπωσα, εννοω 2 μηνες συνεχωμενα τις εβαζα. χωρις κενό ουτε 1 μερα. Τωρα τις 2 τελευταιες μερες εχω να βάλλω γιατι φοβάμαι για υπερβιταμινωση. Αν ομως εκανα λαθος που τις εκοψα τωρα, σε τετοια φάση (επώασης), να μου το πειτε να τις ξανα αρχίσω.



δεν μου ειπε για ποσο καιρο να τις δινω. Μονο την δοσολογία.
 
Back
Top