Γενικά Αγορά πουλιών από λύπηση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stavros

Administrator
Staff member
Εγγραφή
7 Απρ 2006
Μηνύματα
20.400
Κατά καιρούς συναντάμε στο φόρουμ περιπτώσεις πουλιών που αγοράστηκαν από λύπηση. Πουλιά εμφανώς ταλαιπωρημένα ή και άρρωστα βρίσκουν νέους ιδιοκτήτες οι οποίοι τα αγοράζουν για να τα σώσουν από τις άθλιες συνθήκες των καταστημάτων (συνήθως) που ζουν.

Ποια είναι η άποψή σας σχετικά με αυτή την πρακτική; Πρέπει να γίνεται; Είναι ένας αποτελεσματικός τρόπος αντιμετώπισης του γενικότερου προβλήματος, της ύπαρξης ταλαιπωρημένων και άρρωστων πουλιών και της πώλησής τους από τα καταστήματα; Εσείς, θα αγοράζατε ποτέ ένα τέτοιο πουλί;
 
Σταύρο η λογική λέει ότι δεν λύνεται το πρόβλημα αγοράζοντας και μάλιστα επειδή υπάρχουν οι φθηνές αυτές επιλογές το να βρεις έναν αξιόλογα μεγαλωμένο παπαγάλο είναι συνήθως σε μεγάλη τιμή (δηλαδή επηρεάζει και την αγορά με την ζήτηση το θέμα). Επίσης το πρόβλημα θα λύνοντας με το αν κανείς δεν αγοραζε τέτοια πουλιά αλλά μετά περνάμε στο συναισθηματικό κομμάτι οπότε δεν μπορείς να κατηγορήσεις την αγορά ενός τέτοιου πουλιού, συνεπώς για μένα δεν θα βρεθεί άκρη μιας και η πολιτεία δεν ενδιαφέρεται για "10 άρρωστα πουλιά" ενώ υπάρχουν πιο σοβαρά θέματα
 
και μάλιστα επειδή υπάρχουν οι φθηνές αυτές επιλογές το να βρεις έναν αξιόλογα μεγαλωμένο παπαγάλο είναι συνήθως σε μεγάλη τιμή (δηλαδή επηρεάζει και την αγορά με την ζήτηση το θέμα).
Με ποιον τρόπο; Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι εννοείς με αυτό. Το θέμα που συζητάμε έχει να κάνει με το "βλέπω ένα άρρωστο πουλί στο ράφι, το αγοράζω ή όχι";

συνεπώς για μένα δεν θα βρεθεί άκρη
Να πω επίσης με την ευκαιρία ότι δεν ψάχνουμε να βρούμε κάποια άκρη μέσα από αυτήν τη συζήτηση αλλά ούτε και να κρίνουμε τον άλλον για την άποψη του. Θέλουμε απλώς να αποκτήσουμε μια εικόνα για το πώς σκέφτεται ο κόσμος σχετικά με αυτό το πρόβλημα και ίσως να προτείνουμε τις δικές μας λύσεις.
 
Μπορεί να αγώραζα μπορεί και όχι ανάλογα με τα συναισθήματα της στιγμής αν μου έκανε κλικ και ήξερα ότι θα γινόταν καλά σίγουρα, αν είχα τί παραμικρή αμφιβολία για αίσιο αποτέλεσμα όχι.
Και δεν είναι τα λεφτά αλλά η στεναχώρια που θα τραβούσα.

Βέβαια αν αγοράσεις ένα άρρωστο πουλί ενισχύεις την αδιαφορία του καταστηματάρχη δεν ξέρω είναι ένα δίλημμα.
 
Νομίζω πως είναι όλα θέμα «πάλης» λογικής και συναισθήματος. Αγοράζοντας ένα πουλάκι ταλαιπωρημένο από ένα petshop, ανεξαρτήτως του λόγου που το κάνεις, ουσιαστικά δίνεις την εντύπωση στον πωλητή πως αυτή η τακτική έχει αποτέλεσμα και έτσι θα συνεχίσει να το κάνει. Από την άλλη, είναι δύσκολο να αντέξεις στην θέα ενός απροστάτευτου πλάσματος.
Ίσως το σωστότερο θα ήταν να ακολουθηθεί ο δρόμος της καταγγελίας και τέτοιου τύπου ενεργειών.
Πάντως εγώ αν μπορούσα, θα αγόραζα ένα ταλαιπωρημένο ζώο, είτε έχει να κάνει με σκυλάκι είτε με πουλάκι!
 
Με ποιον τρόπο; Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι εννοείς με αυτό. Το θέμα που συζητάμε έχει να κάνει με το "βλέπω ένα άρρωστο πουλί στο ράφι, το αγοράζω ή όχι";


Να πω επίσης με την ευκαιρία ότι δεν ψάχνουμε να βρούμε κάποια άκρη μέσα από αυτήν τη συζήτηση αλλά ούτε και να κρίνουμε τον άλλον για την άποψη του. Θέλουμε απλώς να αποκτήσουμε μια εικόνα για το πώς σκέφτεται ο κόσμος σχετικά με αυτό το πρόβλημα και ίσως να προτείνουμε τις δικές μας λύσεις.
Το πήγα αλλού το θέμα και εννοούσα οτι δεν είναι ανταγωνιστική η αγορά εφόσον υπάρχουν λίγοι σχετικά εκτροφείς με αξιόλογα πτηνά οπότε δε τους ενδιαφέρει τους μαγαζατορες τι θα πουλήσουν
 
Οι λόγοι Αντώνη;

Ο λογος ειναι οτι αυτοι οι "κυριοι" αποθρασυνονται με την λογικη οτι καποια στιγμη θα βρεθει εκεινος που θα τα λυπηθει και θα τα αγορασει, οποτε αντι να κοιταξουν να ανεβασουν την ποιοτητα στα ζωα που πωλουν απλα τα αφηνουν στην τυχη τους.
Ουτως οι αλλως στις περισσοτερες περιπτωσεις το συμφερον τους ειναι χασουν ενα ζωο παρα να δαπανησουν χρημα και χρονο ωστε να υπαρξει ιαση.

Επισης για καποιον που κατεχει ηδη καποια ζωα, πτηνα στην περιπτωση μας, ειναι δικοπο μαχαιρι να φερει στην εκτροφη του ενα ταλαιπωρημενο και εν δυναμει αρρωστο πτηνο ακομη κι αν ακολουθησει την
Αλλα και για καποιον που δεν εχει αλλα πτηνα και θα ειναι η πρωτη του επαφη αυτη, νομιζω δεν ειναι "δικαιο" να κανει μια τετοια αρχη.
 
Εγώ από την πλευρά μου δεν θα αγόραζα (πλέον) ένα πουλί υγιές ή ταλαιπωρημένο από οπουδήποτε αν δεν γνώριζα ποιος, που και με ποιές συνθήκες μεγάλωσε αυτό το πτηνό. Όσον αφορά την περίπτωση που κάποιος (με μαγαζί ή μη) διαθέτει προς πώληση ένα άρρωστο πουλί ή υγιές το οποίο στεγάζεται σε κλουβί που δεν τηρούνται οι συνθήκες ευζωίας, θεωρώ πως είναι ένας σοβαρός παράγοντας απόρριψης οποιασδήποτε συναλλαγής με το συγκεκριμένο άτομο. Βέβαια δεν θα πρέπει να σταθούμε μόνο στην απόρριψή του γιατί κάποιος σκεφτόμενος με βάση το συναίσθημα ίσως προβεί στην αγορά του δίνοντας χώρο για διεύρυνση του προβλήματος. Θεωρώ πως σωστό και σωτήριο για τα ζωντανά αυτά είναι η παρατήρηση του ατόμου που τα πουλάει προκειμένου να μην τα διαθέτει προς πώληση αλλά αντίθετα να κάνει προσπάθεια θεραπείας τους και βελτίωση των συνθηκών υγιεινής αν δεν πληρούνται οι απαραίτητοι κανονισμοί. Σε περίπτωση που δεν συμμορφωθεί, τότε είναι πλέον μονόδρομος η νομική οδός για την επίλυση του προβλήματος.
Προσωπική μου άποψη.
 
Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι το σωστό είναι να αποφεύγουμε την αγορά ταλαιπωρημένων πουλιών είτε από εκτροφείς είτε από καταστήματα και σε αυτό συντρέχουν πολλοί και διαφορετικής φύσης λόγοι. Αγοράζοντας ταλαιπωρημένα πουλιά και μάλιστα πουλιά με κακή υγεία είναι σαν να συμφωνούμε σιωπηρά με τον πωλητή ότι δεν μας ενοχλεί η κατάσταση στην οποία έχει το προς διάθεση ζωικό προϊόν του. Με αυτό τον τρόπο, οι πωλητές θα εξακολουθούν να διαθέτουν υποβαθμισμένο ζωικό προϊόν. Επίσης, αγοράζοντας ένα μόνο ταλαιπωρημένο πουλάκι, αφήνουμε τα υπόλοιπα στην ίδια μοίρα που θα περίμενε και το ίδιο, αν δεν το αγοράζαμε. Ίσως λόγω υπερβάλλοντος συναισθηματισμού λησμονούμε σε αυτή την περίπτωση ότι όλα τα ζώα έχουν την ίδια αξία και όλα αξίζουν ευνοϊκής μεταχείρισης από τον άνθρωπο. Ταυτόχρονα, ενισχύουμε τους χαμηλής ποιότητας και επαγγελματισμού πωλητές σε βάρος αυτών που διαθέτουν τα πουλιά σε σωστές συνθήκες διαβίωσης. Με τον τρόπο αυτό συμβάλλουμε στην υποβάθμιση του συνόλου των προς διάθεση κατοικίδιων πουλιών. Ένας ακόμη λόγος είναι ότι πολλές φορές νομίζουμε, λόγω ημιμάθειας ή υπερβάλλοντος ζήλου ότι μπορούμε να βοηθήσουμε ένα ταλαιπωρημένο πουλί, ενώ αυτό που έχουμε στο μυαλό μας, όχι μόνο δε θα το βοηθούσε, αλλά θα το επιβάρυνε. Για παράδειγμα, είναι λάθος να σκεφτόμαστε ότι με το να χορηγήσουμε ένα κοινής χρήσης αντιβιοτικό σε ένα άρρωστο πουλί, θα λυθεί το πρόβλημα. Τα περισσότερα περιστατικά ταλαιπωρημένων πουλιών χρήζουν κτηνιατρικής παρακολούθησης και περίθαλψης. Σε γενικές γραμμές αυτά θα είχα να υπογραμμίσω λαμβάνοντας υπόψιν μου την επικρατούσα νομοθεσία και τους κανόνες κοινωνικής και ατομικής ηθικής αλλά και απλής πρακτικής και λογικής αντιμετώπισης του θέματος. Σκεπτόμενος όμως και αμιγώς ιδιοτελώς και με κριτήριο το ατομικό συμφέρον, θα κατέληγα στο ίδιο συμπέρασμα. Συνήθως τα ταλαιπωρημένα πουλιά πεθαίνουν σύντομα. Ένα άρρωστο πουλί θα μπορούσε να είναι υγειονομική βόμβα για εμάς τους ίδιους και για άλλα πουλιά που φιλοξενούμε ή πρόκειται να φιλοξενήσουμε στον ίδιο χώρο που θα έχει παραμείνει και το άρρωστο. Ο κίνδυνος αυτός ενισχύεται από το γεγονός ότι η συμπτωματολογία είναι παρόμοια για πολλά νοσήματα των πουλιών. Έτσι, από μόνοι μας δεν είμαστε σε θέση να εξακριβώσουμε την νόσο και να την αντιμετωπίσουμε κατάλληλα, αν δεν έχουμε πρόσβαση σε υπηρεσίες καλής και ειδικευμένης κτηνιατρικής περίθαλψης. Συνεπώς, το καλύτερο θα ήταν να αποφεύγουμε την αγορά τέτοιων πουλιών προβαίνοντας ταυτόχρονα στις νόμιμες καταγγελίες που θα μπορούσαν να υποβληθούν κατά περίπτωση. Αν δεν είναι δυνατόν να καταγγείλουμε, ας περιοριστούμε σε αυστηρές συστάσεις. Μια τέτοια σύσταση ( νομίζω επαρκούς αυστηρότητας ) είναι και το να αποφύγουμε τη συναλλαγή.
 
Παιδια ας είμαστε ρεαλιστές, έξωση θες να κάνεις και σκέφτεσαι τα έξοδα! Εκτός των εξόδων βαζεις κ ψυχική ταλαιπωρια συν ότι, αν ο άλλος πει ψέματα ή εμφανίσει κάποιους κ καλά μάρτυρες, χανεις κ την δικη! Το θέμα μυνηση αγωγή, δεν είναι απλη υπόθεση! Θελει χρόνο υπομονή και χρημα
 
Παιδια ας είμαστε ρεαλιστές, έξωση θες να κάνεις και σκέφτεσαι τα έξοδα! Εκτός των εξόδων βαζεις κ ψυχική ταλαιπωρια συν ότι, αν ο άλλος πει ψέματα ή εμφανίσει κάποιους κ καλά μάρτυρες, χανεις κ την δικη! Το θέμα μυνηση αγωγή, δεν είναι απλη υπόθεση! Θελει χρόνο υπομονή και χρημα

Για τον λόγο αυτό θεωρώ πως πρέπον θα ήταν, διάφορες φιλοζωικές οργανώσεις και σωματεία που μεγάλο μέρος τους υπερασπίζονται τα δικαιώματα των ζώων κάτω από την ταμπέλα σκύλος-γάτα, να συνδράμουν σε αυτή την προσπάθεια καθώς αυτοί πιστεύω πως έχουν την δυνατότητα να βγάλουν εις πέρας μια τέτοια υπόθεση με καλύτερα αποτελέσματα από τον καθέναν μας μεμονωμένα διότι έχουν στο μέρος τους την πείρα πάνω σε υποθέσεις οποιασδήποτε μορφής κακοποίησης ζώων. Παράλειψη μου να αναφέρω τα εξής στο προηγούμενο ποστ μου.
 
Έχω βρεθεί πολλές φορές σε αυτή την θέση και πραγματικά δεν ήξερα τι να κάνω. Δεν έχω αγοράσει κάποιο από τα ζώα μου από λύπηση αλλά πραγματικά μια φορά ήμουν έτοιμος να το κάνω. Και όταν τελικά πήγα να το πάρω το είχε αγοράσει άλλος (ζεμπρακι). Υπάρχουν και πολύ άλλοι παράγοντες που πρέπει να σκεφτεί κανείς προτού προβεί σε μια τέτοια αγορά όπως εάν μπορεί να αφιερώσει τον απαραίτητο χρόνο, χώρο αλλά και πάνω από όλα τα χρήματα που είναι αναγκαία να ξοδέψει προκειμένου να επαναφέρει το πουλί στα κανονικά του. Δύσκολο θέμα για να απαντηθεί με ένα ναι ή ένα όχι.
 
Για τον λόγο αυτό θεωρώ πως πρέπον θα ήταν, διάφορες φιλοζωικές οργανώσεις και σωματεία που μεγάλο μέρος τους υπερασπίζονται τα δικαιώματα των ζώων κάτω από την ταμπέλα σκύλος-γάτα, να συνδράμουν σε αυτή την προσπάθεια καθώς αυτοί πιστεύω πως έχουν την δυνατότητα να βγάλουν εις πέρας μια τέτοια υπόθεση με καλύτερα αποτελέσματα από τον καθέναν μας μεμονωμένα διότι έχουν στο μέρος τους την πείρα πάνω σε υποθέσεις οποιασδήποτε μορφής κακοποίησης ζώων. Παράλειψη μου να αναφέρω τα εξής στο προηγούμενο ποστ μου.
Πόσο δίκιο έχεις; Τα πουλάκια είναι κάπως παραγκωνισμένα. Λένε ζώα και εννοούν ή σκύλο ή γάτα...
 
Πόσο δίκιο έχεις; Τα πουλάκια είναι κάπως παραγκωνισμένα. Λένε ζώα και εννοούν ή σκύλο ή γάτα...
Ευτυχώς έχω την τύχη να είμαι μέλος σωματείου το οποίο ασχολείται με πάσης φύσης ζώα, από κοινά κατοικίδια μέχρι άλογα.
Εν πασει περίπτωση πρέπει να γίνει ευρέως γνωστό ότι δεν είναι μόνο οι σκύλοι και οι γάτες κατοικίδια ζώα και να εκφέρουμε την άποψή μας αυτοί στις διάφορες οργανώσεις προστασίας των ζώων καθώς εμείς οι ιδιοκτήτες πτηνών κατέχουμε ένα σημαντικό ποσοστό στους ιδιοκτήτες κατοικίδιων ζώων
 
Όχι.
Έχω αγοράσει δυο καρδερίνες από pet shop (αυτό που έχω τώρα και το προηγούμενο). Το λιγότερο που έκανα ήταν να ελέγξω όσο μπορούσα τις συνθήκες που ζούσαν τα ζωάκια στα συγκεκριμένα καταστήματα, οτι ήταν καλές. Αν ήξερα κάποιον καλό εκτροφέα, φυσικά θα τον προτιμούσα από οποιοδήποτε κατάστημα.
Μια φορά πήρα μια καρδερίνα λόγο λύπησης, πριν πολλά χρόνια, από το Σχιστό. Την πρώτη (και τελευταία) φορά που πήγα. Νόμιζα πως τουλάχιστον ένα πουλάκι θα το γλίτωνα (τόσα ήξερα...). Έζησε μερικές ώρες μόνο. Ακόμα έχω τύψεις που δεν έκανα κάτι τότε.. Έστω που δεν ελευθέρωσα αμέσως το συγκεκριμένο πουλάκι.
Καλό θα ήταν να απαγορευτεί γενικά η πώληση ζώων σε καταστήματα.
Αν συνεχίσουμε να τα αγοράζουμε με τη λογική να τα γλιτώσουμε απ την ταλαιπωρία τους στο pet shop, δε θα αλλάξει ποτέ τίποτα. Θα συνεχίσουν να είναι ζωάκια που στις περισσότερες των περιπτώσεων, ζουν μες τη βρωμιά, συνήθως υποσιτισμένα και πάντα παραμελημένα είτε είναι πουλάκια, σκυλάκια, γατάκια ή οτιδήποτε. Αλλά μέχρι να γίνει αυτό, τουλάχιστον επιλέγω τα καταστήματα που ψωνίζω αν έχουν ζωάκια, να τα φροντίζουν όσο το δυνατόν καλύτερα. Τους υπόλοιπους όσο μπορώ τους δυσφημίζω.

Σταύρο, κατά κάποιο τρόπο σα να ήσουν στο μυαλό μου και άνοιξες αυτό το θέμα. Έχω πόσες μέρες που σκέφτομαι γενικά τις συνθήκες στα pet shops, με αφορμή οτι θέλω να πάρω 1-2 πράγματα για το "μωρό" και το μαγαζί που ψώνισα τις τελευταίες φορές δε το έχω δει από κοντά, να δω τι συνθήκες επικρατούν. Κι όλο αναλύσεις ήμουν "ναι έχει αυτό το καλό, αλλά όμως τα ζωάκια σε τι συνθήκες τα έχουν... Μη δίνω λεφτά εκεί που δε πρέπει"...
 
user20443 είπε:
Καλό θα ήταν να απαγορευτεί γενικά η πώληση ζώων σε καταστήματα

Οι απαγορευσεις νομιζω δεν προαγουν την παιδεια.
Το προβλημα δεν ειναι οτι επιτρέπεται να πωλουν αλλα το οτι δεν το κανουν σωστα.
Η καθολικη απαγορευση θα δημιουργησει αλλα προβληματα.
 
Μπορεί να υιοθετούσα από λύπηση (όπως έχουμε κάνει με αδέσποτα) εφ όσον μπορούσα να ανταποκριθώ στις ανάγκες του χωρίς να θέσω και τα υπόλοιπα ζώα μου(ή τους ανθρώπους μου και μένα) σε κίνδυνο, αλλά δεν θα στήριζα μια επιχείρηση που θα έκρινα ότι κακομεταχειρίζεται ζώα (κάτι που συνήθως κάνουν οι "επιχειρήσεις" που εμπορεύονται ως προϊόν ζωντανά πλάσματα). Το να αγοράσω το ένα ζωάκι μπορεί (ίσως) να έσωζε εκείνο αλλά θα καταδίκαζε άλλα. Περισσότερο πιστεύω οτι θα βοηθούσα κινούμενη νομικά ή έστω δυσφημιστικά/ενημερωτικά, ακόμα και αν συχνά και αυτές οι προσπάθειες πέφτουν στο κενό. Επίσης δεν είναι βιώσιμο να κανω κάτι τέτοιο γιατί (και απειρα λεφτά να είχα) θα μάζευα χιλιάδες ζώα χωρίς να λύσω κανένα πρόβλημα ή δεν θα βγαινα απ το σπίτι για να μην τα βλέπω.
Τώρα την στιγμή της απόφασης πολλά παίζουν ρόλο και εμπλέκονται συναισθηματικοι παράγοντες, θέλω όμως να πιστεύω πως δεν θα έπαιρνα οποιοδήποτε ζώο για του οποίου την αξιολύπητη κατάσταση θα ευθυνόταν ο πωλητής, χωρίς τουλάχιστον να τον ζημιώσω(να μην βγαλει κέρδος /να αποθαρρυνθεί απο την συνέχεια αυτής της τακτικής). Πιστεύω ότι το καλύτερο που μπορώ να κανω για την βελτίωση της ευζωίας των ζώων (εκτός από απαίτηση νομικών και πολιτικών λύσεων) είναι να στηρίζω αυτούς που αποτελούν την εξαίρεση και φέρονται με σεβασμό στα ζώα και τους ανθρώπους.
 
Νομίζω πως είναι όλα θέμα «πάλης» λογικής και συναισθήματος.
Δεν θα μπορούσα να το πω με καλητερα λόγια.. Δεν θα μπορούσα φυσικά να αγοράσω όλα τα πουλάκια που μπορεί να συναντήσω σε άθλιες συνθήκες ούτε να πάρω σπίτι μου όλα τα αδέσποτα που έχουνε ανάγκη.. επικρατεί μάλλον η κοινή λογική αλλά κάποιες φορές τη νικά και το συναίσθημα.. Ευτυχώς δηλαδη. Έχω αγοράσει πουλάκι άρρωστο και δεν το έχω μετανιώσει λεπτό.. αντιθέτως θα συνεχίσω να κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να του προσφέρω μια αξιοπρεπή ζωη..όπως έχω μαζέψει και περίθαλψη γατάκια και σκυλάκια από το δρόμο.. Και ίσως το ξανακανω, σε έναν κόσμο φυσικά αγγελικά πλασμένο δεν θα υπήρχαν ζωντανά στα καταστήματα ούτε πεταμένα στους δρόμους.. Εφόσον όμως ο κόσμος μας ΔΕΝ είναι αγγελικά πλασμένος.. Ούτε οδεύει προς τα εκει.. Και όλοι καταβαθος ξέρουμε πως ακόμα και αν δεν αγοράσει ποτέ ξανά κάποιος ζωντανό σε άθλια κατάσταση.. Αυτά θα συνεχίσουν να υπάρχουν γιατί απλά δεν είναι μόνο θέμα κέρδους αλλά κυρίως ασέβειας προς το κάθε ζωντανό πλάσμα.. Οπότε για εμένα είναι κέρδος έστω και μια ψυχούλα να γλυτώσει από τη κόλαση που μπορεί να ζει..
 
Back
Top