Γενικά Αγορά Cockatoo απο εκτροφειο του εξωτερικού

betaras1966

PB New Member
Εγγραφή
18 Νοε 2013
Μηνύματα
180
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα και καλο μήνα σε ολους!
Εδω και λιγο καιρο μου εχει μπει ´η ιδέα αγοράς παπαγάλου κοκατου απο το εξωτερικό μιας και οι τιμες ειναι πολυ πιο χαμηλές και εμπιστεύομαι καλυετρα τα εκτροφειο τους!
Καταρχήν το εκτροφειο το βρήκα απο το φεισμπουκ και ειναι απο την Σιγκαπούρη!
Εχει παρα πολλα ειδη παπαγαλων και πανω 10 ειδη στα κοκατου!
Οι ερωτήσεις μου ειναι οι εξεις:•να αγορασω τον παπαγαλο απο εκεί;
Τι να προσέξω;
Τι να ρωτήσω τον εκτροφεα;
Επισης οι κοκατου ειναι φασαριοζικα πουλιά πως ειναι σαν χαρακτήρες;
Σε συνδυασμό με τα αλλα πουλιά που ´εχω σπιτι θα υπάρξει θέμα;
Εχει κανεις σας προσωπική εμπειρία με κοκατου;
Επισης εχει αγοράσει κανεις απο εκτροφειου του εξωτερικού;
Να προτειμεισω αρσενικό η θυληκο;
Επισης το πουλι ειναι 2,5 μηνών αυτο μου προτείνει θυληκο ειναι λέει οτι ειναι το καλύτερο ετσι οπως το θελω και πολυ χαδιαρικο και γλυκό το πουλι θα εχει θέμα με το ταξίδι; μπορω να το ταισω κι εγω όταν μου έρθει;
ευχαριστω και συγνώμη αν σας κούρασα!
 
Απο τη Σιγκαπουρη θα ερθει ασυνοδευτο ως εδω; 🙄 Νομιζω πως δεν γινεται αυτο κι ο,τι προκειται περι απατης. Αλλα ακομη και να γινεται να ταξιδεψει ασυνοδευτο, ενα μωρο 2,5 μηνων που τρωει αποκλειστικα κρεμα δεν θα φτασει ζωντανο εδω με τοση ταλαιπωρια και πεινα στο ταξιδι.

Πως γινεται να λες οτι εμπιστευεσαι καλυτερα το εκτροφειο τους; Απο τις φωτογραφιες; Θες να σου στησω 10 εκτροφεια με φωτογραφιες σε 1 ωρα;

Εγω μια κουβεντα θα σου πω μονο. Μακρια, ειναι απατη, μην στειλεις λεφτα. :)
 
Ξέρω γω ρε γαμωτο;
Το πουλι θα ταξιδέψει σε 1 μήνα οπότε θα ειναι 3,5-4 μηνών!
Λετε να ειναι απάτη;
Τι να ρωτήσω;
 
Για διάβασε λίγο https://birdtricksstore.com/blogs/birdtricks-blog/how-to-spot-avoid-online-parrot-selling-scams

Πάντως στο link που σου έβαλα, συμβουλεύει να πληρώσεις αν το αποφασίσεις με πιστωτική κάρτα, ώστε αν δεν παραλάβεις το πουλί να μπορέσεις να προβείς σε αμφισβήτηση συναλλαγής και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.
Αν δεν δεχθεί πληρωμή με πιστωτική κάρτα, σίγουρα κάτι τρέχει. Γιατί με τις βιομηχανικές εγκαταστάσεις που έχει, και στην Σιγκαπούρη που βρίσκεται, φερέγγυος έμπορας που δεν παίρνει πιστωτικές δεν υπάρχει.
 
Μακαρι να δεκτές του το λεω τωρα και περιμένω απάντηση!
Πάντως με κάρτα γινεται ετσι; δεν υπαρχει θέμα απο ποια τράπεζα θα ειναι ετσι;
 
Αν συμβεί κάτι, θα γίνει η αμφισβήτηση της συναλλαγής, στην εκδότρια τράπεζα. Εκεί που τηρείται ο λογαριασμός της κάρτας. Στην επιστολή που θα στείλεις για να εισπραχθεί το ποσόν, θα πρέπει να αναφέρεις λεπτομερώς, τι είδος αγοράζεις και πότε αναμένεται η αποστολή και παραλαβή του και με πως.
 
Στην επιστολή θα στειλω αφότου εχει γίνει η απαταιωνια απο αυτόν ετσι;
Και αν τα εχει βγάλει απο την τράπεζα εχει ήδη προλάβει; τι γινεται;
 
Για να εισπράξει κάποιος μέσω πιστωτικής κάρτας από απόσταση, πρέπει εσύ, ο αγοραστής δηλ. Να στείλει επιστολή προς τον πωλητή χρέωσης της κάρτας με κάποιο ποσόν. Εκεί θα αναφέρεις το "προϊόν" το πουλί δηλαδή που αγοράζεις με ό,τι έχετε συμφωνήσει και με τον χρόνο παράδοσης με ημερομηνία. Θα εισπράξει αυτός το ποσόν ή όχι δεν σε νοιάζει. Αν δεν στείλει το πουλί, έχεις δικαίωμα να πας στην τράπεζα να κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής και να πάρεις τα χρήματα πίσω. Πήγαινε στην τράπεζα και ρώτησε, δεν είμαι τραπεζικός. Εσύ πρέπει να φροντίσεις να είσαι καλυμμένος.
 
Μακαρι θα πάω Δευτέρα τωρα να δώ ελπίζω να μην μπλέξω!
 
Η απάντηση του ειναι!
no, we don't do credit cards payments, but you can use your credit card to make western union payments online
Τι λετε; μάπα φαίνεται πιστευω!
 
Ναι μακριά, υπάρχει σοβαρή επιχείρηση να μην δέχεται πιστωτικές κάρτες; Άσε τώρα...
 
Κρίμα ρε γαμωτο και τον ηθελα τόσο!
Λες να μην υπαρχει καν εκτροφειο;
Κρίμα και παλι
Απο αμαζονα η αφρικαν γκρει τι λες απο φωνή και χαρακτήρα;
Μπορω να πάρω απο το εκτροφειο της βάρης με 400€ αφού θα δώσω μια κονουρα!
Τι λες;


Ανέστη εσυ τι γνώμη έχεις με τις αμαζόνες πως ειναι σαν πουλιά;
 
Μόλις το καταλαβα κι εχω απογοητευτεί!
Απο αφρικαν γκρει και αμαζονα ποιο θα επιλέγατε;
 
Ακομη δεν απεκτησες τα πουλια σου και μεγαλωνεις και μωρα. Γιατι τετοια βιασυνη να παρεις αλλο πουλι και μαλιστα τοσο διαφορετικο σε χειρισμο και σε απαιτησεις χωρου, κοστους κτλ? Θα κρατησεις πουλακι απο τα δικα σου;
 
το ταξειδι απο σιγκαπουρη ελλαδα ειναι περιπου 19 ωρες δεν νομιζω να φτασει ζωντανο εδω χωρις τροφη κ νερο
 
το ταξειδι απο σιγκαπουρη ελλαδα ειναι περιπου 19 ωρες δεν νομιζω να φτασει ζωντανο εδω χωρις τροφη κ νερο
Δεν θα ξεκινησει καν για να φτασει.🙄 Νομιζω πως ειναι ξεκαθαρο οτι προκειται περι απατης. Κανε τον report στο φεισμπουκ. Βασικα ολοι πρεπει να το κανουμε για να του κλεισουν την παλιοσελιδα.
 
Ναι Ανέστη θα κρατήσω ενα!
Το αλλο θα παει στο εκτροφειο λογικα της βάρης όπου τωρα συζητάμε για ανταλλαγή και τα αλλα 2 σε φιλαράκια!
Τελικα η απαταιωνια δεν εχει όρια δυστυχώς... λέγαμε για τους έλληνες αλλα και οι ξένοι ειναι κι αυτοί μπουμπούκια!
Η σελίδα του στο φεισμπουκ ειναι Parrots Aviary και το προφίλ του Paul Aviary οποίος θέλει κανει ενα ριπορτ!
Αφού θα δώσω ενα στο εκτροφειο και οικονομικά δεν μπορεί να μου δώσει και θελω να πάρω έναν για αυτο ψαχνόμαι!
Εσείς τι προτεινετε
Ζακο(African grey) η τιμνευ αφρικαν γκρει;
Η κάποια αμαζονα;
 
Παιδιά τι προτεινετε να αγορασω African grey,amazona ,cockatoo? τι απο ολα αυτα προτεινετε; ποιο ειναι πιο καλο και ήσυχο και εκπαιδευσιμο;
Εσυ Ανέστη τι εμπειρία έχεις με τις αμαζόνες φωνάζουν; Ειναι εκπαιδευσιμες; Πως ειναι γενικά;

Επισης ξέρει κανεις απο εσάς καποιο εμπειστο εκτροφειο στο εξωτερικό?
 
Back
Top