Διατροφή Αγορασα τροφη που ειχε μεσα και κατι extra, ξερετε τι ειναι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teo24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

teo24

PB Member
Εγγραφή
22 Νοε 2008
Μηνύματα
139
Πόλη
Νέα Ιωνία
Εχθες αγορασα την παρακατω τροφη για δευτερη φορα, μονο που ειχε και κατι extra μεσα😕. Ξερετε τι ειναι, να την επιστρεψω;Εβγαλα γυρω στα 20 κοματια κι εχει κι αλλα.
 

Συνημμένα

  • IMGP1054.webp
    IMGP1054.webp
    51,3 KB · Προβολές: 230
  • IMGP1056.webp
    IMGP1056.webp
    39,9 KB · Προβολές: 256
  • IMGP1058.webp
    IMGP1058.webp
    32 KB · Προβολές: 224
Μα καλα πως βρεθηκαν τα πωματα φελου μεσα στους σπορους;
Μηπως η συσκευασια ηταν ανοιχτη;
Ενοειται και να την πας πισω!
Παντως τους σπορους αυτους τους δινω και γω στα καναρινια μου χωρις καποιο προβλημα ως τωρα.
 
δεν ειναι πωματα αλλα καποια μορφη pellets. Η συγκεκριμενη μαρκα ειναι απο τις καλυτερες σε τροφες οπως ξερω.
 
Ιδού η σύνθεση της συγκεκρημένης τροφής που δίνει η εταιρεία.

Canary seed 63 %

Rapeseed 19 %

Black coleseed 6 %

Linseed 5 %

Peeled oats 3 %

Hempseed 2,5 %

Niger seed 1,5 %
 

Συνημμένα

  • CanarDbl28.webp
    CanarDbl28.webp
    13,7 KB · Προβολές: 129
Μου έχει συμβεί και εμένα ακριβώς το ίδιο μια φορά
με αυτή την τροφή και αναρωτιόμουν γιατί μερικές
συσκευασίες έχουν αυτά μέσα και άλλες όχι..😕
Τα καναρίνια πάντως δεν ασχολούνται με αυτά..
 
Συγγνωμη βρε παιδια μπορει να ειμαι ασχετη απο καναρινια, αλλα αν δεν με γελουν τα ματια μου, αυτα μονο πελλετς δεν μπορεις να τα ονομασεις!
Κ αν κρινω απο το ποστ του mgerom με τα περιεχομενα της συσκευασιας, οτι κ αν ειναι αυτα δεν θα πρεπε να βρισκονται μεσα!
Σαφως κ να την πας πισω κ κατα την ταπεινη μου γνωμη πρεπει να ενημερωσεις κ την εταιρεια με καποιο mail ή κατι τετοιο!
 
κ γω πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο.

φελλος δεν μοιαζει ουτε κ πελλετς φυσικα.
τεραστια αν προοριζονται για καναρινι(!)

τα μυρισες; 🙄
σαν κατι ψημενο μου μοιαζει παντως.

σε περιπτωση που θα ηταν καποια ανανεωμενη μορφη της τροφης(δεν ξερω βεβαια, δεν χρησιμοποιω αυτην -παιρνω μια αλλη της ιδιας εταιρειας)
λογικα θα πρεπει:
1)ν αναγραφοταν στη συσταση
2) να τα περιειχαν ολα τα σακουλακια της παρτιδας
και
3) να ηταν σε μεγεθος που θα βολευε να καταναλωθει απ το καναρινι.

πηγαινε πισω στο καταστημα κ ενημερωσε τους.
μαλλον ομως θα πρεπει να σου την αλλαξουν.

κ για προληπτικους λογους, αν εβαλες απ αυτη την τροφη στα πουλια,αφαιρεσε την!
 
Την πηγα πισω την τροφη και με κοιταζανε σαν χανοι. Δεν ειχαν ιδεα τη μπορει να ειναι και φυσικα κανενας δεν το ειχε ξαναδει, ΠΑΡΟΛΟ που δινουν κι αυτοι την ιδια τροφη στα καναρινια που εχουν για πωληση:D.5 υπαλληλοι ηρθαν και λεγαν χιλια δυο. Τελικα μου δωσαν μια αλλη συσκευασια κι αυτη σφραγισμενη σαν την χθεσινη.Αφου βγηκα εξω λεω δεν την ανοιγω μπροστα τους μπας και;... Την ανοιγουμε και ειχε μεσα ακριβως τα ιδια κοματια, ανοιξαμε αλλες 3 συσκευασιες και ηταν ολες το ιδιο. Ενας ειπε μηπως ειναι για να κραταει την υγρασια απ την τροφη, αλλος οτι μοιαζει με pellets; Για κουνελια, αν το πιασα καλα. Η τελικη απαντηση αφου ειπα να παρουμε στην εταιρια ηταν οτι τωρα ειναι κλειστα, κι ανοιγουν απο Δευτερα.Απο περιεργεια και μονο θα ξαναπαω για να μαθω, πιστευω δηλαδη. Μοιαζει παντως πιο πολυ σε φελλο και καπως σε πριονιδι πιεσμενο. Τι να πωκαι φυσικα δεν την εβαλα στα καναρινια μου. Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. 🙂
 
οταν ειπα για pellets στο μυαλο μου ειχα την "κουνελινη" που ειναι ειδικη για κουνελια. Σε τροφη για τρωκτικα επισης εχει τετοια pellets. Πολυ πιθανο να εγινε καποιο μπερδεμα κατα τη συσκευασια. Δε νομιζω να το τρωνε τα καναρινια αλλα δεν ειναι πριονιδι.
img_13.JPG
 

Συνημμένα

  • img_13.webp
    img_13.webp
    40,9 KB · Προβολές: 243
Κι εγω που την εχω παρει αυτη την τροφη δεν εχω βρει ποτε κατι τετοιο μεσα;

Κουνελινι δεν πρεπει ναναι γιατι ειναι μεγαλο το μεγεθος απο οτι καταλαβαινω στις φωτο, γιατι με λιγα κομματια το τασακι εχει γεμισει...

Θεωρειται κιολας απο τις καλες εταιριες!
Η συγκεκριμενη ειναι η πιο οικονομικη της, καθως η premium ειναι σαφως ακριβοτερη..
 
Εγω να δεις πως ξαφνιαστηκα μολις τα ειδα. Την εχω παρει 2 φορες αυτη την τροφη,την πρωτη φορα ηταν ενταξει, την δευτερη ειχε κατι λιγα καλαμποκια και κατι σαν νυφαδες απο σιταρι και τωρα αυτο. Για να γνωριζετε, μην την παθει κι αλλος την πηρα απο το pet city στην Λ. Κυμης. Το λεω γιατι δεν τους ειδα να κατεβαζουν τα υπολοιπα απ το ραφι παρολο που ανοιξαμε κι αλλα και ηταν σαν την δικια μου.
 
Το ειναι ακριβως μονο η ιδια εταιρια μπορει να δωσει απαντηση. Οταν χρησιμοπουσα verselle laga δεν ειχε τετοια μεσα. Δε θυμαμαι ομως αν η τροφη ανεγραφε απανω την ημερομηνια παραγωγης.Ισως να ειναι κατι που βαζει η εταιρια στην τροφη για καποιο λογο(μπορει για αποστηρωση, μπορει για κατακρατηση υγρασια) στις καινουριες παρτιδες, αλλα δεν αποκλειτεται να εχει γινει καποιο λαθος.Λαθη κανουν και οι επωνυμες εταιριας μην ξεχνατε το ντορο που εγινε περσυ το καλοκαιρι με γνωστη εταιρια παραγωγης γιαουρτιων.
Ισως καποιο παιδι που γνωριζει Γερμανικα να μπορουσε να επικοινωνησει με τη Βελγικη εταιρια και να μας πει τι ειναι αυτα που εχει η τροφη
 
... Την δευτερη ειχε κατι λιγα καλαμποκια και κατι σαν νυφαδες απο σιταρι και τωρα αυτο. Για να γνωριζετε, μην την παθει κι αλλος την πηρα απο το pet city στην Λ. Κυμης.Το λεω γιατι δεν τους ειδα να κατεβαζουν τα υπολοιπα απ το ραφι παρολο που ανοιξαμε κι αλλα και ηταν σαν την δικια μου.
ελαχιστα καλαμποκια (1-2 κομματια) ετυχε κ γω να βρω στην premium που παιρνω.
δεν ειναι θεμα...

τις τροφες, μπορει να τις κατεβασαν κ αλλη ωρα, μετα που εφυγες.
ή να το κανουν οταν παρουν απαντηση απ την εταιρεια.

λογικα θα πρεπει να τις επιστρεψουν πισω ολη την παρτιδα.

ουτε αυτους πιστευω τους συμφερει οι πελατες να τους πισωγυρνανε ανοιγμενες συσκευασιες κ να αναγκαζονται να τις αλλαζουν 😉
 
ελαχιστα καλαμποκια (1-2 κομματια) ετυχε κ γω να βρω στην premium που παιρνω.
δεν ειναι θεμα...

τις τροφες, μπορει να τις κατεβασαν κ αλλη ωρα, μετα που εφυγες.
ή να το κανουν οταν παρουν απαντηση απ την εταιρεια.

λογικα θα πρεπει να τις επιστρεψουν πισω ολη την παρτιδα.

ουτε αυτους πιστευω τους συμφερει οι πελατες να τους πισωγυρνανε ανοιγμενες συσκευασιες κ να αναγκαζονται να τις αλλαζουν 😉
Εχεις δικιο και ελπιζω να το κανουν. Παντως θα ξαναπαω σιγουρα για να μαθω, απο περιεργεια και μονο.
 
ναι, καλα θα ναι να πας μια που εχεις την διαθεση

οχι τπτ αλλο, αλλα να μην νομιζουν οτι οι καταναλωτες κοιμουνται ορθιοι.😎
αν τους στριμωχνει κανεις, ακομα κ αν δεν ειναι ευσυνειδητοι εξ αρχης,θ' αναγκαζονται να γινουν... Εστω για τα "ματια"
κ να λειτουργουν σωστα.
ειδικα οταν προκειται για τροφες 🙄!
 
Φιλε μου ειναι pellets τα οποια κανουν και για τα καναρινια. Εγω δινω ανελιπως στα δικα μου χωρις κανενα προβλημα,ισως τα δικα σου δεν το εχουν μαθει ακομα. Να ξερεις οτι τα pellets ειναι μιγμα πρωτεινων και αλλων ουσιων πολλη χρησιμων για τα πτηνα και για του λογου το αληθες οι ακριβες τροφες για πουλια εχουν σχεδον ολες pellets.Απλα εχουν αλλου ειδους επεξεργασια. 😉
 
Back
Top