Γενικά Αγορα δευτερου ringneck

christos1948

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαρ 2014
Μηνύματα
229
Πόλη
Λευκωσία
Καλησπερα! Εδω και κατι μηνες το σκεφτομαι ολο και πιο σοβαρα να αγορασω και δευτερο ρινγκνεκ.
Μετα απο μια μεγαλη συζητηση οι γονεις μου δεχτεικαν να παρω και δευτερο ρινγκνεκ. Η απορια μου ειναι, αν παρω μικρο ρινγκνεκ του 2015 θα υπαρχει καποιο προβλημα με το Ρινκο που ειναι του 2014;Επισης, ο Ρινκο ειναι γκριζος και το ρινκνεκ που βρηκα για να αγορασω ειναι μεταλαξης lacewing ringneck, λετε να υπαρξει καποιο προβλημα;

Συγγνωμη, αν ανοιξα ξανα αυτο το θεμα.
 
Πόσο μικρό Χρήστο; Μικρότερο των τριών μηνών δεν συζητιέται, όχι να μην το πάρεις. Επίσης να ξέρεις τα πολύ μωρά, είναι πιο επιρρεπή στις ασθένειες. Ξέρεις το φύλο και των δύο πουλιών; Γενικά η διαφορά ηλικίας δεν επηρεάζει, ούτε η μετάλλαξη αν υποθέσουμε πως είναι ζευγάρι. Ενηλικιώνονται μετά τους 18 μήνες, για παρέα εντάξει, εφόσον προηγηθεί η καραντίνα 40 ημερών σε ξεχωριστά κλουβιά, ξεχωριστά δωμάτια, και γνωριμία σε ξεχωριστά κλουβιά στο ίδιο δωμάτιο, στην αρχή από μακριά και σιγά σιγά πιο κοντά μέχρι κολλητά τα κλουβιά για να συνηθίσει το ένα το άλλο και να μην τσακώνονται.
 
Ναι ειναι μικροτερο, νομιζω ειναι 2 μηνων.
Απ' οτι καταλαβα αν περιμενω ακομη 1-2 μηνες και το παρω δεν θα υπαρχει προβλημα στην ηλικια.
Το φιλο δεν το γνωριζω του Ρινκγο ακομη, ουτε αυτου που βρηκα(θα ρωτησω για να μαθω)

Επισης δεν με ενδιαφερει αν δεν γεινουν ζευγαρι εγω απλα θελω δευτερο για να εχει παρεα ο Ρινγκο οταν λειπω απο το σπιτι.Αν ομως γεινουν ζευγαρι εγω θα χαρω να γεινουν μελοι τις οικογενειας
 
Μπραβο Χρηστο χαιρομαι για σενα! Θελεις να κανεις ζευγαρι ή απλα για παρεα στο πρωτο;
 
Μπραβο Χρηστο χαιρομαι για σενα! Θελεις να κανεις ζευγαρι ή απλα για παρεα στο πρωτο;
Ευχαριστω! 🙂
Για παρεα ειναι ο στοχος μου αλλα και ζευγαρι να γεινουν δεν εχω προβλημα

Πόσο μικρό Χρήστο; .
Μαρια ειναι 5 ευδομαδων
 
Μαρια οσο για το dna μου ειπε οτι θελει 15 ευρο για τον καθε παπαγαλο

Μην το παραλάβεις τόσο μικρό, άστο στους γονείς μέχρι 3 μηνών, να έχει απογαλακτιστεί, να έχει αποκτήσει αντισώματα.
Του το ειπα οτι το θελω τουλαχιστον 3 μηνων και θα περιμενω οσπου να μεγαλωσει.
Το παπαγαλακι το πειρε απο τους γονεις οταν ηταν μιας ευδομαδας(υπαρχει καποιο προβλημα;)
 
Ναι, το πειρε απο τους γονεις και το εβαλε σε φωλια με αλλα παπαγαλακια(τα οποια τα πειρε και αυτα απο τους γονεις)για να ειναι ημερα
 
Γενικά δεν θεωρούμε ότι αυτή είναι μια καλή πρακτική για υγιή πουλιά και κάποιος λόγο είναι και αυτός
Πτεροφαγία (parrotlet κόβει τα φτερά πτήσης του)
Γενικά θεωρούμε σωστή διαδικασία αυτή Ανατροφή νεοσσών με τη μέθοδο του co-parenting .
Δηλαδη τι μου προτινεις να το αγορασω ή οχι;
Γενικα στην Κυπρο δεν νομιζω να βρω καποιον που εχει ημερους παπαγαλους μεγαλομενους απο τους γονεις του
 
Τι να σου πω, δική σου απόφαση είναι.
Εγώ θα έκανα σύμφωνα με την μεγάλη ή όχι διάθεσή μου να το αποκτήσω, το καλύτερο δυνατό μετά από κάποιο ψάξιμο.
Ό,τι κι εσύ δηλαδή. Αν λες ότι δεν υπάρχει εναλλακτική, πάρε το αφού θα πλησιάζει τους 3μήνες όμως, μην μπεις σε διαδικασία ταίσματος, εκτός και θέλεις. Το έχεις δει από κοντά το πουλάκι;
 
Οχι δεν το ειδα και αν δεν το δω δεν θα το παρω. Ουτε εγω θελω να μπω στην διαδικασια του ταισματος και σε περιπου ενα με δυο μηνες μπορει να το παρω. Επισης να προτιμησω του αντιθετου φυλου ή δεν υπαρχει καποιο προβλημα με το φυλο;
 
επισης να προτιμησω του αντιθετου φυλου ή δεν υπαρχει καποιο προβλημα με το φυλο;
Πρόβλημα δεν υπάρχει, με την έννοια ότι μπορούν να κάνουν παρέα σαν φιλαράκια. Αν είναι αντίθετα θα γίνουν και ζευγάρι. Όντως η εξέταση είναι φθηνή και μπορείς αν θέλεις να ξέρεις εκ των προτέρων.
Ναι να δεις το πουλάκι και αρκετές φορές θα έλεγα μέχρι να το παραλάβεις. Άντε με το καλό :)
 
Μου ειπε οτι θελει 15 ευρο για το τεστ και οτι δεν θα του κανει και θα πρεπει να του κανω εγω αν υελω να μαθω το φυλο του
 
Μαρια μπορει να τσακοθουν και να τραυματισουν ο ενας τον αλλο οταν θα τους εχω στο ιδιο κλουβι;
 
Αν προηγηθεί σωστή προετοιμασία γνωριμίας, είναι πολύ δύσκολο έως απίθανο.
 
Ξεχασα να σου πω οτι μου ειπε οτι δεν μπορει να το αφισει να γινει 3 μηνων και οτι το πολυ 6 ευδομαδων θα μου το κρατησει και μετα θα πρεπει να τον παρω σπιτι μου
 
Back
Top