Γενικά Αγορα δευτερου ringneck

Η σωστη προετοιμασια γνωριμιας ειναι η καραντινα;
Όχι, η καραντίνα είναι σε διαφορετικά δωμάτια. Η γνωριμία γίνεται στο ίδιο δωμάτιο, σε διαφορετικά κλουβιά, στην αρχή από μακριά μόνο με ακουστική επαφή, μετά πολύ μακριά όσο να βλέπονται και σιγά σιγά να μειώνεται η απόσταση.

Μα 2 μηνών, θέλει τάισμα στο στόμα. Μήπως πρέπει να κοιτάξεις και αλλού;
 
Κοιταξα αλλα ειναι καλυτερος απο τους υπολοιπους που ξερω και σε τιμες και σε εξυπηρετιση

Μα 2 μηνών, θέλει τάισμα στο στόμα. Μήπως πρέπει να κοιτάξεις και αλλού;
Υπαρχει προβλημα αν θελει ταισμα στο χερι; Αν θελει μονο 2-3 φορες την μερα δεν εχω προβλημα.
 
Εντάξει τότε πάρε το τι να σου πω. Πάντως θα πρέπει να αργήσεις να τα φέρεις σε επαφή γιατί ένας τσακωμός μπορεί να είναι μοιραίος για το μωρό.
 
Είναι καιρό άδειο και καθαρισμένο; Ή ζει ακόμα σ' αυτό;
 
Είναι καιρό άδειο και καθαρισμένο; Ή ζει ακόμα σ' αυτό;
Ειναι αδειο απο τον Ιανουαριο του 2015. Ειναι καθαρο εχτος απο την σχαρα που εχει 2-3 σημαδια απο τις ακαθαρσιες του Ρινγκο επειδη το χρησειμοποιεισε πριν απο 2 ευδομαδες για να μηνει το απογευμα γιατι καθαρισα το αλλο του κλουβι
 
Ε εντάξει, κάνε ένα τελευταίο καθάρισμα, άφησέ το να στεγνώσει και χρησιμοποίησέ το άφοβα από μικρόβια.
Το θέμα είναι ότι δύο μηνών δεν θα χρειάζεται κατ' αρχήν κλουβί αλλά πλαστικό κουτί με πανιά και χαρτιά κουζίνας, για να μην γλιστράνε τα πόδια του. Δεν πετάνε και δεν κάθονται στα κλαδιά τόσο μικρά. Πρέπει να ζουν σε κάτι που παραπέμπει σε φωλιά και να έχουν παραπάνω ζεστασιά στο περιβάλλον. Είναι βρέφος, θέλει ειδική φροντίδα.
 
θα χρειαστει λαμπα για να βραζει;
Οπωσδήποτε πρέπει να έχεις ένα πορτατίφ αναμμένο κοντά του ή κάποιο άλλο θερμαντικό σώμα, όχι και να βράζει βέβαια. Να έχει γύρω στους 30-33 βαθμούς θερμοκρασία.
 
Αν τον παρω σε 2 ευδομαδες πιστευω πως τους 30 βαθμους κελσιου στην Κυπρο θα τα καταφερω και χωρις καποιο καλοριφερ

Τι προτηνεις να παρω το Ρινγκο στον 1 οροφο και να βαλω το μωρο στο ισογειο που ειναι πιο ζεστα ή να αφησω το Ρινγκο εκει που ειναι και να βαλω το μωρο στον 1 οροφο που πιανει ηλιος;
 
Δεν ξέρω, εξαρτάται είσαι και στην Κύπρο, πιο υψηλές θερμοκρασίες.
 
Εχουμε περιπου 25 βαθμους κελσιου την μερα και12-16 την νυχτα αλλα εως τον Μαι θα εχουμε σηγουρα 30+
 
Όσο το πουλάκι είναι στην φωλιά με αδέλφια και γονείς, έχει πολύ ζεστασιά. Δεν πρέπει ξαφνικά να βρεθεί σε ψυχρό περιβάλλον και βιολογικά μπορεί να το βλάψει αλλά και ψυχολογικά. Πρέπει να είναι χουχουλιαστό το μέρος που θα του ετοιμάσεις και μικρό να νοιώθει θαλπωρή. Σιγά σιγά θα το βάζεις σε όλο και μεγαλύτερο χώρο, και στο τέλος στο κλουβί, πάλι με μαλακό πανί στον πάτο.
 
Όσο το πουλάκι είναι στην φωλιά με αδέλφια και γονείς, έχει πολύ ζεστασιά. Δεν πρέπει ξαφνικά να βρεθεί σε ψυχρό περιβάλλον και βιολογικά μπορεί να το βλάψει αλλά και ψυχολογικά. Πρέπει να είναι χουχουλιαστό το μέρος που θα του ετοιμάσεις και μικρό να νοιώθει θαλπωρή. Σιγά σιγά θα το βάζεις σε όλο και μεγαλύτερο χώρο, και στο τέλος στο κλουβί, πάλι με μαλακό πανί στον πάτο.
Ποσο κοστοιζει μια λαμπα για να βραζει; Την σβηνω την νυχτα ή την αφηνω;

Ποσο μικρο πρεπει να ριναι το μερος που θα του ετοιμασω 15Χ15; Τι να βαλω μεσα στο κουτι εχτος απο πανι στο πατο;
 
Σαν δύο κουτιά παπουτσιών περίπου. Πανί θα βάλεις, όχι πετσέτα μην μπερδεύονται τα νύχια του και από πάνω χαρτιά κουζίνας που θα τα αλλάζεις.
Πρέπει να έχει την ίδια θερμοκρασία και το βράδυ αλλά δεν γίνεται να έχεις αναμμένο φως το βράδυ. Δεν ξέρω πόσο κάνουν οι λάμπες, δεν είναι ανάγκη να είναι ειδική.
 
Σαν δύο κουτιά παπουτσιών περίπου. Πανί θα βάλεις, όχι πετσέτα μην μπερδεύονται τα νύχια του και από πάνω χαρτιά κουζίνας που θα τα αλλάζεις.
Πρέπει να έχει την ίδια θερμοκρασία και το βράδυ αλλά δεν γίνεται να έχεις αναμμένο φως το βράδυ. Δεν ξέρω πόσο κάνουν οι λάμπες, δεν είναι ανάγκη να είναι ειδική.
Τι εννοεις σαν 2 κουτια ππαπουτσιων;να τα ενοσω; Πανι και χαρτι κουζινας εχω.σκεφτομουν να βαλω και μαξυλαροντιμα ή φανελα για να βραζει καλυτερα την νυχτα.

Οταν πειρα το Ρινγκο του ειχα τριματα ξυλου λες να του βαλω και αυτου ή οχι;
 
Τι εννοεις σαν 2 κουτια ππαπουτσιων;να τα ενοσω; Πανι και χαρτι κουζινας εχω.σκεφτομουν να βαλω και μαξυλαροντιμα ή φανελα για να βραζει καλυτερα την νυχτα.
Οταν πειρα το Ρινγκο του ειχα τριματα ξυλου λες να του βαλω και αυτου ή οχι;
Το ανέφερα για να σου δώσω να καταλάβεις περίπου τις διαστάσεις. Χρησιμοποίησε μια μεγάλη λεκάνη, ένα πολύ μεγάλο πλαστικό δοχείο τροφίμων. Φανέλλα μια χαρά θα είναι και από πάνω χαρτί κουζίνας.
Το πρώτο διάστημα που θα είναι πολύ μικρό τα τρίμματα ξύλου δεν τα βρίσκω καλή ιδέα γιατί θα πρέπει να αλλάζεις συχνά το χαρτί κουζίνας.
 
Back
Top