Φροντίδα Αγορα κλουβας

THODORIS1982

PB Member
Εγγραφή
22 Οκτ 2007
Μηνύματα
759
Πόλη
Λάρισα
Σκεφτομαι να αγορασω μια κλουβα ωστε τα καναρινακια μου και η καρδερινα να ξεχειμωνιασουνε. Τα κλουβια μου ειναι πλεον πολλα. Η γκρινια των γυναικων αυξανει αναλογα με τον αριθμο των πουλιων και η καθαριοτητα μου παιρνει πολλη ωρα πλεον. Θελω να αγορασω μια κλουβα διοροφη ωστε να χωρισω αρσενικα με θυληκα να εχουν ταψακι αλλα και να βγαινει η σιτα στον πατο χωρις να υπαρχει κινδυνος να αποδρασει κανενα καναρινακι. Ειδα πολλα προσπεκτους σε διαφορα πετ αλλα η καθε κλουβα ειχε και τα μεινεκτηματα της.Αλλη δε καθαριζεται ευκολα. Σε αλλη δε βγαινει ο πατος, αλλη εχει τις θηκες των τροφων στον πατο και αλλες ειναι απλησιαστες απο την τιμη και μονο.Αυτη τη στιγμη δεν εχω και παρα πολλα πουλια ομως δε θελω και να δωσω ενα σωρω λεφτα σε μια κλουβα που του χρονου θα μου ειναι μικρη. Οποτε θελω να ρωτησω το εξις:
α. Πως υπολογιζουμε το χωρο
β. Τα αρσενικα θα τσακονονται η λογω της απλας δε θα υπαρχει προβλημα
γ. Μπορω να βαλω και την καρδερινα η θα εχω προβλημα με τις τροφες. Σκεφτομαι αν κανω κατι να δινω την ιδια τροφη με τα καναρινια στην καρδερινα το χειμωνα αφου ειμαστε σε περιοδο αναπαυσης
 
Να σου την γνώμη μου Θοδωρή.
Η καρδερίνα μόνη στο κλουβάκι της, αρσενικά και θηλυκά
όπως λές χωριστά. Τους τσακωμούς στα αρσενικά δεν θα τους αποφήγεις.
Οσο όμως πιό μεγάλο χώρο τους δώσεις, τόσο το καλύτερο,
θα είναι λιγότεροι οι τσακωμοί. Κάνε κάτι ώστε να εκμεταλευτείς
όσο περισσότερο χώρο μπορείς να διαθέσεις. Μη σ' ενδιαφέρει
αν έχεις τώρα λίγα πουλιά, αύριο αν το κάνεις "τσουρούτικο"
θα λές "γιατί δεν το έκανα πιο μεγάλο αφού είχα χώρο".
Εκείνο που σε συμβουλεύω είναι να μη το κάνεις πιο βαθύ
απο 45 το πολύ 50 πόντους, γιατί θα έχεις δυσκολίες στο πιάσημο
των πουλιών,όταν θα θελήσεις να τα μετακινήσεις.
 
Αν πιανουν λιγο τα χερια σου, μπορεις να πας σε εναν μαραγκο της περιοχης σου να του δωσεις τις διαστασεις που θελεις και να σου κανει μια κατασκευη απο μελαμινη, αποσπωμενη σε οσα κομματια θελεις, με οσα εσωτερικα χωρισματα θελεις, με χωρο απο κατω για ταψακια και εσυ μονο θα του πεις τις διαστασεις τις συνολικες και τις διαστασεις απο τις προσωψεις που θα εχεις ηδη προμηθευτει απο πριν και θα τις τοποθετησεις μετα. Ολα αυτα αφου κανεις στο περιπου ενα σχεδιο στο χαρτι. Καλη τυχη σε οτι τελικα επιλεξεις.
Αυτο που βλεπεις ειναι 2 ανεξαρτητες στηλες δεξια και αριστερα και στη μεση κατω μια βαση με ραφια και πανω ενα μονοκοματο κλουβι με χωρισματα 100Χ72 με υψος προσωψεων 30 cm + τον αερα που θελει για τα ταψακια. Το μεσαιο κλουβι θα μπορουσε να ειναι ενιαιο με 100αρες προσωψεις και να εχει μεσα τα θηλυκα οπως θελεις.
 

Συνημμένα

  • Συστοιχία κλουβιών για τα νεαρά αρσενικά..webp
    Συστοιχία κλουβιών για τα νεαρά αρσενικά..webp
    47,1 KB · Προβολές: 1.666
εχω καταληξει σε δυο η μια ειναι δυοροφη με διαστασεις
86*57,5*191,5
και τη αλλη ειναι 95*70*191,5
τωρα εχω 7 πουλια συνολο το οριο μου ειναι το πολυ 10 σε καθε οροφο
πια ειναι η πιο καταλληλη;
εχω διαφορα τιμης 20 ευρω
 
Αγορασα τελικα την μεγαλη ειναι σαν αυτη:
http://www.ornitalia.gr/index.php?act=viewProd&productId=68
πλεγμα και ταψια βγαινουν και μπορει να γινει και μια ενιαια
 
-Ωραία είναι Θοδωρή. Εύχομαι να σε εξυπηρετήσει
και να την ευχαριστηθείς. Οταν έχεις κάποιες παρατηρήσεις
γράψε τες, να δούμε πώς θα σου φανεί και η λειτουργικότητά της.
 
Για τη λειτουργικοτητα της θα δειξει ο χρονος οσο για την τιμη 240ευρω. Το συγκεκριμενο σχεδιο βγαινει και με διαστασεις 186*55*195cm και κοστιζει 220 ευρω. Εγω πηρα την πιο μεγαλη στην τιμη της μικρης
 
γ. Μπορω να βαλω και την καρδερινα η θα εχω προβλημα με τις τροφες. Σκεφτομαι αν κανω κατι να δινω την ιδια τροφη με τα καναρινια στην καρδερινα το χειμωνα αφου ειμαστε σε περιοδο αναπαυσης[/quote]
η καρδερινα ειναι καλυτερα να ειναι στο δικο της κλουβακι
σε καμια περιπτωση μην ταισεις την καρδερινα με το μειγμα των καναρινιων θα της δημιουργησει σιγουρα προβληματα υγειας σε συντομο χρονικο διαστημα
 
Ευχαριστω για την παρατηρηση. Στο μερος των αρσενικων εχω βαλει και την καρδερινα.Αλλα εχω και τα δυο μειγματα. Εχω σπορους καναρινιων της prestige και σπορους καρδερινας της αντιστοιχης εταιριας.Απλα πλεον δινω αυγοτροφη μονο καναρινιων και οχι της καρδερινας που εχει και ζωικες πρωτεινες. Ειναι τρικ που μου ειπαν ωστε κατα τη διαρκεια της προετοιμασιας να πυρωσει γρηγοροτερα η καρδερινα για να την ζευγαρωσω με καναρα του χρονου.Ακομα η καρδερινα θα γινει ακομα πιο ημερη και κοινωνικη συγκατοικοντας με τους κιτρινους ωστε να δεχτει με περισσοτερη ευκολια το προξενιο
 
θοδωρη στο λινκ που δινεις της ορνιταλια http://www.ornitalia.gr/index.php?act=viewProd&productId=68 αναφερει μικροτερες διαστασεις(100 χ 60 χ170 )και τιμη 475 ευρω. Καταλαβαινω κατι λαθος;
 
Και εγώ το ίδιο ήθελα να ρωτήσω. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν τη πήρα όπως και η αντίστοιχη της Ferplast που τη δίνουν με χώρισμα 550
 
Παιδια δεν ειπα οτι αγορασα αυτη ειπα σαν αυτη.Απλα εδειξα σαν σχεδιο τη συγκεκριμενη που ειναι ιδια με τη δικια μου συντομα θα βαλω φωτογραφια
 
περιμενουμε λοιπον φωτο, ακριβεις διαστασεις(γιατι ειμαι και λιγο.. Αργος) και μαγαζι που το αγορασες!
να σαι καλα θοδωρη!
 
ΟΚ τώρα το κατάλαβα, γιατί και εγώ έψαχνα κάτι τέτοιο αλλά δεν έβρισκα εκτός απο της Κλουβοτεχνικής που δεν μου άρεσαν καθόλου και τελικά πήρα μία 60x60x1.70 που δεν μου αρέσει και καθόλου γιατί είναι πιο πολύ για ζεβράκια και παρόμοια
 
απανω κατοικουν τα αρσενικα. Τα θυληκα βρισκονται κατω αλλα δε τους αρεσουν οι φωτογραφιες μαλλον καθως πηγαν στο πανω κλαρι
 
ΟΚ τώρα το κατάλαβα, γιατί και εγώ έψαχνα κάτι τέτοιο αλλά δεν έβρισκα εκτός απο της Κλουβοτεχνικής που δεν μου άρεσαν καθόλου και τελικά πήρα μία 50x50x1.70 που δεν μου αρέσει και καθόλου γιατί είναι πιο πολύ για ζεβράκια και παρόμοια

Οι κλουβες της κλουβοτεχνικης αν και ειναι ομορφες εχουν ενα μεγαλο ελαττωμα δε βγαινει η σιτα απο τους πατους βγαινει μονο το συρταρι
 
Οι κλουβες της κλουβοτεχνικης αν και ειναι ομορφες εχουν ενα μεγαλο ελαττωμα δε βγαινει η σιτα απο τους πατους βγαινει μονο το συρταρι
Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν συγκρινόμενες πάντα με τις Ιταλικές. Αν κάποιος τις θέλει μόνο πρακτικά, κρυμμένες κάπου ίσως, αλλά εμένα φαίνονται και προτιμώ κάτι καλύτερο. Έχουν άσχημες κολλήσεις και βάψιμο. Αυτό είναι το αισθητικό και είναι προσωπικό θέμα.
Στο πρακτικό όντως ο λόγος που δεν τις προτιμώ είναι ότι δεν βγαίνει η σχάρα αφενός και αφετέρου δεν διαλύονται και αυτό τις καθιστά δύσκολες στη μεταφορά, ενώ αυτή που πήρα είναι βιδωτή και γίνεται ένα πακέτο 60x1.70x20 που μπαίνει σε αυτοκίνητο και κουβαλιέται.
 
Back
Top