Φροντίδα Αγορα κλουβας

H πρωτη δυσλειτουργεια εμφανιστηκε δυστυχως. Οι ταιστρες. Τα πουλια μπαινουν ολοκληρα μεσα με αποτελεσμα να γεμιζουν κουτσουλιες οι ταιστρες. Και ακομα χειροτερα σκορπουν την τροφη. Τα πουλια μαλλον δε φαγανε σημερα καθως βρηκα πριν απο λιγο την καρδερινα αγκαλια με ενα καναρινι στη γωνια της κλουβας χωρις να ενοχλουνται ιδιαιτερα απο την παρουσια μου. Ηταν νυστικα. Οι ταιστρες ανεξηγητα αδειες. Ελπιζω να μη τα βρω ταυλα το πρωι. Εβαλα ταιστρες στον πατο και πολυβιταμινες.Αυριο παω σφαιρα σε πετ για καινουριες ταιστρες που θα εμποδιζουν τα πουλια να σκορπουν την τροφη μαλλον χρειαζομαι επιγοντως κατι τετοιο
<dead link>
 
Δυστυχως η καρδερινα και ενα απο τα καλυτερα καναρινια μου δε τα καταφεραν
 
Θοδωρή καλημέρα.
Είσαι σίγουρος ότι ο λόγος του χαμού των πουλιών είναι η ασιτία;
Βέβαια παίζει ρόλο όντως η ταίστρα. Αν τα είχες συνηθίσει σε μικρές αυτές των κλουβιών, τότε μέσα στην άπλα της μεγάλης έκαναν πάρτυ. Θα έψαχναν τους σπόρους της αρεσκείας τους, σκαλίζοντας, όπως όλα τα πτηνά.
Είναι επίσης πιθανό, αν δεν έχεις δεί παθολογικά συμπτώματα, στην προσπάθεια επικυριαρχίας μεταξύ των, στο καινούργιο μεγαλύτερο και κοινό χώρο, να είχες τσακωμούς και στρεσαρίσματα, που λογικά βέβαια δεν υπέπεσαν στην αντίληψή σου.
Μήπως είναι σε ρεύματα αέρα η κλούβα και "την αρπαξαν" τα δύο πουλάκια;

Και μία παρατήρηση για την κλούβα.
Άλλαξε τις πατήθρες από το πλάτος που είναι από την κατασκευάστρια εταιρεία, στο μήκος, για περισσότερο χώρο πτήσης των πουλιών, ή πρόσθεσε δύο κατα μήκος.
Επίσης βάλε όσο πιό ψηλά μπορείς την τροφοθήκη που θα πάρεις με τα χωρίσματα, έτσι ώστε δεν θα έχουν χώρο για "κοκκορομαχίες" κατά την διάρκεια του φαγητού.
Κοίτα τις φωτογραφίες που σου επισυνάπτω για να δείς τι έχω κάνει σε μία δική μου κλούβα.
Φιλικά,

Υ. Γ.: Το κοκκινάδι στα κάγκελα είναι από την ποτίστρα που είχε χρωστική για το βάψιμο των πουλιών. Δεν είναι σκουριά. Προς αποφυγή στρεβλώσεων!
 

Συνημμένα

  • P9201517_edited.webp
    P9201517_edited.webp
    61,6 KB · Προβολές: 375
  • P9201518_edited.webp
    P9201518_edited.webp
    49,6 KB · Προβολές: 260
Ειναι γεγονος οτι εγιναν πολλες αλλαγες τον τελευταιο καιρο. Καταρχην η αποτομη αλλαγη απο τα κλουβακια στην κλουβα. Και η αποτομη αλλαγη καιρου. Ριχνω ολο το φταιξημο σε μενα που λογω φορτου εργασιας δε διαπιστωσα το προφανες. Οντως γινοταν παρτυ στις ταιστρες σπορια παντου σκορπια με το αποτελεσμα που ειχα. Τα δυο πουλια και πιθανον και τα υπολοιπα δε σιτιστηκαν το τελευταιο 24ωρο. Ελπιζω μονο. Σημερα αγορασα ταιστρες με χωρισμα και να ειναι κλειστες απο πανω ωστε να μη δινει τη δυνατοτητα παιχνιδιων. Εμπλουτισα την τροφη με καναβουρι εδωσα πολυβιταμινες και αυγο. Τα θυληκα ειναι μια χαρα αλλα υπαρχει μια διαφορα αυτα ηταν ανεκαθεν μαζι απλα ο χωρος αυξηθηκε. Ελπιζω να μην υπαρχει καποιο υπουλο μικροβιο αλλα τα πουλια δεν ειχαν δειξει οτι κατι δε παει καλα. Τα απομεινοντα αρσενικα απο ελεγχο που τα εκανα τα ειδα οκ απλα ο πιο μικρουλης απο το κρυο φουσκωνει αλλα δε δειχνει οτι κατι δε παει καλα τρωει κανονικα.Ασ ελπισω οτι δε θα εχω αλλη απωλεια. Γιατι ακομα δε μπορω να το χωνεψω αυτο που εγινε. Η καρδερινα μου και το καλυτερο μαλινουα που ειχα ψοφισαν απο ασυτια. Το ολο γεγονος κατεστρεψε τις βλεψεις που ειχα για του χρονου και με αναγκασαν να στραφω και παλι στα κοινα ελληνικα καναρινακια που αγορασα σημερα.
 
φιλε μου εχω την ιδια κλουβα εδω και χρονια χωρις να εχω τετοια προβληματα, βεβαια δεν αφησα για ταιστρες αυτες που ειχε αλλα σαν και αυτες της ορνιταλια.

ειναι τελεια κλουβα, δεν χαλανε οι κολησεις ουτε το χρωμα οσο και εαν την πλυνεις.
 

Συνημμένα

  • DSC00258.webp
    DSC00258.webp
    52,8 KB · Προβολές: 276
Να ρωτήσω μιας που είσαι από Αθήνα από που την αγόρασες και πόσο;
Μόλις έβαλα σε καινούργια κλούβα 2 ζευγάρια York και από ότι παρατήρησα τα βρήκαν όλα μέσα σε μισή ώρα.
Πρώτα τα βρήκαν τα θηλυκά και μετά τα αρσενικά.
Ακολούθησα τη συμβουλή του Γιώργου, μιας που δεν βρήκα κλειστές ταΐστρες, και τις έβαλα ψηλά. Το πρόβλημα όμως είναι ότι η μία θηλύκια πήγε εκεί πάνω και άραξε και δε κουνιέται με τίποτα. Αυτό δύσκολα αλλάζει.
 
Θανο την αγορασα απο ενα πετ σοπ στην ανω γλυφαδα και τα λευτα ηταν 200,00 ευρο πριν απο 2 χρονια,
εμενα με βολεψε κατα πολυ και ειναι και ωραια, με το χωρισμα στην μεση, με τα σχαρακια της ειναι ωραια.

τωρα η καναρα που καθεται εκει ειναι αλλο θεμα και θα βγουμε εκτος θεματος.
 
φιλε θοδωρη μολις απογοητευτηκα πολυ ωραια κλουβα αλλα τα λεφτα της ειναι πολλα δεν εχω γνωμη για αλλες κλουβες απο τιμες αλλα πραγματικα δεν το πιστευω οτι εχουν τοσο Και μετα παραπονιομαστε γιατι αγοραζουμε κινεζικα κλουβια
 
Και φτηνά είναι.
Οι αντίστοιχες Ιταλικές πάνε 450 500.
Αν σκεφτείς ότι η διώροφη της κλουβοτεχνικής πάει 60 75 ο όροφος και είναι κολλητή, βάλε οι άλλες που είναι βιδωτές και όχι κολλητές με σχάρες που βγαίνουν, στράτζες για συρτάρια σκεπές, επενδύσεις για τη καλλιτεχνία, βάλε πόσο τις βάζουν.
 
Και φτηνά είναι.
Οι αντίστοιχες Ιταλικές πάνε 450 500.
Αν σκεφτείς ότι η διώροφη της κλουβοτεχνικής πάει 60 75 ο όροφος και είναι κολλητή, βάλε οι άλλες που είναι βιδωτές και όχι κολλητές με σχάρες που βγαίνουν, στράτζες για συρτάρια σκεπές, επενδύσεις για τη καλλιτεχνία, βάλε πόσο τις βάζουν.
οποτε μονος θα την φτιαξω αφου πιανει το χερι μου και πολυ καλα μαλιστα πανω που ειχα αρχισει να ψαχνω 😀
 
φιλε ειδα πολλους καταλογους και κλουβες πολλων εταιριων αλλα η αναλογια τιμης και σχεδιου ηταν αυτη που με εκανε να αγορασω αυτη. Το συγκεκριμενο σχεδιο το εχει και η ορνιταλια αλλα με τιμη 450ευρω.Απλα δε γινεται να ειναι ολα τελεια οταν αγορασεις κατι ετοιμο. Εγω την επαθα απο τις ταιστρες καθως δε περιμενα οτι θα γινοταν κατι τετοιο. Τωρα δινοντας αλλα 10 ευρω την τελειοποιησα για τωρα. Η επομενη κινηση ειναι η αγορα εσωτερικης ποτηστρας του μισου λιτρου μια για καθε οροφο ωστε να την ντυσω το χειμωνα.
 
Θοδωρή εδώ υπάρχει μια κατασκευή που εφαρμόζεται σε κλούβα.
Μπορεί να είναι εξυπηρετική και δεν φαίνεται δύσκολη στην κατασκευή.
 

Συνημμένα

  • 111111111.webp
    111111111.webp
    21,8 KB · Προβολές: 272
  • 2222222222.webp
    2222222222.webp
    14,3 KB · Προβολές: 238
  • 33333333333333.webp
    33333333333333.webp
    55,8 KB · Προβολές: 378
Μπορειτε να το εξηγησετε πιο απλα γιατι δε μπορω να καταλαβω τι απεικονιζεται στις φωτογραφιες. Εγω σκεφτομουνα να προσαρμοσω nailon σαν αυτα τα συσκευασιας που βρισκονται στο εσωτερικο των κουτιων.Αυτο το χοντρο με τις φουσκαλες. Τα πουλια συνηρθαν παντως.Ακομα και το μικρο τα καταφερε.. Τωρα εφαρμοζω ενα προγραμμα καραντινας. Συντομα τα 2 απομεινοντα αρσενικα μου θα συγκατοικουν με ενα καφε και ενα λευκο ελληνικα καναρινακια. Δυστυχως τα μαλινουακια σκανε μυτη τον Ιανουαριο στη Λαρισα οποτε δε θα ηταν ετοιμα για την ανοιξη.
 
Μπορειτε να το εξηγησετε πιο απλα γιατι δε μπορω να καταλαβω τι απεικονιζεται στις φωτογραφιες.

- Είναι ιδιοκατασκευή για εξωτερική ταίστρα. Ο τρόπος που χρησιμοποιείται
είναι στην 3η φωτό. Οι δυό πρώτες είναι φωτο με μέτρα και διαστάσεις.
Μου δημιουργήθηκε η εντύπωση οτι ψάχνεσαι για ταίστρες, γι' αυτό το έβαλα.
 
καλησπέρα παιδιά,

είμαι λίγο "χαμένος" & θέλω την γνώμη σας..

Έχω στην ταράτσα μου ενα καμαράκι όπου μπορώ να φτιάξω ή να αγοράσω μία μικρή κλούβα για καναρίνια. Το θέμα είναι, να φτιάξω την κλούβα μέσα ή έξω σε προσταυμένο μέρος απο βροχή & τον βοριά;
Το καλοκαίρι τι γίνεται; θα έχουν πρόβλημα;
Υπάρχουν ταϊστρες αυτόματες;

Αν φτιάξω μόνος μου την κλούβα, που θα βρώ πορτάκια, μηχανισμούς, κλπ;

υγ
έχω διαβάσει το θέμα, αλλά πάλι είμαι "χαμένος"..


Ευχαριστώ,

Βασίλης
 
Έχω στην ταράτσα μου ενα καμαράκι όπου μπορώ να φτιάξω ή να αγοράσω μία μικρή κλούβα για καναρίνια. Το θέμα είναι, να φτιάξω την κλούβα μέσα ή έξω σε προσταυμένο μέρος απο βροχή & τον βοριά;

Αν μπορεις να τα εχεις μεσα καλυτερα αν και οι περισσοτεροι εκτροφεις λενε οτι τα πουλια που βρισκονται εξω ολο το χρονο ειναι πιο υγιεις. Εγω τα εχω στο μπαλκονι.Απο το κρυο δεν εχασα πουλι ακομα αλλα απο τη ζεστη καθε χρονο χανω και απο ενα.

Το καλοκαίρι τι γίνεται; θα έχουν πρόβλημα;
Τι ακριβως εννοεις; Περα απο τη ζεστη το κυριοτερο προβλημα ειναι οτι τα πουλια θα ειναι πυρωμενα και θα τσακωνονται

Υπάρχουν ταϊστρες αυτόματες;
Στο χωρο της ορνιθοκουλτουρας αυτοματη ταιστρα λεμε αυτο
http://www.kiklos.info/shop6/images/big/futterautomat_kl.jpg

Αν φτιάξω μόνος μου την κλούβα, που θα βρώ πορτάκια,
μηχανισμούς, κλπ;
Υπαρχουν ετοιμες προσοψεις
http://www.kiklos.info/shop6/images/medium/vorsatzgitter-aussenf-nistt.jpg
 
Επειτα απο την παροδο τεσσερων μηνων δημιουργηθηκε ο παραπανω προβληματισμος. Οι βεργες της κλουβας δεν ειναι λουστραρισμενες με αποτελεσμα ο καθαρισμος τους να ειναι λιγο δυσκολος καθως αναγκαζομαι πολλες φορες να τις βγαζω απο την κλουβα και μαλιστα δυσκολα. Προς τα παρων επειδη οι κατοικοι ειναι 4 σε καθε οροφο δεν υπαρχει προβλημα. Οποτε υπαρχουν καποιες σκεψεις για ανακατασκευη οταν τα πουλια θα τα εχω στις ζευγαρωστρες. Υπαρχουν οι εξις λυσεις:
1)Λουστραρισμα των βεργων ωστε να καθαριζονται ευκολοτερα χωρις να χρειαζεται να τις βγαλω.
2)Αντικατασταση με πλαστικες βεργες και μεταλλικα στιριγμα στις ακρες ωστε να βγαινουν ευκολοτερα.Αν κανω αυτο αναλογα με τα πουλια που θα διαμεινουν τον επομενο χειμωνα ισως να γυρισω τις βεργες στο πλατος ωστε να αυξηθει ο χωρος πτησης.
3)Παραμενω ως εχει μεχρι να χαλασουν αυτες που εχω
Οι ερωτησεις μου ειναι :
α)Πλαστικες βεργες η ξυλινες;
β)Ποια ειναι η σωστοτερη διαμετρος των βεργων για τα καναρινια; Τωρα ειμαι μαλλον στο μεγιστο, οι υπαρχων βεργες εχουν διαμετρο 1 cm περιπου
γ) αν αποφασισω το λουστραρισμα αυτο ειναι υγιεινο για τα πουλια;Ειναι τοξικο το λουστρο;
 
Επειτα απο την παροδο τεσσερων μηνων δημιουργηθηκε ο παραπανω προβληματισμος. Οι βεργες της κλουβας δεν ειναι λουστραρισμενες με αποτελεσμα ο καθαρισμος τους να ειναι λιγο δυσκολος καθως αναγκαζομαι πολλες φορες να τις βγαζω απο την κλουβα και μαλιστα δυσκολα. Προς τα παρων επειδη οι κατοικοι ειναι 4 σε καθε οροφο δεν υπαρχει προβλημα. Οποτε υπαρχουν καποιες σκεψεις για ανακατασκευη οταν τα πουλια θα τα εχω στις ζευγαρωστρες. Υπαρχουν οι εξις λυσεις:
1)Λουστραρισμα των βεργων ωστε να καθαριζονται ευκολοτερα χωρις να χρειαζεται να τις βγαλω.
2)Αντικατασταση με πλαστικες βεργες και μεταλλικα στιριγμα στις ακρες ωστε να βγαινουν ευκολοτερα.Αν κανω αυτο αναλογα με τα πουλια που θα διαμεινουν τον επομενο χειμωνα ισως να γυρισω τις βεργες στο πλατος ωστε να αυξηθει ο χωρος πτησης.
3)Παραμενω ως εχει μεχρι να χαλασουν αυτες που εχω
Οι ερωτησεις μου ειναι :
α)Πλαστικες βεργες η ξυλινες;
β)Ποια ειναι η σωστοτερη διαμετρος των βεργων για τα καναρινια; Τωρα ειμαι μαλλον στο μεγιστο, οι υπαρχων βεργες εχουν διαμετρο 1 cm περιπου
γ) αν αποφασισω το λουστραρισμα αυτο ειναι υγιεινο για τα πουλια;Ειναι τοξικο το λουστρο;

Θοδωρή θα έλεγα καλύτερα να μην περάσεις με κάποιο υλικό τις βέργες, όλα τα λούστρα είναι άκρως τοξικά. (ακόμα και τα νερού είναι τοξικά). Το λούστρο μετά απο καιρό θα σκάσει θέλοντας και μη, γιατί θα πρέπει να βάλεις προεργασία (ακόμα πιο τοξικό) πριν το εφαρμόσεις, οπότε με το σκάσιμο αλλά και τα χτυπήματα με τα ράμφη των πουλιών ευνοείς το σκάσιμο αλλά και την κατάποση υλικού απο τα πουλιά. Για το ερώτημα που θέτεις ξύλινες ή πλαστικές εγώ προσωπικά έχω και απο τις δύο. Στο καθάρισμα απλά αφήνω λίγο παραπάνω τις ξύλινες στο νερό. (αν έχεις οξιά τότε δεν έχεις πρόβλημα σκασίματος απο νερό). Μια λύση για τις υπάρχοντες βέργες σου είναι να τις τρίψεις με ψιλό γυαλόχαρτο 180 έως 360 ή και πιο μεγάλο νούμερο, για να γίνουν όσο το δυνατόν πιο λείες, και πιο εύκολες στο καθάρισμα. Η διάμετρος για το καναρίνι δεν πρέπει να ξεπερνά τα 12 χιλιοστά.
 
Τρείς διαφορετικές διάμετροι, είναι πολύ καλύτερα απο μία.
Θάλεγα 12-10-8 χιλ. είναι ότι πρέπει και έχουν αποτελέσματα, σε βάθος χρόνου,
στην υγεία των ποδιών.
 
Back
Top