Γενικά Αγορα Macaw

velvetwoman

PB Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2008
Μηνύματα
125
Πόλη
Αίγιο
Καλησπέρα σε όλους.Βρήκα σε πολύ καλή τιμή μικρά σε ηλικία μακάο.Λέω να αγοράσω ένα. Τι με συμβουλευεται να κάνω;
 
Τι μακαο ειναι; 😕
Αν μενεις σε μονοκατοικια, εχεις χωρο για ενα τεραστιο κλουβι και ο θορυβος δεν ειναι προβλημα τοτε μπορεις να παρεις ενα! Εχεις αποδειχθει εξαλλου παρα πολυ αξια γονιος πουλιων! 😉

Βεβαια να ξερεις οτι η δυναμη που εχει αυτο το μεγαλο ραμφος τους κανει ενα απο τα πιο δυνατα σαγονια στο ζωικο βασιλειο.:D Αλλα η σωστη φροντιδα και διαπαιδαγωγηση απο μικρα τα κανει πολυ καλα κατοικιδια!
 
Ανέστη μένω σε μονοκατοικία και έχω τεράστιο κήπο. Εκτός αυτού είναι εκτός πόλης. Ειδικά τον χειμώνα δεν υπάρχει ψυχή.Αν έφτιαχνα ένα μεγάλο κλουβί στον κήπο θα μπορούσε να μένει εκεί μόνιμα η θα είναι πρόβλημα τον χειμώνα; Τα πουλιά που βρήκα είναι το ένα 8 εβδομάδων και το άλλο τεσσάρων μηνών. Ποιο να προτιμίσω;Η τιμή βέβαια είναι πολύ χαμηλή κι αυτό με ανησυχει;Γιατί αύτος ο τύπος να τα πουλάει τόσο φθηνα;
 
Δεν νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα να μενει εξω ολον τον καιρο και ειδικα μονο του χωρις ταιρι και χωρις καταλυμα. Ειναι τροπικα πουλια και θελουνε πιο ζεστο κλιμα. Εξαλλου αν μενει εξω δεν θα τον χαρεις το ιδιο με το να ειναι το πουλι που ζει μεσα στο σπιτι και μοιραζεται ολη την ημερα του μαζι σου! Ειναι πουλια που τους αρεσουνε πολυ τα χαδια και με αυτον που δενονται εχω δει να πεφτουνε κυριολεκτικα στην αγκαλια του... :D Τι μακαο ειναι δε μας ειπες; Εστω το χρωμα αν δεν ξερεις ειδος να σου πουμε ειδος εμεις; Εγω θα σου ελεγα να προτιμησεις το 4 μηνων αν ειναι ταισμενο στο χερι διοτι το αλλο θα θελει ταισμα με συριγγα, τεραστια προσοχη και υπερβολικη φροντιδα χωρις να μπορεις να λειψεις 2 ωρες παραπανω διοτι ειναι ακομη πολυ μωρο. Τι εννοεις πολυ φθηνα; Αυτος ειναι εκτροφεας;Ρωτα τον που τα βρηκε και που ειναι οι γονεις τους! Δαχτυλιδια φορανε; 😕
 
Απ'οτι ειπε εχει αυτος τους γονεις. Και πουλάει ενηλικα και μωρά μακάο. Τον ρώτησα για δακτυλιδια και περιμένω απαντηση του. Με μειλ επικοινωνήσαμε.500 ευρω τα ενηλικα και 350 τα μωρα.
 

Συνημμένα

  • Nervis.webp
    Nervis.webp
    64,5 KB · Προβολές: 164
😱 Γλουπ! 😱 Εισαι σιγουρη οτι προκειται για τους μακαο στις φωτο; 😕 και αυτος στην πρωτη φωτο ειναι υβριδιο. Να μην προτιμησεις υβριδιο διοτι δεν ειναι γνωστα τα χαρακτηριστικα της φυλης και ειναι λιγο ιδιαιτεροι χαρακτηρες! 😉 Στις αλλες δυο ειναι scarlet macaw.
 
Το πρωτο πωλείτε κι ειπε πως ειναι 4ων μηνών.Αυτος μου εστειλε τις φωτογραφιες. Οσον αφορα το μεσα στο σπίτι λύνετε. Εχω χωρο και δεν υπάρχει προβλημα.
 
καλέ γιατί έμεινες άφωνος; ναι γι αυτους πρόκειτε το πρώτο το λένε μίσκο. Μακαρόνια μου θυμιζει.
 
Κοιτα η τιμη ειναι εξωπραγματικα χαμηλη που καλο θα ειναι να πας απο εκει να γνωρισεις τα πουλια! Κατι δεν μου κολλαει! 😕 τοσο φθηνα ενας μακαο;
 
Κι εμένα μου έκανε εντύπωση. Είναι κάπου στην κορινθιά κοντά σε μένα οπότε του πρότεινα να πάω. Για να δούμε τι θα απαντήσει. Τον βρήκα μέσω αγγελίας και έτσι του έστειλα μέιλ. Τι είδος μακάο είναι αυτα; Το πρωτο μάλλον που είναι αυτό που πουλάει.
 
Signomi pio apo afta ta poulia stis fotografies eprepen aeinai 2 Minon ( 8 Ebdomadon ) ;

Kata tin gnomi mou afto einai kapio pagida, afta ta poulia pane aneta, me klista matia 1000 Euro to komati.

Prosexe poli, kai an tha kaneis rendevouz na blepeis ta poulia mono me parea.

Alexandros
 
κανενα απο αυτα δεν ειναι 8 εβδομαδων. Το πρωτο ειναι 4ων μηνων. Εννοειτε πως δεν θα παω μόνη αλεξανδρε>Γρια γυναικα ειμαι όλο και καταλαβαινω
 
Τα πουλιά που βρήκα είναι το ένα 8 εβδομάδων και το άλλο τεσσάρων μηνών. Ποιο να προτιμίσω;Η τιμή βέβαια είναι πολύ χαμηλή κι αυτό με ανησυχει;Γιατί αύτος ο τύπος να τα πουλάει τόσο φθηνα;




Alexandros
 
Eννοω πως κανενα από τα πουλια που υπαρχουν στις φωτογραφιες δεν ειναι 8 εβδομάδων.Αυτο μου ειπε πως υπαρχει, δεν έστειλε φωτο του. Εστειλε μονο του πουλιου που ειναι 4ων μηνων
 
Eλενη εχω την εντυπωση πως το μωρο που σκεφτεσαι να παρεις ειναι camelot macaw. Αυτο ειναι ενα υβριδιο αναμεσα σε εναν γονιο catalina macaw (που ειναι και ο ιδιος υβριδιο απο B&G macaw και Scarlet) με εναν καθαρο scarlet macaw. Οι αλλες οι φωτο που σου εστειλε ειναι πο τα ενηλικα πουλια του που γεννανε;

Εννοουσα λιγο ιδιαιτεροι χαρακτηρες απο την αποψη οτι δεν κρατανε τα στανταρντς ενος ειδους και εχουνε χαρακτηριστικα απο τα ειδη που διασταυρωνονται και καπου ισως να μην ειναι τοσο προβλεψιμοι. Δεν ειναι κακα πουλια η κατοικιδια. 😉 Παντως η τιμη ειναι πολυ χαμηλη, και οπως σου ειπε ο Αλεξανδρος να ΜΗΝ πας μονη σου να δεις τα πουλια!

σου βαζω και ενα λινκ που μπορει κανεις να δει ολα τα υβριδια macaw.

https://animal-world.com/encyclo/birds/macaws/HybridMacaws.php
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Να εισαι καλά Ανέστη. Σαφώς και θα ακούσω τις συμβουλες σας. Ετσι κι αλλιώς αν έχω κάτι νεότερο θα σας ενημερώσω. Ευχαριστώ και πάλι.
 
Αυτό είναι το μείλ που μου έστειλε ο κύριος με τους μακάο. Διαβάστε το και πείτε μου τι συμπέρασμα βγάζετε εσείς...
"Τα πουλιά δεν έχουν ακόμη δακτυλίους, λυπάμαι. Είμαι στην Αυστραλία αυτή τη στιγμή. Ανήκω στη διατήρηση της άγριας φύσης Society (στα αγγλικά), οπότε πάμε για τη λήψη πληροφοριών σχετικά με τα ζώα που πρόκειται να εξαφανιστεί. Πάντα λάβει κάποια από τα πτηνά μου μαζί μου όταν ταξιδεύω. Μπορώ να στείλω Iskar χρησιμοποιώντας μια υπηρεσία διανομής; Λυπάμαι για την ταλαιπωρία. Είστε σε μια κοινωνία ζώων; Αναμονή για το μήνυμά σας"
 
Back
Top