Γενικά Αγόρασα ένα Ringneck, είναι όντως μικρό;

Chrisanthi

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2019
Μηνύματα
15
Γειά σας, είμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα την γνώμη σας. Πριν 1 μήνα αγόρασα έναν παπαγάλο Ringneck από εκτροφέα στην Αθήνα. Σύμφωνα με τον εκτροφέα ο παπαγάλος είναι 3,5 μηνών και αρσενικό. Επίσης, μετά από έρευνα που έκανα στο internet, φαίνεται να είναι African και όχι Indian ringneck. Έχω επισυνάψει μερικές φωτογραφίες και θα ήθελα να μου πείτε αν όντως το πουλί φαίνεται να είναι μωρό. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


rsz_120190622_160431.jpg
rsz_20190622_160157.jpg
rsz_20190622_160146.jpg
rsz_20190622_160413.jpg
rsz_20190622_190839.jpg
rsz_20190622_190946.jpg
rsz_20190618_165628.jpg
 

Συνημμένα

  • rsz_20190622_160429.webp
    rsz_20190622_160429.webp
    19 KB · Προβολές: 11
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ναι μωράκι είναι! Να το χαίρεσαι! Και εγώ για African το βλέπω. Πολύ όμορφο πάντως!
Σ'ευχαριστώ πολύ. Τον έχουμε μόνο ένα μήνα και ζοριζόμαστε λίγο για να μας συνηθίσει σε σχέση με το cockatiel που είχαμε πριν αλλά είναι πολύ καλό παπαγαλάκι.
[automerge]1561297918[/automerge]
Κουκλακι❤️️️️
Σ' ευχαριστώ!
[automerge]1561298240[/automerge]
Καλά δεν φοράει δαχτυλίδι;
Μην τον αφήνεις να έρχεται σε επαφή με τον κάδο...
Να τον χαίρεστε 🌻🌺
Σ' ευχαριστώ πολύ! Ο συγκεκριμένος εκτροφέας δεν πουλάει με δαχτυλίδι αλλά είχα αγοράσει και το cockatiel μου από τον ίδιο πριν 2 χρόνια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλορίζικο! Είναι πολύ όμορφο! 😍 Ναι είναι μωρό, όσο λες δείχνει να είναι. Αλλά δεν είναι african, είναι Indian. To ράμφος είναι πιο σκούρο στα μικρά κι αλλάζει όπως και στο δικό σου, θα γίνει κατακόκκινο.
 
Φοίβο σ'ευχαριστώ πολύ! Δηλαδή όπως λες είναι τελικά Indian ringneck. Ο εκτροφέας επίσης μου είπε ότι είναι αρσενικό. Η αλήθεια είναι ότι φαίνεται ένα δαχτυλίδι γύρω από το λαιμό του, υπάρχει περίπτωση να είναι όντως;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να σας ζησει ο μικρουλης, κουκλακι! Απo ποιον εκτροφεα το πηρες;
Σ' ευχαριστώ πολύ! Μένω Κρήτη και ο εκτροφέας βρίσκεται Αθήνα. Το όνομα του είναι Χρήστος. Πολύ καλός και εξυπηρετικός!
[automerge]1561305225[/automerge]
Στα 2 χρονια φαινεται, μια αχνα υπαρχει κ στα 2 φύλα αρχικα
Κατάλαβα... Τον λέμε Τίκο τώρα και σε 2 χρόνια μπορεί να τον πούμε Τιτίκα!:D
 
Σ' ευχαριστώ πολύ! Μένω Κρήτη και ο εκτροφέας βρίσκεται Αθήνα. Το όνομα του είναι Χρήστος. Πολύ καλός και εξυπηρετικός!
[automerge]1561305225[/automerge]

Κατάλαβα... Τον λέμε Τίκο τώρα και σε 2 χρόνια μπορεί να τον πούμε Τιτίκα!:D
Εγω απο την αλλη κρατησα το ονομα, γιατι ενω τον λεγαμε Τουκη (ο Τουκη) μας βγηκε η Τουκη 😁
 
Αν δεν θέλεις να περιμένεις 2 χρόνια κάνεις ένα πολύ απλό τεστ DNA (~10-15€) στέλνοντας 2 φτερά και σε 1 εβδομάδα περίπου θα ξέρεις τι έχεις.
Αν και δεν είναι ακριβό, δεν πειράζει ότι φύλο κιαν είναι. Ο μόνος λόγος που ήθελα αρσενικό είναι επειδή λένε ότι έχουν περισσότερες πιθανότητες να μιλήσουν. Αλλά να σου πω την αλήθεια το cockatiel που είχα πριν κάποιες προτασουλες μια χαρά τις έλεγε!
[automerge]1561314023[/automerge]
Εγω απο την αλλη κρατησα το ονομα, γιατι ενω τον λεγαμε Τουκη (ο Τουκη) μας βγηκε η Τουκη 😁
Χα, χα! Μια χαρά σας βρίσκω!:D
 
Σ' ευχαριστώ πολύ! Μένω Κρήτη και ο εκτροφέας βρίσκεται Αθήνα. Το όνομα του είναι Χρήστος. Πολύ καλός και εξυπηρετικός!
[automerge]1561305225[/automerge]
Αυτος που σας το πουλησε δουλεύει στον Ωκεανό
Κατάλαβα... Τον λέμε Τίκο τώρα και σε 2 χρόνια μπορεί να τον πούμε Τιτίκα!:D
[automerge]1561314233[/automerge]
Σ' ευχαριστώ πολύ! Μένω Κρήτη και ο εκτροφέας βρίσκεται Αθήνα. Το όνομα του είναι Χρήστος. Πολύ καλός και εξυπηρετικός!
[automerge]1561305225[/automerge]

Κατάλαβα... Τον λέμε Τίκο τώρα και σε 2 χρόνια μπορεί να τον πούμε Τιτίκα!:D
Αυτος ο κ. Χρήστος δουλεύει στον Ωκεανό και τα πουλιά τα εχει στον Πειραιά;
 
Να το χαίρεσαι ότι φύλο (♀-♂) και ότι είδος (African-Indian) και να είναι!
Σ' ευχαριστώ! Εννοείται! Αλλά καλό είναι να ξέρεις και τί μεγαλώνεις!
[automerge]1561314308[/automerge]
[automerge]1561314233[/automerge]

Αυτος ο κ. Χρήστος δουλεύει στον Ωκεανό και τα πουλιά τα εχει στον Πειραιά;
Να σας πω την αλήθεια δεν γνωρίζω λεπτομέρειες...
 
Σ' ευχαριστώ! Εννοείται! Αλλά καλό είναι να ξέρεις και τί μεγαλώνεις!
[automerge]1561314308[/automerge]

Να σας πω την αλήθεια δεν γνωρίζω λεπτομέρειες...
Κριμα γιατι και εμενα κ. Χρηστο τον λεγαμε και μου ειπε χιλια ψέματα αλλα δεν θα τα αναλύσω τώρα.. Έρχεται σε λιγο καιρο ποστ για τον φλαφυ και αυτον τον... Κατα την γνώμη μου εκτροφέα. Ελπίζω να μην πιαστούν κορόιδα κιαλλοι οπως και εγω..σε καμια εβδομάδα θα έρθει
 
Κριμα γιατι και εμενα κ. Χρηστο τον λεγαμε και μου ειπε χιλια ψέματα αλλα δεν θα τα αναλύσω τώρα.. Έρχεται σε λιγο καιρο ποστ για τον φλαφυ και αυτον τον... Κατα την γνώμη μου εκτροφέα. Ελπίζω να μην πιαστούν κορόιδα κιαλλοι οπως και εγω..σε καμια εβδομάδα θα έρθει
Δεν νομίζω να είναι ο ίδιος. Έχω αγοράσει από αυτόν 2 φορές και έχω μείνει ευχαριστημένη. Με το ringneck που πήρα τώρα, βρέθηκε κάποιος και μου είπε ότι είναι πάνω από 2 χρονών και γι'αυτό το λόγο ήθελα να το ψάξω λίγο παραπάνω...
 
Back
Top