Διατροφή Αγόρασα τη Manitoba, εύχομαι να τους αρέσει

Elgrantenor

PB New Member
Εγγραφή
11 Οκτ 2019
Μηνύματα
54
Πόλη
Αχαρνές
Διαβάζοντας τις κριτικές μερικών μελών του φόρουμ και το σχετικό άρθρο, ξεκίνησα να αγοράζω τη συγκεκριμένη τροφή. Αναμονή λοιπόν!
Εύχομαι να τους αρέσει και προπάντων να τους κάνει καλό. IMG_20191029_174209_821.webpIMG_20191029_174216_684.webp
 
Θεωρώ πως τζάμπα πληρώνουμε premium τροφές...
Τι ακριβώς είναι το nectar Manitoba?
Είσαι σίγουρος ότι στο τρώνε;
Σίγουρα η Chia χάνεται μέσα στο μείγμα...
Και άλλες πολλές ενστάσεις...
 
Θεωρώ πως τζάμπα πληρώνουμε premium τροφές...
Τι ακριβώς είναι το nectar Manitoba?
Είσαι σίγουρος ότι στο τρώνε;
Σίγουρα η Chia χάνεται μέσα στο μείγμα...
Και άλλες πολλές ενστάσεις...

Βασικά το μόνο ''πλεονέκτημα'' που έχουν είναι ότι τις βρίσκεις σε συσκευασία του ενός κιλού. Οπότε εάν κάποιος έχει λίγα πουλάκια και θέλει να πάρει οπωσδήποτε συσκευασμένη είναι ουσιαστικά μονόδρομος να πάρει είτε αυτή είτε τις άλλες 1-2 που κυκλοφορούν.
Τώρα αυτά τα νέκταρ, σφαιρίδια vam κτλ... Να'χαμε να λέγαμε. Μπισκοτάκια με όνομα.
 
Tα vam της Manitoba που το ονομαζει nectar Μanitoba ειναι ενα μειγμα απο ιχνοστοιχεια, αυγα, βιταμινες και δεν εχει καμια σχεση με το πολυχρωμο μπισκοτακι στα φθηνα μειγματα.
 
Tα vam της Manitoba που το ονομαζει nectar Μanitoba ειναι ενα μειγμα απο ιχνοστοιχεια, αυγα, βιταμινες και δεν εχει καμια σχεση με το πολυχρωμο μπισκοτακι στα φθηνα μειγματα.

Κοίτα, εάν έπρεπε αναγκαστικά να βάλω κάποιο τύπου ''σφαιρίδιο'' στο μείγμα που δίνω κι εγώ θα προτιμούσα το μπισκότο της Manitoba παρά κάποιας άλλης εταιρίας. Τώρα και τα ''κλασσικά'' μπισκοτάκια κάποια ιχνοστοιχεία και κάποιες βιταμίνες περιέχουν σε κάποιο βαθμό, όπως σχεδόν κάθε τροφή.
 
Ευχαριστούμε για τη φωτογραφία. Μόλις διαπίστωσα ότι έχει κανναβούρι. Πρόσφατα την είχα προμηθευτεί και δεν είχε.
Εχει καναβουρι. Θυμάμαι το σχόλιο σου πως δεν ειχε. Τελικά αυτό που αγόρασα έχει.
[automerge]1572370194[/automerge]
Θεωρώ πως τζάμπα πληρώνουμε premium τροφές...
Τι ακριβώς είναι το nectar Manitoba?
Είσαι σίγουρος ότι στο τρώνε;
Σίγουρα η Chia χάνεται μέσα στο μείγμα...
Και άλλες πολλές ενστάσεις...
Τι να σου πω φίλε Σπύρο. Προσωπικά θέλω να δινω λιγα παραπάνω ευρώ για μια ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΈΝΗ "premium" τροφή, που μου λεει αναλυτικά απο πισω τι έχει επακριβώς σε τι ποσότητες και θρεπτικά συστατικά. Που να εχει όνομα κατασκευαστή και να μπορώ να απευθυνθώ κάπου σε κάποια στραβή, παρά καποια χύμα τροφή απο καπου "ξέμπαρκα". Τωρα τα λίγα ευρώ παραπάνω χαλάλι, και ας δίνω τσάμπα ευρώ στις ταμπέλες τύπου "premium" "expert" κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πραγματικά μου έλυσε τα χέρια, που το έχει ξαναβάλει στο μείγμα. Την συνηθίζω, γιατί είναι από αυτές που φέρνουν συχνά τα καταστήματα. Βέβαια, οφείλω να ομολογήσω ότι βρήκα ψείρες σε μια παρτίδα. Είχα αγοράσει δύο συσκευασίες με το ίδιο μείγμα από διαφορετικά καταστήματα και είχαν και τα δυο ψείρες. Ίσως να ήταν υπεύθυνοι και οι καταστηματάρχες για μη σωστή διατήρηση, γιατί ήταν και θερινοί μήνες.
 
Πραγματικά μου έλυσε τα χέρια, που το έχει ξαναβάλει στο μείγμα. Την συνηθίζω, γιατί είναι από αυτές που φέρνουν συχνά τα καταστήματα. Βέβαια, οφείλω να ομολογήσω ότι βρήκα ψείρες σε μια παρτίδα. Είχα αγοράσει δύο συσκευασίες με το ίδιο μείγμα από διαφορετικά καταστήματα και είχαν και τα δυο ψείρες. Ίσως να ήταν υπεύθυνοι και οι καταστηματάρχες για μη σωστή διατήρηση, γιατί ήταν και θερινοί μήνες.
Χρήστο, η manitoba best premium είχε μέσα ψείρες; Ρωτώ γιατί κι εγώ αυτήν χρησιμοποιώ και αγχώθηκα λιγάκι
 
Είχε δυστυχώς. Αγόρασα πρώτα μια συσκευασία από ένα κατάστημα, την άνοιξα και είχε. Μετά αγόρασα άλλη μία με το ίδιο μείγμα από άλλο κατάστημα (γιατί νόμιζα ότι για την πρώτη ευθυνόταν ο πωλητής) και είχε και αυτή. Δεν ξέρω αν πρέπει να αποδώσω ευθύνη στην εταιρεία. Νομίζω όμως ότι ένα μεγάλο μέρος ευθύνης τη βαραίνει εκ των πραγμάτων, διότι ανοίγοντας τα μείγματα βρήκα μέσα ψείρες που πετούσαν εδώ κι εκεί. Επομένως, ακόμα κι αν οι συνθήκες διατήρησής τους στα καταστήματα δεν ήταν οι κατάλληλες, αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι τα αυγά των ψειρών υπήρχαν μέσα στα μείγματα.
 
βρήκα μέσα ψείρες που πετούσαν εδώ κι εκεί.
Είσαι σίγουρος ότι επρόκειτο για ψείρες; Δεν έχω άποψη, αλλά είχα την εντύπωση πάντα ότι οι ψείρες είναι βαδιστικά έντομα.
 
Δεν ξέρω αν αυτό που είδα ήταν πέταγμα ή πήδημα... Εγώ είδα μικρά έντομα να τινάζονται εδώ κι εκεί... Νομίζω ότι είναι τα ίδια με αυτά που βρίσκουμε σε τροφές οικόσιτων μερικές φορές (καλαμπόκια κ τέτοια)...Αυτά τα ξέρω ως ψείρα της τροφής...Αυτό που είναι σίγουρο ανεξάρτητα από το είδος τους, είναι ότι δεν έπρεπε να υπάρχουν στο μείγμα
 
Τι να σου πω φίλε Σπύρο. Προσωπικά θέλω να δινω λιγα παραπάνω ευρώ για μια ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΈΝΗ "premium" τροφή, που μου λεει αναλυτικά απο πισω τι έχει επακριβώς σε τι ποσότητες και θρεπτικά συστατικά. Που να εχει όνομα κατασκευαστή και να μπορώ να απευθυνθώ κάπου σε κάποια στραβή, παρά καποια χύμα τροφή απο καπου "ξέμπαρκα". Τωρα τα λίγα ευρώ παραπάνω χαλάλι, και ας δίνω τσάμπα ευρώ στις ταμπέλες τύπου "premium" "expert" κλπ.

Αχιλλέα δεν μίλησα ούτε για no name ούτε για χύμα τροφή αν και εδώ σηκώνει πολύ συζήτηση...
Μίλησα για premium και σούπερ ντούπερ μείγματα σπόρων.
Συγκεκριμένα τα θεωρώ πολύ βαριά για Ελλάδα στις περισσότερες περιπτώσεις.
Θεωρώ πως ένα μείγμα σπόρων, επώνυμο, (πχ Manitoba T3 platino, Quiko Breeder Plus, Vadigran Breeder Plus etc) με 5-7 διαφορετικά είδη σπόρων χωρίς βιμ, βαμ, σφαιρίδια, μπισκότα, αυγό, μέλι, γύρη και ότι άλλο βάζουνε...
Με τη διαφορά τιμής παίρνεις σπόρους που δεν έχει στο μείγμα όπως καμελίνα, κία, κίνοα, σουσάμι κτλ και προσφέρεις ανάλογα με την εποχή κεράσματα...
Επίσης φρέσκα αυγά, βότανα, φρούτα και λαχανικά είναι ανώτερα από τα κάθε λογής vim...
Οικονομικά μιλώντας μάλλον σου βγαίνει παραπάνω από το να δίνεις απλά premium τροφή αλλά είναι ότι καλύτερο...
;)
 
Νομίζω ότι είναι τα ίδια με αυτά που βρίσκουμε σε τροφές οικόσιτων μερικές φορές (καλαμπόκια κ τέτοια)
Ναι ήταν λογικά σκορος τροφίμων και όχι ψείρα...

Στην φωτογραφία που ανέβασε ο Αχιλλέας δεν υπάρχει εκείνος ο σπόρος που είχε βρει ο Αντώνης στην ίδια τροφή...
Γιατί αλλάζουν συνέχεια το μείγμα;
 
ΟΚ. Το έχω ακούσει να λέγεται συμβατικά ψείρα. Για την αλλαγή δε γνωρίζω. Να διευκρινίσω μόνο ότι είχα πάρει το ίδιο μείγμα, όταν δεν είχε το κανναβούρι. Το λέω αυτό, γτ η manotiba βγάζει τροφές για διάφορους τύπους καναρινιών και πουλιών.
 
Τώρα και τα ''κλασσικά'' μπισκοτάκια κάποια ιχνοστοιχεία και κάποιες βιταμίνες περιέχουν σε κάποιο βαθμό, όπως σχεδόν κάθε τροφή.
Αλλο το pellet αλλο το μπισκοτο
Εχεις καποιο link απο καποια εταιρεια με την συσταση τους Πατρικιε;
 
Αλλο το pellet αλλο το μπισκοτο
Εχεις καποιο link απο καποια εταιρεια με την συσταση τους Πατρικιε;

Τι λινκ να βάλω; Από τι αποτελούνται τα πολύχρωμα μπισκότα για σύγκριση με το νέκταρ της Manotoba; Δε με έχει απασχολήσει ποτέ το θέμα γιατί ούτε μπισκότο δίνω ούτε νέκταρ.

Κατά πάσα πιθανότητα είναι ένα αρτοσκεύασμα χρωματισμένο. Από ό,τι και να αποτελείται, ακόμα κι από αφρολέξ που λέει ο λόγος, κάποια ιχνοστοιχεία και κάποιες βιταμίνες θα έχει. Ωστόσο η ζάχαρη που έχουν + οι όποιες χρωστικές τα κάνουν άχρηστα και ίσως σε μεγάλη κατανάλωση και επικίνδυνα μακροπρόθεσμα. Οπότε καλό είναι να τα αποφεύγουμε.

Ε, το νέκταρ προφανώς είναι κάτι πιο προσεγμένο σε αυτό το στυλ με γνωστή σύσταση. Κι εγώ πιστεύω ότι είναι καλύτερο σε σχέση με τα κλασικά που ξέρουμε, ωστόσο δεν το θεωρώ κάτι σπουδαίο. Τώρα αν η εταιρεία θέλει να το λέει πελετ ή νέκταρ και την τροφή premium είναι δικό της θέμα για προωθητικούς λόγους. Και τα πολύχρωμα μπισκότα άλλες εταιρίες τα λένε ''βιταμινούχες κροκέτες''.

Γενικά δε με απασχολεί και πολύ το θέμα.
 
Back
Top