Διατροφή Αγόρασα τη Manitoba, εύχομαι να τους αρέσει

Υπάρχει διαφορά και φαίνεται στην τιμή. Ολες οι εταιρείες βάζουν "μπισκοτάκια" στα φθηνότερα μείγματα που διαθέτουν στην αγορά. Κάτι ξέρουν που δεν ξέρουμε εμείς αλλά υποψιαζόμαστε. Επειδή τα σπορικά είναι β διαλογής, στηρίζουν το μείγμα με αρτοσκευάσματα που περιέχουν μπόλικο χοιρινό λίπος, κάποιου είδους ζάχαρα, χρωστκές και αρωματικές υλες που θυμίζουν φρούτα; Αντίθετα τα πέλετς που περιέχουν κάποιους συνδιασμούς βιταμινών, αμινοξέων, μετάλλων κλπ. είναι η "αριστοκρατική" έκφανση των μπισκότων και περιέχονται σε ακριβά μείγματα που έχουν σχεδιαστεί συνήθως, για μη υπάρχει ανάγκη παροχής αυγοτροφών ή άλλων προσθέτων.
 
@patrickios
Οποτε καλο ειναι να μην τα βαζουμε ολα στην ιδια κατηγορια, γιατι πχ το ιδιο θα μπορουσαμε να κανουμε και για τους ιδιους του σπορους αλλα για καποιους λογους (βασιμουςή αβασιμους) επιλεγουμε συγκεκριμενα brands
 
. Αλλα για καποιους λογους (βασιμουςή αβασιμους) επιλεγουμε συγκεκριμενα brands
Σε διαβεβαιώ, οτι κανένα ΟΝΟΜΑ δεν έχει σταθερή ποιότητα σπορικών σε βάθος χρόνου. Πάντοτε πρέπει κανείς να ακούει και νάχει έτοιμη την εφεδρεία του. Κάθε χρόνο με τις βασικές αγορές πριν την εκκίνηση της περιόδου προετοιμασίας γίνονται γνωστά τα "φάουλ" των περσινών άριστων σπορικών ή αντίθετα ομολογείται η συνέχιση της άριστης ποιότητάς τους. Δεν υπάρχει μάρκα που να μην έχει περάσει απο τα ψηλά στα χαμηλά. Ολες κάνουν "κοιλιά" , και όσοι έχουν κάπως μεγαλούτσικες εκτροφές αν μείνουν κολλημένοι, δεν έχουν καλό απολογισμό την Ανοιξη.
 
@patrickios
Οποτε καλο ειναι να μην τα βαζουμε ολα στην ιδια κατηγορια, γιατι πχ το ιδιο θα μπορουσαμε να κανουμε και για τους ιδιους του σπορους αλλα για καποιους λογους (βασιμουςή αβασιμους) επιλεγουμε συγκεκριμενα brands

Μα το είπα 2 φορές ότι θεωρώ αυτά που τα λένε nectar, vam κτλ καλύτερης ποιότητας και πιο προσεγμένα από τα ''κλασσικά'' που ξέραμε και ότι εάν ήθελα για κάποιο λόγο να έχει μπισκοτάκια η τροφή μου θα επέλεγα αυτά. Οπότε δεν τα βάζω στο ίδιο τσουβάλι.

Απλά δεν ασπάζομαι τον τρόπο με τον οποίο παρουσιάζονται από την εταιρεία και ότι είναι κάτι τόσο σούπερ που κάνει το μείγμα premium.

Αν υπήρχε δηλαδή η T3 σε συσκευασία κιλού νομίζω ότι οι περισσότεροι θα την προτιμούσαν.
 
Απλά δεν ασπάζομαι τον τρόπο με τον οποίο παρουσιάζονται από την εταιρεία και ότι είναι κάτι τόσο σούπερ που κάνει το μείγμα premium.

Σε συγκριση με τον ανταγωνισμο θεωρουνται/ονομαζονται premium.
Για εσενα τι θα επρεπε να εχει ενα μειγμα για να ονομαζεται ετσι;
 
Σε συγκριση με τον ανταγωνισμο θεωρουνται/ονομαζονται premium.
Για εσενα τι θα επρεπε να εχει ενα μειγμα για να ονομαζεται ετσι;

Premium την χαρακτηρίζει η ίδια η εταιρεία για διαφημιστικούς λόγους ή τελσοπάντων έτσι την θεωρεί. Δε νομίζω ότι όσοι αγοράζουν μεγάλους σάκους μείγμα (οπότε έχουν πάρα πολλές επιλογές) την προτιμούν. Δε ξέρω καν αν βγαίνει σε μεγάλη συσκευασία.

Από'κει και πέρα δεν είπα εγώ ότι είναι κακή σαν τροφή. Αυτό που σχολίασα αρχικά και ήταν και το μόνο που ήθελα να πω ήταν ότι κατά τη γνώμη μου προτιμάται κυρίως λόγω του ότι βολεύει που είναι σε συσκευασία του κιλού και όχι γιατί έχει αυτό το νέκταρ. Και να μην το είχε και στη θέση του είχε π.χ βρώμη πάλι θα είχε απήχηση στην αγορά επειδή είναι πραγματικά πολύ λίγες οι επιλογές σε συσκευασμένες επώνυμες τροφές ενός κιλού.
 
Η deli nature έχει καλό μείγμα σε συσκευασία του ενός κιλού (σύνθεση: κεχρί, ρούψεν, μαύρο σινάπι, κανναβούρι), με όνομα προϊόντος Deli Nature Menu Canary 1 kg. Καλό μείγμα είναι επίσης και το Hobby First King Canary Mix 1 kg. Από την έρευνα που έκανα, βρήκα ότι το μοναδικό μείγμα χωρίς ρούψεν σε συσκευασία του ενός κιλού είναι αυτό της manitoba, που παρουσιάστηκε στην αρχή του θέματος.
 
Πατρικιε δεν ειπα οτι χαρακτηρισες κακη την τροφή, καταλαβα τι λες.
Καθαρά απο περιέργεια σε ρωταω τι θα επρεπε να εμπεριεχει ενα μειγμα απο σπορους ή προσθετα ωστε να το χαρακτηρισεις premium ή πληρες ή πλουσιο.

Εξ'αλλου για μειγμα καναρινιων και οχι ιθαγενών μιλαμε, οποτε στις μικροδιαφορες παιζουν τα μειγματα.
Ομως ενα μειγμα που περιεχει ενα τετοιου τυπου pellet και chia σιγουρα ξεφεύγει απο τον "κανονα".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βρε σεις μην το ψάχνετε...
Όποιος δεν ταΐζει Ornitalia δίνει junk food... 😛
Φίλε Σπύρο ποιο μείγμα προτείνεις για καναρίνια φωνής και ποιο για καναρίνια εμφάνισης απο ornitalia? Και τι άλλο έχει η ornitalia που αξίζει να δοκιμάσει κάποιος με μικρές εκτροφικές ανάγκες; (4 ζευγάρια)
 
Και εγώ είχα πετύχει σκόρους τροφίμων μέσα σε συσκευασία manitoba. Συγκεκριμένα στην indigena. Αλλά θεωρώ πως την είχε πολύ καιρό ο πετσοπας μιας και πέτυχα παλιούς σπόρους στο μείγμα οι οποίοι είχαν αντικατασταθεί προηγουμένως (μέχρι και vam είχε). Έχει χάρη που το κατάλαβα αργά αλλιώς θα του την έφερνα στο κεφάλι 😁
 
Back
Top