Γενικά "Αδεσποτο" love bird!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης βάσω
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

βάσω

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιουλ 2008
Μηνύματα
98
Πόλη
Βέροια
Καλημερα σε ολους 🙂
Το "προβλημα"μου εχει ως εξης:εδω και αρκετο καιρο,υπαρχουν καποιες ωρες της ημερας που το love bird μου φωναζει πολυ-πολυ δυνατα και μ'εναν διαφορετικο θα ελεγα τροπο. Μεχρι χτες δεν ειχα καταλαβει το λογο, οποτε τα μεσημερια, που συνηθως το παθαινε, το επαιρνα μεσα να μην ενοχλει τη γειτονια.
Χτες ομως ετυχε να λειπω απ'το σπιτι και το αφησα εξω, οταν λοιπον γυρισα ειδα ενα κιτρινο love bird με πορτοκαλι κεφαλι, να περπαταει πανω στο κλουβι του δικου μου, μου ειχε πει μια γειτονισσα πως ενα παπαγαλακι ειναι συχνα στο μπαλκονι μου, αλλα δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια γιατι δεν ετυχε ποτε να το δω.
Προσπαθησα να το πιασω με το χερι αλλα, ενω δεν πετουσε να φυγει μακρια, με απεφευγε οπως ηταν αναμενομενο, πηδωντας ποτε εδω και ποτε εκει, καποιες φορες μαλιστα εφυγε, αλλα πολυ γρηγορα επεστρεψε!
Προσπαθησα να το πιασω και μ'ενα σεντονι αλλα και παλι δεν τα καταφερα, με δουλευε κανονικα το καθαρμα😡😀
Εφυγε γιατι ειχε νυχτωσει πια και φανταζομαι πως πηγε να κοιμηθει εκει που κοιμαται συνηθως, παρ'ολα αυτα πιστευω πως θα ξαναερθει και θεωρω πως καλο θα ηταν να προσπαθησω να το πιασω, γιατι το μελλον του εκει εξω ειναι μαλλον αβεβαιο αν δεν κανω λαθος.
Εχω βαλει φαγητο σ'ενα μπολ αλλα θα ακουγα ευχαριστως την αποψη σας για το αν πρεπει να το πιασω(αν μπορει να ζησει ελευθερο θα το αφηνα ευχαριστως) και αν υπαρχει κανενας πιο εξυπνος τροπος να το πιασω απ'αυτους που σκεφτηκα εγω..
Ευχαριστω:)
 
η γνώμη μου είναι πως πρέπει να το πιάσεις αν μπορέσεις. το πως, δεν γνωρίζω να σε συμβουλεύσω. τώρα είναι καλοκαίρι και την "βγάζει" απο δω από κει, όταν φθινοπωριάσει τι θα κάνει; Εξ άλλου η βόλτα στο μπαλκόνι σου νομίζω αυτό λέει. το θέμα είναι μην το τρομάξεις και δεν ξαναέρθει. κατ αρχήν θα σου έλεγα να του αφήσεις φαγητό και νερό, τουλάχιστον εκτός από παρέα να τακτοποιει και τις βασικές του ανάγκες. Προφανώς το έχει σκάσει από κάπου. Βλέπεις πόσα παιδιά εδώ λένε για Lovebirds που τους έφυγαν. αν βρεθεί ο κάτοχος καλώς, αν όχι κι το κρατήσεις πάλι οκ.
 
Καλησπερα Βασω!
Καλη επιτυχια με το μικρο που βρηκες, συμφωνω με τη Μαρια.
Θα γινει και καλη παρεα για το δικο σου που ηδη εχεις!
 
Πιστευω πως μια καπαντζα θα έκανε πολυ καλη δουλεια.. Εξαλου είπαμε παρανομος είναι τροπος που χρησιμοποιουμε καποια αντικειμενα... ΟΧΙ τα ίδια τα αντικειμενα.. Ετσι μου είχε φυγει κι εμενα ενα πουλακι και με καπαντζα το επιασα! Αλλιως ενα ανοιχτο κλουβι με τροφη.. Να το βρεξεις για να μη μπορει να πεταξει και μετα με μια πετσετα... Ειναι πολλοι οι τροποι...
 
Δεν νομιζω πως εχει τρομαξει πολυ, ακομα κι οταν προσπαθησα να το πιασω με το σεντονι δεν πεταξε να φυγει μακρια, καθησε πανω στα καγκελα. Να βρεθει ο κατοχος.. Δεν εχω και πολλες ελπιδες, εχω ρωτησει ηδη αρκετους,τι να πω, καθε χρονο βρισκω κι ενα πουλακι, περσυ ειχα βρει καναρινι, τωρα αυτο, αλλα δε μου παει καρδια να το αφησω, αλλωστε τι 4 τι 5 πουλακια! Και οπως πολυ σωστα ειπε η Ιωαννα θα κανει καλη παρεα με το δικο μου, γνωριζονται ηδη!
Mpiki δεν ξερω τι ειναι καπαντζα, να το βρεξω δε θελησα μηπως και δεν μπορουσα να το πιασω κι ετσι βρεγμενο το μαγκωνε καμια γατουλα.. Αυτα για την ωρα, αν ερθει το απογευμα(νομιζω μετα τις 4 ερχεται) ελπιζω να εχω νεα
 
Βάσω αν τελικα πιάσεις το πουλάκι και αποφασισεις να το κρατησεις μεχρι να βρεθεί ο ιδιοκτήτης του ή σε αλλη περίπτωση να το αναλάβεις οριστικά, να φροντίσεις να τηρήσεις οπωσδήποτε την καραντίνα κρατωντας το σε διαφορετικό κλουβί για τουλάχιστον 2 εβδομαδες προκειμένου να αποφύγεις δυσάρεστα προβλήματα. Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης
 
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις!
Οσο για την καραντινα, ναι αυτη τη φορα ξερω και θα το κανω σωστα, πριν μηνες που βρηκα το καναρινι δεν ηξερα και το εβαλα μαζι με τα παραδεισια για καποιες ωρες, ευτυχως ηταν καλα το πουλακι!
θα ψαξω για τον ιδιοκτητη, αυτο εννοειται αλλα αν δε βρεθει θα το κρατησω, εφοσον καταφερω να το πιασω.
Τωρα με την καπαντζα(παγιδα) εχω ενα θεμα, στο μπαλκονι μου μαζευονται σπουργιτια, μηπως καλυτερα να μην χρησιμοποιησω τετοιο μεσο;
 
Εγώ νομίζω ότι πρέπει να βάλεις ένα κλουβί στο μπαλκόνι σου με φαγητό και νερό στο για να το δελεάσεις.Αν δεν πετυχειτότε καλύτερα να το βρέξεις και μετά να το πιάσεις
 
Ας ξαναρθει και κατι θα κανω, ειναι κριμα να το αφησω ετσι, εχουμε και μια κουκουβαγια στη γειτονια που πολυ τη φοβαμαι!
 
Αν δεν βρεις τον ιδιοκτητη του και καταφερεις να το πιασεις σιγουρα θα κανει καλη παρεα στο δικο σου! Υπαρχουν πολλοι κινδυνοι εξω! Ειναι κριμα να παθει κατι!
 
Βασω την επομενη φορα που θα ερθει πιασε το με πετσετα που ειναι πιο βαρια απο το σεντονι και με πολυ γρηγορες κινησεις.
Καλη επιτυχια και ευχομαι να το πιασεις 😉
 
προσπαθησε να το πιασεις με μια αποχη την οποια θα εχεις ηδη τοποθετησει κοντα στο κλουβι κ οταν ερθει, εχε το νου σου να την παρεις χωρις να το τρομαξεις κ να το πιασεις χωρις να το χτυπησεις κατα λαθος.
αυτο που ειπες να μην το βρεξεις μην φυγει κ γινει θυμα σε καποια γατα ενδεχομενως, το βρισκω σωστο σαν σκεψη :)
ωστοσο αν το εβρεχες λιγο μονο, θα σε διευκολυνε.

εκεινο που θα επεδιωκα εγω οπωσδηποτε, περα απ την καραντινα ειναι να περασει απο γιατρο το πουλι.(οταν κ αμα πιαστει)
δεν ξερεις ποσο καιρο ειναι εξω κ τι μπορει να εχει κολλησει.

τα αδεσποτα πουλια ειναι φορεις ασθενειων.

τα ιδια, αλλοτε νοσουν βεβαια κ αλλοτε οχι, αλλα το ανοσοποιητικο τους ειναι σιγουρα πιο ενισχυμενο ζωντας εξω στη φυση.

επισης να προσεχεις μην κουτσουλησει μεσα στα δικα σου κλουβια 😉
καλη επιτυχια



*** απόχη
:)
[δεν μπορουσα να κανω εντιτ]
 
προσπαθησε να το πιασεις με μια αποχη

Πολύ σωστά και καλό θα ήταν να μην προσπαθήσεις με καμιά μικρή απόχη. Το πουλάκι δεν βρίσκεται μέσα σε κλουβί που είναι περιορισμένες οι διαστάσεις. Πολύ πιθανά θα το τραυματίσεις. Αν βρεις μια απόχη μεγάλη, με διάμετρο περίπου 30cm είναι το ιδανικό. Ισως κάποιος φίλος σου ψαράς να μπορούσε να βοηθήσει:).
 
επισης ξεχασα να πω πριν κατι που θεωρω πολυ σημαντικο με τα ζωα που βρισκουμε:
(αν κ προαναφερθηκε βεβαια):)

θά' πρεπε πρωτα να ρωτησεις μηπως μαθεις σε ποιον ανηκει κ ισως να βαλεις καμια αγγελια ευρεσης στην περιοχη σε κολωνες κ αλλα κεντρικα σημεια η μαγαζια.

ειναι καθηκον μας, μια που αγαπαμε τα ζωα κ ξερουμε ποσο μπορει να κοστισει.. -ενιοτε-, σε καποιον, το να χασει ενα ζωακι.
να ενημερωνουμε, οπως θα θελαμε κ μεις να βοηθηθουμε απο καποιον που τυχον γνωριζει κατι, οταν ψαχνουμε
 
Βασω οταν ερθει παρε το κλουβι και βαλτω στη μπαλκονοπορτα λιγο μεσα στο δωματιο το πολυ σε πεντε λεπτα θα το εχεις πιασει.
 
Βασω οταν ερθει παρε το κλουβι και βαλτω στη μπαλκονοπορτα λιγο μεσα στο δωματιο το πολυ σε πεντε λεπτα θα το εχεις πιασει.

Συμφωνω.Αυτος ειναι καλυτερος τροπος.

Μολις παει πανω στο κλουβι του δικου σου πιασει το κλουβι απο κατω και φερε το σιγα σιγα μεσα. Σχεδον παντα πετυχαινει.

Οσο για το βρεξιμο διαφωνω. Σιγα μην κατσει το πουλι να το μπουγελωσεις. Το μονο που θα καταφερεις ειναι να το τρομαξεις.Αλλωστε μην ξεχναμε οτι τα φτερα των πουλιων δεν βρεχονται αμεσως. Στην αρχη ειναι καπως "αδιαβροχα".
 
Συμφωνω.Αυτος ειναι καλυτερος τροπος.

Μολις παει πανω στο κλουβι του δικου σου πιασει το κλουβι απο κατω και φερε το σιγα σιγα μεσα. Σχεδον παντα πετυχαινει.

Οσο για το βρεξιμο διαφωνω. Σιγα μην κατσει το πουλι να το μπουγελωσεις. Το μονο που θα καταφερεις ειναι να το τρομαξεις.Αλλωστε μην ξεχναμε οτι τα φτερα των πουλιων δεν βρεχονται αμεσως. Στην αρχη ειναι καπως "αδιαβροχα".

 
Δυστυχως σημερα δεν ηρθε, ελπιζω να μην επαθε ηδη κατι!Βγαινω συχνα στο μπαλκονι αλλα δεν το ακουω ή μαλλον δεν ξερω, εχει τοσα δεντρα και πουλια τριγυρω! Το δικο μου εχει τρελαθει να φωναζει, δεν εχει σταματησει καθολου!
Stefy κατι αναλογο εκανα χτες,τραβηξα το τραπεζακι με το κλουβι πολυ κοντα στην μπαλκονοπορτα και οταν ανεβηκε στο κλουβι πηγα απ'την αλλη πλευρα του σπιτιου, απ'το μπαλκονι, ετσι ωστε οταν με δει και να τρομαξει να μπει μεσα στο σπιτι, αλλα ειναι λιγο μεγαλο το μπαλκονι και μεχρι να φτασω πισω ειχε φυγει ξανα και ειχε καθησει στο καγκελο.
Κριμα, οσο σκεφτομαι πως παρολιγο να το πιασω με το χερι χτες... Τελοσπαντων μακαρι να ξαναρθει, σημερα ειχαμε βροχη, κανενα πουλι δεν επισκευτηκε το μπαλκονι μου,το ξερω γιατι δεν εχει ουτε μια κουτσουλια!
Οσο για τον ιδιοκτητη,το ειπα και πριν,ΣΑΦΩΣ και θα ψαξω στη γειτονια αν ανηκει σε καποιον, αλλα αν βαλω αγγελιες θα βρεθουν παρα πολλοι ιδιοκτητες, ειμαι σιγουρη γι'αυτο!
Σκεφτηκα πως ισως θα μπορουσα να μην βαλω περιγραφη και να ρωταω μετα" πως ηταν το πουλακι που χασατε"... Ειναι κιτρινο, δεν πολυκυκλοφορει το χρωμα στα πετσοπς(δυο εχουμε ολα κι ολα που πουλανε πουλια), αλλα οπως και να'χει δεν ηρθε η ωρα να ασχοληθω μ'αυτο εφοσον δεν ηρθε ξανα και δεν το επισα 🙂
 
Bασω την δικια σου την ειχες εξω σημερα ωστε να την ακουσει; Αν την εχεις μεσα δεν θα ρθει ποτε. Εγω θα σου λεγα αν δεν το χεις κανει ηδη να αφησεις αποψε το κλουβακι με την μικρη εξω και αυριο μολις σηκωθεις μπορει να τον δεις εκει. 😉
 
Back
Top