Αναπαραγωγή Αδιαφορια αρσενικου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης misiom91
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

misiom91

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2008
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ 2 ΚΑΝΑΡΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ. Η ΚΑΝΑΡΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΦΩΛΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΖΩΗΡΗ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ. ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΑΥΤΩΝΕΙ. ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΠΕΤΥΧΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ Η... ΔΟΥΛΕΙΑ. ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΠΟΡΑ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ?
 
  • Like
Αντιδράσεις: at1991
Φίλε μου χωρίς να θέλω να φανώ επιθετικός απέναντι σου, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να σταματήσεις να έχεις σαν αυτοσκοπό να βγάλεις πουλάκια.Αν διαβάσεις ποστ που έχουν γραφτεί εδώ θα καταλάβεις. Τα πουλιά δεν είναι ξυπνητήρια να χτυπάνε όποτε θέλουμε εμείς. Δώστους λίγο χρόνο πύρωσε και τον αρσενικό σου αν δεν είναι πυρωμένος και κάνε υπομονή. Σημασία δεν έχει να βγάλεις 10 ή 100 πουλάκια. Σημασία έχει ότι παίρνεις μέρος στην διαδικασία. Διαβασε κάνε υπομονή και όλα θα έρθουν με την σειρά τους.
 
Φίλε μας, υπομονή και θέληση και όλα θα γίνουν. Ο Ισίδωρος έχει δίκιο.Αγάπα τα πουλάκια σου πάνω απο τον εαυτό σου.
 
Φίλε misiom91, ισώς ο αρσενικός να έχει κάνει την δουλειά του όσο εσυ δεν ήσουν παρόν. Να ξέρεις ότι γενικά τα πουλιά ζευγαρώνουν νωρίς το πρώι και το απόγευμα. Από την άλλη αφου δεν μαλώνουν, έχουν ταιράξει. Μην βιάζεσαι και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους όπως αναφέρουν και παραπάνω τα παιδιά. Σου έυχομαι όλα να πάνε καλά και τα πουλάκια σου να είναι γερά.
 
Φιλε misiom91 διαβασα το post σου και μου εκανε εντυπωση η φραση ''ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΠΟΡΑ''.

Mηπως το αρσενικο σου ειναι αρκετα μεγαλο για την διαδικασια του ζευγαρωματος;
Παντος εγω σου ευχομαι να μην ειναι ετοιμα τα καναρινια σου ακομα.
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ 2 ΚΑΝΑΡΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ. Η ΚΑΝΑΡΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΦΩΛΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΖΩΗΡΗ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ. ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΑΥΤΩΝΕΙ. ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΠΕΤΥΧΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ Η... ΔΟΥΛΕΙΑ. ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΠΟΡΑ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ?
μη τρελενεσαι ολα θα δινουν στο καιρο τους και αν δε γινουν εχει ο θεος για του χρονου. Ξερεις ποσα ασπορα ειχα ολα αυτα τα χρονια αν τα μαζευα θα εκανα ομελετα. Υπομονη! Σε καταλαβαινω οταν εχεις ενα ζευγαρι περιμενεισ πως και πως. Περισι ειχα και εγω ενα αρσενικο και δυο θυληκα κοινα καναρινακια. Εφτασα στη πηγη και δεν ηπια νερο πολλες φορες.Φετος ομως τα πηγε καλα το ζευγαρακι.Αγορασα ενα ζευγαρι μαλινουα το καλοκαιρι και ως τωρα ειναι πελατες στο καλυτερο ξενοδοχειο και μονο.Αν δε γινει τιποτα του χρονου θα ζευγαρωσουν και τι εγινε; Προσφατα μου καναν δωρω μια ομορφη αρσενικη καρδερινα και ο πρωτος τραγουστης. Για να του ανταποδωσω το κελαιδιμα πηρα σβαρνα τα πετ να παρω θυληκο. Οταν καταφερα να βρω το μαγαζι μου ειπε οτι δεν θα καταφερω τιποτα φετος ειναι αργα. Τα πουλια επρεπε να βρισκονται μαζι απο το Δεκεμβριο να συνηθισει το ενα το αλλο σε κλουβι του μετρου. Δε το βαζουμε κατω ομως αρκει και η συμμετοχη στην ολη διαδικασια
 
Ολοι μας κάποτε έιχαμε τις ίδιες απορίες που έχεις και εσύ τώρα. Το γεγονός ότι είχες και τα προηγούμενα χρόνια αποτυχίες στην αναπαραγωγή σημαίνει ότι κάνεις κάτι λάθος.
Από την περιγραφή σου, προσωπικά καταλαβαίνω ότι ο αρσενικός δεν έιναι έτοιμος. Διάβασε στο φόρουμ "αναπαραγωγή" τα σχετικά με την προετοιμασία και θα δεις ότι όταν κάνεις σωστές κινήσεις θα έχεις και επιτυχίες.

Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία!
 
Ευχαριστώ πολύ φίλοι μου. Θα τα φροντίσω όσο μπορώ παρέχοντάς τους αρκετή ησυχία κι ότι είναι ας γίνει. Φτάνει που με γεμίζει χαρά η ασχολία μου με αυτά. Και πάλι ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας.
 
Back
Top