Ασθένειες Αδικαιολόγητη απώλεια νεοσσών καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasilis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vasilis

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2015
Μηνύματα
53
Πόλη
Κύμη
Γεια σας, μετά λύπης μου ανοίγω αυτό το θέμα μήπως και καταλάβω τι έχει γίνει,

φέτος έχασα αρκετά καναρινακια στο διάστημα που ήταν 7 με 10 ημερών, το τονίζω αυτό γιατί δεν χάθηκε κανένα πριν τις 7 μέρες η μετά τις 10 μέρες,


Τα συμπτώματα που εμφάνιζαν ξαφνικά ενώ είχαν μια κανονική ανάπτυξη ήταν :

Τέντωμα του σβέρκου προς τα πάνω

Το κεφάλι λυγισμένο καμπουριασμένο κάτω στην φώλια

Τα πόδια τεντωμένα (αυτό όχι στα μικρά αλλά στα μεγαλύτερα)

Τρέμουλο κάτι σαν σπασμούς και νευρικότητα

Καμιά διάθεση για τροφή σηκώνοντας το κεφάλι

Όλα αυτά σε διάστημα μιας μέρας μέχρι να χαθούν


Εδω να σημειώσω ότι :

Αυτό δεν συνέβη σε όλα μου τα καναρίνια παρά σε ορισμένες φωλιές

Οι φωλιές δεν είχαν συγγένεια μεταξύ τους

Στα ζευγάρια που συνέβη στο παρελθόν είχαν άψογη αναπαραγωγή

Στην φωλιά που συνέβαινε αυτό τελικά δεν επιζούσε κανένα


Αναμένω τις απόψεις σας αλλά και την βοήθεια σας να μη ξανά συμβεί


Σας ευχαριστώ !
 
Λυπάμαι πάρα πολύ γι αυτή την κατάσταση αλλά θα ήθελα αρχικά να απαντήσεις σε μερικές ερωτήσεις περισσότεορ για να αποκτήσουμε εικόνα της όλης κατάστασης...
  1. Για τι αριθμό κρουσμάτων μιλάμε Βασίλη;
  2. Για τι αριθμό και τι συχνότητα;
  3. Στα ίδια ζευγάρια παρουσιάζεται αυτό το πρόβλημα ή υπάρχουν και γέννες που εξελίσσονται ομαλά;
  4. Εσύ έχεις κάποια υπόνοια για το τι μπορεί να είναι όλο αυτό?
 
Λυπάμαι πάρα πολύ γι αυτή την κατάσταση αλλά θα ήθελα αρχικά να απαντήσεις σε μερικές ερωτήσεις περισσότεορ για να αποκτήσουμε εικόνα της όλης κατάστασης...
  1. Για τι αριθμό κρουσμάτων μιλάμε Βασίλη;
  2. Για τι αριθμό και τι συχνότητα;
  3. Στα ίδια ζευγάρια παρουσιάζεται αυτό το πρόβλημα ή υπάρχουν και γέννες που εξελίσσονται ομαλά;
  4. Εσύ έχεις κάποια υπόνοια για το τι μπορεί να είναι όλο αυτό?
Έχασα πάνω από 10 σε 4 φωλιές από τις 9 που έχω

η χρονική συχνότητα ήταν διάσπαρτη μέχρι πρόσφατα

δεν έχει αναληφθεί στο ίδιο ζευγάρι 2 φορά ενώ έχω ζευγάρια που δεν έχουν επηρεαστεί ακόμα τουλάχιστον

η υπόνοια μου είναι κάτι άσχημο κάτι σαν επιδημία αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση είναι γιατί δεν αρρωσταίνουν όταν είναι πιο μικρά και επομένως πιο αδύναμα και γιατί δεν αρρωσταίνουν μετά την 10 μέρα, επίσης γιατί δεν ζει κανένα όταν εμφανιστεί το κρούσμα στην φωλιά

Όταν έχουν τα συμπτώματα που έχω περιγράψει δείχνουν να υποφέρουν ειδικά με τους σπασμούς που κάνουν είναι ολοφάνερο αυτό
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα ήταν πολύτιμο να είχαμε εικόνα από μια τέτοια φωλιά και θα σε παρακαλούσα αν μπορέσεις... Τράβα ένα video να το δούμε και να έχουμε εικόνα της φωλιάς.
Ακόμη όμως και μια φωτογραφία μια "άρρωστης" φωλιάς ακόμη κι αν είναι σε προγενέστερο χρόνο θα μας βοηθούσε πάρα πολύ.
Έχεις κάτι;
 
Βασίλη, σου μοιάζουν καθόλου τα συμπτώματα με την οξεία μορφή ασπεργίλωσης, όπως περιγράφεται εδώ;
οχι καθολου

Ακόμη όμως και μια φωτογραφία μια "άρρωστης" φωλιάς ακόμη κι αν είναι σε προγενέστερο χρόνο θα μας βοηθούσε πάρα πολύ.
Έχεις κάτι;
δεν εχω ☹
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Για λίγες ώρες πριν χαθούν και αφού τα είχε πιάσει αυτή η κρίση ήταν μόνιμα καμπουριασμένα σε όρθια μορφή,

το κρανίο σταθερά στο πάτο της φωλιάς με πίεση,
ο σβέρκος ψηλά και πολύ λυγισμένος σαν σπασμένος και όλο αυτό με έντονο συνεχόμενο τρέμουλο
 
Παράξενο και πρωτόγνωρο για μένα όλο αυτό.
Δε σου κρύβω πως ρώτησα... έστειλα email. σε ένα γνωστό μου πτηνίατρο και περιμένω απάντηση για το αν αυτά τα συμπτώματα του θυμίζουν κάτι.
 
Παράξενο και πρωτόγνωρο για μένα όλο αυτό.
Μακάρι να έχει σταματήσει εδώ και να μη ξανά γίνει, αν γίνει όμως θα το βγάλω σίγουρα βίντεο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δυστυχώς οι απώλειες συνεχίζονται, το βίντεο είναι σήμερα το απόγευμα 18/6/18

Βλέπετε τα συμπτώματα που σας είχα περιγράψει παραπάνω δείτε το προσεκτικά μέχρι το τέλος,

Εννοείτε πώς δεν τίθεται θέμα εγκατάλειψης των γονέων γιατί τα άλλα δυο είναι ταϊσμένα πλήρως,

Σήμερα συμπλήρωσε τις 7 μέρες και Συμφώνα με τις προηγούμενες απώλειες που είχα απόψε θα χαθεί και αύριο και μεθαύριο θα χαθούν και τα άλλα δυο μιας και όλα έχουν μια μέρα διαφορά,


Ελάτε στην θέση μου να τα βλέπω να χάνονται με αυτό το τρόπο στης 7 ημέρες και να μη μπορώ να κάνω τίποτα ☹

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Δυστυχώς οι απώλειες συνεχίζονται
Βασίλη λυπάμαι πάρα πολύ για ότι συμβαίνει με τα καναρινακια σου.
Η άποψη μου είναι πως ο καιρός έχει παρά ζεστάνει για αναπαραγωγή και ίσως αυτό επιδεινώνει την κατάσταση τους. Επίσης αυτό που θα έκανα εγώ με το που παρατηρούσα συμπεριφορά παρόμοια με αυτή του βίντεο θα απομακρυνα τον συγκεκριμένο νεοσσο και θα προσπαθούσα να τον φροντίσω εγώ ώστε να μην επηρεάσει τους υπόλοιπους νεοσσούς.
Τέλος προσπάθησε να παρακολουθείς συχνά αλλά χωρίς να ενοχλείς γιατί σε περίπτωση που κάποιο πουλάκι καταλήξει νεκρό θα πρέπει να απομακρυνθεί αμέσως.
Εύχομαι να λυθεί το πρόβλημα το συντομότερο δυνατόν 👎
 
Λυπάμαι πολύ...
Συγκλονιστική η εικόνα και ακόμη πιο συγκλονιστικό πως γνωρίζεις τη συνέχεια...

@misalouris Έχουμε κανένα νέο από τον γνωστό σου πτηνίατρο;
Τώρα που υπάρχει και το video...
 
Έχουμε κανένα νέο από τον γνωστό σου πτηνίατρο;
Δυστυχώς όχι.
Μόνο αν τα δει από κοντά... κι αυτό είναι αδύνατο.
Θα στείλω και το σύνδεσμο του video
 
Βασίλη, λυπάμαι. Άκου τώρα και ελλείψει άλλων προτάσεων τι θα έκανα στη θέση σου...
  1. Θα τηλεφωνούσα σε πτηνίατρο, εξηγώντας την κατάσταση, και ζητώντας του να δει το βίντεο και να μου πει τι να κάνω, με το αζημίωτο φυσικά. Θα πρότεινα ακόμα και skype συναντήσεις... Πτηνίατροι στους οποίους ίσως θα μπορούσες να απευθυνθείς είναι οι Πατρίσια Γκρέυ, η Χριστίνα Δουκάκη, ο Σαντοριναίος. Των οποίων τα στοιχεία επικοινωνίας μπορείς να βρεις στον σύνδεσμο που σου επισυνάπτω... https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ Δεν ξέρω αν θα δεχθούν να αναλάβουν, αλλά δεν χάνεις τίποτα αν προσπαθήσεις.
  2. Θα χώριζα τους αρσενικούς με την εκκόλαψη ή και πριν από αυτήν... Μόνο και μόνο για να μειώσω την οποιαδήποτε μόλυνση των μικρών από τον πατέρα κατά το τάισμα
  3. Θα διάβαζα το ακόλουθο... https://birdcareco-shop.com/neck-twisting-and-poor-flying/, που μιλά για έλλειψη καλίου από τα νευρικά κύτταρα, λόγω απορρόφησής τους κατά την ανάπτυξη των οστών των νεοσσών και θα έδινα εξωγενώς πρόσθετο κάλιο
;Κάποιες πιθανές ασθένειες επίσης που ίσως θα μπορούσαν να συσχετιστούν με την κατάσταση είναι:
Newcastle Disease
Synonyms: pneumoencephalitis

The highly contagious and lethal form of Newcastle disease is known as viscerotropic (attacks the internal organs) velogenic Newcastle disease, VVND, exotic Newcastle disease, or Asiatic Newcastle disease. VVND is not present in the United States poultry industry at this time.

Species affected: Newcastle disease affects all birds of all ages. Humans and other mammals are also susceptible to Newcastle. In such species, it causes a mild conjunctivitis.

Clinical signs: There are three forms of Newcastle disease—mildly pathogenic (lentogenic), moderately pathogenic (mesogenic) and highly pathogenic (velogenic). Newcastle disease is characterized by a sudden onset of clinical signs which include hoarse chirps (in chicks), watery discharge from nostrils, labored breathing (gasping), facial swelling, paralysis, trembling, and twisting of the neck (sign of central nervous system involvement). Mortality ranges from 10 to 80 percent depending on the pathogenicity. In adult laying birds, symptoms can include decreased feed and water consumption and a dramatic drop in egg production (see Table 1).

Transmission: The Newcastle virus can be transmitted short distances by the airborne route or introduced on contaminated shoes, caretakers, feed deliverers, visitors, tires, dirty equipment, feed sacks, crates, and wild birds. Newcastle virus can be passed in the egg, but Newcastle-infected embryos die before hatching. In live birds, the virus is shed in body fluids, secretions, excreta, and breath.

Treatment: There is no specific treatment for Newcastle disease. Antibiotics can be given for 3–5 days to prevent secondary bacterial infections (particularly E. coli ). For chicks, increasing the brooding temperature 5°F may help reduce losses.

Prevention: Prevention programs should include vaccination (see publication PS-36, Vaccination of Small Poultry Flocks), good sanitation, and implementation of a comprehensive biosecurity program.
Επίσης προσθέτω μία σελίδα, που στο τέλος της έχει Πίνακα συμμπτωμάτων που συσχετίζεται με συχνές ασθένειες https://edis.ifas.ufl.edu/ps044
 
Βασίλη, λυπάμαι. Άκου τώρα και ελλείψει άλλων προτάσεων τι θα έκανα στη θέση σου...
Φίλε τι να πω για σένα, απλά respect για την έρευνα και το πάθος σου.
Είχαμε κάποια εξέλιξη σχετικά με την πορεία των νεοσσών;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ο νεοσσός του βίντεο χάθηκε και τώρα έχει αρχίσει ελαφρά συμπτώματα το δεύτερο ενώ το τρίτο είναι ταϊσμένο πλήρως
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Είναι πολύ άσχημο όλο αυτό δεν φαντάζεστε πόσο

Έχω όμως κάποια ερωτήματα που δεν μπορούν ακόμα να απαντηθούν

Γιατί αυτό συμβαίνει πάντα στην 7-8 μέρα; και πότε πιο πριν η μετά;

Γιατί συμβαίνει διάσπαρτα στης φωλιές μου κάτι σαν κλήρωση δηλαδή; και ποτέ στης ίδιες;

Φωλιές που το Μάρτιο είχαν πρόβλημα τώρα επιβιώνουν όλα μια χαρά και το αντίστροφο χωρίς να έχω κάνει κάτι;

Γιατί δεν συμβαίνει σε όλα ταυτόχρονα αφού την ιδία τροφή τρώνε το ίδιο αυγό το ίδιο νερό και είναι στον ίδιο χώρο δίπλα δίπλα;
 
Έστειλα και το video...
Έστειλα μήνυμα και σε δεύτερο πτηνίατρο.
Απλά περιμένουμε.
Είναι και οι δύο γνωστοί πτηνίατροι του εξωτερικού. (Βέλγιο και Ιταλία)
Αν δεν μπορούν να βοηθήσουν αυτοί, εμείς τι να κάνουμε;
Θεωρώ πως αξίζει να περιμένουμε τις απαντήσεις τους...
 
Back
Top