Ασθένειες Αδικαιολόγητη απώλεια νεοσσών καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasilis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπέρα και από εμένα.
Βασίλη καταρχήν τι καναρινια εκτρέφεις, μιας και το βιντεο το βλεπω απο κινητο που δεν με βοηθάει και τα βλεπω αρκετα ανοιχτόχρωμα στο δέρμα.
Απο εκεί και πέρα, γνωμη μου, η περίπτωση σου να ειναι αν οχι μοναδική, σιγουρα σπάνια μιας και απ οτι φαίνεται απο τις απαντήσεις κανεις δεν το εχει συναντήσει ουτε ως περιστατικό καποιου αλλου εκτροφέα. Αφου λοιπων τα πουλάκια απο την στιγμή που ξεκινάνε τα συμπτώματα ειναι χαμένη υπόθεση λίγων ημερων, γνωμη μου να εχεις μια επικοινωνία με εναν πτηνιατρο και να πας όλη την φωλιά ζωντανα μηπως και μπορέσει να τα παρακολουθήσει για περισσότερες έρευνες. Χάνοντας μια φωλια ίσως σώσεις πολλες άλλες δικές σου αλλα και δικές μας
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Mετά απο τόσες απώλειες, μια νεκροψία, έπρεπε να είχε γίνει. Αν υπάρξει άλλη, πρέπει απαραίτητα να ελεγχθεί μικροσκοπικά και επιμελώς. Φαίνεται να υπάρχει προσβολή στον εγκέφαλο και οι αιτίες μπορεί να είναι πολλές.
 
Μου ζητήσατε και τα συμπτώματα από το δεύτερο σήμερα το απόγευμα 19/6/2018

Λίγες ώρες πριν χαθεί και αυτό,

Το χειρότερο και ανεξήγητο είναι ότι το τέλος έρχεται με μαθηματική ακρίβεια μια μέρα διαφορά από το προηγούμενο και αφού έκλεισε και αυτό σήμερα την έβδομη μέρα,

Βλέπω το τρίτο χορτασμένο και ήσυχο και θλίβομαι που δεν μπορώ να το βοηθήσω για το αύριο που έρχεται


Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Φιλε Βασίλη επικοινώνησε με κάποιον πτηνίατρο και στείλε τα πουλάκια τα νεκρά και τα ζωντανά από την συγκεκριμένη φωλια, μόνο έτσι μπορεί να βρεθεί μια λύση.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Βασίλη καταρχήν τι καναρινια εκτρέφεις, μιας και το βιντεο το βλεπω απο κινητο που δεν με βοηθάει και τα βλεπω αρκετα ανοιχτόχρωμα στο δέρμα.
τα καναρίνια μου είναι απλά παρδαλά σκουρόχρωμα και λευκά, τα συγκεκριμένα είναι λευκά, από την αρχή της σεζόν έχει τύχη σε διάφορα,
να υπενθυμίσω ότι τα περισσότερα φετινά μου ζουν και βασιλεύουν, στην μειοψηφία έχει γίνει το κακό

Φιλε Βασίλη επικοινώνησε με κάποιον πτηνίατρο και στείλε τα πουλάκια τα νεκρά και τα ζωντανά από την συγκεκριμένη φωλια, μόνο έτσι μπορεί να βρεθεί μια λύση.
θα το κανω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Βασιλη αν και το εχεις αναφερει, εισαι 100% σιγουρος οτι τα πουλακια δεν εχουν καμια συγγενεια αναμεταξυ τους;

Ειναι δικη σου εκτροφης ή τα εχεις παρει απο καπου αλλου;
 
Το χειρότερο και ανεξήγητο είναι ότι το τέλος έρχεται με μαθηματική ακρίβεια μια μέρα διαφορά από το προηγούμενο και αφού έκλεισε και αυτό σήμερα την έβδομη μέρα,
Ο θάνατος επέρχεται ως επακόλουθο της ασιτίας που είναι σίγουρη πως επέρχεται εξ αιτίας την "νευρολογικής" εγκεφαλικής βλάβης και της απώλειας της ισορροπίας τους.
Αν με κάποιο τρόπο μπορούσες να τα ταΐσεις... Θα συνέχιζε η ανάπτυξη και πιθανόν να μεγάλωνε και το πρόβλημα χωρίς απώλεια στη ζωή τους. Ίσως πέθαινε αργότερα... αλλά δεν θα ήταν τουλάχιστο τόσο άμεσος.
εισαι 100% σιγουρος οτι τα πουλακια δεν εχουν καμια συγγενεια αναμεταξυ τους;
Η αιμομιξία που υποψιάζεσαι έχει μεν κακές επιπτώσεις στα πουλιά (ίσως και παρόμοιες σε εκτεταμένη αιμομιξία) αλλά για μένα δεν πρέπει να υπάρχει ως ενδεχόμενο γιατί συμβαίνει και σε άλλες φωλιές όπως μας ανέφερε κι ο @vasilis και θα ήταν αδύνατο να παρουσιάζονται τα ίδια συμπτώματα στον ίδιο βαθμό παντού.
Κάποιο μικρόβιο που επηρεάζει τον εγκέφαλό τους λογικά ψάχνουμε... κάτι σαν τη "νόσο των τρελών αγελάδων"
 
Βασιλη αν και το εχεις αναφερει, εισαι 100% σιγουρος οτι τα πουλακια δεν εχουν καμια συγγενεια αναμεταξυ τους;
είναι όλα δικά μου χωρίς καμιά συγγένεια τουλάχιστον κοντινή, εξαλου τα ίδια ζευγάρια πριν η μετά τα έχουν πάει μια χαρά με υγιέστατα μικρά
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
έχεις κάνει κάποιες αλλαγές σε σχέση με προηγούμενες χρονιές όσον αφορά βιταμίνες, ασβέστιο ή άλλα σκευάσματα κατά την προετοιμασία και αναπαραγωγή;
 
είναι όλα δικά μου χωρίς καμιά συγγένεια τουλάχιστον κοντινή, εξαλου τα ίδια ζευγάρια πριν η μετά τα έχουν πάει μια χαρά με υγιέστατα μικρά
Γιατί εφόσον βλέπεις ότι εμφανίζουν τα συμπτώματα δεν τα απομακρινεις αμέσως από την συγκεκριμένη φωλιά αφήνοντας τα υγιή πουλάκια μαζί και τα άρρωστα υπό την δική σου φροντίδα ώστε να τα ταΐζεις εσυ έστω και με το ζόρι.
 
Γιατί εφόσον βλέπεις ότι εμφανίζουν τα συμπτώματα δεν τα απομακρινεις αμέσως από την συγκεκριμένη φωλιά αφήνοντας τα υγιή πουλάκια μαζί και τα άρρωστα υπό την δική σου φροντίδα ώστε να τα ταΐζεις εσυ έστω και με το ζόρι.
στο τρίτο συμτωμα που είχα το μαιο σε μια φωλιά με 2 μικρά και αφού είδα ότι αρρώστησε το πρώτο πείρα το δεύτερο που ήταν μια χαρά και χορτάτο και το έβαλα σε διπλανή φωλιά που είχε συνομήλικα μικρά, το τάισαν κανονικά άλλα σε μια μισή μέρα χάθηκε και αυτό χωρίς να επηρεαστεί η υγεία τον μικρών που το φιλοξένησαν για αρκετές ώρες,
το παράδοξο είναι ότι μέχρι την έβδομη ήμερα δεν δείχνουν το παραμικρό ότι μπορεί να αρρωστήσουν, το κακό γίνετε μέσα σε μια δυο ώρες που ξαφνικά κατεβάζει το κεφάλι στο πάτωμα
 
Τα συμπτώματα θυμίζουν black spot. Στη θέση σου θα έπαιρνα τον πεθαμένο νεοσσό και θα τον πήγαινα σε πτηνίατρο για έλεγχο.
 
Ως γιατρός δεν μπορώ να πάρω θέση για το πρόβλημα αν δεν γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις και δεν έχω το πουλί ζωντανό ή νεκρό μπροστά μου.
Αυτή ήταν η απάντηση του ενός γιατρού. Ο Ιταλός ακόμη να απαντήσει.
Με αφορμή το τελευταίο μήνυμα το θυμήθηκα το μήνυμα που ήρθε προχτές.
 
Ως γιατρός δεν μπορώ να πάρω θέση για το πρόβλημα αν δεν γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις και δεν έχω το πουλί ζωντανό ή νεκρό μπροστά μου.
Ωραίος ο γιατρός! Αυτο θα πει επιστήμονας χωρις μπορεί και αν πρέπει να το δω και να σου πω ολα τα άλλα να είχαμε να λέγαμε
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ωραίος ο γιατρός! Αυτο θα πει επιστήμονας χωρις μπορεί και αν πρέπει να το δω και να σου πω ολα τα άλλα να είχαμε να λέγαμε
Μπορεί όμως Νίκο να είναι παρακινδυνευμένη η διάγνωση εξ' αποστάσεως διότι μπορεί τα συμπτώματα να τον παραπέμπουν σε διάφορες ασθένειες για τις οποίες από μακριά να μην μπορεί να κάνει διαφορική διάγνωση. Και φυσικά πολλοί γιατροί δεν διακινδυνεύουν τη φήμη τους λέγοντας ότι το περιστατικό είτε έχει αυτό είτε το άλλο. Φυσικά μια υπόθεση κάνω και εννοείται ότι μιλάμε για ζωές χαμένες...
 
Back
Top