Ασθένειες Αδυναμία ισορροπίας και κραυγές

το παπαγαλακι μου εφυγε δυστυχως. Τελικα ηταν κατα πασα πιθανοτητα τσιμπημα απο κουνουπι και καρδιακη προσβολη. Το πηγα και το ειδαν σημερα. Μου ειπαν οτι γινεται μια στις 1000 αλλα το εχουν δει να συμβαινει. Πηρα καινουργιο αφου απολμανα το κλουβι και αλλαξα ολα τα αξεσουαρ προληπτικα.. Και απλα ελπιζω να μην σταθω ξανα τοσο ατυχη...
 
Το πήγες και το είδαν... Πού ;
Λυπαμαι για την κατάληξη.
Να χαιρεσαι το νέο σου φιλαράκι.
σας ευχαριστω πολυ. Το πηγα στον κυριο που το αγορασα και μου απαντησε σε ολες τις ερωτησεις μου. Τιποτα απο οσα υπαρχουν μεσα στο σπιτι δεν εφταιγε, ηταν τσιμπιμα κατα πασα πιθανοτητα απο κουνουπι. καθαρισαμε με ειδικο υγρο το κλουβι και αλλαξαμε τα παντα για να μην εχω εγω καποιο φοβο περισσοτερο. Μου ειπε οτι ειδε να συμβαινει αυτο σε ενα καναρινι προσφατα, μονο που το καναρινι κατεληξε αμεσως.. Πραγματικα δεν το πιστευα οτι μπορει να συμβαινει αυτο. Εδω εχουμε απιστευτο προβλημα με τα κουνουπια, ακομα και τωρα με τσιμπανε ο,τι κι αν βαλω. Ελπιζω να μην ξαναγινει πραγματικα.
 
Πολύ κρίμα. Έτσι όπως έκανε το δικό σου προτού πεθάνει έτσι έκανε και το δικό μου.
Κρίμα..
Να σου ζήσει το νέο πουλάκι.Απο pet shop το πήρες;
Τροφή να αγοράζεις πάντα συσκευασμενη και όχι χύμα..
Μήπως το πουλάκι ήταν πολύ αδύνατο και είχε καρινα;
Είδαν την κοιλιά του;
 
Πολύ κρίμα. Έτσι όπως έκανε το δικό σου προτού πεθάνει έτσι έκανε και το δικό μου.
Κρίμα..
Να σου ζήσει το νέο πουλάκι.Απο pet shop το πήρες;
Τροφή να αγοράζεις πάντα συσκευασμενη και όχι χύμα..
Μήπως το πουλάκι ήταν πολύ αδύνατο και είχε καρινα;
Είδαν την κοιλιά του;
μου ειπε αυτος οτι ηταν πρισμενο το πουλι. Το πηρα απο πετ σοπ ναι, μονο πουλια εχει ομως και αξεσουαρ. Δεν ηταν αδυνατο το πουλακι.ηταν φρικιαστικη εμπειρια. Τετοια κραυγη... Εσυ εμαθες τι του συνεβει του δικου σου;
 
μου ειπε αυτος οτι ηταν πρισμενο το πουλι. Το πηρα απο πετ σοπ ναι, μονο πουλια εχει ομως και αξεσουαρ. Δεν ηταν αδυνατο το πουλακι.ηταν φρικιαστικη εμπειρια. Τετοια κραυγη... Εσυ εμαθες τι του συνεβει του δικου σου;
Όχι δεν άντεξα να το πάω για νεκροψία.
Εγώ νόμιζα πως το πήγες για νεκροψία.. Δυστυχώς Βίκυ, αφού δεν είδε γιατρός το πουλάκι σου, κανείς δεν μπορεί να πει απο τι πέθανε.
Τέλος πάντων να είσαι καλά και να χαίρεσαι το νέο σου φίλο.
Τι ράτσα ειναι;
 
Λυπάμαι πάρα πολύ για το πουλάκι που έφυγε τόσο μικρό αλλά και την δυσάρεστη εμπειρία σου.
Πρόσεχε τον κύριο, λέει κάτι για να πει απλώς. Πως ξέρει ότι δεν έπαθε τοξική δηλητηρίαση από τους ψεκασμένους βασιλικούς; Πως ξέρει ότι δεν στο πούλησε άρρωστο (όπως ίσως το αγόρασε και ο ίδιος) ; διάβασε εδώ για τις ασθένειες των νεαρών budgies https://community.petbirds.gr/threads/Πιθανές-αιτίες-αιφνίδιου-θανάτου-στα-πουλιά.29491/.
Αξιόπιστη απάντηση θα μπορούσαμε να έχουμε μόνο με νεκροψία.
Οι παπαγάλοι δύσκολα πεθαίνουν από τσίμπημα κουνουπιού και μάλιστα έτσι σε χρόνο ντε τε.
Τέλος πάντων, καλύτερα μην παίρνεις συμβουλές από επαγγελματίες, γιατί εσύ του μιλούσες κι αυτός έψαχνε επιχειρήματα να μην έχει ο ίδιος ευθύνη.
Εύχομαι το νέο πουλάκι να σου χαρίσει πολλά χρόνια την παρέα του!
Διάβασε αυτά που σου δώσαμε χθες, σίγουρα θα βγεις κερδισμένη :)
 
Τι ράτσα ειναι;
ναι γιαυτο μου ειπαν το πιο πιθανο απο την εικονα του ειναι αυτο.. Δεν ξερω πως λεγεται.. Νομιζω budies

Διάβασε αυτά που σου δώσαμε χθες, σίγουρα θα βγεις κερδισμένη :)
τα εχω ηδη διαβασει ολα γιατι θελω να ξερω οσα περισσοτερα μπορω. Κι εγω εννοειται κραταω μια πισινη. Απλα απο τις εξηγησεις που εδωσε ειχε λογικα επιχειρηματα.. Εχει πολλα πουλακια και ολα ειναι καλα, καποια τα ειχα ξαναδει τη προηγουμενη φορα δηλαδη. Απλα τωρα θα προσεχω οσο περισσοτερο μπορω κι ελπιζω ολα να πανε καλα αυτη τη φορα!
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
η περιγραφή μου θυμησε αυτό το περιστατικό..
 
Back
Top