Διατροφή Αδύνατο το κοκατίλ ή μπορεί να έχει κάτι;

Katerina70

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2020
Μηνύματα
151
Πόλη
Δίστομο
Καλησπέρα παιδιά.Το μικρό μου κοκατιλ γενικά το έβλεπα αδύνατο αλλά τώρα που αποκτήσαμε οικειότητα και μπορεσα να το εχω στο χέρι το ζυγισα και με το ζόρι φτάνει τα 70 γραμμάρια,είναι περίπου 9 μηνών και ακόμη δεν εχω καταφέρει να φάει κάτι άλλο εκτός σπόρων,λίγα λαχανικά αλλά μόνο 3-4 τσιμπιες,μπροστά στο στήθος πετά έντονα ενα κοκαλάκι δεν ξέρω αν είναι έτσι η μορφολογία του ή είναι αδύνατο, γενικά δεν είναι ζωηρό σπάνια παίζει με παιχνίδια και εδω και λιγο καιρό βγαίνει από το κλουβί και κάνει βόλτες γιατί δεν μπορεί να πετάξει λόγο κομμένων φτερών.Και μιας και το ανέφερα ο κτηνίατρος τα έκοψε πολύ και μετάνιωσα που το έκανα,ξέρετε πότε θα επανέλθουν σε φυσιολογικό μέγεθος;
 
το ζυγισα και με το ζόρι φτάνει τα 70 γραμμάρια,είναι περίπου 9 μηνών
Μάλλον αδυνατούλης είναι, δες ένα παρόμοιο θέμα:
γενικά δεν είναι ζωηρό
Καλό θα ήταν να κάνεις μια επίσκεψη στον γιατρό να εξετάσει το πουλί και τις κουτσουλιές του.
 
@Katerina70 Μέχρι να το πας στο γιατρό, βάλτου και pellets. Σου προτείνω αυτά, τα τρώνε σχεδόν όλα τα πουλάκια, ο ένας μικρός μου που λόγο προβλημάτων υγείας είχε χάσει αρκετό βάρος, με αυτά πήρε αμέσως τα πάνω του.

Φυσικά μην αμελήσεις την επίσκεψη στο γιατρό όπως στο πρότεινε ο Ιωάννης, αλλά επικουρικά εμπλούτισε τη διατροφή του με αυτά. (προσοχή μη πάρεις χύμα που πουλάνε σε ορισμένα πετ) γιατί εκτός της ποιότητας που είναι σοβαρά αμφίβολη, το πιο πιθανό είναι να μη τα φάει και να απογοητευτείς.

 

Συνημμένα

  • psittacus_mini_maintenance_formula.webp
    psittacus_mini_maintenance_formula.webp
    24,6 KB · Προβολές: 1
@Chrisad η αλήθεια είναι πήρα απο pet shop και δεν τα έφαγε,θα πάρω και αυτά,με γιατρό έχουμε θέμα ο πιο κοντινός είναι Λιβαδειά και είναι απλά κτηνίατρος χωρίς ειδικότητα σε πτηνά,ελπίζω να μπορέσει να βοηθήσει
[automerge]1595190039[/automerge]
@Tony Forpus του δίνω απο pet shop,τώρα πήρα και κάποια που προτείνατε εδω σε κάποιο άτομο της prestige, περιμένω να έρθουν να δοκιμάσω,έτρωγε και ηλιόσπορους αλλά ξαφνικά σταμάτησε και κάθε μέρα βαζω φρούτα και λαχανικά αλλά τίποτα
 
@Katerina70
Το βάρος θα μπορούσε να είναι και φυσιολογικό (κάποια είναι απλα μικρόσωμα) αλλά το ότι προεξέχει η καρινα του αποδεικνύει οτι ειναι πολυ αδύνατο. Πρέπει να διευκρινιστεί αν υπάρχει κάποιο ζήτημα υγείας που φταίει για την κακη κατάσταση και να πάρει και βάρος. Κάποια φωτογραφία μπορεί να βοηθούσε να τον δούμε λιγο. Ανησυχώ οτι εαν ο κτηνίατρος είναι ο ίδιος που πρότεινε και έκοψε αγαρμπα τα φτερά μπορει να ειναι πολύ άσχετος... (απ το τίποτα καλυτερος μάλλον βέβαια)
Γενικά πειτε μας την ιστορία του τι έτρωγε; ποτε φάνηκε το κόκκαλο; ποτε άρχισε να είναι κακοκεφο; συνεβη κάτι; συμπιπτει με το κόψιμο φτερών; αλλαξε κατι άλλο; κουτσουλιες και αναπνοή πως δειχνουν;

Αν είναι το ίδιο πουλάκι που εβγαζε φτερά και εχανε την ισορροπία του ακούγεται πολυ ανησυχητικό.
 
@Φοίβος δεν είναι πολύ ζωηρό αλλά έτσι ήταν απο την αρχή που το πήρα,τρώει κανονικά οι κουτσουλιες του δεν έχει αλλάξει κάτι,το κελάηδημα το σταμάτησε εδω και ενα μήνα που αλλάξαμε κλουβί τώρα που και που βγάζει ενα μονότονο ήχο,το πρωί τον βγάζω στο μπαλκόνι που υπάρχουν πολλά πουλιά να ακούει( μένω επαρχία) όταν πιάνει ζέστη τον εχω μέσα ανοιχτό κλουβί και ανάλογα την διάθεσή του μπαινοβγαίνει.Κοιμάται σταδιακά και την διάρκεια της ημέρας και όταν σουρουπωνει μπαίνει σε δωμάτιο που δεν τον ενοχλεί κανείς μέχρι το πρωί
[automerge]1595193556[/automerge]
@myr ναι πρόκειται για το ίδιο πουλάκι μόνο που τώρα η ισορροπία έχει φτιάξει είχα μιλήσει τηλεφωνικά με πτηνιατρο και είχε αποδώσει το πρόβλημα στην κακή ποιότητα ύπνου τώρα κοιμάται μόνος σε ενα δωμάτιο απο το σούρουπο ως το πρωί του δώσαμε και βιταμίνες και ολα καλά,η διάθεση άλλαξε με την αλλαγή κλουβιού(πήρα πιο μεγάλο και τετράγωνο να μπορεί να σκαρφαλώνει) γενικά με τα παιχνίδια δεν έπαιζε και ούτε παίζει,το κοκαλάκι το έχει εδω και δύο εβδομάδες περίπου,τρώει μόνο σπόρια και κρόκο αυγού,τα φτερά κόπηκαν πριν 4 μήνες οπότε δεν έχουν συμπέσει τα γεγονότα, αύριο θα σας βαλω φωτογραφία
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι πολύ όμορφο κι έχει τέλεια χαρούμενη φάτσα. Στις φωτο πάντως δεν φαίνεται να είναι άρρωστο το πουλάκι. Κάποια θηλυκά τυχαίνει να είναι πιο μικρόσωμα, είχα ένα τέτοιο στο παρελθόν. Γνωρίζεις με σιγουριά το φύλο του;
 
Σήμερα είναι χειρότερα ο μικρός μου,όλο κάθεται στον πάτο του κλουβιού και είναι φουσκωμένο την περισσότερη ώρα,ελπίζω μην μου πάθει κάτι μέχρι αύριο που έχουμε ραντεβού με τον κτηνίατρο 😢
 
@ΜΑΡΙΑαα δυστυχώς είναι εκτός και επιστρέφει αργά το βράδυ και υπάρχει μόνο ενας ακόμη αλλά δεν τον εμπιστεύομαι γιατί έκανε κακή δουλειά στο κόψιμο των φτερών
 
@Tony Forpus Όχι αύριο στις 9 είπε δεν παθαίνει κάτι έτσι εύκολα,εχω τρελαθεί τουλάχιστον τρώει λιγα σπορακια που και που,και δυστυχώς είναι ένας απλός κτηνίατρος δεν είναι ειδικευμένος,λέτε να μην αντεξ ει ως το πρωί; Μπορώ άραγε να κανω κάτι άλλο εγω;
 
Το δεν παθαινει τιποτα μια κουβεντα ειναι Κατερινα...

Απο την στιγμη που δεν εχεις προσβαση σε πτηνιατρο,λογικα κανεις απο τους κτηνιάτρους δεν θα εχει δυνατοτητα να κανει σιγουρη διαγνωση (κουτσουλιες στο μικροσκοπιο κτλ).
Πιστεύω θα σε πανε σε μια γενικη αντιβίωση.
Κτηνίατροι ειναι και οι δυο που ειναι κοντα σου ετσι?
 

Σχετικά θέματα

Back
Top