Φροντίδα Αερόθερμο στο ίδιο δωμάτιο με τα πουλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Καλησπέρα σε όλη την παρέα! 🙂
Τα parrotlet μου,όπως έχω ξανά αναφέρει τα έχω στο δωμάτιο μου!
Όμως το χειμώνα, επειδή έχει πολύ κρύο αναγκάζομαι να τα σκεπαζω και την Ημέρα με μια κουβερτούλα επειδή κρυώνουν, αυτό δεν γίνεται να συνεχιστεί φυσικά γιατί την κουβέρτα την βλέπουν ως 'φωλιά' και δεν θέλω να έχω άλλα...
Γι'αυτό σκέφτηκα να πάρω κάποιο μικρό αεροθερμο για να το έχω κοντά τους η έστω μακρυά...
Είδα στο ίντερνετ μερικά, απο αυτά που τα βάζεις στην πριζα, τα πολύ μικρά και στα χαρακτηριστικά διάβασα πως είναι λαδιού κάτι τέτοιο θα μπορούσα να πάρω;η έστω κάποιο άλλο θερμαντικο σώμα που να μην μπορεί να τα βλάψει...; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.. ❤️️️️
 
θερμαντικο σώμα που να μην μπορεί να τα βλάψει.
Κανένα θερμαντικό σώμα δεν μπορεί να τα βλάψει αν χρησιμοποιηθεί σωστά.
θα πρέπει στον χώρο να έχεις θερμόμετρο και υγρασιόμετρο για να ελέγχεις τις συνθήκες του χώρου.
Ένα αερόθερμο δεν πρέπει να το αφήσεις να δουλεύει συνέχεια γιατί θα στεγνώσει τελείως την ατμόσφαιρα του χώρου και θα είναι ανθυγιεινο και για εσένα και για τα πουλιά.
Για κάτι τέτοιο έλεγα...
ΠΙστεύω πως αυτά αν τα χρησιμοποιήσεις σε χαμηλή ταχύτητα και χαμηλή ισχύ θα σε βοηθήσουν να ρυθμίσεις το χώρο σου σε ικανοποιητικές θερμοκρασίες.
Επίσης μπορείς να τοποθετήσεις στην πρίζα ένα χρονοδιακόπτη χαμηλού κόστους (10Ε) και να ρυθμίσεις εσύ για πόσο χρόνο θα λειτουργεί έτσι ώστε να πετύχεις το καλύτερο αποτέλεσμα.
 
Ευη μην βαλεις ανεμιστηρα σε μικρο και κλειστο χωρο με πτηνα.Ανακινει την σκονη με τροπο που σε εμας δεν ειναι αντιληπτος, για εκεινα ομως και για το αναπνευστικο τους, ενδεχομενως να ειναι επικινδυνος.

Γνωμη μου ειναι οτι δεν χρειαζονται τιποτα.Αν θες ομως να προσθεσεις κατι, καλο θα ηταν πρωτα να ρυθμισεις την υγρασια. Μια ακριβη λυση ειναι η χρηση αφυγραντηρα ζεολιθου που ας εχει και ιονιστη.Αρκει να ελεγξεις παλι οτι αυτη η τεχνολογια ειναι συμβατη με την υγεια των πτηνων.
 
Ευη μην βαλεις ανεμιστηρα σε μικρο και κλειστο χωρο με πτηνα.Ανακινει την σκονη με τροπο που σε εμας δεν ειναι αντιληπτος, για εκεινα ομως και για το αναπνευστικο τους, ενδεχομενως να ειναι επικινδυνος.

Γνωμη μου ειναι οτι δεν χρειαζονται τιποτα.Αν θες ομως να προσθεσεις κατι, καλο θα ηταν πρωτα να ρυθμισεις την υγρασια. Μια ακριβη λυση ειναι η χρηση αφυγραντηρα ζεολιθου που ας εχει και ιονιστη.Αρκει να ελεγξεις παλι οτι αυτη η τεχνολογια ειναι συμβατη με την υγεια των πτηνων.
Δημήτρη πρέπει κάτι να κάνω γιατί όταν κρυώνουν πηγαίνουν και κάθονται σε μια γωνία του κλουβιού φουσκωμένα... Ενώ άμα τα έχω σκεπασμένα είναι μια χαρά ζωηρά και παίζουνε...
 
Κάθε τρόπος θέρμανσης που διαφοροποιεί ανεξέλεγκτα την υγρασία του χώρου θεωρείται "κακή" θέρμανση.
Αν το αερόθερμο "στεγνώνει" την ατμόσφαιρα τότε είναι προτιμότερη η απουσία θερμαντικής πηγής.
Άλλωστε τα πουλιά είναι τέλεια εξοπλισμένα από τη φύση τους για να αντιμετωπίσουν χειρότερες κατά πολύ θερμοκρασίες από αυτές που επικρατούν ακόμη και τις κρύες μέρες στη χώρα μας.
 
που ας εχει και ιονιστη
Ιονιστής με τίποτα παιδιά... και για ανθρώπους και κυρίως για πουλιά, αυξάνονται τα επίπεδα όζοντος πολύ πάνω από το επιτρεπτό...
 
Εχουμε 3 καλοριφερ λαδιου - το ενα μεγαλο στο σαλονι. Αυτονομη θερμανση χρησιμοποιουμε μεν, αλλα οχι τοσο συχνα.

Εαν θελεις να χρησιμοποιησεις κατι, θα προτεινα καλοριφερ λαδιου - 'καινε' ομως αρκετα.

Παντως η φυση εχει εχει *προνοησει* οπως εγραψαν και τα αλλα παιδια.
 
Νομίζω πως το σώμα λαδιού είναι το καλύτερο μαζί με χρονοδιακοπτη να ανάβει κ να σβήνει οπότε εσύ θέλεις. Ναι καίει περισσοτερο από άλλα αλλά εχεις κ την ασφάλεια ότι δεν πρόκειται να σου πάρει φωτιά. Βαλε κ ένα δοχείο με νερό κοντά για να μην στεγνώνει ο χώρος κ όλα καλά. Εντάξει δε χρειάζεται να το έχεις κ πολύ κοντά στα πουλακια
 
Tα αερόθερμα μπορεί να έχουν εσωτερικά υλικά με τεφλον. Επίσης ο στεγνός αέρας δεν είναι καλός για το αναπνευστικό τους σύστημα, ίσα ίσα θέλουν μια καλή σχετική υγρασία στην ατμόσφαιρα.

Δεν χρειάζονται έξτρα θέρμανση ούτε σκέπασμα με κουβέρτα μέσα στο σπίτι. Έχεις κάτω απο 10 βαθμούς Κελσίου μέσα στο δωμάτιο;
 
κάτι τέτοιο θα μπορούσα να πάρω;η έστω κάποιο άλλο θερμαντικο σώμα που να μην μπορεί να τα βλάψει
Δεν θα έβαζα για τα πουλιά καμία θέρμανση σε εσωτερικό χώρο. Δεν χρειάζονται θέρμανση.
 
Δεν θα έβαζα για τα πουλιά καμία θέρμανση σε εσωτερικό χώρο. Δεν χρειάζονται θέρμανση.
Αυτό ισχύει για την Ν. Ελλάδα φαντάζομαι Σταύρο... Ελα Φλώρινα να δεις...😱
 
Μακάρι να έχεις δίκιο και να μην χρειάζονται τίποτα για θέρμανση.
Δεν χρειάζονται!
Είναι ιδανικά εξοπλισμένα να αντέχουν πολύ περισσότερο κρύο από αυτό που υπάρχει στην Ελλάδα... ακόμη και την κρύα Ελλάδα.
Τα υπόλοιπα είναι υπερβολές...
 
Δεν χρειάζονται!
Είναι ιδανικά εξοπλισμένα να αντέχουν πολύ περισσότερο κρύο από αυτό που υπάρχει στην Ελλάδα... ακόμη και την κρύα Ελλάδα.
Τα υπόλοιπα είναι υπερβολές...
Γιάννη, αυτό ισχύει για τα parrotlet μόνο ή και για τα υπόλοιπα πουλάκια;
 
Back
Top