Ασθένειες Αιμομιξία και τα αποτελέσματα της

Φαμπιο

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.898
Πόλη
Αθήνα
Ειναι το πρωτο καναρινι που εχω στην κατοχη μου και ελπιζω να γινει παραδειγμα για καποιους που κανουν παρορμητικες αγορες, χωρις να εχουν γνωση οπως ημουν κι εγω καποτε... Την Βικτώρια την αγορασα ενα βραδυ σε πανηγυρι😱
Απο την μια χαιρομαι που την εχω εγω και την φροντιζω οσο μπορω.. Δεν δειχνει να ποναει και συμπεριφερεται και τρεφεται σαν ολα τα αλλα πουλακια μου...
 

Συνημμένα

  • Η Βικτωρια οταν την αγορασα.....Ηταν σαφως καλυτερα...webp
    Η Βικτωρια οταν την αγορασα.....Ηταν σαφως καλυτερα...webp
    45,3 KB · Προβολές: 237
  • Η καλη μου Βικτωρια σημερα...webp
    Η καλη μου Βικτωρια σημερα...webp
    60,4 KB · Προβολές: 247
Τι ακριβώς έπαθε το πουλάκι😕

Οταν το αγόρασες ήταν πολύ καλύτερα από ότι φαινεται στην πρώτη φωτογραφία. Τι αιμομειξία λές οτι έγινε και έγινε ετσι το πουλάκι όσο το έχεις στην κατοχή σου; Στην 2η και 3η φωτογραφία φαίνεται εμφανως πιο ταλαιπωρημενο με προβλήματα στα πόδια, μιας και χρήση περιοδικών με τοξικό μελάνι στον πατο του κλουβιού καθώς και έλλειψη καθαριότητας στις πατήθρες ίσως συντέλεσαν στην επιδείνωσή του.

Με τί διατρέφεται το πουλάκι;
 
Τι ακριβώς έπαθε το πουλάκι😕

Οταν το αγόρασες ήταν πολύ καλύτερα από ότι φαινεται στην πρώτη φωτογραφία. Τι αιμομειξία λές οτι έγινε και έγινε ετσι το πουλάκι όσο το έχεις στην κατοχή σου; Στην 2η και 3η φωτογραφία φαίνεται εμφανως πιο ταλαιπωρημενο με προβλήματα στα πόδια, μιας και χρήση περιοδικών με τοξικό μελάνι στον πατο του κλουβιού καθώς και έλλειψη καθαριότητας στις πατήθρες ίσως συντέλεσαν στην επιδείνωσή του.

Με τί διατρέφεται το πουλάκι;

Αυτα που εχει στο σωμα του λεγονται ογκοι και δημιουργουνται γιατι τα φτερα δεν μπορουν να βγουν και δημιουργουνται κυστες, που σκληραινουν και πεφτουν και ξαναδημιουργουνται! Αν το ηξερα απο την αρχη (στους 2 πρωτους ογκους που ειχε) ο γιατρος μπορουσε να κανει εγχειρηση με πιθανοτητα να μην ξαναβγουν τουλαχιστον σε αυτα τα σημεια!Γεμισε ομως πολυ γρηγορα κι αλλους ογκους και δεν θα αντεξει καποια επεμβαση... Οι πληροφοριες που συλλεξα ειναι οτι αυτο συμβαινει στα πουλια που ειναι απογονοι απο γονεις αδερφια, για το λογο να βγαλουν πουλια εντονου κιτρινου! Επισης οι γονεις ο ενας ειχε σκληρο φτερωμα και ο αλλος μαλακο! Τα ανφερει στο βιβλιο ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΕΓΧΡΩΜΟΥ ΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΩΔΙΚΑ των εκδοσεων Βασδεκης! Αλλα και παλι δεν εχουν καταληξει οτι οι ογκοι βγαινουν σιγουρα γι αυτο.. (Το βιβλιο τους λεει οζοι)
Το χαρτι της το βαζω γιατι απο την στιγμη που δεν πεταει, τα ποδια της θα πληγιαζονταν στα καγκελα του πατου!Βεβαιως πλεον της βαζω εκτυπωτικο χαρτι Α4 οπως διαβασα σε ενα θεμα 😉
Οσο για την καθαριοτητα ειναι το μονο πουλι που το καθαριζω καθε μερα, γιατι οπως καταλαβαινεις τα παταει και τα λερωνει καθε λιγο και λιγακι(της πλενω και τα ποδια)
Ολα μου τα πουλια διατρεφονται με VITACRAFT MENU και καθε μηνα τους βαζω στο νερακι BOGENA MULTI VIT;)
 
Αυτα που εχει στο σωμα του λεγονται ογκοι και δημιουργουνται γιατι τα φτερα δεν μπορουν να βγουν και δημιουργουνται κυστες, που σκληραινουν και πεφτουν και ξαναδημιουργουνται! Αν το ηξερα απο την αρχη (στους 2 πρωτους ογκους που ειχε) ο γιατρος μπορουσε να κανει εγχειρηση με πιθανοτητα να μην ξαναβγουν τουλαχιστον σε αυτα τα σημεια!Γεμισε ομως πολυ γρηγορα κι αλλους ογκους και δεν θα αντεξει καποια επεμβαση... Οι πληροφοριες που συλλεξα ειναι οτι αυτο συμβαινει στα πουλια που ειναι απογονοι απο γονεις αδερφια, για το λογο να βγαλουν πουλια εντονου κιτρινου!Επισης οι γονεις ο ενας ειχε σκληρο φτερωμα και ο αλλος μαλακο!Τα ανφερει στο βιβλιο ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΕΓΧΡΩΜΟΥ ΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΩΔΙΚΑ των εκδοσεων Βασδεκης! Αλλα και παλι δεν εχουν καταληξει οτι οι ογκοι βγαινουν σιγουρα γι αυτο.. (Το βιβλιο τους λεει οζοι)
Το χαρτι της το βαζω γιατι απο την στιγμη που δεν πεταει, τα ποδια της θα πληγιαζονταν στα καγκελα του πατου!Βεβαιως πλεον της βαζω εκτυπωτικο χαρτι Α4 οπως διαβασα σε ενα θεμα 😉
Οσο για την καθαριοτητα ειναι το μονο πουλι που το καθαριζω καθε μερα, γιατι οπως καταλαβαινεις τα παταει και τα λερωνει καθε λιγο και λιγακι(της πλενω και τα ποδια)
Ολα μου τα πουλια διατρεφονται με VITACRAFT MENU και καθε μηνα τους βαζω στο νερακι BOGENA MULTI VIT;)

Αν οι γονείς ήταν ένας buff και ένας yellow τότε δεν θα έβγαιναν κύστες. Καλό θα είναι οι κύστες να αφαιρεθούν πρίν ακόμα γίνουν μεγάλες για να προλαμβάνεις τέτοια περιστατικά. Η αφαίρεση τους διαρκεί 5 λεπτά, οπότε δεν διατρέχει κίνδυνο το πουλάκι. Να το βοηθάς με μπάνιο και άλατα μπάνιου.
 
Αν υπαρχει τροπος να στρωσει ειμαι διαθετημενη να κανω κατι, γιατι πιστευω οτι καταβαθως εχει μια δοση υγειας😎
Τρωει πινει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!😕
Ολο λεμε δεν θα αντεξει και την εχω 3 χρονια...
Ξερετε καποια αλλη θεραπεια;
 
Αν οι γονείς ήταν ένας buff και ένας yellow τότε δεν θα έβγαιναν κύστες. Καλό θα είναι οι κύστες να αφαιρεθούν πρίν ακόμα γίνουν μεγάλες για να προλαμβάνεις τέτοια περιστατικά. Η αφαίρεση τους διαρκεί 5 λεπτά, οπότε δεν διατρέχει κίνδυνο το πουλάκι. Να το βοηθάς με μπάνιο και άλατα μπάνιου.


Ναι, καθε τοσο οταν μεγαλωνουν πολυ ενα εμπειρο παλικαρι, της τα βγαζει! Σοκαρεται φυσικα αλλα την βλεπω μετα οτι ξαλαφρωνει... Και χαιρομαι
 
Οι κύστες – όγκοι δεν έχουν καμία σχέση με αιμομιξία.
Οι κύστες οφείλονται μόνο στην επιλογή του ζευγαριού όπως είπε και ο Γρήγορης.
 
Μπανιο δεν κανει μονη της! Την ψεκαζω εγω καμια φορα αλλα δεν της αρεσει...
Αλατα μπανιου; Τι ακριβως εννοειτε;
 
Μπανιο δεν κανει μονη της! Την ψεκαζω εγω καμια φορα αλλα δεν της αρεσει...
Αλατα μπανιου; Τι ακριβως εννοειτε;

Bio-bad (Orlux)
Το μπάνιο πρέπει να γίνεται, άσχετα αν της αρέσει ή όχι. Μπορείς να ανεβάσεις μια καθαρή κοντινή φωτογραφία απο την άκρη της ουράς μόνο;
 
Ελπιζω να φαινεται αυτο που θελετε να δειτε..
 

Συνημμένα

  • P2200005.webp
    P2200005.webp
    35 KB · Προβολές: 182
  • P2200006.webp
    P2200006.webp
    33,2 KB · Προβολές: 164
  • P2200007.webp
    P2200007.webp
    32,1 KB · Προβολές: 168
Σε ευχαριστώ, πρέπει να γίνει άμεση απομάκρυνση των κύστεων, για να εμποδιστούν, όσο είναι δυνατόν, νέες. Μην της αφήνεις να μεγαλώνουν για να τις βγάζεται, πρέπει να γίνεται η αφαίρεση όταν είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο.
 
Σε ευχαριστώ, πρέπει να γίνει άμεση απομάκρυνση των κύστεων, για να εμποδιστούν, όσο είναι δυνατόν, νέες. Μην της αφήνεις να μεγαλώνουν για να τις βγάζεται, πρέπει να γίνεται η αφαίρεση όταν είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο.

Εγω ευχαριστω...
Το εχεις ξαναδει αυτο; Ποια θα ειναι η καταληξη;
Θα θεραπευτει ποτε;
Αν εχετε και καποια συμβουλη για να της κανω πιο ευκολη τη ζωη που δεν εχω σκεφτει πειτε μου ολοι την γνωμη σας 😉
Ευχαριστω για το ενδιαφερον..
 
Ρίξε μια ματιά και εδώ με παρόμοιο περιστατικό https://community.petbirds.gr/threads/Κύστεις-σε-καναρίνι-norwich.1526/
Προσωπικά έχω ένα γκλοστεράκι που έχει λίγο πιο πάνω απο το ουροπήγιο κύστη, την οποία αφαιρώ με το που πάρει μέγεθος ''μιας φακής''. Εδώ και αρκετό καιρό όμως δεν την ξαναείδα. Λογικά θα βγεί σε άλλο σημείο, οπότε ο έλεγχος πρέπει να γίνεται σε τακτά χρονικά διαστήματα. Δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση όμως να ζευγαρώσεις το πουλάκι.
 
Μπάνιο με biobad-orlux όπως συνέστησαν (αν δεν μπαίνει στη μπανιέρα ψεκασέτο απο μακρυά για να μην τρομάξει), αλοιφή για τα πόδια epithol της bogena ή pomada της tabernil και βάλε στο πάτο του κλουβιού χαρτί κουζίνας (όχι εφημερίδες, όχι περιοδικά).
 
Σας ευχαριστω ολους και θα εφαρμοσω αμεσα ολα οσα μου ειπατε!
 
Αιμομιξια

Ενας φιλος εχει ενα μεγαλο κλουβι και τα πουλια ζευγαρωνουν οπως θελουν εκει να δεις τι σημαινει αιμομιξια πουλια με ενα ματι με ενα μικροτερο ποδι και πολλα ακομα.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top