Αναπαραγωγή Τα αποτελέσματα της φετινής μου εκτροφής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nontas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να θέσω και εγώ μια ερώτηση-συλλογισμό που προέκυψε μέσα από τα όσα ενδιαφέροντα διαβάζω..

Ας υποθέσουμε πως έχουμε καρδερίνες εκτροφής και έχουμε επιλέξει για τον Α, Β ή Χ λόγο να μην τους περάσουμε δαχτυλίδια..

Αν κάποιος καλοθελητής μας κάνει μια καταγγελία, πως αποδεικνύουμε ότι είμαστε νόμιμοι; Νομίζω πως οι ισχυρισμοί ότι "πληγώθηκε", "το έβγαλα", "τα έχω μόνο για δίκη μου χρήση" κλπ δεν είναι βάσιμοι έναντι της νομοθεσίας.. Είναι; Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;
 
Να θέσω και εγώ μια ερώτηση-συλλογισμό
Δημήτρη είναι προτιμότερο όποια απορία υπάρχει επί του θέματος, να γίνει στο κατάλληλο φόρουμ.
 
Φιλέ Νώντα.
Πόσο πιο ωραία θα ήταν η προσπάθεια της παρουσίαση σου εάν δεν υπήρχε το σχόλιο μου και απλά έγραφες πρώτα αυτά που μου απάντησες και στο τέλος ζητούσες από τους διαχειριστές να κλείσουν το θέμα γιατί κάπου παραβαίνει τους κανόνες του χώρου.
Με αλλά λόγια θέλω να πω σε εσένα στον Αντώνη στο Κώστα στον Αντρέα και σε όλους τους άλλους που ξεχνώ και ασχολούνται με αυτό το είδος και το κάνουν πραγματικά από μεράκι ότι εσείς πρέπει να είστε η πρώτοι που θα προστατέψετε το χώρο σας, οι πρώτοι που πρέπει να καταδείξουν τα κακός κείμενα και οι πρώτοι που να μην επιτρέπουν από άσχετους σαν και εμένα οποιοδήποτε σχόλιο που στην προκειμένη εάν το σκεφτείς καλοπροαίρετα έγινε.
 
Μιας και αναφέρθηκε το όνομά μου:
Παναγιώτη ειλικρινά, εάν πίστευα πως το κλειστό δαχτυλίδι στο πόδι της καρδερίνας θα ήταν ικανή ή έστω
αναγκαία συνθήκη για να περιοριστούν τα κακώς κείμενα στο χώρο, θα συνέχιζα να θυσιάζω νεοσσούς έτσι
ώστε να έχω στην κατοχή μου μόνο δαχτυλιδωμένα πουλιά. Επειδή όμως πιστεύω πως η κατάσταση στα άγρια
δεν σώζεται και επειδή δεν πουλάω πουλάκια ποτέ, επιλέγω να μην δαχτυλιδώνω εκτός ελαχίστων περιπτώσεων
που ταΐζω μικρά στο χέρι. Όπως καταλαβαίνεις, σχόλια από σχετικούς και άσχετους, δεν με προβληματίζουν ιδιαίτερα.
 
Μιας και αναφέρθηκε το όνομά μου:
Το όνομα σου Ανδρέα αναφέρθηκε τυχαία για να τονίσω την ομαδικότητα και όχι να υποδείξω κάτι προσωπικό σε εσένα.
σχόλια από σχετικούς και άσχετους, δεν με προβληματίζουν ιδιαίτερα
Κατά την άποψη μου κακός. Γιατί έτσι όπως πολύ καλά έγραψες
Επειδή όμως πιστεύω πως η κατάσταση στα άγρια
δεν σώζεται
δε θα σωθεί ποτέ.
 
Θα επιμείνω στη χαρά που προέρχεται από τη δυσκολία εκτροφής και αναπαραγωγής αυτών των πουλιών που γίνεται απόλαυση όταν παρουσιάζονται αναπαραγωγικά αποτελέσματα. έστω και λίγα... όπως αυτά του θεματοθέτη.
Λίγο πολύ τα υπόλοιπα είναι απλά για να συζητάμε και να λέμε απόψεις εκ του ασφαλούς.
δε θα σωθεί ποτέ.
Διαφωνώ και θα το κάνω με όση δύναμη έχω... και όσο μπορώ!

Επιμένω πως παιδιά όπως εσύ... μπορούν να αλλάξουν την κατάσταση όταν πάρουν τη διαχείριση τέτοιων πουλιών στα χέρια τους.
Αυτό μπορεί να πάρει χρόνια.. Μόνο όμως έτσι θα εδραιωθεί σωστά και όπως της αξίζει (και) η εκτροφή ιθαγενών στην πατρίδα μας.
Αν συνεχίσουμε να αντιμετωπίζουμε εμείς (εσείς εν προκειμένω) αυτή την εκτροφή τόσο αρνητικά... Τότε θα χρειαστεί πολύ περισσότερος χρόνος.
Μέσα από την εμπειρία μου μπορώ να ισχυριστώ πως η εκτροφή των ιθαγενών δεν πάσχει στις δυσκολίες από τα εκτρεφόμενα πουλιά αλλά στους εκτροφείς... και στα μυαλά μας!
Θα σε παρακαλούσα σταδιακά να αναθεωρήσεις!
 
Φιλέ Νώντα.
Πόσο πιο ωραία θα ήταν η προσπάθεια της παρουσίαση σου εάν δεν υπήρχε το σχόλιο μου και απλά έγραφες πρώτα αυτά που μου απάντησες και στο τέλος ζητούσες από τους διαχειριστές να κλείσουν το θέμα γιατί κάπου παραβαίνει τους κανόνες του χώρου.
Με αλλά λόγια θέλω να πω σε εσένα στον Αντώνη στο Κώστα στον Αντρέα και σε όλους τους άλλους που ξεχνώ και ασχολούνται με αυτό το είδος και το κάνουν πραγματικά από μεράκι ότι εσείς πρέπει να είστε η πρώτοι που θα προστατέψετε το χώρο σας, οι πρώτοι που πρέπει να καταδείξουν τα κακός κείμενα και οι πρώτοι που να μην επιτρέπουν από άσχετους σαν και εμένα οποιοδήποτε σχόλιο που στην προκειμένη εάν το σκεφτείς καλοπροαίρετα έγινε.

Παναγιώτη, καταλαβαίνω ότι είσαι καλοπροαίρετος και για αυτό με χαρά να σου απαντήσω, αλλά μάλλον δεν κατάλαβα κάτι.

Είμαστε σε ένα χώρο με συγκεκριμένους κανόνες που είναι σεβαστοί απ’ όλα τα μέλη. Από την άλλη πλευρά όλοι μας είτε έχουμε καναρίνια είτε ιθαγενή είτε παπαγάλους λατρεύουμε να βλέπουμε στιγμιότυπα από την αναπαραγωγή των ιθαγενών. Ωστόσο, για τη φετινή αναπαραγωγική χρονιά αν δεν κάνω λάθος μόνο ο @misalouris ξεκίνησε να παρουσιάζει τις προσπάθειες του καθημερινά, και προσωπικά θεωρώ ότι αυτή η παρουσίαση σταμάτησε απότομα και χάσαμε μια μοναδική ευκαιρία να απολαύσουμε και φυσικά να διδαχθούμε μέσα από αυτή. Μήπως αυτό θα έπρεπε να μας προβληματίζει; Ένας μόνο εκτροφέας ιθαγενών να παρουσιάζει την προσπάθεια του στο petbirds?

Αναφέρεις ότι εμείς πρέπει πρώτα να προστατεύσουμε το χώρο μας και να καταδείξουμε τα κακός κείμενα. Συμφωνώ μαζί σου και πίστεψε με προσπαθώ να δείξω όσο το δυνατόν περισσότερα στιγμιότυπα από την εκτροφή μου και φυσικά να παρουσιάσω τους προβληματισμούς, την αγωνία και το σύνολο της προσπάθειας μου είτε είναι με θετικό είτε με αρνητικό πρόσημο. Όμως εδώ δυστυχώς – δεν ξέρω πώς να το διατυπώσω – δεν ευνοούν οι συνθήκες και είναι κρίμα σε κάθε φωτογραφία να αναζητούμε το δακτυλίδι στο πόδι του πουλιού και να περιμένουμε στη γωνία να ζητήσουμε αποδείξεις. Δηλαδή, στα δύο βίντεο που ανέβασα με την καρδερίνα που ταΐζει τα μικρά της, πρέπει να κλειδώσει το θέμα γιατί δεν έχει δακτυλίδι; Αυτή τη στιγμή και στα 3 ζευγάρια μου οι θηλυκές κλωσάνε (γέννησε σήμερα και αυτή με τα μικρά :) ) αλλά μόνο η μια έχει δακτυλίδι, άρα αν θέλω να παρουσιάσω την εκτροφή μου θα πρέπει να δείξω μόνο το ένα ζευγάρι; Και αυτό όταν είναι όρθιο το θηλυκό για να φαίνεται το δακτυλίδι; Ή πρέπει να δείξω όλη την εκτροφή μου και μετά να ζητήσω να κλειδώσει το θέμα γιατί παραβίασα τους κανόνες;

Δυστυχώς είναι αρκετοί αυτοί που συντάσσονται με αυτή την άποψη με αποτέλεσμα να χάνεται μια μοναδική ευκαιρία να «νικήσουμε» τους παντογνώστες του facebook και να δείξουμε ότι η διαχείριση της καρδερίνας δεν είναι τόσο δύσκολη για να μας αποθαρρύνει να ασχοληθούμε μαζί της.

Φιλικά πάντα
 
Δηλαδή, στα δύο βίντεο που ανέβασα με την καρδερίνα που ταΐζει τα μικρά της, πρέπει να κλειδώσει το θέμα γιατί δεν έχει δακτυλίδι;
Σου έκανε κάνεις παρατήρηση; Γιατί πνίγεσαι σε μία κουταλιά νερό; Μόνος σου αναρωτιέσαι, μόνος σου απαντάς, μόνος σου διαμαρτύρεσαι χωρίς να έχει προηγηθεί τίποτα και όλα αυτά δυστυχώς σε λάθος χώρο.

Αντιλαμβάνομαι ότι η ερώτησή σου αφορά το θέμα γενικότερα αλλά δυστυχώς, το συγκεκριμένο θέμα έχει τίτλο ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΕΤΙΝΗΣ ΜΟΥ ΕΚΤΡΟΦΗΣ όχι "Γιατί δεν μας αφήνει το κράτος έχουμε νόμιμα καρδερίνες;" ή "Γιατί δεν μας αφήνει το PetBirds να τις παρουσιάζουμε;" ή ο οτιδήποτε άλλο σε απασχολεί.

Όλα τα υπόλοιπα μηνύματα είναι εκτός θέματος και αν δεν δείχναμε τόση ανοχή και λειτουργούσαμε ακριβώς σύμφωνα με τους κανόνες που υποτίθεται ότι σέβεστε, τα συγκεκριμένα μηνύματα έπρεπε διαγράφουν. Γιατί δεν σέβεστε τουλάχιστον την προσπάθειά μας να ακούγονται όλες οι απόψεις;

Για τυπικούς λόγους, θα περιμένω την ανάγνωση του μηνύματος από το Νώντα για να κλειδώσω το θέμα. Είναι λυπηρό και λυπάμαι και προσωπικά αλλά δυστυχώς δεν θα επιτρέψω να γίνει ένα θέμα παρουσίασης 150 σελίδες με τις 149 σελίδες μηνύματα εκτός θέματος, ούτε θα επιτρέψω να συνεχίσετε να αγνοείτε τις παραινέσεις μας για να συζητήσετε το θέμα που σας απασχολεί στο σωστό φόρουμ.
 
Καλημέρα, χωρίς να θέλω να παρεμβω στο έργο της ομάδας συντονισμού, θα πρότεινα να σβηστούν τα άσχετα μνμτα από το θέμα και να συνεχίσει να υφίσταται ανοιχτό. Είναι καλή προσπάθεια του Νωντα να μας δείξει την φετινή εκτροφή του παρά τις όποιες διαφωνίες. Γνωρίζω πως είναι κουραστικό αλλά ίσως να αξίζει
Φιλικά.
 
Σου έκανε κάνεις παρατήρηση; Γιατί πνίγεσαι σε μία κουταλιά νερό; Μόνος σου αναρωτιέσαι, μόνος σου απαντάς, μόνος σου διαμαρτύρεσαι χωρίς να έχει προηγηθεί τίποτα και όλα αυτά δυστυχώς σε λάθος χώρο.

@Stavros με το προηγούμενο ποστ μου απάντησα στον Παναγιώτη

Φιλέ Νώντα.
Πόσο πιο ωραία θα ήταν η προσπάθεια της παρουσίαση σου εάν δεν υπήρχε το σχόλιο μου και απλά έγραφες πρώτα αυτά που μου απάντησες και στο τέλος ζητούσες από τους διαχειριστές να κλείσουν το θέμα γιατί κάπου παραβαίνει τους κανόνες του χώρου.

και στον Γιώργο

Συντάσσομαι!

καθώς και σε όσους έκαναν like σε αυτά τα 2 μέλη. Δεν απέρριψα οποιαδήποτε ευθύνη προς τους διαχειριστές που θεωρώ ότι είναι άψογοι στον τρόπο λειτουργίας του φόρουμ. Θυμίζω ότι και πέρυσι είχα δείξει ορισμένα στιγμιότυπα από την εκτροφή ιθαγενών

https://community.petbirds.gr/threads/Φέτος-με-φανέτα-για-πρώτη-φορά.32077/#post-430328

και εδώ

https://community.petbirds.gr/media/albums/καρδερίνες-2018.502/

χωρίς να γίνει αναφορά παραβίασης κανόνων. Ζητώ συγνώμη για την όποια αναστάτωση, η οποία σε καμιά περίπτωση δεν γίνεται εσκεμμένα. Από την πλευρά μου θα ήθελα να συνεχίσω να παρουσιάζω στιγμιότυπα και όχι να συνεχιστεί το θέμα με γενικότητες και ευχολόγια που δεν είναι επί του παρόντος
 
Ναι ναι, ΟΚ Νώντα.

παρά τις όποιες διαφωνίες
Γρηγόρη, δεν υπάρχουν διαφωνίες. Αυτό ακριβώς εξηγώ στο τελευταίο μήνυμά μου. Υπάρχει μία απολύτως δικαιολογημένη αγανάκτηση των εκτροφέων ιθαγενών η οποία ψάχνει διέξοδο για να εκφραστεί. Η αγανάκτηση είναι δικαιολογημένη. Ζούμε σε μία χώρα που η μη υλοποίηση των αυτονόητων δημιουργεί αγανάκτηση για πολύ σοβαρότερα θέματα. Το γεγονός όμως ότι το PB μας δίνει το χώρο να εκφραστούμε, δεν σημαίνει ότι πρέπει να χτυπάμε το σαμάρι επειδή μας φταίει το γαϊδούρι.

Σας έχω εξηγήσει πώς και που μπορείτε να εκφράσετε την αγανάκτησή σας. Αν κανένας από τους διαμαρτυρόμενους δεν έχει τα κότσια να ανοίξει νέο θέμα για κάτι που καίει και προτιμά να κάνει ότι δεν καταλαβαίνει και να κατηγορεί το PB για ευθύνες που δεν του αναλογούν, έχω ανοίξει το θέμα "Γιατί δεν επιτρέπει το PetBirds να παρουσιάσουμε τα ιθαγενή πουλιά μας;". Προσκαλώ όλους όσοι θέλουν να συμμετέχουν στη συζήτηση, να το κάνουν εκεί.

Το συγκεκριμένο θέμα θα μείνει ανοιχτό για την εξέλιξη της παρουσίασης της εκτροφής του Νώντα, αλλά όπως αντιλαμβάνεστε, ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μήνυμα ξεφεύγει από το θέμα, θα διαγράφεται χωρίς καμία προειδοποίηση.
 
Εγώ έχω μια εντελώς διαφορετική ερωτηση. Αυτό το χορταρικο Νωντα τι είναι;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Δεν προλαβαίνω να κάνω κολάζ, ελπίζω να μην σας μπερδέψω:

Πάνω δεξιά, έχει τα 3 μικρά που είδαμε στα βίντεο και σήμερα έκανε 2ο αυγό. Δεν έχει βιδωθεί στη φωλιά και ταΐζει ακόμα τα μικρά 25 ημερών

20190627_182543.webp

Από κάτω της κλωσά 5άδα, αλλά έκανε 3 αυγά (και ένα στον πάτο) μετά 3 μέρες δεν έκανε αυγό και έκανε άλλα δύο μετά. Αν είναι όλα ένσπορα θα πρέπει να επέμβω με κάποιο τρόπο για να έχουν ελπίδες τα τελευταία.

20190627_182555.webp

Κάτω δεξιά κλάρωσαν τα 3 φανετάκια από την παραμάνα
20190627_182610.webp

Αριστερά και πάνω είναι τα υπόλοιπα καρδερινάκια του 1ου ζευγαριού σε παραμάνα (θυμίζω από την 5αδα είχα βάλει τα δύο εδώ)

20190627_182645.webp

Αριστερά έχουμε στη μέση το φανέτο

20190627_074028.webp

και κάτω την 3η και καρδερίνα που κλωσά και αυτή 5άδα

20190627_182625.webp
[automerge]1561650223[/automerge]
Εγώ έχω μια εντελώς διαφορετική ερωτηση. Αυτό το χορταρικο Νωντα τι είναι;

Είναι αντράκλα. Περίμενα περισσότερη αποδοχή, μάλλον τα καλόμαθα με τις φύτρες από το ιταλικό ραδίκι...
 
Back
Top