Ασθένειες Αιμορραγία καναρινιού

ShadyLady

PB Known Member
Εγγραφή
24 Φεβ 2008
Μηνύματα
2.812
παιδια προσφατα εχω γυρισει στο σπιτι απο ενα ταξιδακι... Κι επιασα καθαριοτητα στα ζωα μου.
χθες εκανα τα μισα και σημερα εκανα τα καναρινια.
οταν πηγα να καθαρισω το κλουβι του ενος καναρινιου μου διαπιστωσα οτι εχει πληγωθει το δαχτυλακι του με συνεπεια να τρεχουν αιματα.
εψαξα να βρω κατι αιχμηρο μεσα στο κλουβι του (μηπως χτυπησε εκει) αλλα δεν εντοπισα κατι, αποκλειω και την περιπτωση να το τσιμπησε κατι γιατι το ειχα μεσα.
τωρα απ' οτι ειδα εχει σταματησει το αιμα... Τρωει κανονικα, κινειται... Ολα μια χαρα... Πρεπει να κανω κατι; Εκτος του οτι να απολυμανω ολο το κλουβι.
 
παιδια τωρα που το παρατηρησα καλυτερα ειδα οτι το ενα το δαχτυλο του εχει κοπει και το αλλο ειναι τραυματισμενο😱
 
Αναστασία αυτό σημαίνει οτι κάπου σε κάποιο σημείο απο το κλουβάκι σου το πουλί τραυματίστηκε. Το θέμα είναι να δείς που. Βάλε κάτι για την μόλυνση και όλα θα πάνε καλά. Μήπως τρόμαξε απο κάτι και πιάστηκε το δαχτυλό του κάπου; Τα νύχια του είναι κομένα;
 
Για να έχει χτυπήσει δύο δάχτυλα μάλλον κάτι υπάρχει στο κλουβί αιχμηρό ή κάτι στο οποίο να μαγγώνει τα πόδια του. Betadin διαλυμμένο σε νερό για να μην μολυνθεί βάζεις.
 
απο που να τρομαξε; Μεσα το ειχα, δεν το ειχα εξω για να πεις οτι του εκανε επιθεση κανενα αρπακτικο και τρομαξε...
τα νυχια του δεν ειναι κομμενα αλλα μου φαινονται κανονικα...
 
Δεν τρομάζουν μόνο απο αρπακτικά :) Ψάξε προσεκτικά το κλουβάκι, κοίτα όπως είπε και ο Βασίλης για κάτι αιχμηρό αλλά πρόσεξε και λίγο τα νύχια του μήπως ειναι μεγάλα.

Φιλικά
 
θα παω τωρα να ψαξω με καθαροτερο μυαλο και θα σας πω νεοτερα!
τωρα που εχει κλεισει η πληγη χρειαζεται να βαλω μπεταντιν;
 
Για να έχει χτυπήσει δύο δάχτυλα μάλλον κάτι υπάρχει στο κλουβί αιχμηρό ή κάτι στο οποίο να μαγγώνει τα πόδια του. Betadin διαλυμμένο σε νερό για να μην μολυνθεί βάζεις.

Κάνε αυτό που λέει ο Βασίλης για καλό και για κακό μέχρι να κλείσει εντελώς η πληγή και να ''φτιάξει'' το δάχτυλο.
 
η πληγη μου φαινεται κλεισμενη... Εχει μερες μου φαινεται απο τοτε που κοπηκε γιατι ειναι ξεραμμενα τα αιματα...
 
Οι πληγες ειναι επιφανιακες και γιατρευονται, το νου σου μηπως μαυρισει, τοτε θα εχεις προβλημα, εγω περασα κατι χειρουργια τωρα τελευταια.
 
παιδια κοιταξα για κατι αιχμηρο, κατι επικινδυνο για το πουλι τιποτα...
σκεφτηκα και το αλλο... λετε να το εφαγε μονο του απο την ζεστη... Ειχε νευρικοτητα και εκοψε το δαχτυλο του;
 
Αναστασία μου θα συμφωνήσω με τον Γρηγόρη. Ελεγξε εξονυχιστικά το κλουβί, ειδικα τα πορτάκια που συνήθως έχουν καποια ελάτηρια ή συρματα που προεξέχουν. Εισαι πολύ τυχερή που ζεις το καναράκι σου. Εγω στο παρελθόν έχασα ένα απότα αγαπημενα μου πουλάκια επειδή το νύχι του πιάστηκε σε ενα σημείο στην πορτα...☹

Ελέγξε επίσης για τυχών σπάσιματα στις ταιστρες ή στα άλλα εξαρτήματα του κλουβιού, προκειμένου να αποφύγεις μελλοντικό ατύχημα! Περαστικά του!
 
περαστικα του ευχομαι...ψαξε να δεις για κατι αιχμηρο οπως σου ειπαν και οι υπολοιποι!
 
εψαξα φιλοι μου οπως ειπα και παραπανω... Τιποτα... Ολα ειναι ακινδυνα!
εγω σκεφτηκα μην εφαγε αυτο το δαχτυλο του... Το πειραξε και πριν λιγο... λετε να ζησει βρε παιδια;
 
αναστασια περαστηκα στο πουλακι σου αλλα τα καναρια οσο και νευρικα να ειναι δεν τραυματιζωνται μονα τους, δεν τρωνε τα ποδια τους.
οπως σου ειπε ο βασιλης και τα αλλα παιδια ψαξε για κατι που εχει το κλουβι.
 
Περαστικά στο καναρινάκι σου. Και εμενα έχει χτυπημένο το ποδαράκι του.
 
Αναστασία δεν φαίνεται πάντα μια "παγίδα" μέσα στο κλουβί. Σημεία που εμάς μας φαίνονται αθώα μπορεί να είναι θανάσιμες παγίδες για τα πουλιά μας. Μπορεί κάπου να υπάρχει η δυνατότητα να σφηνώσει το πόδι του πουλιού και σε κατάσταση πανικού να κοπεί το δάχτυλο. Πανικός δεν δημιουργείται απαραίτητα από ένα αρπακτικό, έχω δει τα δικά μου να πανικοβάλονται ακόμη και από μύγα. Τα Lovebirds μου κυρίως ότι έντομο και να τα πλησιάσει πέρνουν θέση μάχης και αν μπει μέσα στο κλουβί μερικές φορές χτηπιούνται. Να το έκοψε μόνο του δεν υπάρχει περίπτωση. Μόνο μια φορά στη ζωή μου έχω δει πουλί να κάνει κάτι τέτοιο και ήταν ένα καναρίνι που είχα εξημερωμένο το οποίο μετά από χτύπημα μολύνθηκε και στο τέλος έκοψε το δάχτυλό του. Εκείνη την εποχή (10-12 χρονών ήμουν) δεν είχα ιδέα ότι μπορούμε να βάλουμε αντισηπτικά στις πληγές των πουλιών και φυσικά ο πτηνίατρος ήταν άγνωστη λέξη οπότε το είχα αφήσει στη μοίρα του. Με αυτόν τον τρόπο (να κόψει το δάχτυλό του) το πουλί σώθηκε από πιθανή γάγγραινα. Αλλά υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάτι τέτοιο. Τώρα είναι φυσικό να το πειράζει που και που αφού πιθανόν να το πονάει ακόμη και να το ενοχλεί. Πρόσεξε τις επόμενες ημέρες αν πρηστεί το πόδι ή αν αλλάξει η συμπεριφορά του πουλιού κατευθείαν σε γιατρό για να προλάβεις τυχόν μόλυνση.
 
Back
Top