Ασθένειες Αιμορραγία καναρινιού

Aναστασια μηπως ειχες το κλουβι διπλα στο παραθυρο; Οταν ελειπες βεβαια το παραθυρο ηταν κλειστο και μπορει να πηγε κανενα αρπακτηκο το οποιο να αιφνιδιασε το καναρινακι σου εξω απο το παραθυρο και να το εκανε να χτυπησει!Γιατι τα πουλια δεν ξεχωριζουν το τζαμι!
 
λυπαμαι πολυ αναστασια! Περαστικα ευχομαι... Εμενα μια φορα πιαστικε σε ενα υπερβολικα πολυ λεπτο σχοινακι του ποδι του αρσενικου... Ευτυχως το ειδα εγκαιρως και του το ξεμπλεξα... Τωρα τι να πω. Απλα σκεψου οτι ειναι τοσο λεπτα τα δαχτυλακια τους που χωρανε παντου...
 
Εγω πιστευω εαν δεν υπαρχει κατι αιχμηρο στο κλουβι και αιμα καπου,ισως να το εκανε μονο του απο την ζεστη γιαιτ αφου το ειχες μεσα σιγουρα θα ειχε αρκετη ζεστη και ισως να το εποιασε φαγουρα και απο την <λυσα> του να το εκοψε απο το ξισιμο, επισης κυταξε τα νιχια του μιν ειναι πολυ μεγαλα γιαιτ ισως να μπερδεπσε και πουθενα και εβαλε διναμη να φυγει και ειχε ωσ αποτελεσμα το κοψημο του δακτηλου...
πανος
 
Αναστασία μου εύχομαι περαστικά στο πουλάκι.
Μήπως πιάστηκε από το "βρακί" του κλουβιού και μπλέχτηκε κι έτσι τραυματίστηκε;
Ό,τι κι αν είναι, εύχομαι σύντομα να βελτιωθεί.
 
Αναστασία περαστικά. Κάτι παρόμοιο μου έτυχε με παπαγαλάκι που γλύστρισε πάνω σε φυτό με φύλα σαν του φοίνικα και έκοψε το νύχι του. Του έβαλα μπεταντίν και μετά 1 χρόνο το δαχτυλάκι είναι οκ. Το καναρινάκι μπορεί να φοβήθηκε από άλλους παράγοντες (πχ συναγερμό, ήχο εξάτμισης κτλ εκτός από πουλί)

Θα πρότεινα έλεγχο του κλουβιού (προσοχή σε κάτι μικρά λαμάκια που έχουν τα φτηνά για ένωση των πλαϊνών) και των παιχνιδιών που πιθανό να έχεις μεσα (καθρευτες κτλ)
Επιπλέον αν έχει ακόμη αίμα βάλτου μπανάκι και εγώ θα πρότεινα μπεταντίν αραιωμένο με γλυκερίνη μετά το μπανάκι ( 1 ή 2 μπεταντίν με 6 σταγόνες γλυκερίνης) για 3-4 ημέρες και παρακολούθηση για μαύρισμα ποδιού (γάγκραινα).

Καλή ανάρωση
 
ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολα τα παιδια που ασχοληθηκαν με το προβλημα μου!

το καναρινακι δεν αιμορραγει πλεον.
του βαζα καθε μερα μπεταντιν κι ευτυχως το ποδαρακι του ειναι καλυτερα, δεν μαυρισε.
ηδη ειναι πολυ καλυτερα!
 
Μπράβο Αναστασία μου, πολύ χάρηκα για το ταλαίπωρο το πουλάκι!
 
Ωραια... Πολυ χαιρομαι που το μικρο σου φιλαρακι ειναι πολυ καλυτερα.. Ασχολησου τωρα με το να βρεις τι του εκανε την...''ζημια'' για να μην εχεις και αλλες περιπετειες αργοτερα.
 
ΜΠΡΑΑΑΒΟΟΟ! Χαιρομαι πολυ που δεν επαθε τιποτα χειροτερο και που ειναι καλα τωρα...)
 
Back
Top