Ασθένειες Ακάρεα ποδιών κανάρας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AthinaJR
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AthinaJR

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
258
Πόλη
Περιστέρι
Screenshot_2022-12-16-22-50-48-983_com.miui.gallery.jpg

Ανοίγω ένα νέο θέμα για τα ακάρεα ποδιών που έχει η κανάρα μου.
Οταν την πήρα είχε μια χαρά ποδαράκια. Αρχές Οκτώβρη παρατήρησα το πρόβλημα σε ένα δάχτυλο. Ξεκίνησα epithol και μέχρι σήμερα της βάζω κάθε εβδομάδα.
Όμως το πρόβλημα εξελίχθηκε απότομα τις τελευταίες 2 βδομάδες.
Τρόμαξα και τώρα βάζω προληπτικά και σε όλα τα υπόλοιπα.
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το πόσο συχνά πρέπει να τους βάζω αλοιφή κι αν υπάρχει κάποια πιο ισχυρή.

Υπάρχει περίπτωση να επανέλθουν τα πόδια στην προηγούμενη φυσική τους κατάσταση ή η βλάβη τους είναι μη αναστρέψιμη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@AthinaJR Thread 'Υπάρχει υπερκεράτωση στα πόδια του καναρινιού;' https://community.petbirds.gr/threads/Υπάρχει-υπερκεράτωση-στα-πόδια-του-καναρινιού.35212/ εδώ θα βρεις πληροφορίες. Η επάλειψη με epithol πρέπει να γίνεται με ελαφρύ μασάζ των ποδιών. Πριν γίνει το μασάζ ζεσταίνεις την κρέμα με τρίψιμο μεταξύ αντίχειρα δείκτη και αφού μαλακώσει κάνεις μασάζ στα πόδια του καναρινιού μέχρι να απορροφηθεί. Προσοχή μην πάει στα φτερά. Αυτό κάθε πρωί την πρώτη εβδομάδα. Η θεραπεία μπορεί να διαρκέσει μέχρι 3 εβδομάδες απλά μετά αραιώνεις τις εφαρμογές. Την δεύτερη εβδομάδα κάνεις επαληψη κάθε δεύτερη μέρα και την τρίτη εβδομάδα κάθε Τρίτη. Ο χρόνος και η εφαρμογή εξαρτάται από την εικόνα του πτηνού. Διάβασε προσεκτικά το άρθρο. Θα χρειαστεί να κάνεις και στα άλλα πουλιά αν έχεις άλλα κοντά σε αυτό. Να το χαίρεσαι είναι πολύ όμορφο
 
@Kostas Pyl Ευχαριστώ πολύ. Θα το διαβάσω και θα ακολουθήσω πιστά τις οδηγίες. Θα δω βελτίωση στην εικόνα των ποδιών της ή αυτό δεν αλλάζει;
Αν δεν αλλάζει κάτι εμφανισιακά πως θα ξέρω ότι πλέον δεν έχει ακάρεα;

Ναι, θα βάζω σε όλα τα μέλη της οικογένειας.
 
@AthinaJR αλλάζει αλλά από ότι έχω διαβάσει αυτά που έχουν εμφανίζει ακάρεα στα πόδια θα ξαναεμφανισουν στο μέλλον. Για αυτό ορισμένοι τους βάζουν προληπτικά δύο φορές τον χρόνο epithol ή βαζελίνη αφού πρώτα έχουν βάψει τα πόδια με betadine. Ο σκοπός είναι να προσκληθεί ασφυξία στα ακάρεα. https://odikapoulia.gr/ακάρεα-κάτω-άκρων-πτηνών/
[automerge]1671226314[/automerge]
Έχει και άλλα άρθρα εδώ στο petbirds κάνε αναζήτηση ακάρεα ποδιών και θα βγάλει πολλές συζητήσεις επί του θέματος
[automerge]1671226613[/automerge]
Thread 'Έπιασαν ποδάγρα τα καναρίνια μου' https://community.petbirds.gr/threads/Έπιασαν-ποδάγρα-τα-καναρίνια-μου.25329/
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν δεν αλλάζει κάτι εμφανισιακά πως θα ξέρω ότι πλέον δεν έχει ακάρεα;
Θα αλλάζει, όσο θα προχωράει η θεραπεία θα παρατηρείς ότι αυτά τα ''λέπια'' θα φεύγουν και θα κολλάνε στα δάκτυλά σου κατά την διάρκεια της επάλειψης της epithol.
 
Μια ερώτηση ακόμα γιατί διάβασα ότι δεν πρέπει να πηγαίνει το epithol στο φτέρωμα. Τι μπορεί να συμβεί;

Το λέω γιατί κάποια αφου τους βάλω το φάρμακο μαζεύουν το πόδι στην κοιλιά ή ξυνονται με αποτέλεσμα να πηγαίνει λίγο απο το φάρμακο και στο φτέρωμα τους.
 
@AthinaJR πρέπει να είναι μικρή η ποσότητα του epithol κ το ελαφρύ μασάζ σε αντίθετη φορά από τα λέπια για να πηγαίνει η κρέμα μέσα. Δες τον τρόπο εδώ

[automerge]1671260805[/automerge]
Εάν είναι μικρή η ποσότητα δεν θα πηγαίνει στο φτέρωμα κ αν την βάζεις πριν τον ύπνο, δεν θα την πειράζει.
 
[automerge]1671260805[/automerge]
Εάν είναι μικρή η ποσότητα δεν θα πηγαίνει στο φτέρωμα κ αν την βάζεις πριν τον ύπνο, δεν θα την πειράζει.

@MARY58 ευχαριστώ για την πληροφορία!
Πιάνω μια μικρή ποσότητα αλοιφής και την τρίβω απαλά στα τρία μου δάχτυλα.
Μετά πιάνω το ποδαράκι τους και το τρίβω με τα δάχτυλα μου και προς τις δύο φορές για λίγα λεπτά.
Με εξυπηρετεί κι εμένα να κάνω αυτή τη διαδικασία απόγευμα παρά πρωί (λόγω δουλειάς).
Οπότε θα μπορούν και να κάνουν το μεσημεριανό τους μπάνιο χωρίς να φεύγει η αλοιφή (το ίδιο θα κάνω και για το σπρέι για εξωπαρασιτα).
 
@AthinaJR η φορά στο μασάζ να είναι από τα δάκτυλα στην κνήμη για να μπαίνει μέσα στα λέπια. Όταν θα την βάζεις πριν πέσουν για ύπνο, δεν θα την πειράζουν. Περαστικά τους.
Επίσης πολύ πολύ καλή καθαριότητα στις πατήθρες. Άλλαζε τες κάθε φορά κ πλύνε τες σχολαστικά.
 
Είσαι τυχερή που δεν έχει κάνει οίδημα στα πόδια το πουλάκι μετά από τέτοια χρήση της Epithol.
Αν η φωτο που βλέπουμε είναι τωρινή,έχει γίνει με λαθος τρόπο η εφαρμογή.
 
@Tony Forpus Η φωτό είναι πριν ξεκινήσω καθημερινή επάλειψη. Τότε έβαζα κάθε Κυριακή.
Υπάρχει περίπτωση να προκληθεί οίδημα από το τρίψιμο; Δεν ασκώ και τοση δύναμη.
Έχω παρατηρήσει τις τελευταίες μέρες ότι το αριστερο της το ποδαράκι γίνεται κόκκινο όταν απλώνω και τρίβω την αλοιφή. Φαίνονται έντονα και οι φλέβες του. Θα μειώσω την ένταση και τη διάρκεια της τριβής του.
Αύριο είναι η τελευταία κατά σειρά μέρα εφαρμογής (7 συνεχόμενες). Μετά θα μειώσω την εφαρμογή σε μέρα παρα μέρα για μια εβδομάδα. Κάποια λέπια έχουν αρχίσει να ξεκολλάνε και να φεύγουν.
Θα ανεβάσω φωτο το απόγευμα για να δείτε την εξέλιξη.
 
Back
Top