Αναπαραγωγή Ακόμη δεν το τάισαν, να ταΐσω αυγό ή να περιμένω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Ακομη δεν το ταισαν. Εγω απογευμα θα παω πολη οποτε αυριο θα εχω. Τι να κανω; να ταισω αυγο ή να περιμενω;
 
Ζητάει τροφή ο μικρός; Σηκώνει το κεφάλι του; έχει τροφή στον πρόλοβο; Πόσων ημερών είναι;
 
Ζητάει τροφή ο μικρός; Σηκώνει το κεφάλι του; έχει τροφή στον πρόλοβο; Πόσων ημερών είναι;
Σημερα γεννηθηκε. Ειναι ξαπλωμενο. Το εβαλα καθιστω για να σηκωνει κεφαλι.

Το μεγάλο είναι ταϊσμένο Αριάδνη;
Δεν κοιταξα. Σε λιγο παλι
 
Παιδια το μεγαλο ειναι ταισμενο. Το μικρο οχι. Δεν σηκωνει κεφαλι να ζητησει. Εγω απογευμα θα εχω την κρεμα. Μηπως να τον ταισω αυγοτροφη ή αυγο; Να αρχισει να ζηταει; θα πεθανει.
 
Παιδια το βρηκα πατημενο κατω απο το αλλο νεοσσο. Πεθανε.
 

Συνημμένα

  • t20161020_164847.webp
    t20161020_164847.webp
    8,1 KB · Προβολές: 40
Τι να πω ρε γαμώτο, κρίμα! ☹ Μάλλον λόγω πρώτης γέννας να βγαίνουν αδύναμα, εκτός του πρώτου, και να μην τα καταφέρνουν!☹
 
Οχι.. Ειναι η ατυχια που με δερνει.. Το αποδεχτηκα. Ακου να το πατησουν.. στραβωμαρα εχουν;
 
Δεν είναι ατυχία Αριάδνη μου, συμβαίνουν αυτά σε όλες τις φωλιές! Σκέψου όμως ότι για πρώτη τους φορά, μια χαρά τα έχουν πάει! Έβγαλαν ένα το οποίο προσέχουν και ταϊζουν, και παρ ολίγον άλλα δύο! Δεν είναι και λίγο αυτό! Άλλα με την πρώτη δεν βγάζουν κανένα!
 
Απλα ειναι ασχημος θανατος. Και ουτε κρεμα πηρα

Δεν διαφωνώ, αλλά δεν υπάρχει και όμορφος θάνατος! Σίγουρα πήγε από πλάκωμα; Μήπως απλά πέθανε και μετά το πάτησαν;
 
Εεεεε δεν ξερω .. Πατημενο το βρηκα. Κατω απο το αλλο. Αφου ολο ανασκελα ηταν. Το πρωτο βγηκε απο το αυγο και ζητουσε τροφη. Αυτο εκει.. αναποδα.
 
Εεεεε δεν ξερω .. Πατημενο το βρηκα. Κατω απο το αλλο. Αφου ολο ανασκελα ηταν. Το πρωτο βγηκε απο το αυγο και ζητουσε τροφη. Αυτο εκει.. αναποδα.

Άρα δεν ήταν τόσο δυνατό ώστε να επιβιώσει! Επικράτησε ο νόμος της φύσης! Δυστυχώς!
 
Μα πως να ζησει; Τεραστια διαφορα.. Δεν ξερω πως τα καταφερνουν αλλη. Θα πρεπει να αγορασω κρεμα για να εχω. Για τετοιες περιπτωσεις.
 
Φαινοταν απο την αρχη οτι κατι δεν παει καλα. Δεν ζητουσε φαγητο. ηταν παντα ανασκελα. Πάντως το αλλο το εχουν μια χαρα.
 
Τι αλλο να πω βρε Αριάδνη πέρα απο το λυπάμαι. ☹ Και να το τάιζες πάλι θα μπορούσε να έχει συμβεί το ίδιο. Αν το έπαιρνες τελείως απο τη φωλιά θα έβαζες μεγάλο μπελά στο κεφάλι σου κάθε 2 ώρες.
 
Μηπως πρεπει να βγαζουμε τα αυγα και να μπαινουν μετα ολα; Ειναι τεραστια διαφορα το πρωτο απο το τελευταιο.
 
Λυπάμαι πολύ. ☹ Και εγώ θεωρώ πως και να το είχες πάρει πάλι η κατάληξη θα ήταν η ίδια...

Μηπως πρεπει να βγαζουμε τα αυγα και να μπαινουν μετα ολα; Ειναι τεραστια διαφορα το πρωτο απο το τελευταιο.
Στα παπαγαλάκια δεν γίνεται αντικατάσταση όπως στα καναρίνια; Στην προκειμένη περίπτωση ίσως θα έπρεπε...
 
Back
Top