Ασθένειες Αλλαγή στο χρώμα του ποδιού του παπαγάλου

Έλενα Κν

PB New Member
Εγγραφή
8 Οκτ 2022
Μηνύματα
30
Πόλη
Κύπρος
Καλημέρα σας.Τι μπορεί να σημαίνει για την υγεία του παπαγάλου ότι άλλαξε χρώμα το δέρμα στο πόδι του?Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
@Έλενα Κν καλημέρα. Σε τι παπαγάλο αναφέρεστε ; Ηλικία; Μπορείτε να στείλετε μια φωτογραφία ολική του πουλιού, των ποδιών και του κλουβίου για να μας διευκολύνεται;
 
Ναι ναι ο Λάζαρος
[automerge]1666593426[/automerge]
Πως μπορώ να ανεβάσω μια φωτογραφία χωρίς να μου λέει ότι είναι μεγάλο το αρχείο?
[automerge]1666593531[/automerge]
IMG_20221024_093822.webp
 
εγω θα προτεινα αμεση επικοινωνια με τον γιατρο που εχει ασχοληθει και εχει το ιστορικο του . οταν λες αλλαξε χρωμα αλλαξε και η κινητικοτητα του ποδιου ο ελεγχος του απο το πουλι?
ειχε δειξει καμια βελτιωση το τελευταιο διαστημα ως προς τον υπνο του στο κατω μερος του κλουβιου? μηπως τελικα ειχε απο τοτε κατι το ποδι που τον ενοχλουσε και τωρα επιδεινωθηκε ?
Εικασιεςκανω και τιποτα παραπανω. ιατρικη γνωμη χρειαζεσαι εκτιμω και μαλιστα συντομα .Να πανε ολα καλα ευχομαι
 
Είναι 4 χρόνων.
@meniam IMG_20221024_093937.webpIMG_20221008_122652.webp
[automerge]1666593901[/automerge]
@φιλομαθης είναι μια χαρά δεν κοιμάται πια κάτω.τρωει παίζει και είναι καλά.Ο γιατρός τ π το έδειξα Μ είπε δεν έχει τίποτα και για αυτό ρωτάω εσάς.
 
αυτο με το δαχτυλιδι εχει πιο σκουρο χρωμα? αυτο εννοεις ? το παταει συνεχεια ή το μαζευει στο σωμα του? δεν ειμαι καν κατοχος παπαγαλου ουτε ειδικος αλλα νομιζω διακρινω ενα μικρο πρηξιμο που μαλλον ερχεται απο το πελμα του?
 
@Έλενα Κν γενικά κάποια ήδη όταν ενηλικιώνονται αλλάζουν χρώμα τα πόδια τους! Τώρα για την συγκεκριμένη μετάλλαξη κονουρας δεν ξέρω ποιο είναι το φυσιολογικό χρώμα και δεν ξέρω και πότε ενηλικιώνονται. Νομίζω @Ledagcc μπορεί να βοηθήσει. Αν και εγώ θεωρώ ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό
 
Ναι είναι πιο σκούρο χρώμα με το δαχτυλίδι.το πατάει μια χαρά δεν δείχνει να το πονάει κάτι αλλά έχει αλλάξει χρώμα .και δεν ξέρω τι να κάνω γαμωτο εδώ που βρίσκομαι
 
@Έλενα Κν το άλλο πόδι δεν άλλαξε καθόλου χρώμα;
[automerge]1666594118[/automerge]
Ή σταδιακά σκουραίνει και αυτό; Γιατί αν πρόκειται μόνο στο πόδι με το δαχτυλίδι να έγινε η αλλαγή πιθανόν να τον πείραξε κάτι εκεί
 
Όχι δεν άλλαξε το ποδαράκι με το δαχτυλίδι.εχει κ εκεί αν δεις στην φωτογραφία διάφορα στο χρώμα του το αριστερό αλλά όχι την αλλαγή του χρώματος που έχει το δεξί
 
@Έλενα Κν αυτο ειναι οντως σαν διογκωμενο? τα πελματα του ειναι καθαρα? (δεν ξερω ποσο ευκολος σου ειναι ο ελεγχος ) μηπως εχει καποια πληγη σε αυτο το σημειο? ισως ποδοδερματιτιδα?
Inkede1_LI.webp
 
@Έλενα Κν αν η αλλαγή γίνεται και στα πόδια τότε το δαχτυλίδι δεν έχει καμία σχέση. Λοιπόν για να καταλάβω η αλλαγή είναι ότι μαύρισαν ή ότι έγιναν ροζ;
[automerge]1666594288[/automerge]
@Έλενα Κν αυτο ειναι οντως σαν διογκωμενο? τα πελματα του ειναι καθαρα? (δεν ξερω ποσο ευκολος σου ειναι ο ελεγχος ) μηπως εχει καποια πληγη σε αυτο το σημειο? ισως ποδοδερματιτιδα?
View attachment 91975
Εμένα μου μοιάζει φυσιολογικό
 
Ήταν σκούρο τα ποδαράκια του κ τα δυο.και το δεξί ανοίγει χρώμα κ αλλάζει
Α μάλιστα γιατί στην αρχή είχα αντιληφθεί το ανάποδο. Άρα το πόδι χωρίς το δαχτυλίδι έχει την μεγαλύτερη αλλαγή. Οπότε @φιλομαθης δεν έχει σχέση τι δαχτυλίδι
 
@meniam και εγω μπερδευτηκα σχετικα με το πιο ποδι ειναι. το δαχτυλιδι δεν το θεωρησα σαν αιτια γιατι φαινοταν οτι ειναι χαλαρο οσο πρεπει. Καλυτερα ας γινει αμεσα η επικοινωνια με τον γιατρο που τον ειχε δει προσφατα.
 
Back
Top