Γενικά Αλλαγή συμπεριφοράς Ζακο

PANTAZHS VASILHS

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιαν 2009
Μηνύματα
50
Πόλη
Ιωάννινα
Καλησπέρα. Πριν μια εβδομάδα αγόρασα έναν African Grey. Είναι τριών μηνών περίπου. Πολύ ήρεμος και σε αυτή την εβδομάδα έμαθε ήδη πολλά. Πετάει στο δωμάτιο τρώει απο το χέρι μας και μα φωνάζει με σφυρίγματα. Απο σήμερα το πρωί όμως άλλαξε λίγο. Είναι κάπως υποτονικός, φαίνεται οτι δεν έχει πολύ δύναμη και κινείται κάπως αργά. Το μεσημέρι κοιμήθηκε κανένα δίωρο ενω δεν το συνήθιζε. Επίσης δεν σφυρίζει όπως πρίν, Ανησυχώ λίγο. Λέτε να αρρώστησε;
 
Ναι. Όταν ένα πουλί συμπεριφέρεται με αυτόν τον τρόπο, είναι συχνά μια ένδειξη της ασθένειας. Υπάρχει κτηνίατρος στην περιοχή σας που θα εξετάσουν οι παπαγάλοι;

Μπορείτε να μου απαντήσετε σε μερικές ερωτήσεις, επίσης;

1. Είναι το πουλί τρώει ένα τρόφιμο;
2. Έχετε παρατηρηθεί οποιαδήποτε ασυνήθιστη κουτσουλιές;
3. Έχει το πουλί έρχεται σε επαφή με τίποτα επικίνδυνα στο σπίτι σας (τα εφόδια καθαρισμού, κεριά, άλλες χημικές ουσίες, κλπ);
4. Ήταν το πουλί απογαλακτισμένα πλήρως όταν τον έφεραν στο σπίτι;

Εμείς θα προσπαθήσουμε να σας βοηθήσουμε.
 
Καλησπέρα. Πριν μια εβδομάδα αγόρασα έναν African Grey. Είναι τριών μηνών περίπου. Πολύ ήρεμος και σε αυτή την εβδομάδα έμαθε ήδη πολλά. Πετάει στο δωμάτιο τρώει απο το χέρι μας και μα φωνάζει με σφυρίγματα. Απο σήμερα το πρωί όμως άλλαξε λίγο. Είναι κάπως υποτονικός, φαίνεται οτι δεν έχει πολύ δύναμη και κινείται κάπως αργά. Το μεσημέρι κοιμήθηκε κανένα δίωρο ενω δεν το συνήθιζε. Επίσης δεν σφυρίζει όπως πρίν, Ανησυχώ λίγο. Λέτε να αρρώστησε;

Αν μπορείς πες μας τι διατροφή ακολουθείς; Τον έχεις μια εβδομάδα όπως λές, οπότε το στρές είναι ακόμα έντονο. Πόσες ώρες κοιμάται το βράδυ; Ο μεσημεριανός ύπνος είναι φυσιολογικός οπότε δεν είναι κάτι το παράξενο να κοιμάται το μεσημέρι.
 
Δημήτρη κατ'αρχήν καλώς όρισες, να σου ζήσει ο Αfrican Grey. Σε παρακαλούμε γράψε μας τι γράφει το δακτυλίδι του, τι τροφή σου είπαν να του δίνεις / κάθε πότε, πόσο κοιμάται το βράδυ και αν μπορείς ανέβασε φωτογραφίες του, να τον γνωρίσουμε, να καταλάβουν τα πιό έμπειρα μέλη τα σχετικά και να απαντήσουν σε όλες τις απορίες - ερωτήσεις σου!
 
Εχοντας κακη προηγουμενη εμπειρια σε αναλογης ηλικιας ζακο, εχω την γνωμη πως θα πρεπει να συμβουλευτεις γιατρο. Μακαρι να μην προκειται γι'ασθενεια, αλλα λογω της μικρης του ηλικιας, εγω στην θεση σου αυτο θα εκανα (οπως αλλωστε ειχα κανει σε παρομοια κατασταση) Ευχομαι περαστικα:)
 
μπας και κτυπησε πουθενα;τα κακα του ειναι φυσιολογικα; Μπας και
κανει διαροια;τι διατροφη εχει; Πολλα τα ερωτηματα
βασικα ειναι μικρο.. Το καλιτερο που εχεις να κανεις να συμβουλευτεις κτηνιατρο θελουν προσοχη σ αυτη την ηλικια
 
Εχει τελειωσει ο "απογαλακτισμος" του; Μηπως ετρωγε ακομα και κρεμα, και του την εκοψες αποτομα; Θελει σταδιακα να περασει απο την κρεμα στην κανονικη τροφη. Παντως καλο ειναι να το δει καποιος πτηνιατρος.
 
h τροφη που του δινω λεγεται african της vitakraft. Αυτη μου συνεστησε ο πωλητης του. Επισησ του δινω και φρουτα και μπισκοτα. Πολλες φορες εχει λιγο διαρροια αλλα μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο γιατι ειναι μικρος. Βασικα τρωει πολυ, οσο και να του βαλω το τρωει. Ο απογαλακτισμος του εχει τελειωσει απ οτι μου ειπαν. Κοιμαται περιπου 8-9 ωρες. (το δαχτυλιδι του δεν μπορω να διακρινω τι γραφει)
 
Τι μπισκοτα ειναι αυτα και ποσα του δινεις; Φρουτα και λαχανικα ειναι καλα αλλα αφου τα τρωει ολα και ειναι λιγο "λαιμαργος" τοτε με μετρο. Αλλο πραγμα οι υδαρες κουτσουλιες απο την καταναλωση φρουτων και λαχανικων και αλλο η διαρροια. Εαν εχει διαρροια ισως θα ηταν καλο να τον δει ενας γιατρος. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Το φαγητο πρεπει να το εχει διαθεσιμο ολες τις ωρες. Μηπως η ποσοτητα που του δινεις δεν ειναι αρκετη; Τα γεμιζεις τα μπολ του; Επισης θα σου προτεινα να δοκιμασεις τα πελετς. Ειναι πιο πληρης βασικη διατροφη. https://community.petbirds.gr/threads/Τι-είναι-τα-pellets-των-παπαγάλων.2855/
 
και κανα ηλιοσπορακι τωρα στην αρχη καλο ειναι.. Μεχρι τους 5-6 μηνες τα φρουτα με μετρο.. Αν τρωει τα pellets ειναι μια πληρης τροφη.. Καμια βιταμινουλα στο νερο δε κανει κακο
 
Επίσης, προσπαθούν να εισαγάγουν λαχανικά όπως το μπρόκολο (για το ασβέστιο), πράσινα φυλλώδη λαχανικά (λάχανο, χόρτα γογγύλι, κτλ) και πορτοκαλί λαχανικά όπως γλυκοπατάτες και τα καρότα (για το β-καροτένιο / βιταμίνη Α). Ορισμένες African Greys μπορεί να αναπτύξει τις ελλείψεις σε ασβέστιο.
 
δεν θπαρχει πτηνιατρος στα γιαννενα!

Στα Γιάννενα έχουμε πτηνίατρο αλλά είναι για κότες 😉 Έχεις όμως επιλογές αν θες όντως να παει το πουλί σε γιατρό. Χρήστου Κάτσαρη (απέναντι απο το σουπερμαρκετ παπαγαεωργείου) υπάρχει κτηνίατρος Πανταζής (έχει κάποιες γνώσεις). Επίσης μπορείς να πάς στα γραφεία του Νητσιάκου (με τα κοτόπουλα) Μεγάλου Αλεξάνδρου και να ζητήσεις τον πτηνιάτρο του Νιτσιάκου.
 
αυτες τις μερες και εγω και ο αδερφος μου ημασταν λιγο κρυωμενοι..
λετε να υπαρχει περιπτωση να τον κολλησαμε;
 
Υπάρχουν μερικές ασθένειες που μπορεί να περάσει σε ανθρώπους πτηνών, ωστόσο, το κοινό κρυολόγημα δεν είναι μία από αυτές.

Είναι το πουλί που δείχνει ενδείξεις βελτίωσης σήμερα;
 
δεν ξερω αν εχει βελτιωση. Το πρωι ηταν καπωσ πιο ορεξατο τωρα μου φαινεται παλι οτι ειναι σε ατονια
 
Έχετε παρατηρήθηκε τον τρώει; Μπορείτε να δοκιμάσετε να θρέψουν τον εαυτό σου;

Δείτε για παπαγάλος χέρι-σίτιση τύπο στο pet shop. Ανακατέψτε τον τύπο, σύμφωνα με τις οδηγίες σχετικά με το πακέτο. Μπορείτε να τον ζωοτροφών ορισμένα από τον τύπο με ένα κουτάλι (ο συνήθης τρόπος είναι να χρησιμοποιήσετε μια σύριγγα, όμως, ένα κουτάλι θα είναι ωραία με παπαγάλος του μεγέθους και της ηλικίας του).

Εάν δεν μπορείτε να βρείτε χειροποίητα σίτιση τύπος, δοκιμάστε μερικές πλιγούρι βρώμης ή ένα παρόμοιο προϊόν. Να μην καταστεί υπερβολικά θερμή, ωστόσο, αλλά ελαφρώς ζεστό στην αφή.
Δεν ξέρω τι λέτε πλιγούρι βρώμης στην Ελλάδα, ωστόσο, αυτό είναι το είδος του προϊόντος Μιλώ για:

oatmeal.webp
 
Back
Top